Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Στρώσιμο ενυδρείου - μετρήσεις (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=46185)

mpoumpoula 22-11-10 14:16

Στρώσιμο ενυδρείου - μετρήσεις
 
Καλησπέρα σε ολους. Είμαι νέα στο φόρουμ και θα ήθελα τα φώτα σας.
Εχω ένα ενυδρειο 211 λίτρων (μικτα) εδω και 11 χρονια αλλά τον τελευταίο ενάμιση χρονο απλώς υπήρχε και λειτουργούσε χωρίς τίποτα μεσα πέρα από 4 ανούβιες (σκληροτράχηλα φυτά πραγματι), κάτι πέτρες, 2 ξύλα και φυσικά το χαλίκι στο βυθό. Αποφασισα λοιπόν να ασχοληθώ εκ νέου και μάλιστα να το γεμίσω φυτά (τα λεγομενα ευκολα) και να βαλω κάποια στιγμή γκάπυς και πλάτυς μόνο. Άρχισα λοιπον το καθαρίζω (δε φαινότα τιποτα μέσα από την άλγη) και όταν τελείωσα το καθάρισμα, έκανα μια μεγάλη αλλαγή νερού με καθάρισμα του βυθού ( η λάσπη που βγήκε δεν περιγράφεται) και πρόσθεσα και αντιχλωριακό. Μετά από καμιά δεκαριά μέρες έπλυνα τα υλικά του φίλτρου( με νερό ενυδρείου), εβγαλα τον άνθρακα (που είχα ποιος ξέρει από πότε), έβαλα sera siporax και πρόσθεσα και βακτηρίδια στο νερό του ενυδρείου. Μετά από καμιά εβδομάδα φύτεψα 1 cryptocoryne, 1 bacopa carolineana και στερέωσα τεχνιέντως και μερικά κερατόφυλλα. (Μετά την πέμπτη προσπάθεια τα κατάφερα, αφού καθε πρωί τα έβρισκα να επιπλέουν!!!!!1). Για να μη σας τα πολυλογώ σήμερα, 4 εβδομάδες μετά οι μετρήσεις που έκανα με τα υγρά τεστ της API έδειξαν:

Ph:7.8
Ammonia:0.25 (ολική πάντα)
Nitrite:0.25
Nitrate: 0.5

Σκληρότητες δεν έχω ακόμα μετρήσει, περιμένω να έρθουν τα τεστ που έχω παραγγείλει.

Και ρωτάω, να συνεχίσω να ρίχνω βακτήρια και τροφή στο ενυδρείο;;;; Δε βιάζομαι να βάλω ψάρια, τουλάχιστον όχι μέχρι να είναι όλα ιδανικά. Τα βακτήρια της prodibio (αμπούλες) είναι καλά;;; Γιατί τα έχω παραγγείλει.
Επίσης, παρήγγειλα τις ταμπλέτες της Seachem για λίπασμα για τα φυτάκια. Έκανα καλά;;;;

Αυτά προς το παρόν..

zapatas 22-11-10 14:44

φιλε μου καλως ηρθες και καλη αχη!!! απο οτι φενεται εισαι υπομενετικος και με λιγο διαβασμα θα εχεις ενα πολυ καλο αποτελεσμα!!
τωρα εχεις ακομα αμωνια στο ενυδριο σου, οποτε δεν εχει στρωθει!!! οποτε ναι συνεχιζεισ να ριχνεις τροφη και περιμενεις(η παιρνεις μπολι και δεν περιμενεις :D) διαβασε τα ποστα για τους αρχαριους και θα σου λυθουν ολες οι αποριες!!!

