Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δίσκοι (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=25)
-   -   ψυξη/θερμανση (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=11990)

mikele 24-05-06 18:27

ψυξη/θερμανση
 
καλα με το ενα αλλο με το αλλο τι γινεται........εχει εφαρμοσει καποιος απο εσας αποτελεσματικα "συστημα ψυξης" για τις πολυ ζεστες μερες του καλοκαιριου......σημερα ανεβασα 31,5 και ακομα ιουνιος δεν μπηκε......?????

leonm 24-05-06 22:17

Ανεμιστηράκια με controler θερμοκρασίας.Δουλεύει άψογα αλλά φυσικά υπάρχει μεγάλη εξάτμιση που εγώ το ανπληρώνω με απιονισμένο νερό

Pritanis 24-05-06 22:30

ενα σπλιτακι κοστιζει λιγοτερα απο τα τσιλερ και το χαιρεσαι και εσυ εκτος απο τα ψαρια......

boardman 25-05-06 08:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Pritanis
ενα σπλιτακι κοστιζει λιγοτερα απο τα τσιλερ και το χαιρεσαι και εσυ εκτος απο τα ψαρια......

σπλιτάκι? τι είναι και πόσο κοστίζει?

andreasp 25-05-06 10:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από boardman
σπλιτάκι? τι είναι και πόσο κοστίζει?

Σπλιτακια λεμε τα γνωστα air conditions.

Strahos 25-05-06 13:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από andreasp
Σπλιτακια λεμε τα γνωστα air conditions.

what??? :confused: :confused:

didymos 25-05-06 13:59

Τα κλιματιστικά τοίχου έτσι λέγονται απλά ο κόσμος δεν το ξέρει.
Επί της ουσίας σίγουρα ένα κλιματιστικό είναι πολλές φορές η μισή τιμή από ένα chiller!! :smt119

PascM 25-05-06 15:51

Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες διότι στο σπίτι μου αυτό εφαρμόζω και έτσι δεν έχω την ανάγκη ούτε των ανεμιστήρων άσε που και το περιβάλλον είναι ότι πρέπει. Π.Χ. σήμερα που το κοντέρ έφτασε τους 33 βαθμούς κελσίου έχω το split στους 28 και στο σπίτι είναι χαρά Θεού ειδάλως και με δεδομένο οτι από επάνω είναι σκέτη πλάκα με ότι σημαίνει αυτό στο σπίτι μέσα θα είχα 35 βαθμούς κελσίου όσον αφορά την κατανάλωση ρεύματος είναι σε πολύ λογικά επίπεδα και δεν παραπονιέμε!

mikele 25-05-06 16:32

κατι πρεπει να κανω φετος.....σημερα ειχα 32 μεσα στο ενυδρειο και ειμαστε αρχη.....το προηγουμενο καλοκαιρι ειχα τοσο τον αυγουστο......

PascM 25-05-06 16:35

Αν δεν σκέφτεσαι την αγορά air-contition τότε γρήγορα ανεμιστηράκια γιατί σε βλέπω να τρώς ψαρόσουπα

klaz 25-05-06 16:37

δεν νομιζω οτι υπαρχει καλυτερη και φθηνοτερη απο τους ανεμιστηρες....ειναι κατι που και εγω το εχω προτεραιοτητα,γιατι ειμαι στους 29.90.....και οντως ειναι ακομη μαιος.....:confused: :confused:

mikele 25-05-06 17:06

μαλλον ανεμιστηρακια παιδες γιατι ακομα το φυσαω με τη δεη την χειμωνιατικη και δε λεει να κρυωσει.....οσο θα εδεινα για ενα καλο 1000αρι πληρωσα.......αν αρχισω απο τωρα να το καιω καηκαμε........φρου φρου φρου φρου λοιπον......

andreasp 25-05-06 17:08

Σημερα το βραδυ θα ξεκινησω την πατεντα με τα ανεμιστηρακια.
Δυστηχως βρηκα μονο 2 των 4 ποντων στην γειτονια μου. Την παρασκευη θα μου φερουν αλλα 6 που θελω και για τα δυο ενυδρεια.
Θα σας πω τα νεοτερα.

