Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Αύξηση νιτρικών (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=11004)

GFON 02-03-06 12:01

Αύξηση νιτρικών
 
Εχει καποιος αυτο το προιον ή το εχετε δει σε καποιο μαγαζι....μιας και πρεπει να αυξησω τα νιτρικα μου και με επιπλεον φαι δεν γινεται....

Apostolis 02-03-06 13:35

...ούτε ΚΝΟ3 μπορείς να βρείς?

GFON 02-03-06 14:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Apostolis
...ούτε ΚΝΟ3 μπορείς να βρείς?

Δεν το εψαξα ..λες να αξιζει??

Μια απορια Αποστολη ...εσυ με τοσα φυτα και φως δεν εχεις ΝΟ3=0??? και αν ναι πως τα αυξανεις ???

lasal 02-03-06 14:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από GFON
Δεν το εψαξα ..λες να αξιζει??

Μια απορια Αποστολη ...εσυ με τοσα φυτα και φως δεν εχεις ΝΟ3=0??? και αν ναι πως τα αυξανεις ???

Συμπληρώνει οτι καταναλώνεται με ΚΝΟ3 ;)

Juan 02-03-06 15:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από GFON
Εχει καποιος αυτο το προιον ή το εχετε δει σε καποιο μαγαζι....μιας και πρεπει να αυξησω τα νιτρικα μου και με επιπλεον φαι δεν γινεται....

Τώρα πια, είναι πιο εύκολο να βρεις το προιόν. Το έχω δει στην Άβυσσο, στον καρχαρία, ωκεανό...Δες την λίστα και πάρε τηλ. να μην 'τρέχεις' τζάμπα ;)
http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=4962

GFON 02-03-06 15:50

OK... thanks.

Αν και πλεον , μετα το σχετικο διαβασμα, αναρωτιμεμαι μηπως συμφερει καλυτερα να βρω ΚΝ03 και να φτιαξω ενα διαλυμα να πορευομαι.......

Το ΚΝΟ3 αυξανει μονο τα νιτρικα ή περιεχει και ποτασιο(καλιο) ??

netblues 02-03-06 16:02

Προφανως και εχει και καλιο.. Οπως εξαλλου και το seachem Nitrogen....

lasal 03-03-06 01:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από GFON
Το ΚΝΟ3 αυξανει μονο τα νιτρικα ή περιεχει και ποτασιο(καλιο) ??

Περιέχει καλιο και άζωτο

Fonamstel 03-03-06 01:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από GFON
Το ΚΝΟ3 αυξανει μονο τα νιτρικα ή περιεχει και ποτασιο??

KNO3 = 1 άτομο Καλίου (Κ), 1 άτομο Αζώτου (Ν) και 3 άτομα Οξυγόνου (Ο3).

:-|

Αν όπου "άτομο" βάλεις "ιόν" ... ακόμα καλύτερα ;-)

GFON 09-03-06 11:14

Τελικως προμηθευτικα 1 κιλο ΚΝΟ3 με κοστος 3 ευρώ, και εφτιαξα ενα μιγμα για το δικο μου ενυδρειο ετσι ωστε 1 ml να περιχει 1 ppm ΝΟ3.

Για αρχη εριξα 2 ml και σημερα θα ξανακανω μετρησεις ΝΟ3.

Καπου διαβασα σημερα οτι καλυτερα ειναι να χρησιμοποιησω αποσταγμενο νερο, αλλα εγω χρησιμοποιησα νερο βρυσης... υπαρχει περιπτωση να εχω προβλημα?????

Juan 09-03-06 12:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από GFON
.... εφτιαξα ενα μιγμα για το δικο μου ενυδρειο ετσι ωστε 1 ml να περιχει 1 ppm ΝΟ3.

Για αρχη εριξα 2 ml και σημερα θα ξανακανω μετρησεις ΝΟ3.
...

Πως το κατάφερες αυτό ; άλλαξες το γνωστό τύπο και τον έφερες στα μέτρα σου ; Δηλαδή θα βάζεις 15ml από το μίγμα και θα έχεις 15ppm ΝΟ3 ;
Τα 2 ml δεν νομιζω ότι θα σου δείξουν κάτι...., πόσο πυκνό είναι το διάλυμα και για πόσα λίτρα ενυδρείο μιλάμε ;
Το νερό βρύσης δεν θα σου δημιουργήσει πρόβλημα.

lasal 09-03-06 12:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από GFON
Τελικως προμηθευτικα 1 κιλο ΚΝΟ3 με κοστος 3 ευρώ, και εφτιαξα ενα μιγμα για το δικο μου ενυδρειο ετσι ωστε 1 ml να περιχει 1 ppm ΝΟ3.

