Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Όριο στην μεταβολή ΚΗ. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=11850)

safi 12-05-06 11:52

Όριο στην μεταβολή ΚΗ.
 
Θέλω να μάθω αν -όπως συμβαίνει με την αυξομείωση του pH- ισχύει και στην μεταβολή του ΚΗ ένα όριο που πρέπει να λαμβάνουμε υπ' όψιν.
Παράμετρος ότι το pH δεν θα μεταβληθεί περισσότερο από 0,2.

lasal 12-05-06 13:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από safi
Θέλω να μάθω αν -όπως συμβαίνει με την αυξομείωση του pH- ισχύει και στην μεταβολή του ΚΗ ένα όριο που πρέπει να λαμβάνουμε υπ' όψιν.

Το ΚΗ παραμένει σταθερό.
Μεταβάλεται μόνον οταν εμεις το επιδιώξουμε.

safi 12-05-06 17:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lasal
Το ΚΗ παραμένει σταθερό.
Μεταβάλεται μόνον οταν εμεις το επιδιώξουμε.

Δεν ήμουν σαφής.
Επιδιώκω να το μεταβάλλω.

Ιορδάνης 12-05-06 17:43

Καλησπέρα για διάβασε το παρακάτω:
Παράθεση:

ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΔΙΑΤΗΡΗΣΗ ΤΗΣ kH ΣΤΙΣ ΕΠΙΘΥΜΗΤΕΣ ΤΙΜΕΣ

Άνοδος :

� Προσθήκη αλατιού για ενυδρειακή χρήση
� Προσθήκη μαγειρικής σόδας
� Ανάμιξη δυο διαφορετικής σκληρότητας νερών

Μείωση :

� Προσθήκη χημικού. (pH/kH DOWN)
� Χρήση Αντίστροφης Όσμωσης (Reverse Osmosis)
� Φιλτράρισμα του νερού με τύρφη.
� Ρητίνες
Φιλικά Ιορδάνης.

safi 12-05-06 18:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Ιορδάνης
Καλησπέρα για διάβασε το παρακάτω:

Φιλικά Ιορδάνης.

Ιορδάνη ευχαριστώ, αλλά εγώ ρωτώ αν -όπως συμβαίνει με την αυξομείωση του pH- ισχύει και στην μεταβολή του ΚΗ ένα όριο που πρέπει να λαμβάνουμε υπ' όψιν.

klaz 12-05-06 19:28

Αναλογα πάντα με τις απαιτήσεις των ψαριών σε ph gh kh κάνουμε και τις μεταβολές μας.
Φιιλικά Ιορδάνης.

PascM 12-05-06 19:52

Μήπως ρωτάς αν υπάρχει όριο στο πόσο θα μεταβάλεις το ΚΗ?
είναι συνδεδεμένο με το Ph οπότε δεν μπορείς να μεταβάλεις μονο το KH χωρίς να επηρεαστεί το Ph!:confused:

halvas69 12-05-06 19:58

Ιορδάνη που βρήκες - ποιός το έφτιαξε, αυτό το πινακάκι ?

Ιορδάνης 12-05-06 20:04

Εδώ μέσα φίλε μου.
Φιλικα Ιορδάνης

halvas69 12-05-06 20:08

Κρίμα......

Για αυτό κάποιος από εδώ μέσα έκανε το ενυδρείου του "σαλαμούρα" και μετά φώναζε για βοήθεια κλπ...τς,τς.

Ιορδάνης 12-05-06 20:11

Μην ξύνεις πληγές φίλε μου άστο καλύτερα μπόρα ήταν και πέρασε άσε που ξεφεύγουμε του θέματος.
Φιλικά Ιορδάνης.

halvas69 12-05-06 20:13

Όχι δεν επιθυμώ κάτι τέτοιο, απλά να προλάβω παστώματα με αλάτι θέλω.

Ιορδάνης 12-05-06 20:17

Δηλαδή βλέπε παστωμένο γαύρο;εεεε φανταστικέ Χαλβά μου;;;
Φιλικά Ιορδάνης - Klaz!!!

lasal 12-05-06 23:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από safi
Ιορδάνη ευχαριστώ, αλλά εγώ ρωτώ αν -όπως συμβαίνει με την αυξομείωση του pH- ισχύει και στην μεταβολή του ΚΗ ένα όριο που πρέπει να λαμβάνουμε υπ' όψιν.

Με την ψιλοκουβεντούλα δεν απάντησε κανείς στο ερώτημα
Λοιπόν το όριο του ΚΗ είναι το 3 γιατί κάτω απο αυτό μπορεί να σου παρουσιάσει άσχημα σκαμπανεβάσματα το pH και κυνδινεύεις με ενα pH crash.
Φυσικά έχει χομπίστες που έχουν κατέβει και κάτω απο αυτό όμως με την καρδιά στη κολοτσέπη.

Giorgos 12-05-06 23:30

Φυσικά κίνδυνος για pH crash (όχι crush) υπάρχει όταν γίνεται διάχυση CO2 στο ενυδρείο. Όταν δεν γίνεται διάχυση, η ΚΗ μπορεί να είναι και χαμηλότερα από 3 βαθμούς.

