Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   χρήση αεραντλίας (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=75287)

basillis 02-11-13 20:45

χρήση αεραντλίας
 
Η αεραντλία που έχω, έχει 2 εξόδους.
Εγω χρησιμοποιώ την μια.
Αν κλείσω με το χέρι και την δεύτερη έξοδο του αέρα, μειώνεται κατά πολύ ο θόρυβός της. Αν το κλείσω μόνιμα πχ με μονωτική ταινία, θα υπάρξει πρόβλημα στην λειτουργία της αεραντλιάς?:confused:

vaspiou 02-11-13 20:49

καλη ερωτηση, λογικα πρεπει να ξερουμε αν εχει μεσα 2 μεμβρανες ή μια...
δεν βαζεις και ποια αεραντλια εχεις μηπως βοηθησει......

basillis 02-11-13 20:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από vaspiou (Μήνυμα 796973)
καλη ερωτηση, λογικα πρεπει να ξερουμε αν εχει μεσα 2 μεμβρανες ή μια...
δεν βαζεις και ποια αεραντλια εχεις μηπως βοηθησει......

Είναι η MOUSE AIR PUMP super silent
type M-106 3,6 W

slight 02-11-13 20:54

Μπορείς να βάλεις και ένα τάφ(πώς αλλιώς να το γράψω;) και ένα ρυθμιστή στην έξοδο του ταφ, και μία ανεπίστροφη βαλβίδα.

basillis 02-11-13 20:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από slight (Μήνυμα 796977)
Μπορείς να βάλεις και ένα τάφ(πώς αλλιώς να το γράψω;) και ένα ρυθμιστή στην έξοδο του ταφ, και μία ανεπίστροφη βαλβίδα.

Το Τ δεν είναι αυτό,όταν εχω μια μόνο έξοδο και εγω θέλω να βάλω 2 αερόπετρες?
Εμένα συμβαίνει το αντίθετο. 2 εξόδους, μια αερόπετρα...

plin 02-11-13 21:13

Εννοεί να βάλεις και τις δύο εξόδους να καταλήγουν σε ένα σωληνάκι και αερόπετρα μαζί. Δηλαδή και οι δύο έξοδοι να πηγαίνουν σε ένα ταυ, από εκεί να φεύγει ένα σωληνάκι προς το ενυδρείο και να καταλήγει σε μία αερόπετρα. Συνήθως αυτό μειώνει τον θόρυβο και βέβαια, αυξάνει και την παροχή του αέρα.

slight 02-11-13 21:17

Ετσι ακριβώς και με το ρυθμιστή θα μειώσει στη ποσότητα αέρα που θέλει.

basillis 02-11-13 21:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από plin (Μήνυμα 796982)
Εννοεί να βάλεις και τις δύο εξόδους να καταλήγουν σε ένα σωληνάκι και αερόπετρα μαζί. Δηλαδή και οι δύο έξοδοι να πηγαίνουν σε ένα ταυ, από εκεί να φεύγει ένα σωληνάκι προς το ενυδρείο και να καταλήγει σε μία αερόπετρα. Συνήθως αυτό μειώνει τον θόρυβο και βέβαια, αυξάνει και την παροχή του αέρα.

A, τώρα κατάλαβα. Ναι σωστό αυτό θα μου αυξήσει και την παροχή αλλά και θα λύσει το πρόβλημα χωρίς να κινδυνεύει η αεραντλία, αφού δεν θα ζορίζεται. Πολύ λογικό, αυτό θα κάνω. Ευχαριστώ παιδιά.;)

thanasis76 02-11-13 21:28

αν και βρηκατε την λυση, ενημερωτηκα οι μεγαλες αεραντλιες εχουν συνηθως 2 μεβρανες, και καλο ειναι να μην κλεινουμε τις εξοδους....

basillis 02-11-13 21:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 (Μήνυμα 796988)
αν και βρηκατε την λυση, ενημερωτηκα οι μεγαλες αεραντλιες εχουν συνηθως 2 μεβρανες, και καλο ειναι να μην κλεινουμε τις εξοδους....

Για όσους το διαβάσουν, ας μείνει αυτό που είπε ο Θανάσης γιατί είναι σημαντικό!

Αντζι 03-11-13 00:14

Μπραβο και με ενδιεφερε και μενα αυτο γιατι ειχα το ιδιο θεμα.Μου δωσατε ιδεεα παιδια.Ευχαριστω και εγω

Τάκης 03-11-13 00:26

παιδια έχω αυτή την αεραντλία
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2501
εβαλα σωληνάκι και στις 2 εξόδους
μετα έβαλα ένα ταυ σαν και αυτο
http://www.praktiker.gr/p/taf-fis-f6x6x6-18199
μετά για ρυθμηστή έναν διακόπτη σαν και αυτό
http://www.ebay.com/itm/5mm-Hose-Con...item5af16b556c
και κατέληξα σε μια αεροπετρα

exelix 03-11-13 03:07

Καλύτερο είναι να πάρεις κάτι τέτοιο αντί για το ρυθμιστή που έχεις βάλει και να ανοίγεις όσο θέλεις τον ένα διακόπτη να διαφεύγει ο περιττός αέρας, ώστε να μην πιέζεται η μεμβράνη.

