Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   βοηθεια σχετικα με τη φιλτρανση (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=12888)

GP250381 10-08-06 09:01

βοηθεια σχετικα με τη φιλτρανση
 
2 Συνημμένο(α)
γεια σας παιδια.σε λιγο καιρο ευχομαι θα ειναι ετοιμο το καινουργιο μου ενυδρειο 2,50/0.60/0.80.λοιπον θα ηθελα να με βοηθησετε σχετικα με τη φιλτρανση.θα φτιαξω 2 αυτοσχεδια φιλτρα(ενα δουλευει ηδη στο ενυδρειο που εχω τωρα καλα) οπου το καθε ενα θα εχει αντλια eheim 3400l/h.ερωτηση μου ειναι ποσα λιτρα να κανω τον καθε καδο??ποσα και ποια υλικα να βαλω μεσα και απο ποση ποσοτητα το καθε ενα??ιδεες που ισως υπαρχουν απο εσας, ειναι δεκτες τιποτα δεν εχει φτιαχτει ακομα αρα ολλα παιζονται.sump δεν γινεται γιατι η βαση εχει μονταριστει και το ενυδρειο ειναι απανω.παραλειψη μου ειναι να πω οτι θα μπουν πολλα φυτα.ευχαριστω εκ των προτερων

Giorgos 10-08-06 09:47

Τα αυτοσχέδια φίλτρα που πρόκειται να φτιάξεις θα είναι όπως πχ. τα εξωτερικά φίλτρα της eheim;

Όσο μεγαλύτερο όγκο τα φτιάξεις, τόσο καλύτερο θα είναι επειδή θα έχεις τη δυνατότητα να προσθέσεις πολλά υλικά για την φίλτρανση. Αλλά, με 8-10 λίτρα ο κάθε κάδος θα έχεις υπεραρκετό χώρο να βάλεις όσα υλικά θέλεις.

PascM 10-08-06 10:04

:confused: Γιατί όμως αυτοσχέδια και δεν πας σε έτοιμες δοκιμασμένες λύσεις? π.χ. http://www.eheim.com/pro3.htm

GP250381 10-08-06 10:44

1 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Giorgos
Τα αυτοσχέδια φίλτρα που πρόκειται να φτιάξεις θα είναι όπως πχ. τα εξωτερικά φίλτρα της eheim;

Όσο μεγαλύτερο όγκο τα φτιάξεις, τόσο καλύτερο θα είναι επειδή θα έχεις τη δυνατότητα να προσθέσεις πολλά υλικά για την φίλτρανση. Αλλά, με 8-10 λίτρα ο κάθε κάδος θα έχεις υπεραρκετό χώρο να βάλεις όσα υλικά θέλεις.

να ενα αυτοσχεδιο που λειτουργει τωρα και μηνες αψογα γιωργο.8-10 λιτρα συνολικα ο καθε καδος???εγω σκεφτομουνα μονο 10 λιτρα να ειναι μονο το ziporax!:confused: .σε καθε καδο

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM
:confused: Γιατί όμως αυτοσχέδια και δεν πας σε έτοιμες δοκιμασμένες λύσεις? π.χ. http://www.eheim.com/pro3.htm

για; πολλους λογους.πρωτον θελω τα φιλτρα να περνανε το νερο του ενυδρειου 5-6 φορες την ωρα αρα και το eheim pro 3 ειναι 1700l/h.αυτες οι αντλιες ειναι 3400l/h η καθε μια.δευτερον θελω να κανονισω εγω το μεγεθος του καδου αναλογα τα υλικα,και μετα η τιμη του.η αντλια κανει γυρω στα 110 η μια.το eheim pro 3 κανει 250 το ενα και δεν ξερω αν ειναι αρκετα τα δυο.αρα??εσυ τι θα εκανες??και γιατι?

Giorgos 10-08-06 10:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από GP250381
εγω σκεφτομουνα μονο 10 λιτρα να ειναι μονο το ziporax!:confused: .σε καθε καδο

10 λίτρα siporax σε κάθε κάδο; Τότε ακόμα καλύτερα!
Συν τα μηχανικά φίλτρα που πρόκειται να βάλεις.

GP250381 10-08-06 11:50

θελω να μου εξηγησεις τι εννοεις συν μηχανικα φιλτρα??εννοεις υλικα για μηχανικο φιλτραρισμα?μην με παρεξηγειται νεος ειμαι και μαθαινω:) .

Giorgos 10-08-06 11:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από GP250381
εννοεις υλικα για μηχανικο φιλτραρισμα?

Ακριβώς! ;)

GP250381 10-08-06 12:00

ευχαριστω.λοιπον σφουγγαρι μπλε??ποσα εκατοστα?10 ειναι αρκετα?οι βιοσφαιρες τι ειναι?

Eustratios 10-08-06 21:12

Gia filtro Hamburg to exeis skef8ei....gia koita ki auto
http://www.tsamisaquarium.com/Selide...a/filters4.htm
me tous kikloförites pou exeis 8a doulepsei apsoga.




