Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Bettas (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=39)
-   -   Επιλεκτική αναπαραγωγή Veiltail Μονομάχων (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13834)

John T 22-10-06 17:31

Επιλεκτική αναπαραγωγή Veiltail Μονομάχων
 
Γεια σε όλους!
Θέλω να αρχίσω αναπαραγωγές μονομάχων με σκοπό να βγάλω τα δικά μου καθαρά(χωρίς τα κρόσια των crowntail), Veiltail ψάρια. Έχω πάρει μονομάχους και μονομαχίνες με όσο το δυνατό λιγότερα κρόσια. Καθαρούς δυστυχώς δε βρήκα.
Μπορείτε να με βοηθήσετε στα βήματα που πρέπει να ακολουθήσω για να γίνει αυτό.

Ευχαριστώ πολύ!

Xotikouli 22-10-06 18:28

Δύσκολο να προβλέψεις τα αποτελέσματα με τα ψάρια απο pet shop (όταν δεν ξέρεις το ιστορικό τους). Μπορείς να βρεις ενδιαφέρουσες πληροφορίες περι γενετικής εδώ www.bettysplendens.com (Articles & Genetics Study).

Περίμενε να δεις τι θα σου πει και η Mariel ;)

Mariel 22-10-06 23:13

οντως,δυσκολο να προβλεψεις τι θα παρεις αν δεν ξερεις τι γονιδια κουβαλανε τα ψαρια...αυτα ως προς το χρωμα κυριως.τωρα για τα πτερυγια,επιλεγεις αυτα που πλησιαζουν περισσοτερο στο ιδανικο σου,και στην πρωτη γεννα βλεπεις τι παιρνεις,επιλεγεις αυτα που ειναι ενα βημα πιο κοντα στο στοχο σου,συνεχιζεις κοκ.απλα εχε υποψη σου οτι καθε 3 περιπου γενιες καλο ειναι να χρησιμοποιουμε κι ενα ψαρι που δεν εχει συγγενεια με τα δικα μας για να αποφυγουμε τη γενετικη διαβρωση και την επικρατηση γονιδιων που πιθανον δημιουργουν ανωμαλιες.καλη τυχη!!!! ;)

John T 24-10-06 08:53

Καλημέρα!

Αυτό που ρωτάω είναι πώς θα εργαστώ δηλαδή θα κάνω παράλληλες αναπαραγωγές από τρία, τέσσερα ή παραπάνω ζευγάρια ψαριών, θα έχω ένα ζευγάρι και θα ζευγαρώνω τους απογόνους μέχρι την τρίτη γενιά και μετά θα ζευγαρώσω κάποιον από αυτούς με ένα καινούριο (αγορασμένο ψάρι) ή υπάρχει κάποια άλλη μέθοδος αναπαραγωγικής διαδικασίας μέχρι το τελικό αποτέλεσμα.
Ενδιαφέρομαι κυρίως να "δημιουργήσω" ψάρια που θα είναι υγιή και δυνατά για ζευγάρωμα, που θα δίνουν καλούς απογόνους και με το χαρακτηριστικό σχήμα.

Κάποιος άλλος έχει προσπαθήσει να κάνει κάτι τέτοιο;

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!

Maverick 24-10-06 13:08

Γεια χαρά! Όπως σου είπε και η Μάριελ, το πράγμα είναι βλέποντας και κάνοντας, από τη στιγμή που θα ασχοληθείς με μη καθαρές σειρές ψαριών (από πετ σοπ θα τους πάρεις να φανταστω?). Δηλαδή κάνεις μία αρχική διαστάυρωση και οταν μεγαλώσουν τα μικρά διαλέγεις μερικά ζευγάρια που σου αρέσουν και είναι πιο κοντά "εμφανησιακά" σε αυτό που θες. Μετά διασταυρώνεις αυτά τα ζευγάρια και πάλι βλέπεις τι βγαίνει. Μπορεί να διασταυρώσεις και γονιό με παιδί αν σου φαίνεται καλυτερος ο συνδυασμός... Κάποια στιγμή θα πρέπει να εισάγεις και νέα γονίδια στη σειρά σου για να μην έχεις παραμορφώσεις (το έχω πάθει αυτό...).
Γενικά θέλει πολλή τύχη και χρόνο αλλά και χώρο γιατί τι θα τα κάνεις τόσα bettaκια που θα βγούν???

Πολλύ καλές πληροφορίες έχει αυτό το site αν ξέρεις αγγλικά:
http://www.bettas-jimsonnier.com/genetics.htm

John T 28-10-06 04:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Maverick
από τη στιγμή που θα ασχοληθείς με μη καθαρές σειρές ψαριών (από πετ σοπ θα τους πάρεις να φανταστω?).

