Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Eheim 2217 (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=10190)

Fanis 31-12-05 08:44

Eheim 2217
 
Καλημέρα και χρόνια πολλά!

Ξέρει κανείς πόσο πρέπει να είναι το μέγιστο μήκος της σωλήνας εισόδου
και το μέγιστο μήκος της σωλήνας εξόδου για το 2217,για να λειτουργεί στην μέγιστη ροή;

Ή δεν μας πειράζει το μήκος της καθε σωλήνας(είσοδος έξοδος)αλλά πρέπει να 'χουν συγκεκριμένο μήκος στο σύνολό τους;

κι αν ναι ποιο είναι αυτό;

Ευχαριστώ πολύ και καλή χρονιά.

netblues 31-12-05 11:06

το μεγιστο μηκος για την μεγιστη ροή ειναι 0 μέτρα. :d
οτιδηποτε μπαινει στην εξοδο της αντλιας δημιουργεί τριβές οι οποίες μειώνουν τη ροή. επισης η υψομετρική διαφορά που καλείται να σηκώσει το νερό η αντλια πάιζει ρόλο.
πρακτικά, με το φιλτρο στο δαπεδο το ενυδρείο σε ενα φυσιολογικο υψος και γυρω στα 3 μετρα σωληνα συνολικά θα πάρεις την κατα το δυνατον μεγαλυτερη ροή.
αν τωρα θες να βαλεις το φίλτρο μακρία/στο υπογειο κλπ.. τοτε πρεπει να γινεις πιο συγκεκριμένος.

Fanis 31-12-05 21:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από netblues
.......αν τωρα θες να βαλεις το φίλτρο μακρία/στο υπογειο κλπ.. τοτε πρεπει να γινεις πιο συγκεκριμένος.

το φίλτρο θα κυκλοφορεί το ψυκτικό μου (το οποίο δεν θα είναι στο υπόγειο)
λέω να το βάλω στην έξοδο κι αναρωτιέμαι αν αυτό θα του κόψει την ροή.

Η υψομετρική διαφορα που καλείται να σηκώσει το νερό η αντλία είναι περίπου 1.30 m

netblues 01-01-06 11:11

Υποθετω οτι η διατομη του ψυκτικου θα ειναι ιδια η και μεγαλυτερη με του φίλτρου.
Συνηθως τα ψυκτικά εχουν μέσα καποια σερπαντινα ως εναλλακτη θερμότητας και αυτό αυξάνει το μήκος και κατ επεκταση τις τριβές.
Το λογικο ειναι να υπαρξει μια μείωση της ροής γύρω στο 10-20% κατι που συνηθως δεν αποτελεί πρόβλημα και συμβαινει ουτως ή αλλως οταν αρχιζει το φιλτρο και μπουκώνει. (και χωρις ψυκτικό).
Μελέτησε και το μανουαλ.. Ολο και κατι περισσοτερο θα λέει.

υγ Συμφωνα με πληροφοριες, φετος ο Αγιος βασιλης μοιραζε chiller :D

Fanis 01-01-06 15:45

εμένα μου το 'δωσε ήδη.

mmbuna 01-01-06 18:02

Επειδή χρησιμοποιώ και εγώ 2 Eheim 2217 εκ των οποίων το ένα δίνει πρώτα σε ένα inline heater της HYDROR και το άλλο έχει ελεύθερη ροή προς το ενυδρείο.

Παρ'όλο που το inline heater της HYDROR έχει ίδια διατομή, είσοδο και έξοδο, με αυτή της εξόδου του 2217, έχει αρκετή πτώση στην ροή του συγκριτικά. Το έλυσα βάζοντας στην σειρά μια Maxijet 1200 και τώρα οι 2 ροές μου είναι αρκετά προσομιωμένες, παρ'όλο που η MaxiJet έχει μικρότερη έξοδο από αυτή του 2217.

Fanis 02-01-06 12:13

Η έξοδος του φίλτρου έχει πιο μικρή διατομή από την είσοδο του ψυκτικού.

Αν μπει στη είσοδο του 2217 που έχουν την ίδια διατομή τι πρόβλημα μπορεί να υπάρξει;

netblues 02-01-06 21:32

Εγω θα εβαζα το ψυκτικο/θερμαντικο/uv κλπ στην εξοδο του φιλτρου και οχι στην εισοδο για να το πρσοτατεψω απο τυχον μπιχλα....

Fanis 02-01-06 21:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από netblues
Εγω θα εβαζα το ψυκτικο/θερμαντικο/uv κλπ στην εξοδο του φιλτρου και οχι στην εισοδο για να το πρσοτατεψω απο τυχον μπιχλα....

Σωστός ο netblues ευχαριστώ πολύ για όλες τις απαντήσεις.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:56.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01522 seconds with 10 queries