Pritanis 25-05-06 19:28

ανεμιστηρακια σκετα;;;; Πως θα ισορροπησεις τη θερμοκρασια αν εχεις τα ανεμιστηρακια να βαρανε συνεχεια;;;;Θελει και ενα θερμοστατη να δινει σημα εκκινησης και τελους...... Χωρια που θα εχεις τρελες εξατμισεις..... ΣΟΣ οταν θα κανεις αλλαγη νερου μετα απο εξατμιση, πρωτα αναπληρωνεις το νερο που λειπει και μετα κανεις την αλλαγη νερου γιατι αλλιως θα καταληξεις με τρελες συγκεντρωσεις αλατων στο ενυδρειο....(το νερο εξατμιζεται, τα αλατα μενουν.....) Διαβασε το αρθρο του περιοδικου για τα ανεμιστηρακια θα σε βοηθησει......

γαυρος 25-05-06 20:04

να πω κι εγω κατι πολυ προσφατο, με το μινι καυσωνα που περασαμε...

στο ενυδρειο μου, επιφανειας 1.80 χ 70, με ενα ανεμιστηρακι, μεγεθους 20 εκατοστων, που χτυπαει απο κοντα στο νερο,
εχοντας αυτοματη αναπληρωση, το θερμομετρο ειναι καρφωμενο στο 26,2,
και μιλαμε για πολλα φωτα και πολλους κυκλοφορητες μεσα.

μακαρι να μεινει ετσι...αυτη τη στιγμη εξω εχει 36 βαθμουληδες. :rolleyes::rolleyes:

andreasp 25-05-06 23:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Pritanis
ανεμιστηρακια σκετα;;;; Πως θα ισορροπησεις τη θερμοκρασια αν εχεις τα ανεμιστηρακια να βαρανε συνεχεια;;;;Θελει και ενα θερμοστατη να δινει σημα εκκινησης και τελους...... Χωρια που θα εχεις τρελες εξατμισεις..... ΣΟΣ οταν θα κανεις αλλαγη νερου μετα απο εξατμιση, πρωτα αναπληρωνεις το νερο που λειπει και μετα κανεις την αλλαγη νερου γιατι αλλιως θα καταληξεις με τρελες συγκεντρωσεις αλατων στο ενυδρειο....(το νερο εξατμιζεται, τα αλατα μενουν.....) Διαβασε το αρθρο του περιοδικου για τα ανεμιστηρακια θα σε βοηθησει......

Κατσε να δουμε αν κανουν τιποτα πρωτα, και μετα θα δω μηπως τα βαλω μαζι με τα φωτα.

leonm 26-05-06 01:11

Ανεμιστηράκια χωρίς controler είναι πρόβλημα γιατί πρέπει να ελέγχεις συνέχεια τη θερμοκρασία και να τα ανοιγοκλείνεις.Το να ανάβουν με τα φώτα είναι βέβαια κάποια λύση, όμως ένας controler κάνει 40κάτι ευρώ και ησυχάζεις.Στο 400αρι έχω 2 ανεμιστηράκια(το καλοκαίρι βγάζω και το μπροστινό καπάκι) και δεν με απασχολεί η θερμοκρασία. Η εξάτμιση βέβαια είναι μεγάλη και αν βαρεθεις να κουβαλας μπιτονάκια απιονισμένου παίρνεις μια αντίστροφη όσμωση

Giorgos 26-05-06 22:52

Διαβάστε και αυτό το πολύ πρόσφατο θέμα:
http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=11977

mikele 27-05-06 20:26

καποιος φιλος μας ανεφερε κατι σχετικα με" Μία από τις πιο αξιόπιστες λύσεις (η οποία δεν συζητήθηκε) είναι τα chiller.".......τι ακριβως ειναι εχει κανεις σας υποψη...........???