Τάκης 03-11-13 03:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από exelix (Μήνυμα 797046)
Καλύτερο είναι να πάρεις κάτι τέτοιο αντί για το ρυθμιστή που έχεις βάλει και να ανοίγεις όσο θέλεις τον ένα διακόπτη να διαφεύγει ο περιττός αέρας, ώστε να μην πιέζεται η μεμβράνη.

Καλή ιδέα

Αντζι 04-11-13 01:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από exelix (Μήνυμα 797046)
Καλύτερο είναι να πάρεις κάτι τέτοιο αντί για το ρυθμιστή που έχεις βάλει και να ανοίγεις όσο θέλεις τον ένα διακόπτη να διαφεύγει ο περιττός αέρας, ώστε να μην πιέζεται η μεμβράνη.


Παιδια μην γελασετε αλλα εγω εχω ενα τετοι μαραφετι και δεν ξερω πως δουλευει....τι μπαινει που δηλαδη.

Τάκης 04-11-13 08:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από pink corall (Μήνυμα 797310)
Παιδια μην γελασετε αλλα εγω εχω ενα τετοι μαραφετι και δεν ξερω πως δουλευει....τι μπαινει που δηλαδη.

pink corall, αυτό είναι ένα βανάκι που έχει μία είσοδο και 2 εξόδους, βασικά χρησιμοποιείτε συνήθως όταν έχουμε μία αεραντλία με μία έξοδο και θέλουμε να βάλουμε 2 αερόπετρες. Βάζουμε στη είσοδο την αεραντλία και στις 2 εξόδους τις αερόπετρες. Με τους διακόπτες κλείνομε ή ανοίγουμε ή ρυθμίζουμε τη ροή ση κάθε αερόπερα. Οι έξοδοι είναι εκεί που είναι οι διακόπτες, και η είσοδος στην ευθεία που είναι το μαύρο καπάκι. Πιστεύω να μη σε μπέρδεψα περισσότερο.

Αντζι 04-11-13 23:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 797335)
pink corall, αυτό είναι ένα βανάκι που έχει μία είσοδο και 2 εξόδους, βασικά χρησιμοποιείτε συνήθως όταν έχουμε μία αεραντλία με μία έξοδο και θέλουμε να βάλουμε 2 αερόπετρες. Βάζουμε στη είσοδο την αεραντλία και στις 2 εξόδους τις αερόπετρες. Με τους διακόπτες κλείνομε ή ανοίγουμε ή ρυθμίζουμε τη ροή ση κάθε αερόπερα. Οι έξοδοι είναι εκεί που είναι οι διακόπτες, και η είσοδος στην ευθεία που είναι το μαύρο καπάκι. Πιστεύω να μη σε μπέρδεψα περισσότερο.

καταλαβα νομιζω.Η συνδεση ας πουμε ειναι αεραντλια-λαστιχακι-εξοδος με μαυρο καπακι και μετα σωληνακι με αεροπετρα στην καθε εξοδο ετσι;Απεναντι ομως απο το μαυρο που ειναι ανοιχτο(χωρις καπακι εννοω)τι ειναι;
εγω εχω μια αεραντλια με 2 εξοδους οποτε πως το χρησιμοποιω αν θελω;

Τάκης 05-11-13 00:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από pink corall (Μήνυμα 797519)
καταλαβα νομιζω.Η συνδεση ας πουμε ειναι αεραντλια-λαστιχακι-εξοδος με μαυρο καπακι και μετα σωληνακι με αεροπετρα στην καθε εξοδο ετσι;Απεναντι ομως απο το μαυρο που ειναι ανοιχτο(χωρις καπακι εννοω)τι ειναι;
εγω εχω μια αεραντλια με 2 εξοδους οποτε πως το χρησιμοποιω αν θελω;

Το μαύρο καπάκι δεν το πειράζεις, από την άλλη μεριά είναι η είσοδος, το καπάκι το έχουν για να κλείνουν τη σωλήνα

Αντζι 05-11-13 02:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 797545)
Το μαύρο καπάκι δεν το πειράζεις, από την άλλη μεριά είναι η είσοδος, το καπάκι το έχουν για να κλείνουν τη σωλήνα

Α μαλιστα...σε ευχαριστω παρα πολυ


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:25.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01971 seconds with 11 queries