Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Ερώτηση για co2 d.i.y (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13056)

ononos 30-08-06 22:21

Ερώτηση για co2 d.i.y
 
Από καιρό παρακολουθώ το φόρουμ το οποίο με έχει βοηθήσει πολύ, διαβάζοντας τις απαντήσεις που έχουν δοθεί σε άλλους.
Εφτασε λοιπόν η ώρα να ρωτήσω και γω για το πρόβλημα που με απασχολεί.
Εχω στήσει ένα κοινονικό ενυδρείο εδώ και τρεις μηνες (96 λτ) και έχω βάλει μερικές anubies. Επειδή λοιπόν το φίλτρο είναι ενσωματωμένο, και η έξοδος του νερού είναι χαμηλότερα από την στάθμη του νερού του ενυδρείου, δεν έχω την δυνατότητα να παρέχω οξυγόνο από αυτό. Εκτός από αυτό η υπάρχουσα είσοδο αέρα του φίλτρου δεν λειτουγεί (δεν ξέρω τον λόγο, βγάζει αέρα μόνο 1-2 δευτερόλεπτα μόλις ξεκινήσει και μετά σταματάει). Ετσι λοιπόν αναγκάστηκα στην αγορά και τοποθέτηση αεραντλίας (EHEIM 100) η οποία και λειτουργεί με ένα πορόλιθο.
Σήμερα το μεσιμέρι λοιπόν κατασκεύασα την συσκεύη CO2 D.I.Y. όπως αυτή περιγράφεται στο φόρουμ. Την έξοδο της την έχω συνδέσει με έναν μικρό διαχυτήρα που υπήρχε στην συσκεασία της αεραντλίας και την έχω τοποθετήσει κοντά στην είσοδο του φίλτρου.
Τα ερωτήματα μου είναι:
1) Πότε αρχίζει να λειτουργεί η συσκευή γιατί ακόμα δεν έχω δει φυσαλίδα CO2..;
2) Υπάρχει τρόπος να μειώσω την παροχή του αέρα από την αεραντλία γιατί από όσο καταλαβαίνω ο ατμοσφαιρικός αέρας από την αεραντλία διώχει το CO2
Ευχαριστώ και συγνώμη για την πολυλογία..

Lsourtzo 30-08-06 22:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ononos
1) Πότε αρχίζει να λειτουργεί η συσκευή γιατί ακόμα δεν έχω δει φυσαλίδα CO2..;
2) Υπάρχει τρόπος να μειώσω την παροχή του αέρα από την αεραντλία γιατί από όσο καταλαβαίνω ο ατμοσφαιρικός αέρας από την αεραντλία διώχει το CO2
Ευχαριστώ και συγνώμη για την πολυλογία..

Καταρχάς καλός ήρθες στην παρέα …

1) Άμα όλα έχουν πάει καλά με την συνταγή από μισή μέχρι μία μέρα …Ανάλογα με την θερμοκρασία
2) Κανονικά δεν πρέπει να έχεις καθόλου αεραντλία σε λειτουργία … αυτό ξέρω εγώ … τώρα αν κάποιος εμπειρότερος έχει να πει κάτι άλλο … δεκτό!

halvas69 30-08-06 23:10

Πέραν του ότι είναι περιτό το CO2 για τις Anubias, άλλο τόσο είναι και η αεραντλία.
Δεν χρειάζεσαι τίποτα από τα 2.
Οι Anubias θα τα πάνε μία χαρά χωρίς CO2, θα το χρειαστείς αν βάλεις πιό γρήγορης ανάπτυξης φυτά .

ononos 30-08-06 23:20

Προς το παρόν έχω Anubias αλλά θέλω να βάλω και άλλα φυτά.
Πως τροφοδοτώ το ενυδρείο με οξυγόνο χώρις αεραντλία; Πρέπει να αλλάξω φίλτρο; Υπάρχει τρόπος να μειώσω την παροχή της αεραντλίας;

lasal 31-08-06 00:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ononos
Πως τροφοδοτώ το ενυδρείο με οξυγόνο χώρις αεραντλία;

Προσθέτοντας φυτά ;)

ononos 31-08-06 00:59

Μέχρι να σταθεροποιηθεί η κατάσταση όμως και μέχρι να βάλω φυτά, και μέχρι αυτά να αρχίσουν να αποδίδουν, μπορώ να κλείνω κάποιες ώρες την ημέρα την αεραντλία; (Δεν μου φταίνε σε τίποτα τα ψαράκια!). Αν ναι πόσες ώρες και ποιές;

Lsourtzo 31-08-06 01:18

Προσπάθησε να κάνεις κάποια πατέντα με το φίλτρο σου να στέλνει το νερό στην επιφάνεια … και μία απλή ανατάραξη της επιφάνειας αρκεί …
Πάντως συνήθως ακόμα και τα φίλτρα «τοίχου» είναι φτιαγμένα έτσι ώστε η έξοδος του νερού να είναι ακριβός στην επιφάνεια … σίγουρα δεν κάνεις κάτι λάθος ???