Rayden 27-05-06 20:33

Αυτο με το Controller, δεν το ηξερα ουτε εγω. Εχω 2 ανεμιστιρακια, να δουλεουνε 13:00 με 20:00 για μιση ωρα και να σταματανε ενα τεταρτο(με χρονοδιακοπτη). Εξατμιση υπαρχει βεβαια αρκετη, αλλα η θερμοκρασια δεν ξεπερνα τους 27,5 βαθμους. Controller που βρισκει κανεις?

red rubin 28-05-06 20:17

Παιδια υπαρχει και η αλλη λυση.Προσωπικα εχω ενα μικρο ψυγιακι(φοιτητικο), εβγαλα την λαμαρινα απο πανω,τρυπησα το αφρολεξ και λαμαρινα.Περασα 1 σωληνα(λαστιχο ποτισματος ) 10 μ σε κουλουρα.Οι 2 ακρες ειναι εξω απο το ψυγειο.Ενας κυκλοφορητης 1500 λιτρα στελνει μεσα στο ψυγειο το νερο και ερχεται κρυο μεσα στο ενυδρειο.Για καλυτερα αποτελεσματα μπορειτε να τυλιξετε τον σωληνα με πολυουρεθανη για μονωση.Τα αποτελεσματα ειναι οτι η θερμοκρασια κατεβηκε απο 34 στους 27,5 σε 1 μερα.Το κοστος ειναι 50 ευρω το ψυγειο + 10 ο σωληνας.Ο κυκλοφορητης ειναι αναλογα με την τσεπη σας.Στο ψυγειο μπαινουν και οι μπυρες.

filoxenos 28-05-06 22:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από red rubin
Παιδια υπαρχει και η αλλη λυση.Προσωπικα εχω ενα μικρο ψυγιακι(φοιτητικο), εβγαλα την λαμαρινα απο πανω,τρυπησα το αφρολεξ και λαμαρινα.Περασα 1 σωληνα(λαστιχο ποτισματος ) 10 μ σε κουλουρα.Οι 2 ακρες ειναι εξω απο το ψυγειο.Ενας κυκλοφορητης 1500 λιτρα στελνει μεσα στο ψυγειο το νερο και ερχεται κρυο μεσα στο ενυδρειο.Για καλυτερα αποτελεσματα μπορειτε να τυλιξετε τον σωληνα με πολυουρεθανη για μονωση.Τα αποτελεσματα ειναι οτι η θερμοκρασια κατεβηκε απο 34 στους 27,5 σε 1 μερα.Το κοστος ειναι 50 ευρω το ψυγειο + 10 ο σωληνας.Ο κυκλοφορητης ειναι αναλογα με την τσεπη σας.Στο ψυγειο μπαινουν και οι μπυρες.

Αυτή ακριβώς την ιδέα που είχα κι εγώ, συζητούσαμε & επεξεργαζόμασταν χθες στο Σύλλογο με τον Δημήτρη!
Μπράβο! :smt038 :smt038 :smt038
Το σχεδιάζω κι εγώ εδώ και καιρό για το δωμάτιο με τα ενυδρεία, ώστε να τα βάλω όλα στο σύστημα και να τελειώνω με το θέμα ζέστη... ;)

leonm 28-05-06 22:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Rayden
Αυτο με το Controller, δεν το ηξερα ουτε εγω. Εχω 2 ανεμιστιρακια, να δουλεουνε 13:00 με 20:00 για μιση ωρα και να σταματανε ενα τεταρτο(με χρονοδιακοπτη). Εξατμιση υπαρχει βεβαια αρκετη, αλλα η θερμοκρασια δεν ξεπερνα τους 27,5 βαθμους. Controller που βρισκει κανεις?

Γρηγοροπουλος ΕΠΕ τηλ 2108837718-9

mikele 28-05-06 23:14

.......παγοκυστες πως ακουγεται εε...........

didymos 01-06-06 11:28

Σε 120άρι σκάρτο έχει νόημα να μπουν 2 ανεμιστηράκια 9άρια; (δε βρήκα 8άρια). Το λέω με τη λογική ότι το ένα θα φυσάει προς το νερό και το άλλο θα απάγει το θερμό αέρα του ενυδρείου.

klaz 01-06-06 14:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από didymos
Σε 120άρι σκάρτο έχει νόημα να μπουν 2 ανεμιστηράκια 9άρια; (δε βρήκα 8άρια). Το λέω με τη λογική ότι το ένα θα φυσάει προς το νερό και το άλλο θα απάγει το θερμό αέρα του ενυδρείου.

