Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   melanoides tuberculata (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=10978)

kpanos 28-02-06 14:38

melanoides tuberculata
 
καλησπερα.εχει καποιος απο αυτα τα σαλιγκαρια?υπαρχουν σε μαγαζια?ευχαριστω.

Takis 28-02-06 15:17

Ειναι απο τα ειδη που οι πιο πολλοι (αδικως) τα βλεπουν με μισο ματι!!!!
Ολο και καποιος θα εχει ομως να σου δωσει μερικα...

GFON 28-02-06 15:41

:confused: :confused: :confused:

Ποσα θες???:rolleyes: :rolleyes:

Χθες το βραδυ πεταξα καμια πενηνταρια.:smt030 ....αλλα εχω πολλα ακομη:D :D :D :D

kpanos 28-02-06 16:09

αληθεια?
 
σου στελνω το τηλ μου

filoxenos 01-03-06 00:32

Στο 50άρι μου έχω 3.687 από δαύτα και μούχουν σπάσει τα νεύρα! Να φανταστείς, ο βυθός αποτελείται από 3.125 πετραδάκια... Τα άτιμα, είναι πιο πολλά από τα χαλίκια!!! Αφού βλέπεις το υπόστρωμα να κινείται!!!
Αμα θέλεις σου δίνω κι εγώ, λίγα όμως για να μην χαλάσει η ισορροπία του πράγματος... ;-)

Pater_Familias 01-03-06 01:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από filoxenos
Στο 50άρι μου έχω 3.687 από δαύτα και μούχουν σπάσει τα νεύρα! Να φανταστείς, ο βυθός αποτελείται από 3.125 πετραδάκια... Τα άτιμα, είναι πιο πολλά από τα χαλίκια!!! Αφού βλέπεις το υπόστρωμα να κινείται!!!
Αμα θέλεις σου δίνω κι εγώ, λίγα όμως για να μην χαλάσει η ισορροπία του πράγματος... ;-)

Τώώώώρα το λες;:smt081 :smt081 τις προάλλες που ήμουν σπίτι σου δεν είπες κάτι. Για ετοίμασε ένα πακέτο για μένα...
:p :p :p

filoxenos 01-03-06 16:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Pater_Familias
...Για ετοίμασε ένα πακέτο για μένα...

- Εφτασεεεεεεεεεε.... ;)

filoxenos 09-03-06 12:57

kpanos, ναι... μπορείς να τα βάλεις και να τα αφήσεις ελεύθερα να αυξάνονται στο ενυδρείο σου. Μόνο καλό κάνουν. Ανακατεύουν το υπόστρωμα, τρώνε ότι μένει κάτω και λειτουργούν και σαν σινιάλο όταν κάτι δεν πάει καλά, γιατί βγαίνουν στην επιφάνεια και στα τοιχώματα την ημέρα και έτσι καταλαβαίνεις ότι κάτι τρέχει... (μην στηριχθείς όμως μόνο σε αυτό) ;)

kpanos 09-03-06 13:42

ok.
 
θα τα αφησω λοιπον.αυτα αυξανονται γρηγορα.ευχαριστω.

Takis 09-03-06 16:06

Καλο ειναι να προσεχεις την ποσοτητα τροφης που θα ριχνεις στα ψαρια, γιατι αν γινουν πολλα τα σαλιγκαρια, το μονο προβλημα που θα αντιμετωπισεις θα ειναι να πηγαινουν στο φιλτρο και αν μπορουν, να φτανουν μεχρι την εξοδο του και να δυσκολευουν την ροη του νερου.
Τι φιλτρο εχεις στο ενυδρειο σου;

kpanos 09-03-06 16:48

εξωτερικο
 
εξωτερικο φιλτρο ειναι.2,5 φορες τον ογκο του ενυδρειο την ωρα φιλτραρει. 480λτ/ωρα

Takis 09-03-06 17:22

Αναλογα με την μορφη της εισοδου του νερου στο φιλτρο, μπορει να πηγαινουν εκει και να δυσκολευουν την εισοδο του νερου. Απλα εχεις το νου σου και την καθαριζεις αν δεις μεγαλη συγκεντρωση σαλιγκαριων. Παντως δεν θα εχεις προβλημα.
Μεγαλυτερη ζημια κανουν οταν μπαινουν σε εσωτερικο βιολογικο φιλτρο, γιατι πανε στην εισοδο του κυκλοφορητη και τοτε πρεπει να τον καθαριζεις συχνα.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:01.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01822 seconds with 10 queries