Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Αυτόματο σύστημα μέτρησης δοσολογιών και κόστους για λιπάσματα seachem (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=39450)

kingrim 08-04-10 23:10

Αυτόματο σύστημα μέτρησης δοσολογιών και κόστους για λιπάσματα seachem
 
1 Συνημμένο(α)
καλησπέρα σας

σήμερα έκανα στο excel ένα εβδομαδιαίο πρόγραμμα λίπανσης όπου διπλά του που υπολογίζει αυτόματα τις δοσολογίες για κάθε τύπο λιπάσματος για κάθε μέρα ξεχωριστά σε δυο μορφές, την προτεινόμενη από την εταιρία δοσολογία, και την συντηρητική δοσολογία (1/2 της προτεινόμενης).
Αφορά όλη την σειρά της seachem

Από διπλά έκανα και έναν πινάκα όπου υπολογίζει αυτόματα ανάλογα με τον τύπο λίπανσης που κάνουμε, (κανονική-συντηρητικήη) και ανάλογα με τις συσκευασίες των προϊόντων που έχουμε, (100ml/250ml/500ml) ποσό θα κρατήσει κάθε μπουκαλάκι καθώς και ποσό θα μας κοστίσει η αρχική αγορά των προϊόντων και ποσό θα κοστίσει η συντήρηση των αποθεμάτων ανά χρονικό διάστημα που εμείς θα ορίσουμε.(στην περιπτωση που δεν υπαρχει συσκευασια 100ml υπολογιζω την τιμη για 250ml)

ότι είναι μέσα σε μαύρο φόντο με κόκκινα γράμματα μπορεί να μεταβληθεί ώστε να γίνουν οι υπολογισμοί για την δίκια σας περίπτωση(πχ αλλαγή καθαρών λίτρων, αλλαγή αναλογίας λιπάσματος/λίτρα που προτείνει η εταιρία, αλλαγή τιμής αγοράς προϊόντων, αλλαγή χρονικού διαστήματος (σε μήνες) για υπολογισμό] κόστους .

Εάν κάποιος διαπιστώσει κανένα λάθος να με ενημερώσει ελπίζω να βοηθήσει και άλλους αν και μπορεί να σας φανεί χαζό
Αυτό που πρέπει σίγουρα να αλλάξετε είναι το νούμερο διπλά από εκεί που γραφεί καθαρά λίτρα (στην δίκια μου περίπτωση 90) ώστε αυτόματα να υπολογίσει το excel την δίκια σας περίπτωση

Γιώργος Κ 08-04-10 23:58

:smt041 Πολυ χρησιμο!! Δεν το δοκιμασα αλλα φαινεται οτι λειτουργει!!
Χαρας στο κουραγιο σου :D

Θα πρεπει να πω οτι μπορουμε να γλυτωσουμε πολλα χρηματα αν κανουμε DIY λιπασματα!! :p

grerory 09-04-10 14:40

Καλησπέρα φίλε μου.

Πολύ καλό και χρήσιμο, το δοκίμασα και δουλεύει μια χαρά.

Υ.Γ Αν μπορείς να το ανεβάσεις και σε xls μορφή γιατί όσοι δεν έχουν Office 2007 δεν θα μπορούν να το ανοίξουν και είναι κρίμα.

Raven 09-04-10 14:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από grerory (Μήνυμα 434005)
Καλησπέρα φίλε μου.

Πολύ καλό και χρήσιμο, το δοκίμασα και δουλεύει μια χαρά.

Υ.Γ Αν μπορείς να το ανεβάσεις και σε xls μορφή γιατί όσοι δεν έχουν Office 2007 δεν θα μπορούν να το ανοίξουν και είναι κρίμα.

Γι αυτο δεν μπορω να το ανοιξω; εγω δεν εχω office γενικα..

Red crystal 09-04-10 15:21

Ουτε εγω εχω office επειδη μου φαινεται πολυ χρησιμο και ειδικα για τις διακοπες μπορεις να το ανεβασεις σε xls?;)

kingrim 09-04-10 15:22

1 Συνημμένο(α)
Για παλια office

kingrim 09-04-10 21:16

ακομα και στην μορφη xls θελει office (και παλιες εκδοσεις) ή open office ( που ειναι και δωρεαν )

peterv 09-04-10 22:59

σε Mac το ανοίγω κανονικά και στο Numbers και με το Neooffice (αντίστοιχο του Openoffice).