Έχετε να μου προτείνετε κάποιο εκτροφείο για να προμηθευτώ μερικά ψάρια. Δεν έχω ψάξει να βρω κάποιο γιατί τα περισσότερα που βλέπω είναι για hm, pk, ct κ.τ.λ.π.

Τα μικρά θα πάνε σε μαγαζί της πόλης.

deMetrIs 28-10-06 07:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από John T
Έχετε να μου προτείνετε κάποιο εκτροφείο για να προμηθευτώ μερικά ψάρια. Δεν έχω ψάξει να βρω κάποιο γιατί τα περισσότερα που βλέπω είναι για hm, pk, ct κ.τ.λ.π.

Τα μικρά θα πάνε σε μαγαζί της πόλης.

εχεις δικιο οι περισσοτερεις εκτρωφεις δεν αναπαραγουν vt ισως επειδη ειναι τα ποιο κοινα στα πετ σοπ και δεν θα εχουν ζητηση, ή και ισως επειδη ολες οι αλλες ρατσες ειναι ποιο ομορφες απο τους vt LOL:smt016

οσο για το οτι θα δωσεις τα μελλοντικα σου μονομαχακια σε πετ σοπ, το χεις σκεφτεις καλα ? θελεις τα μωρα σου που θα τα ειχες μεγαλωσεις εσυ απο μεγεθος κεφαλης της καρφιτσας και τωρα να τα δοσεις σε πετ σοπ να τα βαλει σε ποτηρακια ?......

Mariel 28-10-06 16:11

εκτροφεια veiltails δυσκολο να βρεις...:-|

John T 29-10-06 13:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από deMetrIs
εχεις δικιο οι περισσοτερεις εκτρωφεις δεν αναπαραγουν vt ισως επειδη ειναι τα ποιο κοινα στα πετ σοπ και δεν θα εχουν ζητηση, ή και ισως επειδη ολες οι αλλες ρατσες ειναι ποιο ομορφες απο τους vt LOL:smt016

οσο για το οτι θα δωσεις τα μελλοντικα σου μονομαχακια σε πετ σοπ, το χεις σκεφτεις καλα ? θελεις τα μωρα σου που θα τα ειχες μεγαλωσεις εσυ απο μεγεθος κεφαλης της καρφιτσας και τωρα να τα δοσεις σε πετ σοπ να τα βαλει σε ποτηρακια ?......

Προσωπικά πιστεύω ότι ένας καθαρός veiltail είναι πολύ καλύτερος και από έναν hm :smt016 :D και αυτό όχι γιατί θεωρώ τους hm άσχημους αλλά γιατί είναι πολύ δύσκολο να βρεις veiltail καθαρό. Άρα αν και θεωρείται κλασικός, "κατοτάτου επιπέδου" μονομάχος, αυτή η απλότητα που έχει, όταν αναδειχθεί μέσω επιλεκτικών αναπαραγωγών τον κάνει, για μένα τουλάχιστον, αναντικατάστατο.

Σχετικά με τα μονομαχάκια, δυστυχώς δεν θα έχω άλλη επιλογή ο αριθμός θα είναι όχι, απλά μεγάλος, αλλά πολύ μεγάλος.

Mariel 30-10-06 13:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από John T
γιατί είναι πολύ δύσκολο να βρεις veiltail καθαρό. .

τι εννοεις καθαρο veiltail?αυτοι που υπαρχουν στα πετ-σοπς καθαροι ειναι...:confused:

deMetrIs 30-10-06 14:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από John T
Θέλω να αρχίσω αναπαραγωγές μονομάχων με σκοπό να βγάλω τα δικά μου καθαρά(χωρίς τα κρόσια των crowntail), Veiltail ψάρια.

...

Mariel 30-10-06 15:32

δεν ειναι ομως ολοι οι μονομαχοι των πετ-σοπς ετσι,εχω δει και μερικους πολυ καλους

John T 30-10-06 17:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Mariel
δεν ειναι ομως ολοι οι μονομαχοι των πετ-σοπς ετσι,εχω δει και μερικους πολυ καλους

Στα μαγαζιά της πόλης μου έχω δει μόνο έναν καλό και τον πήρα. Όλοι οι υπόλοιποι που φέρνουν, έχουν κάποια σχισμένα πτερύγια.

PascM 03-11-06 00:52

Τον αγοράζεις τον περιποιήσε και γίνεται μια χαρούλα! Στα μαγαζιά οι περισσότεροι δεν τους προσέχουν ούτε φυσικά οι εισαγωγείς. :(

John T 03-11-06 07:55

Όταν λέω σχισμένα εννοώ με γονίδιο από crowntail. Αυτό δυστυχώς δε φεύγει με περιποίηση.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:14.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02185 seconds with 10 queries