Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Σύστημα ψύξης : Αναζήτηση υλικών για κατασκευή. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=12435)

Lsourtzo 28-06-06 09:56

Σύστημα ψύξης : Αναζήτηση υλικών για κατασκευή.
 
Ξέρει κάποιος που θα μπορούσα να βρω κάτι σαν αυτό στην φωτογραφία του Link.

http://www.absoluteinsight.net/image...ling/core1.jpg

Κυρίως κάποιος από τους υδραυλικούς ή του ψυκτικούς του forum.

Σκέπτομαι να δοκιμάσω να κάνω ένα DIY εξωτερικό σύστημα ψύξης !!!

( ps. όχι χάλκινο !! )

Lsourtzo 28-06-06 11:53

και με κάτι τέτοιο βολεύομαι !!

http://forum.byopvr.com/dvr/index.ph...0;id=578;image

Juan 28-06-06 12:24

Για δες μήπως σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο
Κατασκευή ψυκτικού για
το ενυδρείο

Έχουν γίνει προσπάθειες από κάποιους και υπάρχουν στο forum, φαντάζομαι ότι τα έχει δει, ε ;

Lsourtzo 28-06-06 12:29

ναι ..
τα εχω δει ...
επήσεις έχω δει και αυτό στο site του τσαμη ... αλλά η αλήθεια είναι ότι σκεπτόμουνα κάτι πολύ ποιο απλό ... και πολύ ποιο φθηνό !!

εχω κάνει και μία ερεύνα σε αγγλόγλωσσα sites ...
το θέμα είναι απο πού εγοράζει κανείς τα υλικά αυτα !!!

DimmyF 28-06-06 12:38

Καλημέρα!

Βασικά δεν είμαι καθόλου ιδικός στο θέμα, απλά σκέφτηκα μήπως σε βόλευε κανένα ψυγείο μοτοσυκλέτας..!
Ένας φίλος έχει χρησιμοποιήσει ένα σε πατέντα υδρόψυξης σε pc.
Αν νομίζεις ότι μπορεί να σου είναι χρήσιμο τον ρωτάω για λεπτομέρειες κ σου στέλνω κ καμιά foto.

Lsourtzo 28-06-06 12:59

Βασικά σκεπτόμουν να κάνω κάτι τέτοιο … :smt105


Νομίζετε ότι θα μπορούσε να δουλέψει …
Όλη η φασαρία γίνεται για να περιορίσω την εξάτμιση …
Ελπίζω ψύχοντας το νερό εξωτερικά να περιορίσω την εξάτμιση του νερού σε μεγάλο βαθμό !!


Λέτε να δουλέψει σαν σκέψη ?? :confused::confused::confused:

χα χα είχα ξεχάσει την φωτό ...
τώρα την ανέβασα !!

Lsourtzo 28-06-06 13:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από DimmyF
Καλημέρα!

Βασικά δεν είμαι καθόλου ιδικός στο θέμα, απλά σκέφτηκα μήπως σε βόλευε κανένα ψυγείο μοτοσυκλέτας..!
Ένας φίλος έχει χρησιμοποιήσει ένα σε πατέντα υδρόψυξης σε pc.
Αν νομίζεις ότι μπορεί να σου είναι χρήσιμο τον ρωτάω για λεπτομέρειες κ σου στέλνω κ καμιά foto.

το έχω δει αυτό που λες ...
στο internet έχει πολλά παραδείγματα ...

το θέμα είναι άμα το ίδιο θα μπορούσε να δουλέψει και για το ενυδρείο ...
η διαφορά είναι ότι εδώ θες να πετύχεις θερμοκρασίες κάτω από αυτές του περιβάλλοντος ... και δεν ξέρω άμα μπορεί να γίνει έτσι απλά ...
ελπίζω κάποιος ειδικότερος στο forum να μας πει !!

DimmyF 28-06-06 13:04

Ας απαντήσει κάποιος ιδικός..
Δε λες την ιδέα σου για το όλο project να βοηθήσεις κ τους άλλους?

Lsourtzo 28-06-06 13:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από DimmyF
Ας απαντήσει κάποιος ιδικός..
Δε λες την ιδέα σου για το όλο project να βοηθήσεις κ τους άλλους?

μόλις το είπα ...
είναι στην φωτό !!

caverman 28-06-06 14:09

Για να δουλέψει αυτό θα πρέπει ο αέρας να είναι ψυχρότερος απο την θερμοκρασία του ψυγείου.

Αν το ψυγείο το συνδέσεις στο ενυδρείο θα έχει θερμοκτρασία 28 βαθμούς. Ο αέρας που θα το φυσάει θα πρέπει να έχει αρκετά μικρότερη.

