Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   sms122 ξανά στο προσκήνιο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=12158)

nekcharis 07-06-06 10:02

sms122 ξανά στο προσκήνιο
 
Καλημέρα.
Μόλις πήρα στα χέρια μου το sms122, και παρ' ότι διάβασα τα προηγούμενα posts έχω κάποιες απορίες.
Η συσκευασία περιλαμβάνει:
α) τον controller με έξοδο για ηλεκτρομαγνητική και ηλεκτρόδιο, και καλώδιο για παροχή ρεύματος με φις αμερικάνικου τύπου με προδιαγραφές (στην πλάτη του controller) Power supply 12VDC και Power Drived 115VAC 2A 60Hz. Επίσης έχει μόνο ένα διακοπτάκι cal για τη ρύθμιση του ph, και σύμφωνα με τις οδηγίες πρέπει να καλιμπράρεται ΜΟΝΟ σε 7.01.
β) Το ηλεκτρόδιο το οποίο το έβαλα στην αντίστοιχη έξοδο
γ) Μετασχηματιστή αμερικάνικου τύπου με input 120VAC 60Hza 15W και output 12VDC 500mA
δ) buffer solution 7.01

1) Πρέπει να αγοράσω αντάπτορα για 220V, σωστά; Οπότε και μετασχηματιστή για 220V. Κάνει φορτιστής για κινητό; Ο μετασχηματιστής είναι για την ηλεκτρομαγνητική; (και από πού την αγοράζουμε; Προτάσεις;) Μήπως θα χρειαστεί και τίποτα επιπλέον; Είχα διαβάσει σε άλλο post πως χρειάζεται μεταλλικός αντάπτορας (για τις βόλτες) για να συνδέσουμε την ηλεκτρομαγνητική με το μανόμετρο. Ισχύει;
2) Το ηλεκτρόδιο βυθίζεται ολόκληρο ή μέχρι τη μέση; (ή σύμφωνα με τις οδηγίες 2.5εκατ.;)
3) Καλιμπράρισμα τελικά γίνεται και στο 4.00; Γιατί έχουν ξεχωριστά καρτελάκι που λέει να καλιμπράρεται ΜΟΝΟ στο 7.01 εκτός εάν χρησιμοποιηθεί για άλλη (μη ενυδριακή ή θαλασσινή) χρήση.
4) Στο buffer γράφει το υγρό να ΜΗΝ ψύχεται και να αποθηκεύεται σε θερμοκρασία δωματίου. Τί κάνουμε; Το βάζουμε στο ψυγείο;
5) Και ένα τελευταίο που αφορά καλιμπράρισμα ph meter: Όταν καλιμπράρουμε πρέπει να περιμένουμε να πιάσει το buffer θερμοκρασία δωματίου; Αυτό δεν θα το αλλοιώσει αφού θα το ξαναψύξουμε; Επίσης στην συσκευασία του έχει και τιμές ph για διαφορετικές θερμοκρασίες. Δεν μπορούμε να τις χρησιμοποιήσουμε;
Αυτά τα ολίγα :D
Ευχαριστώ εκ των προτέρων ;) .

george 07-06-06 10:17

Να τα πάρουμε ένα-ένα.
Πρώτα απ'όλα θέλεις μετασχηματιστή από το "Αμερικάνικο" ρεύμα (120V) στο δικό μας 230V.
Hλεκτρομαγνητική έχεις αγοράσει ;;; Μειωτή με μανόμετρα έχεις αγοράσει ; Βελονοειδή ;;;

Το ηλεκτρόδιο εγώ το έχω όλο βυθισμένο.
Το δικό μου SMS 122 δεν καλιμπράρεται στο 4 παρά μόνο στο 7.
Το buffer εγώ το βάζω στο ψυγείο.
Όταν θελήσουμε να καλιμπράρουμε το βγάζουμε από το ψυγείο για να πάρει την θερμοκρασία του χώρου και μετά καλιμπράrουμε.

nekcharis 07-06-06 10:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από george
Να τα πάρουμε ένα-ένα.
Πρώτα απ'όλα θέλεις μετασχηματιστή από το "Αμερικάνικο" ρεύμα (120V) στο δικό μας 230V.

