Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Ενυδρείο για μονομάχους ala filoxenos (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=12650)

Zorba_The_Freak 13-07-06 17:33

Ενυδρείο για μονομάχους ala filoxenos
 
Λοιπόν το project είναι το παρακάτω, βασιζόμενο στην ιδέα και κατασκευή του filoxenou.

Ενυδρείο 120Χ25Χ25 με εσωτερικό φίλτρο και 6 χωρίσματα για μονομάχους.
1) Σκέφτομαι να το κάνω με 5αρι τζάμι και τα χωρίσματα επίσης με τζάμι αδιαφανές με τρύπες για την κυκλοφορία του νερού. Αν τα χωρίσματα είναι κολλημένα κανονικά με σιλικόνη, πιστεύετε να έχω κανένα πρόβλημα αντοχής? Τα χωρίσματα θα είναι κάθε 18 πόντους.
2) Αν η βάση έχει πλάτος 25 cm πόσο πρέπει να υπολογίσω τα πλαινα, αν αυτά κολληθούν ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ από την πρόσοψη και την πλάτη? 24cm (25-0,5-0,5) ή λίγο λιγότερο για να "χωράει" και η σιλικόνη?
3) Τα τζάμια αμμοβολής που σκέφτομαι να βάλω για χωρίσματα, μπορούν να τρυπηθούν σε πολλά σημεία ώστε να κυκλοφορεί καλά το νερό ή υπάρχει πρόβλημα? Υπάρχει περίπτωση να καταφέρω το τρύπημα μόνος μου ή να μην το προσπαθήσω καθόλου? Μήπως υπάρχει κάποιο άλλο υλικό που να τρυπάει πιο εύκολα αλλά και να κολλάει καλά με σιλικόνη πάνω στο τζάμι?

Αυτά για αρχή και παρακαλώ τους έμπειρους 29 κατασκευαστές ενυδρείων να δώσουν τα φώτα τους.

madfdg 13-07-06 17:42

Γιατί δεν επικοινωνείς με τον filoxeno??Διάβασα οτι πουλάει κάποια δικά του.Ίσως σε βολέψουν!

Lsourtzo 13-07-06 18:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Zorba_The_Freak
Μήπως υπάρχει κάποιο άλλο υλικό που να τρυπάει πιο εύκολα αλλά και να κολλάει καλά με σιλικόνη πάνω στο τζάμι?

Δοκίμασε πλεξηγκλας ;)

filoxenos 13-07-06 18:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Zorba_The_Freak
...Ενυδρείο 120Χ25Χ25 με εσωτερικό φίλτρο και 6 χωρίσματα για μονομάχους.
1) Σκέφτομαι να το κάνω με 5αρι τζάμι και τα χωρίσματα επίσης με τζάμι αδιαφανές με τρύπες για την κυκλοφορία του νερού. Αν τα χωρίσματα είναι κολλημένα κανονικά με σιλικόνη, πιστεύετε να έχω κανένα πρόβλημα αντοχής? Τα χωρίσματα θα είναι κάθε 18 πόντους.
2) Αν η βάση έχει πλάτος 25 cm πόσο πρέπει να υπολογίσω τα πλαινα, αν αυτά κολληθούν ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ από την πρόσοψη και την πλάτη? 24cm (25-0,5-0,5) ή λίγο λιγότερο για να "χωράει" και η σιλικόνη?
3) Τα τζάμια αμμοβολής που σκέφτομαι να βάλω για χωρίσματα, μπορούν να τρυπηθούν σε πολλά σημεία ώστε να κυκλοφορεί καλά το νερό ή υπάρχει πρόβλημα? Υπάρχει περίπτωση να καταφέρω το τρύπημα μόνος μου ή να μην το προσπαθήσω καθόλου? Μήπως υπάρχει κάποιο άλλο υλικό που να τρυπάει πιο εύκολα αλλά και να κολλάει καλά με σιλικόνη πάνω στο τζάμι?...

- Στις διαστάσεις των εσωτερικών χωρισμάτων, υπολόγισε 1 χιλιοστό λιγότερο για σιλικόνη, εφαρμογή κλπ.
- Τρυπημένα τζάμια, ΞΕΧΑΣΕ ΤΟ! Δεν γίνεται τεχνικά.
- Χωρίς μπλε σφουγγάρια, θα έχει άλλη λογική και λειτουργία και χάνεις σοβαρά πλεονεκτήματα.
- Οι χώροι που διαθέτεις για τα ψάρια είναι μεγάλοι, άρα πρέπει να πας σε άλλη λογική κατασκευαστικά. Το σύστημα που έχω φτιάξει είναι για να δίνει ~ 5-6 λίτρα σε κάθε ψάρι. Αν θέλεις να δώσεις περισσότερα, πας σε άλλη κατασκευή (γνώμη μου).
Δες την κατασκευή του cbr929.
Εάν θέλεις περισσότερα, στείλε email.

Zorba_The_Freak 13-07-06 18:41

Το πλεξυγκλας το έχω σκεφτεί αλλά νομίζω ότι κάπου διάβασα ότι δεν κολλάει με σιλικόνη. Ισχύει αυτό? Ξέρει κάποιος στα σίγουρα?

Θα έπερνα ένα ενυδρείο έτοιμο από τον filoxeno αλλά τα δικά του είναι διπλής σειράς και δεν μπορούν να μπουν κοντά σε τοίχο.

filoxene, και μένα οι χώροι θα έχουν περίπου 9,5 λιτρα νερό. Δεν είναι και τόσο μεγαλύτερα. Τα σφουγγάρια δεν μου αρέσουν οπτικά, αλλά αν δεν βρεθεί άλλη λύση θα καταλήξω εκεί.

Η ιδέα μου είναι παρόμοια με του cbr απλά αντί να έχω εξωτερικό φίλτρο, θα έχω εσωτερικό. Σε κάθε χώρισμα θα γίνεται τροφοδοσία καθαρού νερού από το φίλτρο με βανάκια πάνω στο λάστιχο.

Αν βρεθεί λύση για τα χωρίσματα νομίζω ότι όλα θα πάνε καλά.

Pritanis 13-07-06 21:09

Φιλοξενε παλι ξεχασες την υπερχειληση!!!;;;;; Πες του παιδιου να μην παιδευεται.....

Nrgman 13-07-06 23:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Zorba_The_Freak
Το πλεξυγκλας το έχω σκεφτεί αλλά νομίζω ότι κάπου διάβασα ότι δεν κολλάει με σιλικόνη. Ισχύει αυτό? Ξέρει κάποιος στα σίγουρα?

.

Το plexiglass δεν κολάει με καθάρή σιλικόνη. Αν θες να το κολήσεις με σιλικόνη πρέπει να βάλεις άλλου τύπου που είναι τοξική.

Η λύση είναι χλωροφόρμιο.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:07.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01712 seconds with 10 queries