Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δίσκοι (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=25)
-   -   σαλιγκαρακια στο δισκοενυδρειο??? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=11022)

mikele 03-03-06 22:14

σαλιγκαρακια στο δισκοενυδρειο???
 
εβγαλα τα κλασικα σαλιγκαρακια με κωνικο σχημα κελυφος...γνωριζει κανεις καποια λυση που εχει αποτελεσμα????το ενυδρειο ειναι με δισκους....ευχαριστω προκαταβολικα...εκτος αν ξαναμπηκε το θεμα να με πειτε σε ποιο σημειο.....

PascM 08-03-06 13:36

Κάνε μια αναζήτηση στο site θα βρεις πολλούς τρόπους εδώ! Π.Χ. παγίδες, αγγουράκι κ.α.! Μην σε ανχώνει δεν είναι κάτι τραγικό έχεις αρκετά?

Theokyr 08-03-06 14:34

Έχεις φυτά? Αν και δεν έχω καταλάβει ποιο είδος έχεις νομίζω ότι δεν θα είναι τόσο ενοχλητικά ακόμα και αν είναι φυτημένο. Αν πάλι σε ενοχλούν πάρε ένα κοπαδάκι μικρούς κλόουν. Θα είναι μία χαρά με τους δίσκους.

Θεόφιλος

Pritanis 08-03-06 14:55

οι κλοουν δεν τρωνε τα κωνικα....Πολυ δυσκολα να καταφερεις να απαλλαγεις απο αυτα.... Εγω εχω κανα εκατομμυριο στο δισκοενυδρειο μου.....Να ξερεις οτι κανουν καλο σε ενυδρειο με δισκους γιατι τρωνε ολη την τροφη που πεφτει κατω και δεν μενει να σαπιζει στο ενυδρειο..... ΚΑι ειδικα η μοσχαροκαρδια δεν ειναι και οτι καλυτερο να μενει.....

PascM 08-03-06 14:58

Όπως είπαν και οι παραπάνω δεν είναι τόσο τραγικό! Άσε που αποτελούν μέρος του οικοσυστήματος! Τώρα αν θες ντε και καλά υπάρχουν και φάρμακα που καταστρέφουν τα ασπόνδυλα!

soza 09-03-06 19:39

Το βραδυ, οταν τα φωτα σβηνουν, μπορεις να τα αναψεις εσυ και να μαζεψεις αρκετα απο αυτα που περιφερονται στα τζαμια και στα φυτα..
Ετσι θα μπορεις να κρατας τον πληθυσμος υπο ελεγχο.

mikele 10-03-06 20:42

σας ευχαριστω ολους σας για τις απαντησεις εχω απιστευτα πολλα και αναπαραγωνται γρηγορα...ηδη μαζευω με την αποχη παρα πολλα.....ο πυθμενας μου ειναι κινουμενος πλεον.....εχω μεσα φυτα αλλα δεν βλεπω να τα τρωνε......ειναι καλο για το οικοσυστημα να εχω τοσα πολλα????πηρα δυο κλοουν και τους βλεπω να τα σκαλιζουν αλλα δεν μ μπορω να καταλαβω αν τα τρωνε.....θα δουμε στη συνεχεια...ευχαριστω!!!!

Takis 10-03-06 20:59

Καλο θα ειναι να ελεγχεις την ποσοτητα της τροφης που ριχνεις, γιατι, για να γινουν τοσα πολλα, μαλλον τρωνε καλα!!! :D

mikele 10-03-06 22:34

ευχαριστω Τακη για τη συμβουλη εχω το νου μου και στις ποσοτητες φαγητου....

PascM 16-03-06 15:00

Πάντως και οι κλόουν κάτι θα καταφέρουν.

dim 16-03-06 19:26

τα κλόουν τρώνε και παρατρώνε σαλιγκάρια. τα παίρνουν στο στομα τα ρουφάνε και μετά πετάνε το κέλυφος σαν να το φτύνουν. απ ότι έχω παρατηρήσει τρώνε τα σαλιγκάρια που είναι πάνω απο μισό εκατοστό. εμένα δεν τα έχουν εξαφανίσει αλλα κρατάνε τον πλυθυσμό σε κάποια ενεκτά επίπεδα γιατί είχε γίνει χαμός στο ενυδρείο, και βλέπω ότι μένουν περισσότερα τα πολύ μικρά σαλιγκαράκια.

mikele 25-03-06 17:17

ευχαριστω ολους για τις συμβουλες σας.....ενας συνδιασμος μαζεματος με την αποχη , προσοχη στις ποσοτητες φαγητου και δυο κλοουν μειωσανε τον αριθμο κατα πολυ......η διαφορα ειναι φανερη και στο σκοταδι....

waylander 29-03-06 20:36

το κόλπο με το βραζμένο αγγόυρι δεν δουλεύει η θα το φάνε οι δίσκοι?

mikele 30-03-06 21:33

για πες μας το κολπο εγω δεν το γνωριζω....

waylander 31-03-06 19:28

μου έχουν πεί δεν το έχω δοκιμάσει. Βαζεις κομμάτι από βρασμένο αγγούρι στο ενυδρείο και το αφήνεις την νύχτα. το πρωί το βγάζεις με πολλά πολλά σαλιγκάρια πάνω... ;)
Αλλα σκέφτηκα αν έχει και άλλα λαίμαργα ψάρια και τους αρέσει το αγγούρι μήπως δεν έχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα?

Pater_Familias 31-03-06 23:26

Μπορεις να βαλεις το αγουρι αναμεσα σε δυο πιατα, το πανω γυρισμενο αναποδα, με αρκετο κενο ωστε να περναν τα σαλιγκαρια και οχι τα ψαρια. Το πρωι θα εχεις καλη "ψαρια".:smt038

mikele 01-04-06 21:27

εξυπνο το κολπακι θα το δοκιμασω με τα υπολοιπα σαλιγκαρακια που μειναν

halvas69 02-04-06 11:12

Επίσης το αγγούρι ΔΕΝ θέλει βράσιμο.

mikele 03-04-06 21:24

οκ θα το δοκιμασω και με τους δυοτροπους.......


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:27.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01703 seconds with 10 queries