Hλεκτρομαγνητική έχεις αγοράσει ;;; Μειωτή με μανόμετρα έχεις αγοράσει ; Βελονοειδή ;;;

Στις προδιαγραφές στο φυλλάδιο γράφει:
POWER DRIVERS (for SMS122 only) 115VAC, 2A, 60Hz or 230VAC, 1A, 50Hz
Δηλαδή μπορεί να μπει και στο δικό μας ρεύμα ή χρειάζεται οπωσδήποτε μετασχηματιστή;
Ηλεκτρομαγνητική δεν έχω. Όλα τα άλλα κομπλέ και ήδη σε λειτουργία. Πρόταση για αγορά ηλεκτρομαγνητικής;

nekcharis 08-06-06 12:55

Τελικά το έβαλα σε λειτουργία ως ph meter προς το παρόν λόγω απουσίας ηλεκτρομαγνητικής. Παραμένουν μερικά ερωτήματα:
1) Το καλώδιο ρεύματος που φεύγει είναι τελικά για την ηλεκτρομαγνητική με 12VDC, σωστά; Είναι όμως θηλυκό αμερικάνικου τύπου. Ρώτησα σε μαγαζί με ηλεκτρολογικά και μου είπαν πως δεν υπάρχουν αντάπτορες αρσενικό αμερικάνικο που να δέχεται θηλυκό ελληνικό. Τί κάνω σε αυτή την περίπτωση;
2) Πειράζει που το ηλεκτρόδιο το έχω δίπλα από τη σκάλα της hagen ή μου δίνει λάθος μέτρηση λόγω της κοντινής απόστασης με το CO2;

lasal 08-06-06 13:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nekcharis
1) Το καλώδιο ρεύματος που φεύγει είναι τελικά για την ηλεκτρομαγνητική με 12VDC, σωστά;
2) μου δίνει λάθος μέτρηση λόγω της κοντινής απόστασης με το CO2;

1) Η ηλεκτρομαγνητική παίρνει 220 V
2) Σίγουρα θα έχεις λάθος μέτρηση.

nekcharis 08-06-06 13:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lasal
1) Η ηλεκτρομαγνητική παίρνει 220 V
2) Σίγουρα θα έχεις λάθος μέτρηση.

Αν δεν κάνω λάθος έχεις τον ίδιο controller. Έχω συνδέσει το μετασχηματιστή του controller με μετασχηματιστή δικού μας τύπου, σωστά έκανα; Τώρα θα χρειαστώ άλλον για την ηλεκτρομαγνητική ή έναν αντάπτορα; Μήπως τα έχω χάσει;

klaz 08-06-06 14:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nekcharis
Αν δεν κάνω λάθος έχεις τον ίδιο controller. Έχω συνδέσει το μετασχηματιστή του controller με μετασχηματιστή δικού μας τύπου, σωστά έκανα; Τώρα θα χρειαστώ άλλον για την ηλεκτρομαγνητική ή έναν αντάπτορα; Μήπως τα έχω χάσει;

ναι..σωστα εκανες.μετα θα χρειαστεις απλα εναν ανταπτορα για να συνδεσεις την ηλεκτρομαγνητικη με τον κοντρολλερ......(πανω στο μαυρο κουτι του κοντρολλερ θα βαλεις τον ανταπτορα,και πανω στον ανταπτορα την ηλεκτρομαγνητικη)...ουφφφφφφ...ελπιζω να τα ειπα καλα.....

nekcharis 08-06-06 14:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από klaz
ναι..σωστα εκανες.μετα θα χρειαστεις απλα εναν ανταπτορα για να συνδεσεις την ηλεκτρομαγνητικη με τον κοντρολλερ......(πανω στο μαυρο κουτι του κοντρολλερ θα βαλεις τον ανταπτορα,και πανω στον ανταπτορα την ηλεκτρομαγνητικη)...ουφφφφφφ...ελπιζω να τα ειπα καλα.....

