Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   plexi glue (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=10975)

shadow 28-02-06 13:00

plexi glue
 
εψαξα εψαξα αλλα μια ικανοποιητικη απαντηση δεν βρηκα.
Τελικα με τι κολλαμε το plexi ?
Με κολλα για pvc καλα ειναι?

Μάγγος Θωμάς 28-02-06 13:30

Με χλωροφόρμιο. Δεν γνωρίζω που μπορεί να βρεθεί.

accnt 28-02-06 14:34

Απ΄ ότι μου είπε ο Ahar (δεν το έκανα ακόμα), βάζεις σε χλωροφόρμιο κομματάκια plexiνα λιώσουν και αυτό είναι η κόλλα σου. Το χλωροφόρμιο εξατμίζεται πολύ γρήγορα, γι΄ αυτό θέλει προσοχή. Επίσης μην το μυρίσετε…..
Εγώ το πήρα από τον Καλογερόπουλο στον Πειραιά στη Γούναρη, αλλά θα βρεις σε μαγαζιά με χημικά.

silveraro 28-02-06 14:54

Plexi glue
 
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από shadow
εψαξα εψαξα αλλα μια ικανοποιητικη απαντηση δεν βρηκα.
Τελικα με τι κολλαμε το plexi ?
Με κολλα για pvc καλα ειναι?

Απο προσωπική εμπειρία, κόλλησα το Sump με χλωροφόρμιο και την πρώτη ημέρα ξεκόλλησε αμέσως. Έψαξα και βρήκα ότι καλύτερο υπάρχει μετά την πρώτη απόπειρα που έκανα και ξανα κόλλησα το σαμπ. Λέγεται Hard Plastics και το βγάζει η γνωστή εταιρία BISON. Εγώ προσωπικά το πήρα απο το Makro. Πιστεύω οτι είναι ότι καλύτερο υπάρχει και είναι και safe σε σχέχη με το χλωροφόρμιο.

shadow 28-02-06 14:57

στο aquaristik,com πουλαει μια κολλα για Pvc που κανει για ποσιμο νερο.
την βρηκα και στο praktiker.
Mε αυτη δεν θα κανω δουλεια?
Το χλωροφορμιο μαλλον ειναι λιγο δυσκολο να το δουλεψεις

Hard Plastics ειμαστε σιγουροι οτι δεν ειναι τοξικη?

Ιορδάνης 28-02-06 18:55

Καλησπέρα, το πλέξι γκλάς μόνο με το χλωροφόρμιο κολλάει και μπορείς να το παραγγείλεις σε φαρμακείο και στο φέρνουν σε μπουκαλάκι των 100ml.Με 2-3 σταγόνες καθάρισες.
Φιλικά Ιορδάνης.

mmbuna 28-02-06 20:02

Έχει δοκιμάσει κανείς με απλό ασετόν???....

mikenuke 28-02-06 21:54

Δεν νομιζω να κανει τιποτα το ασετον, σημερα καθαριζα ενα plexiglass με ασετον για να το κολλησω με σιλικονη, και δεν εχει καμια παραμορφωση ή λιωσιμο. (Η σιλικονη που εβαλα σε εμενα κανει δουλεια επειδη ειναι για αλλη εφαρμογη, βλεπε DIY φιλτρο αμμου)

lasal 01-03-06 00:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από accnt
Απ΄ ότι μου είπε ο Ahar (δεν το έκανα ακόμα), βάζεις σε χλωροφόρμιο κομματάκια plexiνα λιώσουν και αυτό είναι η κόλλα σου.

Αυτή τη μέθοδο την χρησιμοποιείς οταν τα κομμάτια δεν ειναι λεία και ειναι σωστή μέθοδος.
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από silveraro
Απο προσωπική εμπειρία, κόλλησα το Sump με χλωροφόρμιο και την πρώτη ημέρα ξεκόλλησε αμέσως.

Μάλλον δεν πληροφορήθηκες οτι οι επιφανειες πρέπει να ειναι τελείως λείες.
Θα πρέπει να διαθέτεις και τα κατάλληλα εργαλεία και να εχεις κάνει πειραματισμούς απο πρίν.
Οταν οι επιφάνειες ειναι τελείως λείες και κολληθούν δεν υπάρχει περίπτωση να ξεκολήσουν.
Μπορεί αν σπάσει το αντικείμενο αλλού όμως οχι στις κολήσεις.
Είναι δοκιμασμένο στην πράξη εδώ και κάμποσα χρόνια.
Και οι επαγγελματίες χλωροφόρμιο χρησιμοποιούν.
Οι κολλήσεις γίνονται με σύρριγγα.

ahar 01-03-06 12:24

Ωρα να μιλήσουν τα έργα μου.
Λιαν συντώμως και στο site μου και έδω

η απαντηση είναι μια!
Χλωροφόρμιο.!