Για να το πετύχεις αυτό θα πρέπει να έχεις ρίξει 100 γραμμάρια σε 500 ml για 120 λίτρα.
super πηχτό μίγμα και δεν ξέρω τελικά αν εχει διαλυθεί το ΚΝΟ3 τελείως.
Επειτα για να ειναι σίγουρα το 1 ml=1 ppm ΝΟ3 θα πρέπει να εχει 99% καθαρότητα το ΚΝΟ3.
Απο που το αγόρασες?
Αν ισχύουν όσα σου είπα τότε καλό θα ήταν να έβαζες το μίγμα σε 4λιτρο και να προτιμότερο να ρίχνεις 10 ml την ημέρα
παρά 1 ml .......γιαούρτι ;)

GFON 09-03-06 12:38

Χρησιμοποιωντας αυτο το calculator με τα δικα μου δεδομενα προσαρμοσα τις δοσεις ετσι ωστε να μου δωση αυτη την τιμη αν ml

http://www.csd.net/~cgadd/aqua/art_p...osage_calc.htm

Eτσι εριξα 15 κουταλιες του γλυκου σε 500ml νερο για ενυδρειο 27 gallons... το χτυπαγα μιση ωρα με μιξερακι φραπε για να το διαλυσω.:smt030

Δυσκολευτικα να το διαλυσω αλλα πηχτο με την εννοια του γιαουρτιου δεν ειναι......ισα-ισα νερακι κανονικο θα ελεγα.:rolleyes:


Το ΚΝΟ3 το πηρα απο Γερανιου 13...δεν θυμαμε ονομα.:(

Juan 11-03-06 15:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από GFON
....


Eτσι εριξα 15 κουταλιες του γλυκου σε 500ml νερο

Τώρα που άρχισες αυτό τον τρόπο λίπανσης ίσως διαλέξεις να βάζεις με τον ίδιο τρόπο και K2so4 (θειικό κάλιο το λένε μάλλον).
Την τελευταία φορά που έκανα το διάλυμα, έβαλα την διπλάσια ποσότητα από αυτή που έκανα στα 500ml.
Το αποτέλεσμα ήταν να μην διαλυθεί παρά να είναι στον πάτο του μποκαλιού αρκετά στέρεα κομμάτια. Το δοκίμασα και με ζεστό νερό αλλά είχε το ίδιο αποτέλεσμα :(.
Έχω την εντύπωση ότι δεν πρέπει να κάνουμε πολύ πυκνά διαλύματα γιατί θα πέφτουν 'βαριά' στα φυτά μας.

GFON 13-03-06 10:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Juan
Τώρα που άρχισες αυτό τον τρόπο λίπανσης ίσως διαλέξεις να βάζεις με τον ίδιο τρόπο και K2so4 (θειικό κάλιο το λένε μάλλον).
Την τελευταία φορά που έκανα το διάλυμα, έβαλα την διπλάσια ποσότητα από αυτή που έκανα στα 500ml.
Το αποτέλεσμα ήταν να μην διαλυθεί παρά να είναι στον πάτο του μποκαλιού αρκετά στέρεα κομμάτια. Το δοκίμασα και με ζεστό νερό αλλά είχε το ίδιο αποτέλεσμα :(.
Έχω την εντύπωση ότι δεν πρέπει να κάνουμε πολύ πυκνά διαλύματα γιατί θα πέφτουν 'βαριά' στα φυτά μας.


Εχω σκοπο να το κανω μιας και το καλιο που εχω μου τελιωνει......

Στο calculator βρισκω τις δοσεις με βαση την επιλογη

"Potassium in Potassium Nitrate"

lasal 13-03-06 10:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από GFON
Στο calculator βρισκω τις δοσεις με βαση την επιλογη

"Potassium in Potassium Nitrate"

Να σημειώσω μόνον οτι ειναι για το Νιτρικό κάλιο και οχι για θειικό κάλιο.
Οι υπολογισμοί του chuck ειναι σωστοί για τα 99% καθαρότητας χημικά και οχι για τα γεωργικά.

GFON 13-03-06 10:21

Tωρα μου το χαλασες......:confused: :confused:

Η επιλογη "Potassium in Potassium Nitrate" ειναι για το θεικο καλιο(Κ2sO4)??
ενω η επιλογή Nitrate in Potassium Nitrate ειναι για νιτρικο καλιο (ΚΝΟ3)??

Σωστο ή λαθος????:arrow:

Και αν αυτος ο υπολογισμος αφορα 100% καθοροτητα τι αλλη επιλογη υπολογισμου δοσεων εχουμε??:D

lasal 13-03-06 11:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από GFON
Tωρα μου το χαλασες......:confused: :confused:

Η επιλογη "Potassium in Potassium Nitrate" ειναι για το θεικο καλιο(Κ2sO4)??
ενω η επιλογή Nitrate in Potassium Nitrate ειναι για νιτρικο καλιο (ΚΝΟ3)??

Σωστο ή λαθος????:arrow:

Και αν αυτος ο υπολογισμος αφορα 100% καθοροτητα τι αλλη επιλογη υπολογισμου δοσεων εχουμε??:D

Nitrate in Potassium Nitrate ειναι για Νιτρικό κάλιο για να πάρεις νιτρικά 61,3%
Potassium in Potassium Nitrate ειναι για Νιτρικό κάλιο για να πάρεις το κάλιο 38,7%
Το ενα σου δίνει Nitrate και το άλλο potassium

Potassium in Potassium sulfate ειναι για θειικό κάλιο
Οι υπολογισμοί ειναι για χημικά 99% καθαρά.
Στα γεωργικά τα χημικά έχουν κιάλλες προσμίξεις.
ΥΓ.
Πρέπει να έχεις τον νού σου και στο Suggested Target Level για να μην κάνεις λάθος.



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:34.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02221 seconds with 10 queries