Επίσης, καλό είναι να μην "ρίξεις" ή "ανεβάσεις" απότομα την ανθρακική σκληρότητα. Είναι γενικός κανόνας στα ενυδρεία ότι αλλαγή κάνουμε να γίνεται σταδιακά.

filoxenos 12-05-06 23:45

Να ρωτήσω με την ευκαιρία κι εγώ κάτι...
Θέλω να ανεβάσω το ΚΗ από 3-4 σε 12-15. Πόση σόδα πρέπει να βάλω? Το ενυδρείο έχει 48 λίτρα νερό μέσα. Υπάρχει κάποιος κανόνας ή πρέπει να αρχίσω να ρίχνω, να μετράω, να ρίχνω, να μετράω... (ουφ! ήδη κουράστηκα...)

netblues 13-05-06 00:58

Δεν ξερω πως ξεφυγε αυτό, αλλα το καθαρο NaCl (αλατι ενυδρειων) δεν ειναι σε θεση να ανεβασει το KH οσο και αν το παλευουμε..
Διορθωσα το υπομνημα.
Τωρα για το ποση σοδα.. Λαβε υποψιν οτι η συνιστωμενη ημερησια μεταβολη (οχι σε αλλαγη νερου) ειναι περιπου στο μισο βαθμό.
Εμπειρικά σου λεω οτι μισο κουταλακι τσαγιου σοδας σε 50 λιτρα θα σε ανεβασει περιπου δυο βαθμους...

safi 13-05-06 09:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Giorgos
Επίσης, καλό είναι να μην "ρίξεις" ή "ανεβάσεις" απότομα την ανθρακική σκληρότητα. Είναι γενικός κανόνας στα ενυδρεία ότι αλλαγή κάνουμε να γίνεται σταδιακά.



Μέχρι εδώ καλά. Αποδεκτό δε και το όριο +- 0.2 αυξομείωσης του pH σε 24 ώρες (και με μια αλλαγή νερού ακόμα καλύτερα). Το ΚΗ μπορεί να αλλάξει για παράδειγμα κατά 2 μονάδες ή περισσότερο αν το επιδιώκουμε ?


Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM
Μήπως ρωτάς αν υπάρχει όριο στο πόσο θα μεταβάλεις το ΚΗ?είναι συνδεδεμένο με το Ph οπότε δεν μπορείς να μεταβάλεις μονο το KH χωρίς να επηρεαστεί το Ph!



Ναι αυτό ακριβώς ρωτώ.

Να δώσω ένα παράδειγμα υποθετικό:
Έστω βρισκόμαστε σε περιοχή της οποίας το νερό δικτύου έχει pH 7,00 και ΚΗ 8.
Αυτό το νερό έχει και το ενυδρείο.
Για κάποιο λόγο (π.χ διακοπή υδροδότησης) αναγκαζόμαστε για την προγραμματισμένη αλλαγή νερού να χρησιμοποιήσουμε νερό από γεώτρηση το οποίο έχει pH 7,70 και ΚΗ 10.
Προετοιμάζουμε αυτό το νερό σε δεξαμενή χρησιμοποιώντας κάποιο buffer για να πάρουμε νερό με ρΗ 7,00. Το buffer λειτουργεί όμως οι μετρήσεις δίνουν ρΗ 7,00 και ΚΗ 5.

Έχουμε δηλαδή ίδιο ρΗ 7,00 όμως η μείωση του ΚΗ είναι -3 μονάδες (από 8 σε 5).

Η παραπάνω μεταβολή του ΚΗ είναι ζωτικής σημασίας για τα ψάρια του ενυδρείου ?


filoxenos 13-05-06 10:53

Οχι. Και μην ξεχνάς ότι δεν αλλάζεις όλο το νερό, άρα η ολική μεταβολή σε όλο το ενυδρείο θα είναι περίπου 1 βαθμός. Μόνο άμα η αλλαγή σου ρίξει κάτω από το 3 το ΚΗ, λένε ότι κινδυνεύεις με pH crash.

netblues 13-05-06 16:55

Η μεταβολη του ΚΗ οδηγει και σε μεταβολή του PH. Μεγαλες μεταβολες στο Ph προκαλουν σοβαρα προβληματα, ακομα και θανατο στα ψαρια.
Αν μιλαμε για αυξηση του KH με παραλληλη ελεγχομενη διαχυση διοξειδιου μεσω ph-controller (διατηρωντας το ph) σταθερό, τοτε θα μπορουσαμε να αυξησουμε το KH μεχρι και 2 βαθμους μεσα σε 24 ωρες, ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ..
Το ιδιο μπορει να συμβει αν προσθεσουμε καποιο buffer, οπως ρωταει ο safi