(link fixed)

GP250381 11-08-06 07:31

φιλτρο αμβουργου?χμ θα μου τρωει χωρο απο το ενυδρειο, με τους κυκλοφορητες αυτους δεν θα εχω πολυ δυνατη ροη??,και δεν ξερω τι δουλεια κανει αυτο το φιλτρο.το εχεις κανει?

PascM 11-08-06 12:13

Το φίλτρο Αμβούργου δουλεύει άψογα με ελάχιστη συντήρηση όμως ναι θα σου τρώει χώρο από το ενυδρείο και θα είναι λίγο ακαλαίσθητο μέχρι να καλυφθεί.

lasal 11-08-06 12:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από GP250381
φιλτρο αμβουργου?χμ θα μου τρωει χωρο απο το ενυδρειο, με τους κυκλοφορητες αυτους δεν θα εχω πολυ δυνατη ροη??,και δεν ξερω τι δουλεια κανει αυτο το φιλτρο.το εχεις κανει?

Δουλειά κάνει τέλεια
Ομως σε ενα τέτοιο ενυδρείο δεν θα ήταν κρίμα να χρησιμοποιήσεις αμβούργου?
Για αισθητικούς λόγους πάντα......

Ομως αν θέλεις περισσότερες πληροφορίες δες εδώ
http://www.greekaquarist.com/vb/show...FD%F1%E3%EF%F5
και εδώ
http://www.greekaquarist.com/vb/show...FD%F1%E3%EF%F5
και εδώ
http://www.greekaquarist.com/vb/show...FD%F1%E3%EF%F5
Απότι θα δείς έχουν γραφτεί πολλά και όχι μόνον.

GP250381 11-08-06 18:26

οχι τυπου αμβουργου.αρα θα κανω δυο αυτοσχεδια φιλτρα με 2 αντλιες eheim 3400l/h η καθεμια και με καδο γυρω στα 40 λιτρα ο καθενας και θα βαλω 10 λιτρα ziporax στο καθενα ενα μεγαλο μπλε σφουγγαρι στο καθενα ,5 λιτρα substrat pro στο καθενα και υαλοβαμβακα στο τελος,επισης και ενα φιλτρο αμμου συνδεμενο με το ενα φιλτρο οπως σωστα μου ειπε ο lasal.συμφωνειτε??
επειτα θα ηθελα αν καποιος ξερει να μου πει πωε ετοιμαζουμε ριζες,ξυλα και πετρες απο ενα ποταμο για να τα βαλουμε στο ενυδρειο μας?

klaz 11-08-06 18:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από GP250381
ριζες,ξυλα και πετρες απο ενα ποταμο για να τα βαλουμε στο ενυδρειο μας?

..ξεχνατο..μονο πετρες αν θελεις,και αυτες ελεγχο για να μην ειναι ασβεστολιθικες......

netblues 11-08-06 18:43

Siporax και substrat pro ειναι υλικο της ιδιας κατηγοριας..
Δες και την περιπτωση να βαλεις bactoballs αντι για το μικρο σχετικα siporax - substrat pro...
Καθοτι μεγαλυτερες σε διασταση μπορει να σε βολεψουν στον κουβα....

20 λιτρα siporax + substrat ειναι μαλλον πολυ, χωρις να σημαινει οτι κανει κακό, εκτος απο την τσεπη.

Μπλε σφουγγαρι δεν χρειαζεται να βαλεις, εκτος να ειναι με πολυ μεγαλες τρυπες, ως μηχανικο.
Σαν πρωτο υλικο ομως καλο ειναι να βαλεις καμποσο κεραμικο ΜΗ πορωδες μακαρονι (πχ eheim ehfimech) και μετα, μιας και εχεις χωρο βαλε μια καλη στρωση EhfFIX .. Ειναι σαν πολυ χοντρος υαλοβαμβακας και κανει πολυ καλη δουλεια μετα τους κεραμικους κυλινδρους ως μηχανικο φιλτρο.

Η κεντρικη ιδεα ειναι οτι τα σφουγγαρια ως μηχανικα φιλτρα εχουν την ταση να στουμπωνουν σχετικα ευκολα....

GP250381 11-08-06 19:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από netblues
Siporax και substrat pro ειναι υλικο της ιδιας κατηγοριας..
Δες και την περιπτωση να βαλεις bactoballs αντι για το μικρο σχετικα siporax - substrat pro...
Καθοτι μεγαλυτερες σε διασταση μπορει να σε βολεψουν στον κουβα....

20 λιτρα siporax + substrat ειναι μαλλον πολυ, χωρις να σημαινει οτι κανει κακό, εκτος απο την τσεπη.

Μπλε σφουγγαρι δεν χρειαζεται να βαλεις, εκτος να ειναι με πολυ μεγαλες τρυπες, ως μηχανικο.
Σαν πρωτο υλικο ομως καλο ειναι να βαλεις καμποσο κεραμικο ΜΗ πορωδες μακαρονι (πχ eheim ehfimech) και μετα, μιας και εχεις χωρο βαλε μια καλη στρωση EhfFIX .. Ειναι σαν πολυ χοντρος υαλοβαμβακας και κανει πολυ καλη δουλεια μετα τους κεραμικους κυλινδρους ως μηχανικο φιλτρο.