Τιποτα άλλο

περνεις τα κομμάτια σου και απλα τους προσθετεις με μια σύρριγγα το χλωροφόρμιο και μετα απο 20" τα ενωνεις.

για πραγματικα γερες συνδεσεις προσθετεις 2-3 κομμάτια ρεταλι στο ποτηράκι που έχεις βάλει το χλωροφόρμιο και αφου λιώσουν, παλι με την σύρριγγα το βαζεις στην βάση.
Αφηνεις 24 ώρες και μετα δοκιμάζεις με νερο

Δεν έχει σημασια αν είναι λεια ή όχι τα κομμάτια.
Εγω έτσι και αλλιως σε όλες μου τι ενώσεις επιδιώκω να έχει εσωτερικα και έξτρα υλικο για πληρη διασφάλιση απο διαροές (Ενα απο τα έργα μου προορίζεται για overhead sump ΄διπλα απο κρεβάτι και μεσα σε κρεβατοκάμαρα).

Μεγεθη;;;;
Απο απλες δεξαμενες για μονομάχους (50Χ17χ20υψ) πολ/πλων διαμερισμάτων , μεχρι δεξαμενη sump 100χ50χ50
με παχος απο 3ιχλ. μεχρι 10χιλ

shadow 03-03-06 14:45

1 Συνημμένο(α)
παμε αλλη μια

αυτο κανει?

Tangit PVC glue 125 g
Tangit PVC-U is an adhesive containing solvents on the basis of tetrahydrofurane, suitable for
joints resistant to shear strain of pressure pipes (e.g. drinking water and gas pipes) with PVCU
fittings in accordance with the recommendations of the Plastic Pipe Association. It can also
be used for gluing cable conduits, drain pipes etc. made of PVC-U.


:confused: :confused: :confused:

θα κολληθει και pvc πανω στο plexi.Aυτο που φοβαμαι ειναι μηπως ειναι τοξικο

silveraro 03-03-06 16:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από shadow
παμε αλλη μια

αυτο κανει?

Tangit PVC glue 125 g
Tangit PVC-U is an adhesive containing solvents on the basis of tetrahydrofurane, suitable for
joints resistant to shear strain of pressure pipes (e.g. drinking water and gas pipes) with PVCU
fittings in accordance with the recommendations of the Plastic Pipe Association. It can also
be used for gluing cable conduits, drain pipes etc. made of PVC-U.


:confused: :confused: :confused:

θα κολληθει και pvc πανω στο plexi.Aυτο που φοβαμαι ειναι μηπως ειναι τοξικο

Την συγκεκριμένη κόλλα την έχω πάρει και εγώ απο το ακουαριστικ για να κολλήσω όλη την εγκατάσταση σωλήνων απο και προς το ενυδρείο. Δεν νομίζω οτι κάνει για το πλεξι. Η κόλλα που σου είπα πάντως ξανα λέω απο προσωπική χρήση είναι πολλή καλή και δεν είναι τόσο ακριβή. Λέει επάνω οτι κάνει για πλεξι και δεν είναι τοξική. Απο την άλλη το ενυδρείο τρέχει τώρα τον τρίτο του μήνα. Όσο αναφορά το ξεκόλλημα που ανέφερα παραπάνω δεν εννοούσα οτι ξεκόλλησε το σαμπ, μου είχε ξεκολλήσει η λαβή που είχα φτιάξει επάνω στα καπάκια του σαμπ μετά απο δοκιμές ανοίγματος-κλεισίματος. Με το που κόλλησα τις λαβές με αυτή την κόλλα, σολιντ ροκ. Την συνιστώ σαν μονόδρομη λύση. Μετά απο τις λαβές ξανα κόλλησα όλο το σαμπ απο την αρχή για να είμαι σίγουρος.

shadow 07-03-06 14:45

Σε εμπιστευτικα φιλε silveraro κ η κολλα θα δοκιμαστει
Ευχαριστω

mikenuke 08-03-06 23:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ahar
Ωρα να μιλήσουν τα έργα μου.
Λιαν συντώμως και στο site μου και έδω

Τα πολλα λογια ειναι φτωχια!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:48.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02134 seconds with 10 queries