Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Αντιχλώριο ποιό ? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=11046)

qstavrosq 06-03-06 18:34

Αντιχλώριο ποιό ?
 
Θα ήθελα την γνώμη σας για τα αντιχλώρια. Εγώ χρησιμοποιώ το sera aqutan. Εσείς ποιο χρησιμοποιείτε ? Ποιό ψηφίζετε ως καλύτερο ? Έχω ακούσει και κάτι περι conditioners... Καθώς τελειώνει το δικό μου λέω να δοκιμάσω κάποιο άλλο και μαζεύω γνώμες...

filoxenos 06-03-06 19:11

Νομίζω ότι ένα από τα καλύτερα αντιχλώρια και φθηνό (κατ' αναλογία), είναι το Stress Coat της Aquarium Pharmaceuticals (και με Aloe Vera). Εγώ πάντως μετά από διάφορες δοκιμές, έχω καταλήξει σ' αυτό. Μάλιστα, ψάχνω συνχομπίστες ώστε να βάλουμε όλοι μαζί χρήματα και να πάρουμε μεγάλη συσκευασία (=> ακόμα φθηνότερα!).
Ενδιαφέρεσαι?

qstavrosq 06-03-06 20:43

Ναι ενδιαφέρομαι ! Άμα θες για λεπτομέρειες στείλε μου π.μ ... Το βρήκα στο νετ και διάβασα μερικά πράγματα γι'αυτό. Όντως δείχνει αρκετά καλό.

filoxenos 06-03-06 23:33

Ωραία !
Πιστεύω ότι αν μαζευτούμε πεντεξεφτά (...!) είναι μια χαρά.
Αν δεν κάνω λάθος, υπάρχει 5λιτρο ?
Αν ξέρει κάποιος, ας μας πει περισσότερα...

andreas K 07-03-06 00:36

Δειτε και το Prime της Seachem.

mikenuke 09-03-06 22:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από andreas K
Δειτε και το Prime της Seachem.

To καλυτερο με διαφορα.

Tricky 09-03-06 22:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mikenuke
To καλυτερο με διαφορα.

...και φυσικα , το πιο οικονομικο της αγορας.Παιρνεις ενα μπουκαλακι μικρο και καθαρισες για μηνες ... που ειναι αυτες οι μερες που εριχνα 20-30 ml aqutan καθε φορα..ευτυχως περασαν :)

Juan 14-03-06 13:32

Και εγώ το prime χρησιμοποιώ επειδή μου αρέσει η seachem. :D
Τώρα για να πούμε ποιο είναι το καλό πρέπει να κάνουμε μετρήσεις και να δούμε την αποτελεσματικότητα των προιόντων....
Αν όλα κάνουν αυτό που λένε (:smt071το χλώριο) τότε το πιο οικονομικό είναι η λύση.

Έχω ένα μικρό μπουκαλάκι prime και είναι στο τέλος του.... βρωμάει πάρα πολύ πράγμα που δεν το έκανε μόλις το άνοιξα ! ! ξέρετε κάτι γι'αυτό ; - (δεν έχει λήξει)

george 14-03-06 13:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Juan
Έχω ένα μικρό μπουκαλάκι prime και είναι στο τέλος του.... βρωμάει πάρα πολύ πράγμα που δεν το έκανε μόλις το άνοιξα ! ! ξέρετε κάτι γι'αυτό ; - (δεν έχει λήξει)

http://www.seachem.com/support/FAQs/Prime_faq.html

Prime™ Support

Q: I think that my Prime™might be old because it smells like it went bad...
A: Prime™has a very distinct odor that is similar to sulfur which is completely normal. Also, the presence of small black specks is normal.

Mitsos 14-03-06 13:59

Παράθεση:

Αν δεν κάνω λάθος, υπάρχει 5λιτρο ?
Αν ξέρει κάποιος, ας μας πει περισσότερα...
Ναι ειχα παρει εγω 5λιτ. απο e-bay πριν κανα χρονο αν και στην Αμερικη δεν το πουλανε με λιτρα αλλα ειχα βρει το αντιστοιχο... ;)

filoxenos 14-03-06 15:40

Αγορά 5λιτρου...
 
Αντε λοιπόν, ξανακάνω την πρόταση... Να μαζευτούμε για αγορά, ή AQ.PH. ή για Prime της Seachem...
- Ενας εγώ...
- Ενας ο qstavrosq...
Αλλος ?

PascM 14-03-06 15:58

Έχετε σκευτεί το Tap Water της AQ? Με ένα μικρό μπουκαλάκι ξεχνάς ξανά το θέμα! θέλει μια σταγώνα για 3,4 λίτρα νερού!!!!!

george 14-03-06 16:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM
Έχετε σκευτεί το Tap Water της AQ? Με ένα μικρό μπουκαλάκι ξεχνάς ξανά το θέμα! θέλει μια σταγώνα για 3,4 λίτρα νερού!!!!!

Kαι που θα το βρουμε ;

PascM 14-03-06 16:08

Αν μιλάς για μαγαζιά εδώ αθήνα το έχω δει στο Watter In και σε ένα κοντά στο σπίτι μου Πάρνηθος 121.

Σόρυ τώρα πρόσεξα το Θεσ/νίκη, απλά το είπα για την παραγγελεία που λενε τα παιδιά ποιο πάνω.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:51.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01840 seconds with 10 queries