Ευχαριστούμε πολύ χρήσιμο.

bokostas 10-04-10 04:20

Μπράβο βρε Γιάννη, φοβερή δουλειά, αν και θα μας κάνει να συνειδητοποιήσουμε πόσα ξοδεύουμε για λιπάσματα και βλέπω να το
γυρνάμε όλοι στα ξερονταμάρια της Μαλάουι και της Ταγκανίκας, με καμιά βαλισνέρια για να σπάει τη μονοτονία.

Γιώργος Κ 10-04-10 06:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bokostas (Μήνυμα 434198)
Μπράβο βρε Γιάννη, φοβερή δουλειά, αν και θα μας κάνει να συνειδητοποιήσουμε πόσα ξοδεύουμε για λιπάσματα και βλέπω να το
γυρνάμε όλοι στα ξερονταμάρια της Μαλάουι και της Ταγκανίκας, με καμιά βαλισνέρια για να σπάει τη μονοτονία.

Βαλε δισκους να βρεις την υγεια σου!! Μονο τροφες θελεις και μια οσμωση! :smt020

grerory 10-04-10 09:26

Για όσους δεν έχουν Office υπάρχει και το Open Office που είναι δωρεάν και μπορείτε να το κατεβάσετε από εδώ.

http://el.openoffice.org/about-downloads.html

stelios_ant 10-04-10 09:51

Σε ευχαριτσώ kingrim, πάρα πολύ χρήσιμο...

kingrim 10-04-10 12:00

παρακαλω

το εκανα για μενα μου φανηκε καλο και ειπα να το μοιραστω μαζι σας

panos1972 10-04-10 17:24

Πολύ καλό ρε μεγάλε!!!!!

ΜΠΡΑΒΟ!!!!

theotokis 12-05-10 21:27

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου. Πολύ καλή δουλεια!! :smt038

kingrim 03-03-11 10:24

1 Συνημμένο(α)
ΛΑΘΟΣ ΣΤΗΝ ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ Po4 (phosphorus)

Παιδια το αλλο excel εχει λαθος στην δοσολογια του phosphorus ειναι στο 2,5ml στα 160λιτρα ενω η σωστη ειναι 2,5ml στα 80L

εδω ενα νεο excel με τις σωστες τιμες

Raven 03-03-11 15:22

Να πω και το δικο μου κοστος σε NPK +traces τα τελευταια 2 χρονια;...
1 κιλο ΚΝΟ3, 1,5 κιλο Κ2SO4 , 4-5 fleet enema, 1 power4 ...κοστος περιπου 40-50 ευρω. :cool:
Πριν τα diy , ηθελα 60-70 ευρω το μηνα για λιπασματα της seachem.
To μονο που συνεχιζω σε seachem ειναι ο σιδηρος.

bokostas 03-03-11 15:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Raven (Μήνυμα 561345)
1 κιλο ΚΝΟ3, 1,5 κιλο Κ2SO4 , 4-5 fleet enema, 1 power4 ...

Aλέξανδρε θα μπορούσες να μας πεις τι καθαρότητας είναι το καθένα και την δοσολογία σκόνης και νερού που χρησιμοποιείς για να τα φτιάξεις??

Raven 03-03-11 15:49

Aγνωστου καθαροτητας , αγορασμενα χυμα απο τσουβαλι χωρις λοιπα στοιχεια. Παμφτηνα ομως και δεν μου εχουν δημιουργησει κανενα προβλημα εδω και 2 χρονια.
Τις σκονες τις διαλυω καλα σε ενα γυαλινο βαζο μαζι με νερο ενυδρειου και μετα προσθετω σιγα σιγα.

Geovai 04-03-11 15:45

ΠΟλυ καλη δουλεια! Οι δοσολογιες αφορουν ομως μονο για την συγκεκτιμενη εταιρια? Γιατι εγω σημερα(πριν δω αυτο το θεμα) πηρα ενα μπουκαλι σιδηρο (nutricion νομιζω λεγετε) και μου ειπε να βαζω 2 φορες την εβδομαδα ενω στο δικο σου δοσολογιαο το εχεις καθε μερα.

kingrim 05-03-11 10:18

ναι αφορα μονο την seachem

more2 15-03-16 15:02

Αρκετό καιρό μετά, αλλα ευχαριστώ για τα πινακάκια! :cool:


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:56.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01933 seconds with 11 queries