Υπάρχει τέτοιος αντάπτορας; Γιατί εμένα ο άλλος μου είπε ότι δεν υπάρχουν αλλοιώς θα έπρεπε να φέρνουν αντάπτορες για όλες τις χώρες!!!!!!!!! :confused:

klaz 08-06-06 14:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nekcharis
Υπάρχει τέτοιος αντάπτορας; Γιατί εμένα ο άλλος μου είπε ότι δεν υπάρχουν αλλοιώς θα έπρεπε να φέρνουν αντάπτορες για όλες τις χώρες!!!!!!!!! :confused:

και βεβαια...ζητας ανταπτορα ρευματος αρσενικο αμερικανικο σε ευρωπαικο σουκου θυληκο..δεν πρεπει να εχει παραπανω απο 2-3 ευρω.....

nekcharis 08-06-06 19:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από klaz
και βεβαια...ζητας ανταπτορα ρευματος αρσενικο αμερικανικο σε ευρωπαικο σουκου θυληκο..δεν πρεπει να εχει παραπανω απο 2-3 ευρω.....

Τελικά βρήκα αλλά με 2 λαμάκια χωρίς γείωση...δε νομίζω να έχω πρόβλημα.
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lasal
1) Η ηλεκτρομαγνητική παίρνει 220 V

Έχω μία απορία: αφού ο controller δουλεύει με 12VDC επομένως θα βγάζει και 12VDC για την ηλεκτρομαγνητική, σωστά; Υπάρχει ηλεκτρομαγνητική με 12VDC;

netblues 08-06-06 22:03

O controller εχει μεσα relay το οποιο ελεγχει φορτία ειτε 110 ειτε με 230volt...
Δεν εχει καμμια σχεση με τα 12 volt της τροφοδοσιας του ηλεκτρονικου μερους.

SpyrosK 15-06-06 17:16

Καλησπέρα,τι συμπεριλαμβάνει η συσκευασία του "SMS 122" και τι άλλο πρέπει να αγοράσεις για να είναι πλήρες ο εξοπλισμός?

nekcharis 18-06-06 00:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από netblues
O controller εχει μεσα relay το οποιο ελεγχει φορτία ειτε 110 ειτε με 230volt...
Δεν εχει καμμια σχεση με τα 12 volt της τροφοδοσιας του ηλεκτρονικου μερους.

Θα ήθελα μία τελευταία....επεξήγηση: αφού το πήρα από Αμερική και είναι στα 110VAC η ηλεκτρομαγνητική θα πρέπει να είναι και αυτή στα 110 και όχι 220, σωστά; Μπερδεύτηκα λίγο με το relay.
Η λογική συνέχεια είναι: μετασχηματιστής 220 σε 110, μετασχηματιστής στα 12 για τον controller (συμπεριλαμβάνεται), και από τον controller 110 για ηλεκτρομαγνητική πάλι σε 110. Έτσι;

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από SpyrosK
Καλησπέρα,τι συμπεριλαμβάνει η συσκευασία του "SMS 122" και τι άλλο πρέπει να αγοράσεις για να είναι πλήρες ο εξοπλισμός?

Περιλαμβάνει τον controller με έξοδο για την ηλεκτρομαγνητική, το ηλεκτρόδιο, και τον μετασχηματιστή από 110 σε 12V, αν το πάρεις από Αμερική. Σίγουρα χρειάζεσαι μετασχηματιστή από 220 σε 110, την ηλεκτρομαγνητική σε 110 ΜΑΛΛΟΝ. Θα το διαβάσεις και εσύ από απάντηση στο ποστ.

klaz 18-06-06 10:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nekcharis
Θα ήθελα μία τελευταία....επεξήγηση: αφού το πήρα από Αμερική και είναι στα 110VAC η ηλεκτρομαγνητική θα πρέπει να είναι και αυτή στα 110 και όχι 220, σωστά; Μπερδεύτηκα λίγο με το relay.
Η λογική συνέχεια είναι: μετασχηματιστής 220 σε 110, μετασχηματιστής στα 12 για τον controller (συμπεριλαμβάνεται), και από τον controller 110 για ηλεκτρομαγνητική πάλι σε 110. Έτσι;


