Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Τι ζευγάρι προτείνετε; (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=11193)

Strahos 19-03-06 06:16

Τι ζευγάρι προτείνετε;
 
1 Συνημμένο(α)
καλημέρα, βρίσκομαι σε στάδιο αναδιαμόρφωσης του ενυδρείου μου, έχω δώσει κάποια ψάρια γιατί είχα προβλήματα με καυγάδες και τώρα έχω τα εξής:
6 corydoras paleatus
2 silver shark (Balantiocheilos melanopterus)
2 cherry barb (m+f) (Puntius titteya)
1 pterygoplichthys joselimaianus (marble pleco)
1 pearl gourami (m) (Trichogaster leeri)

τώρα είναι πολύ ειρηνικό και ήσυχο το ενυδρείο αλλά και πολύ άδειο... μερικές φορές βλέπεις μόνο το pearl gourami και κανένα silver shark να βολτάρει όπως στη φώτο. Σκέφτομαι λοιπόν μόλις τελειώσω με την διακόσμηση και ολοκληρώσω το φύτεμα να αγοράσω ένα ζευγάρι από μικρά χρωματιστά ψάρια καθώς λείπει το χρώμα. η ερώτηση είναι τι θα μπορούσα να βάλω χωρίς να υπάρξουν καυγάδες κτλ. σκέφτηκα για ramirezi αλλά τα βλέπω αρκετά επιθετικά και πιστεύω θα κυνηγούν τα silver shark. εσείς τι προτείνετε?

Υ.Γ.: ξέρω για το τελικό μέγεθος των silver sharks και του πλέκο, προς το παρόν είναι αρκετά μικρά, όταν μεγαλώσουν θα βολευτούν σε μεγαλύτερο σπίτι αν όλα πάνε καλά, διαφορετικά (αν όλα δεν πάνε καλά) θα δωθούν σε κάποιον που μπορεί να τα φιλοξενίσει άνετα.

Tricky 19-03-06 11:01

Τα ραμιρεζι αποκλειεται να ενοχλουν τα silver shark ...γενικα , αν και δεν ειχα ποτε sharks , δεν εχω δει τα ραμ να ενοχλουν κανεναν :) ...

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 19-03-06 12:04

Ενα ζευγαρι Kribensis, με ενα ζευγαρι ραμ στα 200 λιτρα πανε τη λετε,η θα μαλωνουν ?

Tricky 19-03-06 12:37

εγω που το δοκιμασα δεν δουλευει ... θα τρωνε ξυλο τα ραμ (οχι πολυ σοβαρο αφου θα κανουν την κοτα συνεχεια) και θα φαινονται στρεσαρισμα (απωλεια χρωματος κλπ) ...ειναι απιστευτο ποσα ψαρια (ακομα και μεγαλυτερα απο αυτα) μπορουν να δειρουν τα κριμπ ... ασε που εχω γινει μαρτυρας ενορχηστρωμενης επιθεσης αρσενικου/θηλυκου κριμπ εναντιον ολων :) ...απιστευτα ψαρια τα κριμπ, ισως απο τα πιο ενδιαφεροντα στην ''μικρη'' κατηγορια ....

Takis 19-03-06 13:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tricky
εγω που το δοκιμασα δεν δουλευει ... θα τρωνε ξυλο τα ραμ (οχι πολυ σοβαρο αφου θα κανουν την κοτα συνεχεια) και θα φαινονται στρεσαρισμα (απωλεια χρωματος κλπ) ...ειναι απιστευτο ποσα ψαρια (ακομα και μεγαλυτερα απο αυτα) μπορουν να δειρουν τα κριμπ ... ασε που εχω γινει μαρτυρας ενορχηστρωμενης επιθεσης αρσενικου/θηλυκου κριμπ εναντιον ολων :) ...απιστευτα ψαρια τα κριμπ, ισως απο τα πιο ενδιαφεροντα στην ''μικρη'' κατηγορια ....

