Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=20)
-   -   κάποιο παράσιτο ? :( (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13770)

crazyio 17-10-06 11:30

κάποιο παράσιτο ? :(
 
Καλημερα ... !!
Χτές βραδάκι αγόρασα μια μικρή ρίζα για το ένα ενυδρειάκι που φιλοξενεί μονομάχο.
ΔΥΣΤΥΧΩΣ δεν υπήρχε δυνατότητα βρασίματος, οπότε περιορίστικα σε καλό πλύσημο με νερό απο την βρύση ...
Έπειτα απο κανα 5λεπτο πλύσημο έβαλα την ρίζα στο ενυδρείο του μονομάχου, και δεν την άφησα σε κουβά μερικές μέρες γιατί ήθελα να μου καφετίσει το νερό απο το ξύλο.
Σήμερα παρατηρώ πως η ουρά του μονομάχου και τοκάτω πτερύγιο του έχει σκισήματα (fin rot) και πολλέσ φορές κάνει απότομες και σπασμοδικές κινήσεις ή κάθετε χαμηλά στο υπόστρωμα.
Πριν ήταν ιδιαίτερα κινητικός!
Τι έγινε ? να είχε τίποτα πάνω η ρίζα και να έγινε στραβή που δεν το έβρασα ?? :( :( :(
Απο φάρμακα έχω μόνο το bactopur direct. λέτε να του κάνω θεραπεία με αυτό ?
Σε Direct μορφή (μπάνιο για 30λεπτά σε 2 λίτρα νερό με bactopur) θα λύσει το πρόβλημα ή πρέπει να κάνω θεραπεία μέσα στο ενυδρέιο ? απλά παίζει φίλτρο στο ενυδρείο το οποίο με το bactopur θα μου μείνει χωρίς βακτηρίδια .... :cry:

netblues 17-10-06 11:32

Πιο mild λυσεις..
Κανε μια καλη αλλαγη νερου και προσθεσε αλατακι.. 1γρ/λιτρο..
Το αν φταιει το ξυλο η οχι.... κανεις δεν το ξερει.

crazyio 17-10-06 11:36

για το αλάτι ήταν η πρώτη μου σκέψη ... αλλά έχω μέσα κερατόφυλλο.
θα μου το πειράξει το αλάτι ή θα το αντέξει ?
ΤΟ μεσημέρι πάντος το ξύλο θα περάσει απο κανα 10λεπτο βράσμου για πάν ενδεχόμενο ....
Thanks for the Instant answer !! ;)

netblues 17-10-06 11:42

Μονο αν βρασεις και το ψαρι μαζι εχει νοημα ο βρασμος πλεον. :p
Αντιθετα, το βαλε βγαλε, μαλλον θα τον στρεσσαρει επιπλεον.
Με 1γρ/λιτρο δεν νομιζω να παθει τιποτε το κερατοφυλο.
Κρατα λιγο σε ενα κουβα ως backup αμα θες

crazyio 17-10-06 11:47

Η ρίζα έχει ήδη βγεί απο το ενυδρέιο οπότε .... ένα βράσιμο θα το φάει ... ;)
Κερατόφυλλο δεν έχω πολύ ... αλλά μάλον θα το βάλω όσο έχω σε ένα μπολ για να το διατηρίσω ....
απο την στιγμή που θα βάλω το αλάτι πόσες μέρες να το αφήσω ? εννοώ μέχρι να κάνω την επόμενη αλλαγή νερου.... ή δεν αλλάζει κάτι και η αλλαγή γίνεται στην ώρα της ?
Ευχαριστώ Σωτήρη για τις απαντήσεις και Sorry αν σε κούρασα με το ποστ και στο καπάκι πάλι ποστ :smt069

netblues 17-10-06 11:49

το αλατι διατηρειται μεχρι να λυθει το προβλημα

αναπληρωνεται οσο αντιστοιχει στην αλλαγη.

crazyio 25-10-06 16:24

Και οταν ο ψάρης έχει φτάσει στο σημείο να "επιπλέει" στην επιφάνεια του νερού και να κινείται σπάνια τι μπορεί να έχει σαν συνέπεια ? :| :( :(

netblues 25-10-06 20:18

να εχει γινει παστος?

crazyio 26-10-06 16:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από netblues
να εχει γινει παστος?

Μα δεν έχει ούτε καν 10 μέρες απο τότε που έβαλα 3γρ/λίτρο αλάτι για το ick. :(


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:38.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01488 seconds with 10 queries