Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=20)
-   -   τρυπες στο κεφαλι?? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=12316)

rita 19-06-06 18:45

τρυπες στο κεφαλι??
 
εδω κ καμια εβδομαδα βλεπω το ραμιρεζι μου να εχει κατι σαν μικρες ''τρυπες'' στο κεφαλι του,δεν ξερω πως να το εξηγησω!κ στο εσωτερικο ειναι ασπρο!εχει καποιος ιδεα τι μπορει να ειναι? φανταστικε ψαρογιατρε?:D

deMetrIs 19-06-06 18:53

θα βοηθουσε πολυ φωτογραφια !
μμ υπαρχουν τσακομοι στο ενυδρειο ? λες να χτυπησε ποθενα ??
μμμ:smt069

rita 19-06-06 18:56

ειναι μονο του σε 40 λιτρα!φωτογραφια δεν μπορω να βγαλω και απο κινητο δεν φαινεται καθαρα!

pet 19-06-06 19:09

μήπως αυτή η παλιοαρρώστια το hole in the head? http://www.flippersandfins.net/HITHarticle2.htm
Βρήκα αυτό το site που έχει φωτογραφίες για να μπορείς να συγκρίνεις αν είναι αυτό. Αυτό προκαλείται από κακές συνθήκες νερού ή κακή διατροφή (ενννοεί μάλλον ελλειπή, χωρίς βιταμινες κτλ.)
Τουλάχιστον έτσι διάβασα....

rita 19-06-06 19:21

καπως ετσι ειναι!βεβαια δεν ειναι οπως τα οσκαρ στην φωτογραφια,απαπα!
τι να σου πω..αλλαγες κανω κανονικα,υπηρξε μια περιοδος που ειχα ν κανω αλλαγη 2 βδομαδες,ισως να ναι απο αυτο τι να πω..
κοιταξα κ σε ενα βιβλιο που εχω,μετρονιδαζολη προτεινει,οποτε αυριο πρωι πρωι φαρμακειο για flagyl.πως θα το χρησιμοποιησω ομως τωρα?να το διαλυσω στο νερο με την προτεινομενη δοσολογια?

Mariel 19-06-06 22:07

κι εγω το ιδιο με τη Λια σκεφτηκα....νομιζω οτι λεγεται hexamita??

rita 20-06-06 00:14

ναι,ετσι λεγεται!
παντως απ οτι εμαθα δεν ειναι απαραιτητο η αρρωστια να εχει προκληθει απο hexamita,μπορει να ειναι κ απο κακη διατροφη..
αλλα δεν μπορω να ξερω τι απο τα δυο,οποτε λεω να πορευτω με flagyl..
εξαλλου δεν ταιζα κ με καμια μαρκα μ εκαψες,τετρα μιν και τετρα ruby και καμια φορα bloodworms,τα οποια τα εχω κοψει τον τελευταιο καιρο γιατι με εχουν βαλει σε υποψιες ..

pet 20-06-06 09:37

κάνε αλλαγές νερού (εγώ κάνω συνέχεια, δυο-τρεις φορές τη βδομάδα) και ας λένε ότι δε χρειάζεται, άφηνε το νερό έξω, μια μέρα πριν την αλλαγή. Διάφορες βλαβερές ουσίες αποδεσμεύονται από το νερό με αυτό τον τρόπο.
Τέλος ξεκίνα αρτέμια, σκουλήκια, λάβρες κουνουπιών, ότι βρεις... τουλάχιστον να ξέρεις τί ταίζεις. Ή φτίαχνε δικές σου συνταγές με φρέσκα πράματα, αυτές οι τυποποιημένες τροφές είναι λίγο αμφίβολης ποιότητας. Και να χρησιμοποιείς και βιταμίνες.
http://animal-world.com/encyclo/fres...eases.htm#HLLE
Μετακίνησε και τον άνθρακα αν έχεις. Σε αυτό το site τον ενοχοποιεί.

rita 20-06-06 10:14

ναι,τα ξερω ολα αυτα!
δεν ειναι θεμα τροφης νομιζω,οπως ειπα κ πιο πριν,κ δεν νομιζω οτι υπαρχει λογος να κατακρινουμε αυτες τις τροφες,που εξαλλου τις ταιζουν τοοοοσοι χομπιστες...κ δεν θελω να διακυνδυνευσω,οποτε θα αρχισω θεραπεια με flagyl.

netblues 20-06-06 10:20

αν υπαρχουν σαλιγκαρια θα πρεπει να απομακρυνθουν.
αν παλι δεν γινεται επειδη ειναι πολλά/μικρα εχε το νου σου για αμμωνιες μετα απο μερικες μερες μετα την θεραπεια...

Lsourtzo 20-06-06 11:30

είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα πριν κάμποσο καιρό με τα severum μου ...
μην κάνεις βιαστικές κινήσεις ... :smt069 υπομονή ... βελτίωσε την διατροφή του και θα δεις ... αν δεν γίνει τίποτα και τότε ... μόνο τότε βάλε φάρμακο μέσα ...

εμένα πάντως με την αλλαγή της τροφής, 2 βδομάδες μετά τα συμπτώματα ελαχιστοποιήθηκαν ... τώρα ποια είναι κακή ανάμνηση !! :smt037

rita 20-06-06 12:03

ευχαριστω!με ποια τροφη παρατηρησες αλλαγες?

Lsourtzo 20-06-06 12:08

Επιφυλάσσομαι να σου πω μέχρι αύριο … δεν την θυμάμαι απ’ έξω … θα πάω σπίτι να δω και θα σου πω !!
;)

Πάντως μην πανικοβληθείς … ( εγώ είχα … :oops: )

Juan 20-06-06 12:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από pet
....
Και να χρησιμοποιείς και βιταμίνες.
....