οτιδηποτε θελεις ειμαστε ολοι εδω προθυμοι να βοηθησουμε!!;)

Κλεόβουλος 22-11-10 14:54

Καλώς ήρθες!
Τα βακτήρια αφού τα παρήγγειλες ρίξτα αλλά δεν φαντάζομαι να κάνουν κάτι.
Τα ανθεκτικά φυτά δεν χρειάζονται λιπάσματα.

bokostas 22-11-10 14:55

Kαλωσόρισες φίλη.
Το ενυδρείο δεν είναι ακόμη στρωμένο, αλλά κοντεύει, μόλις μετρήσεις αρκετά νιτρικά (ΝΟ3) και μηδενικά τα άλλα 2, θα είναι έτοιμο.
Συνέχισε με βακτήρια και τροφή αν δεν βιάζεσαι, ή ζήτα μπόλι για να επιταχύνεις ανέξοδα την διαδικασία.
Τα βακτήρια της prodibio δεν τα έχω δοκιμάσει, αλλά τίποτε δεν είναι τόσο γρήγορο, αποτελεσματικό και τσάμπα σαν το μπόλι.
Οι ταμπλέτες της Seachem για λίπασμα είναι από τις καλύτερες, καλά έκανες και τις πήρες.
Άρχισες καλά και προφανώς δεν είσαι αρχάρια, αλλά δεν χάνεις τίποτε να διαβάσεις τα υπομνήματα για τους αρχάριους.
Άντε με το καλό και τα πρώτα ψάρια και κράτα μας ενήμερους.

Πάνος 22-11-10 20:44

καλως ηρθες!!! :p

mpoumpoula 22-11-10 22:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από zapatas (Μήνυμα 511460)
φιλε μου καλως ηρθες και καλη αχη!!! απο οτι φενεται εισαι υπομενετικος και με λιγο διαβασμα θα εχεις ενα πολυ καλο αποτελεσμα!!
τωρα εχεις ακομα αμωνια στο ενυδριο σου, οποτε δεν εχει στρωθει!!! οποτε ναι συνεχιζεισ να ριχνεις τροφη και περιμενεις(η παιρνεις μπολι και δεν περιμενεις :D) διαβασε τα ποστα για τους αρχαριους και θα σου λυθουν ολες οι αποριες!!!

οτιδηποτε θελεις ειμαστε ολοι εδω προθυμοι να βοηθησουμε!!;)

Καταρχήν ειμαι φίλη και όχι φίλος!:p. Το διάβασμα που εχω ριξει, δε λέγεται! Κι αυτο μετα τις 01:00 το βράδυ που κοιμούνται όλοι (εχω και τρία παιδιά, το μικρότερο 2,5μηνών, οπότε καταλαβαίνεις!!!!!!
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 511467)
Καλώς ήρθες!
Τα βακτήρια αφού τα παρήγγειλες ρίξτα αλλά δεν φαντάζομαι να κάνουν κάτι.
Τα ανθεκτικά φυτά δεν χρειάζονται λιπάσματα.

Καλώς σα βρήκα!!! Γιατι τόσο αρνητικός με τα βακτήρια;;;; Πριν 11 χρόνια που έστρωσα πρωτη φορά το ενυδρείο, έτσι το εκανα και λειτούργησε άψογα για 9 χρόνια! Όσο για τα φυτα... πίστεψε με ότι μπορω να καταστρέψω και τα πιο ανθεκτικά!:D
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bokostas (Μήνυμα 511468)
Kαλωσόρισες φίλη.
Το ενυδρείο δεν είναι ακόμη στρωμένο, αλλά κοντεύει, μόλις μετρήσεις αρκετά νιτρικά (ΝΟ3) και μηδενικά τα άλλα 2, θα είναι έτοιμο.
Συνέχισε με βακτήρια και τροφή αν δεν βιάζεσαι, ή ζήτα μπόλι για να επιταχύνεις ανέξοδα την διαδικασία.
Τα βακτήρια της prodibio δεν τα έχω δοκιμάσει, αλλά τίποτε δεν είναι τόσο γρήγορο, αποτελεσματικό και τσάμπα σαν το μπόλι.
Οι ταμπλέτες της Seachem για λίπασμα είναι από τις καλύτερες, καλά έκανες και τις πήρες.
Άρχισες καλά και προφανώς δεν είσαι αρχάρια, αλλά δεν χάνεις τίποτε να διαβάσεις τα υπομνήματα για τους αρχάριους.
Άντε με το καλό και τα πρώτα ψάρια και κράτα μας ενήμερους.