Περιλαμβάνει τον controller με έξοδο για την ηλεκτρομαγνητική, το ηλεκτρόδιο, και τον μετασχηματιστή από 110 σε 12V, αν το πάρεις από Αμερική. Σίγουρα χρειάζεσαι μετασχηματιστή από 220 σε 110, την ηλεκτρομαγνητική σε 110 ΜΑΛΛΟΝ. Θα το διαβάσεις και εσύ από απάντηση στο ποστ.

το ρελε που εχει ο κοντρολλερ,εχει ανοχη απο 110εως και 220v,οποτε δεν χρειζεται ηλεκτρομαγνητικη σας να ειναι ''τυπου αμερικης''......

netblues 18-06-06 10:26

χωρις να θελω να σας χαλασω το "αποκτημα".. αλλα χαθηκε ο κοσμος να βρουμε ενα προιον που να μην θελει ολους αυτους τους ανταπτορες (που εχουν μια ταση να μην κανουν επαφή) ??
;):d

klaz 18-06-06 10:28

σωτηρη,πραγματι θα ηταν το καλυτερο....αλλα ποσα αναλογα προιοντα υπαρχουν,με ικανοποιητικη σχεση αποδοσης-τιμης...????

netblues 18-06-06 10:37

Με δεδομενο οτι το "πραμα" ειναι made in romania και εχοντας και γραφεια σε βελγιο και ιταλια , δεν μπορει.. θα υπαρχει και 220volt εκδοση...

klaz 18-06-06 10:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από netblues
Με δεδομενο οτι το "πραμα" ειναι made in romania και εχοντας και γραφεια σε βελγιο και ιταλια , δεν μπορει.. θα υπαρχει και 220volt εκδοση...

παντως για να κανω και λιγο χιουμορ......εμεις εδω στο συλλογο θελοντας και μη εχουμε κανει τρελλη διαφημηση στο προιον......μηπως θα επρεπε να το δει κανας υπευθυνος της συγκεκριμενης εταιρειας...μπας και παρουμε καμμια ομαδικη τιμη χωμα......λεμε τωρα......:rolleyes::rolleyes:

nekcharis 18-06-06 12:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από klaz
το ρελε που εχει ο κοντρολλερ,εχει ανοχη απο 110εως και 220v,οποτε δεν χρειζεται ηλεκτρομαγνητικη σας να ειναι ''τυπου αμερικης''......

Πήρα μία στα 220 αλλά δεν δουλεύει, απλά τη σύνδεσα στο φις της εξόδου του controller, του έδωσα μία τιμή να ανοίξει αλλά δεν άκουσα την ηλεκτρομαγνητική να δουλεύει. Μήπως άδικα περιμένω να την ακούσω και δουλεύει κανονικά; Υπάρχει περίπτωση να μην γίνονται σωστά οι επαφές που λέει και ο netblues;

netblues 18-06-06 12:48

το πλαστικο κουτακι που παιρνει την ηλεκτροβανα πανω του την εβαλες κατευθειαν στα 220 η μεσω μετασχηματιστή?

nekcharis 18-06-06 20:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από netblues
το πλαστικο κουτακι που παιρνει την ηλεκτροβανα πανω του την εβαλες κατευθειαν στα 220 η μεσω μετασχηματιστή?