Αυτό να μην ξεχάσεις.
Μπορείς να 'μουλιάζεις' την τροφή σε βιταμίνες και μετά να ταϊζεις.
Πέρυσι που είχα το ίδιο πρόβλημα είχα διαβάσει ότι μπορεί να το προκαλέσει και προσθήκη νερού από ΑΟ , φτωχό σε (ιχνο; ) στοιχεία !!! (δεν ξέρω πόσο είναι αλήθεια)

rita 20-06-06 12:37

εχω ηδη βιταμινες,αλλα μεχρι τωρα τις χρησιμοποιουσα μονο στο νερο..
ηδη εχω εμπλουτισει την τροφη,με κατι flakes για δισκους που μου εδωσε ενας γνωστος.λιγο απο αυτο,λιγο απο εκεινο,κατι θα γινει λες?
αυτο που φοβαμαι ειναι μηπως τελικα δεν ειναι απο την ελλειψη βιταμινων η καλης τροφης,και χασω χρονο με αποτελεσμα το χασω..

Lsourtzo 20-06-06 12:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rita
αυτο που φοβαμαι ειναι μηπως τελικα δεν ειναι απο την ελλειψη βιταμινων η καλης τροφης,και χασω χρονο με αποτελεσμα το χασω..

Αξίζει τον κόπο …

Λες να είχαν και στην φύση Flagyl ???

Είμαι πολύ σίγουρος ότι φταίει η τροφή …

rita 20-06-06 12:54

στη φυση το πιο πιθανο να πεθαιναν!
θα δουμε τι θα γινει,ας δοκιμασω τοτε με ποικιλια τροφων κ βλεπουμε..
το θεμα ειναι ποια τροφη κ απο που θα την παρω..

Lsourtzo 20-06-06 13:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rita
στη φυση το πιο πιθανο να πεθαιναν!

Τα δικάσ ου πάντος δεν θα πεθάνουν ... do not worry !! :smt112

rita 20-06-06 13:17

ειναι σε καλα χερια:rolleyes:

Lsourtzo 20-06-06 14:40

Λοιπόν η τροφή λέγετε “biofish food fort”
http://www.bassleer.com/biofood_for_fish.htm
και επειδή ξέρω ότι θα ρωτήσεις την έχω βρει στο water in και στον καρχαρία στον Κολωνό !! υποθέτω παντός ότι θα την έχουν και άλλοι …
μία σχετική ερώτηση στην ενότητα καταστήματα θα σου λύση την απορία !! :rolleyes:


Σημείωση : βρωμάει απίστευτα … αλλά μην σε νοιάζει … εσύ θα την φάς έτσι και αλλιώς !! :D

rita 20-06-06 14:52

μην ανησυχεις,πηρα ηδη την πληροφορια κ εχω ρωτησει.ισως να παω και σημερα να την παρω!
ευχαριστω!;)

Lsourtzo 20-06-06 14:59

:D
δεν κάνει τιποτες ...

περαστικά στα ψαράκια σου !!

rita 22-06-06 15:10

εχτες πηρα την τροφη!ιδωμεν..

Filou 24-06-06 19:31

Τι έγινε, πώς πάνε τα άρρωστα??

rita 25-06-06 12:50

τα ιδια..βεβαια ισως να ναι κ λιγο νωρις για να δω αποτελεσμα..εχθες ομως προσεξα οτι δυο απο τις τρυπες εχουν επεκταθει και ως συνεπεια ενωθει..
προσπαθω να μην φοβαμαι για το χειροτερο:(

filoxenos 25-06-06 13:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rita
...προσπαθω να μην φοβαμαι για το χειροτερο:(

Για να σου τονώσω πάντως, λίγο το ηθικό, θα σου κρατάω σήμερα λίγα κλαδέματα...;)

Lsourtzo 25-06-06 19:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rita
τα ιδια..βεβαια ισως να ναι κ λιγο νωρις για να δω αποτελεσμα..εχθες ομως προσεξα οτι δυο απο τις τρυπες εχουν επεκταθει και ως συνεπεια ενωθει..
προσπαθω να μην φοβαμαι για το χειροτερο:(

Δώστους λίγο χρόνο ... σε καμιά βδομάδα θα δείς !!!
κράτα της συνθήκες του ενυδρείου σε ιδανικά επίπεδα ... κάνε αλλαγές ακόμα και κάθε 2 μέρες !!

anasios 25-06-06 23:42

Το ίδιο πρόβλημα είχα με ένα δίσκο.Από κάποιον γνώστη έβαλα τον δίσκο σε ένα κουβά με 4 λίτρα νερό από το ενυδρείο.Έβαλα και μια αεραντλία και του χτύπησα στο σέικερ ένα flagil των 500.Έμεινε στο μείγμα 3 ώρες.Βέβαια μετά ήταν χαπακωμένος για λίγη ώρα.Την άλλη μέρα όμως ήταν περδίκι και τα σημάδια σταμάτησαν να αναπτύσονται.Το ίδιο έκανα μετά από τρεις μέρες.Το ψαράκι είναι μια χαρά αλλά σημαδάκι , έτσι για ενθύμιο, του έμεινε.Δεν ξέρω αν βοήθησα , πάντως είχε αποτέλεσμα σε μένα.

rita 26-06-06 09:18

ευχαριστω!αμα δεν δω βελτιωση μπορει κ να το ακολουθησω!

klaz 26-06-06 09:22

πολυ προσοχη,θα σου ελεγα,γιατι καθε φορα αναλογως το ψαρι,και τα λιτρα,υπαρχουν διαφορες στην δοσολογια,στην ωρα που θα εκτεθει το ψαρι στο φαρμακο κλπ.....


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:19.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02357 seconds with 10 queries