Καλά τα λες με το μπόλι, αλλά πού να το βρω;;;;;;;;;; Ναι, δεν ειμαι αρχάρια αλλα δεν είμαι και έμπειρη, οπότε.... διάβασμα και πάλι διάβασμα!!!!!!! Ευχαριστώ για τις ευχες!

georgis4 22-11-10 23:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mpoumpoula (Μήνυμα 511794)

Καλά τα λες με το μπόλι, αλλά πού να το βρω;;;;;;;;;;

Μενεις αθηνα και δεν θα βρεις μπολι?:D
Βαλε μια αγγελια οτι ζητας μπολι και την αλλη μερα θα το εχεις απο καποιο μελος σιγουρα.....μπολιαζοντας αμεσως μπορεις να βαλεις και λιγα ψαρακια..;)

Πάνος 23-11-10 00:14

μετεφερα το ποστ σου για τα φυτα σε καινουριο θεμα εδω... http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=46205

Γιώργος Κ 23-11-10 08:11

Καλως ηρθες :p:p

Αν θελεις μπολι εδω ειμαι εγω :smt020

bokostas 23-11-10 10:39

Ο μπόλι-μαν, τώρα και πλήρους απασχόλησης, μπράβο βρε Γιώργο.:smt041

mpoumpoula 24-11-10 01:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgarask (Μήνυμα 511912)
Καλως ηρθες :p:p

Αν θελεις μπολι εδω ειμαι εγω :smt020

Γιωργο σε ευχαριστω. Αν δεν την παλέψω τελικα θα σε χρειαστω...

Επι τη ευκαιρία, μέτρησα και σκληροτητες.
Gh:10
Kh:5

Αν διατηρηθούν εκεί, θα ειναι οκ για γκαπυς και πλατυς;;; Με Ph 7,8;;

manthos333 24-11-10 01:28

Για γκαπυς και πλατυς καλη θα εισαι εγω γιατι μετραω πχ 7,5? και εγω αθηνα ειμαι.....

μετρησε και την βρυση σου μηπως εχεις κατι στο ενυδρειο και στο ανεβαζει

mpoumpoula 24-11-10 09:06

Η βρύση μου βγάζει ph 8 και την μέτσησα 3 φορές... Χρειάζεται κατέβασμα κι άλλο λες ε;;;

delta66 24-11-10 09:40

Για τα ψαρια αυτα ειναι ΟΚ

manthos333 24-11-10 10:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mpoumpoula (Μήνυμα 512397)
Η βρύση μου βγάζει ph 8 και την μέτσησα 3 φορές... Χρειάζεται κατέβασμα κι άλλο λες ε;;;

με υγρα τεστ της απι μετραω και ειναι λιγο δυσκολο να επεσε το πχ μονο και μονο επιδη το εβαλες στο ενυδρειο

τελος παντον για τα ψαρια που θελεις να βαλεις ειναι οκ αν θελεις ριξε μια ματια και στις μελανοταινιες και εγω σαν και εσενα ξεκινησα πριν 2 μηνες με εντλερς και πλατυ και οταν ειδα της μελανοτενιες επαθα ... μαλον θα βαλω ενα χαρεμακι .......Melanotaenia parva

eimaste aR21rwstoi 24-11-10 11:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgis4 (Μήνυμα 511803)
Μενεις αθηνα και δεν θα βρεις μπολι?:D
Βαλε μια αγγελια οτι ζητας μπολι και την αλλη μερα θα το εχεις απο καποιο μελος σιγουρα.....μπολιαζοντας αμεσως μπορεις να βαλεις και λιγα ψαρακια..;)

εγω μενω αθηνα εχω ζητησει μπολι και κλαιν μαιν ολοι;)

mpoumpoula 24-11-10 12:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από manthos333 (Μήνυμα 512441)
με υγρα τεστ της απι μετραω και ειναι λιγο δυσκολο να επεσε το πχ μονο και μονο επιδη το εβαλες στο ενυδρειο

τελος παντον για τα ψαρια που θελεις να βαλεις ειναι οκ αν θελεις ριξε μια ματια και στις μελανοταινιες και εγω σαν και εσενα ξεκινησα πριν 2 μηνες με εντλερς και πλατυ και οταν ειδα της μελανοτενιες επαθα ... μαλον θα βαλω ενα χαρεμακι .......Melanotaenia parva

κι εγω με τα ιδια τεστ με ΄σενα μετράω... Της βρύσης ειναι παντα 8 του ενυδρείου παίζει μεταξύ 7.8 - 8. Θα κοιταξω για τις μελανοταινίες...