Ετσι ειναι.
Τα κριμπενσις δεν κανουν πισω με τιποτα, και αν το ενυδρειο ειναι μικρο ελεγχουν ολο τον χωρο καντα στον βυθο.

Tricky 19-03-06 14:15

Να δεις αρσενικο κριμπ να πηγαινει βολτα σαν βοσκος 5 clown loach διπλασιου μεγεθους :) ..μιλαμε καροτσακι γυρω γυρω σε ολο το ενυδρειο..τελικα εβαλα τους clown αλλου ...

...κατι scalare , severum κλπ μεσαιου μεγεθους τα εχει για πλακα ...ωραιο ψαρι το ατιμο ... και καλος μπαμπας .

Strahos 19-03-06 17:49

δηλαδή τα ram θα είναι οκ? έβλεπα προχθές κάτι μακρύπτερα (longfin) που μ'αρέσουνε και πλακωνόντουσαν συνέχεια μεταξύ τους και τα φοβήθηκε το μάτι μου, επίσης ένα colisa chuna που είχα φαινόταν τόσο αθώο και μικρό και τα silver shark τα είχε τρελάνει στο κυνήγι παρ'όλο που ήταν μισό σε μέγεθος από αυτά. τα ram όταν είναι για ζευγάρωμα δεν χαλάνε τον κόσμο?

Strahos 21-03-06 23:58

έλα κάποιος...:)

Giorgos 22-03-06 10:27

Τα ram είναι ok, αλλά πρέπει να ξέρεις ότι είναι ευαίσθητα. Επίσης, θα σου πρότεινα να μην αγοράσεις τα μακρυπτέρυγα (διάβασε το τεύχος 3 του περιοδικού Ενυδρείο) και να προτιμήσεις την κανονική ποικιλία.
Μην ανησυχείς για την επιθετικότητά τους αφού είναι από τις πιο ήσυχες κιχλίδες που υπάρχουν. Αυτά που είδες να τσακώνονται μεταξύ τους είναι του ίδιου φύλου (συνηθίζεται) και συμβαίνει όταν δεν υπάρχει αρκετός χώρος για ψάρια του ίδιου φύλου.

* Προσπάθησε να επιλέξεις ένα αρσενικό και ένα θηλυκό.

Επίσης, θα ήταν καλό να έδινες τα Silver sharks τώρα που είναι ακόμα νωρίς και να προσανατολιστείς σε κάποιο κοπάδι tetra της αρσεκειας σου.

Strahos 22-03-06 15:37

ευχαριστώ Γιώργο, όσο για το περιοδικό δεν το έχω και δεν ξέρω και που θα το βρώ:confused: μπορείς να μου πεις συνοπτικά τι κακό έχουν τα μακρύπτερα από το κοινά?

Giorgos 22-03-06 23:41

Το περιοδικό μπορείς να το βρεις μέσω του Συλλόγου μας (www.aquarist.gr). Στα μέλη παρέχεται δωρεάν μέσω ταχυδρομείου.

Απόσπασμα του άρθρου από το 3ο τεύχος:
Υπάρχουν αρκετές ποικιλίες
M. ramireziοι οποίες όμως έχουν προκύψει από επιλεκτική αναπαραγωγή. Τα ψάρια αυτά δεν είναι όσο ανθεκτικά είναι η κανονική τους μορφή και δεν υπάρχουν στην φύση. Κάποιεςαπότις ποικιλίες αυτέςείναιτα Long-finned Ram, Golden Ram, Singapore Ram και Balloon Ram.

Strahos 23-03-06 14:07

ένα από τα 6 corydoras paleatus που έχω προέκυψε long-fin (ήταν πολύ μικρό όταν το πήρα και δεν του φαινόταν τότε) είναι κι αυτό man-made?

Giorgos 24-03-06 00:23

Οτιδήποτε ξεφεύγει από την φυσική μορφή είναι "man-made".


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:45.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01892 seconds with 10 queries