ononos 31-08-06 02:08

Η έξοδος του φίλτρου είναι 2 πόντους κάτω από την επιφάνεια του νερού. Εντάξει ανατάραξη δημιουργείται αλλά όχι φυσαλίδες. Είσαι σίγουρος ότι αυτό αρκεί;

KOKORAS 31-08-06 06:11

Προφανώς έχεις το ενυδρείο του CARREFOURE με το κολημένο εσωτερικό φίλτρο. Εχω και εγώ το ίδιο με ζωοτόκα και δεν έχω κανένα απολύτως πρόλημα. Η ανατάραξη που δημιουργείτε είναι υπέρ αρκετή για την οξυγόνωση του νερού μην ανησυχείς και δεν χρειάζονται φυσαλίδες τουλάχιστον για αυτή τη δουλειά.

netblues 31-08-06 08:07

αεραντλια και φυσαλιδες σε ενα φυσιολογικό ενυδρειο, με φυσιολογικη ιχθυοφορτιση,(να μην ειναι ψαροκασελα δλδ) ακόμα και χωρις φυτά δεν χρειάζεται.
σε κάθε περίπτωση, τα ψαρια γνωριζουν οτι το οξυγονο βρισκεται στην επιφανεια. αν για οποιοδηποτε λογο το οξυγονο δεν φτανει, τοτε ανεβαινουν ολα στην επιφανει και αναπνεουν απο εκει.
αυτο βεβαια προφανως και δεν ειναι θεμιτό, αλλα οσο δεν συμβαινει, δεν υπάρχει και πρόβλημα.

CC-Gio 05-09-06 12:41

Μπερδευτηκα λιγο (εως αρκετα):confused:

Εχω το ιδιο ενυδρειο και εχω μια αεραντλια και ενα diy co2 και 4-5 φυτα!

Το co2 το εχω βαλει σχεδον κατω απο την εξοδο του κυκλοφορητη και μολις βγαινουν οι φυσαλιδες του co2 η ροη του νερου τις ''πεταει'' προς το υπολοιπο ενυδρειο....

Η αεραντλια δουλευει συνεχεια.....

Κανω κατι λαθος???:confused:

PascM 05-09-06 12:49

Κάνεις λάθος στο οτι έχεις Co2 μαζί με αεραντλία! και επίσης το Co2 θα πρέπει να το βάλεις στην είσοδο του φίλτρου σου.

CC-Gio 05-09-06 13:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM
Κάνεις λάθος στο οτι έχεις Co2 μαζί με αεραντλία! και επίσης το Co2 θα πρέπει να το βάλεις στην είσοδο του φίλτρου σου.

Απλα δεν κανει δουλεια το co2 οταν δουλευει η αεραντλια,σωστα?

Οταν λες στην εισοδο? δηλαδη να παιρνει τις φυσαλιδες και να περναει απο το φιλτρο μου?"

Θα κανει δουλεια ετσι?

PascM 05-09-06 13:06

Ακριβώς! Ενώ προσθέτεις Co2 στη στήλη του νερού το διώχνεις με την ανατάραξη που προσθέτει η αεραντλία. Επίσης είναι καλύτερα να περνάει απο το φίλτρο μέσα (γι'αυτό στην είσοδο) διότι έτσι έχουμε καλύτερη διάχυση.

Lsourtzo 05-09-06 13:24

αν καταφέρεις με κάποιον τρόπο να διοχετεύσεις το Co2 κάτω από τα υλικά του φίλτρου ώστε οι φυσαλίδες να περνάνε μέσα από αυτά θα έχει την καλύτερη δυνατή διάχυση ...

και σταμάτα επιτέλους αυτή την αεραντλία !!!!

CC-Gio 05-09-06 13:51

Αν σταματησω την αεραντλια δε θα χαθει μερος του οξυγονου απο το ενυδρειο μου? η δε θα υπαρχει προβλημα?

Lsourtzo 05-09-06 13:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από netblues
αεραντλια και φυσαλιδες σε ενα φυσιολογικό ενυδρειο, με φυσιολογικη ιχθυοφορτιση,(να μην ειναι ψαροκασελα δλδ) ακόμα και χωρις φυτά δεν χρειάζεται.
σε κάθε περίπτωση, τα ψαρια γνωριζουν οτι το οξυγονο βρισκεται στην επιφανεια. αν για οποιοδηποτε λογο το οξυγονο δεν φτανει, τοτε ανεβαινουν ολα στην επιφανει και αναπνεουν απο εκει.
αυτο βεβαια προφανως και δεν ειναι θεμιτό, αλλα οσο δεν συμβαινει, δεν υπάρχει και πρόβλημα.

;) :smt024

Tolis 05-09-06 13:54

Αν η εξοδος του φιλτρου σου ειναι κοντα στην επιφανεια, δεν εχεις προβλημα. Το νερο δεν οξυγονωνεται απο τις φυσαλιδες, αλλα απο την ανταλλαγη αεριων στην επιφανεια - οσο πιο πολυ κινειται, τοσο καλυτερα οξυγονωνεται.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:15.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01890 seconds with 10 queries