Αν το αφήσεις στην μοτοσυκλέτα θα έχει πάνω από 90 βαθμούς και επομένως ακόμα και με 50 βαθμούς αέρα να το φυσάς πάλι θα κρυώνει.

Άρα δεν...

Ποιό απλά δεν γινόταν να τα γράψω....

Lsourtzo 28-06-06 14:49

οκ ...
έτσι το είχα σκεφτεί και εγώ !!! :smt047
και λέω τώρα ...
αν βυθίσω το ψυγείο σε έναν κουβά νερό ... και ψύχω το νερό στον κουβά με την μέθοδο του ανεμιστήρα ... τότε δεν θα μπορούσα να πετύχω και μείωση της θερμοκρασίας και στο ενυδρείο ??!!! :rolleyes:


το νερό από τον κουβά θα εξατμιζότανε μεν ... αλλά του ενυδρείου θα ήταν αμετάβλητο !!! ;)

αυτό σαν σκέψη δεν θα μπορούσε να δουλέψει λέτε ??? :confused:

KOKORAS 29-06-06 01:28

Να σου υπενθυμίσω ότι η ροή θα είναι πολύ μεγάλη από την έξοδο του φίλτρου.
Δεν θα δουλέψει. Επίσης δεν θα δουλέψει και με πολύ μικρότερη ροή.
Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά οι επιλογές σου είναι οι εξής τρεις με τά όποια πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα έχουν.
1. Κλιματιστικό: πλεονέμτημα δροσίζεσαι και εσύ.

2. Ανεμηστηράκια: μειονέκτηματα εξάτμιση νερού και μεγάλη εφίδρωση σε σένα.

3. Τσιλερ πλεονέκτημα: δεν μπλέκεις με πατέντες, μειονέκτημα μεγλύτερη εφίδρωση σε σένα λόγω της θερμότητας που υποθέτω ( ας πεί όποιος έχει ) ότι παράγει το μηχανάκι.

Αυτά φιλικά Νίκος

Lsourtzo 29-06-06 08:56

το βασικό μου πρόβλημα είναι ότι θα φύγω το καλοκαίρι για 15 μέρες ...
βασικά το ότι θα φύγω είναι καλό ... το πρόβλημα είναι ότι στο ένα από τα ενυδρεία μου ... το 55 λίτρων ... επειδή το καπάκι δεν κλίνει καλά ... η εξάτμιση είναι πολύ μεγάλη ... και λόγο του μικρού όγκου του ενυδρείου κάθε 2 μέρες πρέπει να βάζω αρκετό νερό ... εν τω μεταξύ επειδή το ενυδρείο είναι φυτεμένο πρέπει να διατηρώ την θερμοκρασία χαμηλά ...

Lsourtzo 29-06-06 09:10

ΟK … κατάλαβα … δεν μπορεί να γίνει έτσι …

Σκέφτηκα να κάνω αυτόματο σύστημα γεμίσματος τότε ….

Ξέρει κανείς που μπορώ να βρω κανένα μικρό φλοτέρ … άμα το λέω και σωστά !! ;)


Έχω ένα βαρέλι μέσα στο οποίο προετοιμάζω το νερό πριν τις αλλαγές … αυτό είναι ποιο ψηλότερα από τα ενυδρεία και έτσι το δουλεύω με φυσική ροή χωρίς αντλία …

Εν τω μεταξύ η πίεση του νερού είναι πολύ μικρή για να μου δημιουργήσει προβλήματα στο φλοτερακι … :rolleyes:


Ξέρει κανείς λοιπόν που θα βρω ένα μικρό φλοτερακί ?!?!?! :confused:

Tsok 04-07-06 15:56

Φίλε Isourtzo υπάρχουν ηλεκτρονικά φλοτέρ πολύ μικρά σε όγκο όπου ελέγχουν με δύο βυθιζόμενα ηλεκτρόδια την στάθμη του νερού ανώτατο κατώτατο επίπεδο .Αυτό το φλοτέρ μπορεί να δώσει εντολή σε μια ηλεκτροβάνα να ανοίγει και να κλείνει το νερό
Εγώ είμαι από Βόλο και δεν ξέρω να σου πω τι γίνεται Αθήνα κάνε μια αναζήτηση με το http://www.google.gr/advanced_search?hl=el
Όσο για την προηγούμενη κατασκευή που λες παραπάνω γιατί τώρα διάβασα το θέμα η διαφορά θερμοκρασίας είναι αυτή που θα σε βοηθήσει να απάγεις θερμότητα όπως και σου είπανε. Τα ανεμιστεράκια είναι ο καλύτερος και φθηνότερος τρόπος ψύξης εδώ η ψύξη επιτυγχανεται με την εξάτμιση
.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:25.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02192 seconds with 10 queries