Μόλις συνειδητοποίησα ότι έκανα.......βλακεία (επιεικώς). Δεν το έβαλα καθόλου σε πρίζα. Δηλαδή στο φις που βγαίνει από τον controller απλά έβαλα πάνω του την βαλβίδα.....και απορούσα γιατί έχει και θηλυκή και αρσενική υποδοχή!!!!!!!!!!!

nekcharis 19-06-06 19:07

Τέλος καλό, όλα καλά. Δουλεύει μιά χαρά. Μία τελευταία ερώτηση:
Όταν ανοίγει η βαλβίδα ποιά είναι η ιδανική ποσότητα CO2; Το δικό μου ενυδρείο είναι 60άρι και το έχω ρυθμίσει σε 1 φυσαλίδα το δευτερόλεπτο, σωστά ή να το αλλάξω; Ζητάμε γρήγορη αποκατάσταση του ph;

lasal 19-06-06 23:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nekcharis
Όταν ανοίγει η βαλβίδα ποιά είναι η ιδανική ποσότητα CO2; Το δικό μου ενυδρείο είναι 60άρι και το έχω ρυθμίσει σε 1 φυσαλίδα το δευτερόλεπτο, σωστά ή να το αλλάξω; Ζητάμε γρήγορη αποκατάσταση του ph;

Η ιδανική ποσότητα co2 καθορίζεται απο τις παραμέτρους KH και pH
http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=8483
Ζητάμε αργή αποκατάσταση του pH.

pani 28-07-06 12:04

Φίλοι μου, απο σήμερα ειμαι και εγώ κάτοχος του sms122 -- PH controller, μμμ το κουτί ειναι απίθανο μαζί με το περιεχόμενο του, και τώρα τί κανουμε;
Ναί έχω διαβάσει τα πιο πάνω (κάνω μεσάνυχτα) καταλαβα δεν κατάλαβα τι γράφετε και τί εννοείτε. Θά ήθελα αν έχετε την καλοσύνη να με οδηγήσετε να τον τοποθετήσω βήμα βήμα. Το ξέρω τα έχετε γράψει, αλλά θάθελα ενα ενα βήμα για να μπορέσω να το βάλω σε λειτουργία. Αρχικά τι πρεπει να αγοράσω επιπρόσθετα και μετά τα βήματα και τις συνδέσεις που πρεπει να κάνω. Φανταστείτε ότι εδώ που τα λέμε εκτός του ότι είμαι αρχάρια σε όλα θα είμαι τελικά και η μόνη στη Κύπρο που θα έχω αυτό το σύστημα ολοκληρωμένο και αυτό χάρη σε εσάς και την υπομονή σας που για όλα αυτά και για αλλα πολλά σας υπέρ ευχαριστώ.

klaz 28-07-06 12:08

καλοριζικος πανιτσα.πες μου κατ'αρχας τι ρευμα εχετε εσεις εκει 220v..?εαν ναι,τοτε θα χρειαστεις εναν ανταπτορα ρευματος σουκου αρσενικο σε θυληκο αμερικανικου τυπου.....

pani 28-07-06 12:12

ναι Κώστα ειναι 220v και τί ειναι το σουκου; έτσι θα το ζητήσω;

klaz 28-07-06 12:19

οκ....σουκου ειναι η χοντρη η πριζα(σαν αυτη που εχει το σιδερο, το ψυγειο σου κλπ..)απο τη μια δηλαδη θα εχει 2 σιδερακια,και απο την αλλη θα πρεπει να μπαινει εκεινο το μαυρο το κουτι που εχει ο κοντρολλερ......:smt107

pani 28-07-06 12:22

Ευχαριστώ για τη διευκρίνηση να είσαι καλά..... βλέπεις γερναω αλλά εξακολουθώ να μαθαίνωωωω.

klaz 28-07-06 12:25

ελα τωρα....μην σε παιρνει απο κατω...ολοι εχουμε προβληματα...35 χρονων γυναικα.....:smt047 :p :p ;)

pani 28-07-06 12:34

Αχ με ενόχλησε οχι το τρία βρε αλλά το πέντε.... ήταν ανάγκη να πείς την ηλικία μου; χαχαχα.....
Κώστα αν φαίνεται ότι θα παρατραβηχτεί το ποστ για τις διευκρινήσεις που θα θέλω παρακαλώ οι υπεύθυνοι να το κλείσουν και να συνεχίσουμε με προσωπικά μηνύματα.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:14.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02642 seconds with 10 queries