Η κεντρικη ιδεα ειναι οτι τα σφουγγαρια ως μηχανικα φιλτρα εχουν την ταση να στουμπωνουν σχετικα ευκολα....

προτεινε μου τοτε μια συνθεση με χωρητικοτητα πχ τοσα λιτρα απο το καθε ενα

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από klaz
..ξεχνατο..μονο πετρες αν θελεις,και αυτες ελεγχο για να μην ειναι ασβεστολιθικες......

γιατι ξεχνα το???οι πετρες δεν ειναι ασβεστολιθικες

klaz εξηγησε γιατι??

DimmyF 12-08-06 19:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από GP250381
ριζες,ξυλα

Σε αυτά φαντάζομαι ότι αναφερόταν ο klaz και είπε ξέχνα το. Και αυτό γιατί έχεις μεγάλες πιθανότητες να σου σαπίσουν.

GP250381 13-08-06 00:19

τα εχω πειπου ενα μηνα στον ηλιο θα τα αφησω και αλλο.αν τα περνουσα με κατι??(λουστρο?εμποτισμου?)

netblues 13-08-06 07:54

το λουστρο εμποτισμου ειναι κατα πασα πιθανοτητα τοξικό.
τα ξυλα που κυκλοφορουν στα ελληνικα ποταμια σαπιζουν μετα απο μερικους μηνες οτι κιαν κανεις.
και οταν σαπισουν το πραγμα γινεται δυσκολο και επικινδυνο.
καποιος ειχε επιτυχει με κορμο απο κληματαρια, αλλα μιλαμε για απειρη προετοιμασια. καπου κυκλοφορει το αρθρο..

το εχουν δοκιμασει πολλοι, πριν απο σας, για σας...
:d :d

GP250381 13-08-06 12:15

κριμα και ειναι 3 παρα πολυ ωραιες ριζες

george 13-08-06 23:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από netblues
καποιος ειχε επιτυχει με κορμο απο κληματαρια, αλλα μιλαμε για απειρη προετοιμασια. καπου κυκλοφορει το αρθρο..

το εχουν δοκιμασει πολλοι, πριν απο σας, για σας...
:d :d

Eδώ το άρθρο που κάπου κυκλοφορεί :
http://www.malawicichlidhomepage.com...tank_wood.html

GP250381 14-08-06 13:34

μπραβο linkman

PascM 14-08-06 13:58

Αυτό το παιδί και από τη Χαλκιδική πανταχού παρών και τα πάντα λινκ....:D

GP250381 16-08-06 11:52

αστο.θα αγορασω ριζες τελικα:(.στο θεμα μας τωρα.τι υλικα να βαλω?bactoballs?ziporax?μη πορωδες μακαρονι?σφουγγαρι?μια καλη συνθεση για τα λιτρα μου με το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα μπορουμε να βρουμε?

κατι αλλο τωρα.χωρανε 12 λαμπες οι οποιες θα ειναι 6 gro lux και 6 daylight οι οποιες ειναι 36w η καθεμια.συνολο 332watt.πολυ λιγα αλλα δεν χωρανε αλλες λαμπες,

ΥΓ.πρεπει να εχουν μηκος 1,20 γιατι αλλιως δεν ανοιγει το καπακι

lasal 17-08-06 12:17

Γιατί να μην χωράνε....
Το μήκος τους ειναι 121,4 εκ.
Εχεις 2,5 μέτρα μήκος και 60 εκ πλάτος.
Σου βγαίνει 0,36 W/L όπου είσαι οριακά.

PascM 17-08-06 12:40

Αν δεν μπορέσεις να βάλεις με τίποτα μεγαλύτερες ή περισσότερες τότε σε βλέπω για PC ή δεν θα το κάνεις full planted

GP250381 17-08-06 13:08

χωρανε μονο 12 λαμπες lasal των 1,20. 6 σε καθε μερια αν φανταστεις το ενυδρειο κομμενο στο 1,25.δηλαδη δεν ειναι παρα πολυ λιγο? τι αλλο μπορω να κανω?

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM
Αν δεν μπορέσεις να βάλεις με τίποτα μεγαλύτερες ή περισσότερες τότε σε βλέπω για PC

δηλαδη???

PascM 17-08-06 16:38

Power Compact Για ψάξε λίγο εδώ στο φόρουμ και μετά μπορείς να googliseis.

GP250381 17-08-06 21:07

leds θα κανουν δουλεια?

netblues 17-08-06 21:07

Εισαι σιγουρος οτι θελεις πολλα φυτα σε τοσο μεγαλο και βαθυ ενυδρειο??
Η συντηρηση τους και μονο ειναι ζορικη ιστορια.
Με τα τεραστια φιλτρα που ετοιμαζεις (που δεν χρειαζονται κιολλας σε full planted) για δισκους σε κοβω (και με 0,36w/λιτρο θα εισαι αρχοντας...)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:14.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,03036 seconds with 10 queries