μεγαλυτερη εξατμιση νερου,και λογικα μεγαλυτερος θορυβος......απορω παντως πως δεν βρηκες 8αρια......:rolleyes: :confused:

didymos 01-06-06 15:01

Παράθεση:

μεγαλυτερη εξατμιση νερου,και λογικα μεγαλυτερος θορυβος
Αν ρυθμίσω τα volt να είναι λιγότερα, δε θα είναι πιο ήσυχα; Το τελευταίο 8άρι ανεμιστηράκι το πήρε ο giannisg και τώρα πρέπει να κάνω μια τρύπα να με το συμπάθειο στο καπάκι... :mad:

laskarino 01-06-06 19:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από klaz
.....και λογικα μεγαλυτερος θορυβος.......

Λογικά λιγότερος. Γενικά όσο μεγαλύτερη η διάμετρος τόσο λιγότερος ο θόρυβος. Βέβαια κυκλοφορούν και silent ανεμιστηράκια σε μικρές διαμέτρους αλλά είναι ακριβότερα. Όποιος έχει χώρο στο καπάκι του ας βάλει κατευθείαν 12cm.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από didymos
...δε βρήκα 8άρια...

Έχουν όλα τα μαγαζιά που πουλάνε υπολογιστές, π.χ: e-shop, πλαίσιο, multirama, κ.α. και τα περισσότερα μαγαζιά με ηλεκτρονικά είδη (λίγο πιο ακριβά όμως).

didymos 01-06-06 21:38

Η χαρά της πατέντας:
Πήραμε μια κούπα του καφέ που ήταν ταμάμ η διάμετρος του ανεμιστήρα για να φτιάξουμε τον κύκλο για την τρύπα, πυρακτώναμε ανά τακτά χρονικά διαστήματα με το γκαζάκι του καφέ ένα σουγιαδάκι και το καπάκι κοβόταν σα βούτυρο! Στη συνέχεια με μια πένσα κόψαμε τις ατέλειες γύρω-γύρω (οι τελειομανείς μπορούν να τρίψουν την αγριάδα με ένα κομμάτι γυαλόχαρτο) και τοποθετήσαμε πρόχειρα το ανεμιστηράκι πάνω από την τρύπα (με μονωτική) γιατί ανακάλυψα ότι δεν είχα ανοξείδωτες βίδες :mad:
Λοιπόν, με συνεχή λειτουργία στα 12 Volt, ο θόρυβος πράγματι είναι μικρότερος απ΄ότι περίμενα αλλά η ουσία είναι ότι με μιάμιση ώρα λειτουργίας η θερμοκρασία έπεσε από 30.9 σε 29.4 :cool:
Θα μπορούσε να ήταν και περισσότερη η πτώση αν το ανεμιστηράκι δε βάραγε πάνω στο φίλτρο τύπου Αμβούργου αλλά καταλήξαμε ότι ήταν το μόνο σημείο που μπορούσε να μπει γιατί, όπως πολύς κόσμος εδώ μέσα, έτσι κι εγώ έχω βάλει μια δεύτερη λάμπα στο τμήμα του καπακιού που ανοιγοκλείνει οπότε το ανεμιστηράκι θα βάραγε πάνω στο ανακλαστήρα αυτής.
Ο πληθυντικός είναι επειδή βοήθησε και ο "Κύρος Γρανάζης" giannisg.

Ήταν το πρώτο DIY και πολύ το χάρηκα :D
Το επόμενο βήμα θα είναι moonlight!

giannisg 02-06-06 10:27

Πολύ χαίρομαι που βοήθησα, και όλα πάνε καλά... Mια μικρή διόρθωση μονο...
Η παραπάνω DIY πατέντα είναι η Νο2. H πρώτη και πιο σημαντική ήταν το φίλτρο Αμβούργου που σε μία εβδομάδα απο την τοποθέτησή του τα νιτρικά έπεσαν απο 25 σε 10!!!:cool::cool:


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:30.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02763 seconds with 10 queries