Σαν γενικος κανονας, οσο πιο σταθερες οι συνθηκες τοσο το καλυτερο για τα ψαρια.
Οσο πιο αργες οι μεταβολες τοσο το το καλυτερο επισης.
Συγκριτικα τωρα, η αποτομη μεταβολη του Ph ειναι σαφως χειροτερη απο την μεταβολη του ΚΗ, αν με καποιον τροπο εξασφαλισουμε οτι η μεταβολη του δευτερου δεν επηρεαζει το πρωτο.
Απο κει και περα απολυτοι κανονες δεν υπαρχουν, και εξαρταται και απο το ειδος των ψαριων..

safi 13-05-06 19:27

Όλα όσα γράφτηκαν ως εδώ, (περί αυξομείωσης ρΗ, σταθερότητα συνθηκών, αργές μεταβολές κλπ) είναι απολύτα σωστά και άλλωστε έχουν αναλυθεί και γραφεί σε άρθρα (και στο gab) που βρίσκει κανείς όταν ξεκινά το χόμπι ή θέλει να μάθει για αυτό.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από netblues
τοτε θα μπορουσαμε να αυξησουμε (ή να μειώσουμε?- συμπληρώνω) το KH μεχρι και 2 βαθμους μεσα σε 24 ωρες,

Με αυτό συμφωνούν οι υπόλοιποι ?

halvas69 13-05-06 19:36

Εγώ θα σου πω ναι, αλλά με προσοχή.
Ο Σωτηράκης είπε το πιό σωστό :
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από netblues
Όσο πιο αργές οι μεταβολές τόσο το καλύτερο


PascM 13-05-06 22:47

Συνοψίζοντας νομίζω οτι κατάλαβες φίλε μας οτι ναι μπορείς να μεταβάλεις το ΚΗ μέχρι ενός ορίου χωρίς να είναι δεσμευτικό το πόσο γρήγορα θα το κάνεις αλλά τελικά!:D Δεν μπορείς να το κάνεις γιατί αυτό θα σε οδηγήσει σε απότομη μεταβολή του ΡΗ! Γι'αυτό αγάλι αγάλι γίνεται η αγουρίδα μέλι!




Υ.Γ. Δεν πάω να κάνω τον έξυπνο παιδιά απλά μάλλον ψιλομπερδεύτικε το ποστ και γι'αυτό και η συγκεκριμένη αποστολή!

lasal 13-05-06 23:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από netblues
Αν μιλαμε για αυξηση του Ph με παραλληλη ελεγχομενη διαχυση διοξειδιου μεσω ph-controller (διατηρωντας το ph) σταθερό, τοτε θα μπορουσαμε να αυξησουμε το KH μεχρι και 2 βαθμους μεσα σε 24 ωρες, ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ..

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από safi
Με αυτό συμφωνούν οι υπόλοιποι ?

ασυζητητί
Ο Σωτήρης το είπε σαφέστατα και τώρα που ειναι ολοκληρωμένη η πρόταση δειχνει καλύτερα.
Με την ύπαρξη του controler μπορει να εξομαλυνθεί το ph καλύτερα
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από safi
Έχουμε δηλαδή ίδιο ρΗ 7,00 όμως η μείωση του ΚΗ είναι -3 μονάδες (από 8 σε 5).

Πέφτοντας 3 μονάδες το KH μπορεί να συμπαρασύρει το pH λόγω της μείωσης του co2 απο 24 ppm στα 15 ppm
Οπότε επιβάλεται ενας controler που να ρυθμίσει την σταθερότητα του pH
Σταθερές συνθήκες ειναι το παν όπως είπαν και οι προλαλλήσαντες.
Και κάτι ακόμη.
Το pH διατηρειται ποιο σταθερά σε αλκαλικό περιβάλλον παρα σε όξινο.

netblues 14-05-06 17:40

Ο δαιμων του πληκτρολογιου..

>Αν μιλαμε για αυξηση του Ph με παραλληλη ελεγχομενη διαχυση >διοξειδιου μεσω ph-controller (διατηρωντας το ph) σταθερό

προφανως εννοω ΚΗ..

safi 14-05-06 20:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM
...:D Δεν μπορείς να το κάνεις γιατί αυτό θα σε οδηγήσει σε απότομη μεταβολή του ΡΗ! Γι'αυτό αγάλι αγάλι γίνεται η αγουρίδα μέλι!...

Δεν διαφωνούμε.

Διάβασε το υποθετικό παράδειγμα (υπόθεση εργασίας).

Το θέμα το ξεκίνησα για λόγους, καθαρά αναζήτησης. Να μην μαθαίνουμε μόνο για ότι πρόβλημα αντιμετωπίζουμε. Ας εμπλουτίζουμε τις γνώσεις για το χόμπι...

klaz 14-05-06 20:30

κατι ασχετο.....ολα καλα γιωργο...? το πηρες....????

safi 15-05-06 08:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από klaz
κατι ασχετο.....ολα καλα γιωργο...? το πηρες....????

Σήμερα πρέπει να το φορτώσουν από Θεσσ/κη.

Giorgos 15-05-06 16:29

Γι' αυτό υπάρχει το .....
Μην χαλάμε τη συζήτηση. ;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:59.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02766 seconds with 10 queries