Κλεόβουλος 24-11-10 15:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από eimaste aR21rwstoi (Μήνυμα 512456)
εγω μενω αθηνα εχω ζητησει μπολι και κλαιν μαιν ολοι;)

Κάνε και καμιά βόλτα απο το Σύλλογο! Στην Αθήνα μένεις;)

mpoumpoula 25-11-10 10:28

Λοιπόν οι σημερινές μετρησεις έχουν ως εξής:

Ph: 7.8
Ammonia:0
Nitrite:1
Nitrate:5

H αμμωνία μηδενίστηκε αλλα ανέβηκαν τα νιτρώδη. Αυτό είναι καλό;;;; Στρώνει το ενυδρείο;;; Βοηθείστε ρε παιδιά την κατάσταση...
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mpoumpoula (Μήνυμα 512563)
Λοιπόν οι σημερινές μετρησεις έχουν ως εξής:

Ph: 7.8
Ammonia:0
Nitrite:1
Nitrate:5

H αμμωνία μηδενίστηκε αλλα ανέβηκαν τα νιτρώδη. Αυτό είναι καλό;;;; Στρώνει το ενυδρείο;;;

Χρειάζεται να κάνω κάτι επιπλεον;;;;

Κλεόβουλος 25-11-10 18:15

Να περιμένεις μέχρι να μηδενίσουν ΝΗ3/ΝΗ4 και ΝΟ2 και να αυξηθούν τα ΝΟ3
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13655

mpoumpoula 28-11-10 14:11

Επιτέλους μετα από 6 εβδομάδες το ενυδρείο έστρωσε!!!!!!!:)

Αmmonia:0
Nitrite:0
Nitrate:8

Τώρα να κάνω μια καλή αλλαγη νερού;

Πάνος 28-11-10 16:18

δεν ειναι απαραιτητο γιατι δεν εχεις πολλα νιτρικα....;)

mpoumpoula 28-11-10 16:27

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Οπότε θα πάω από Τρίτη να πάρω ψαρια επιτέλους και μερικα ακομα φυτα.

Κλεόβουλος 28-11-10 16:41

Τα ψαράκια καλό είναι να μην τα βάλεις όλα μαζί αλλά σε δόσεις για να αναπτυχθεί ομαλά η βιολογία σου.
Καλή συνέχεια!

manthos333 28-11-10 16:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 514514)
Τα ψαράκια καλό είναι να μην τα βάλεις όλα μαζί αλλά σε δόσεις για να αναπτυχθεί ομαλά η βιολογία σου.
Καλή συνέχεια!

ετσι ειναι λιγα λιγα μην βιαστεις

mpoumpoula 20-12-10 00:50

Μιας κ το πρώτο ενυδρείο πάει μια χαρά κ επειδή πορώθηκα με τα φυτά και τα ζωοτόκα ψαράκια, πήρα κ ένα δεύτερο 98λιτρο για να βάζω τα επιπλέον ψαράκια από τις γέννες. Το φίλτρο που έχω για το δεύτερο ενυδρείο είναι εσωτερικό το Eheim 2010 pick up. Έκανα λοιπόν το εξης. Τ γέμισα με ενυδριακό βαμβακι, sera siporax κ σφουγγαρι και το έβαλα να δουλεύει στο ήδη στρωμένο ενυδρείο μου. Σκέφτομαι λοιπόν όταν έρθει η ώρα να γεμίσω το δευτερο ενυδρείο, να βάλω αρκετή ποσότητα νερού απ΄το στρωμενο συν το φίλτρο πουθα 'εχει αναπτύξει βιολογία. Έτσι το δεύτερο ενυδρείο θα στρώσει πιο γρήγορα. Σκέφτομαι σωστά ή τοση ώρα γραφω βλακείες;;;

Γιώργος Κ 20-12-10 01:26

Το νερο δε παιζει ρολο στη βιολογια του φιλτρου σου ... οταν φτασει η ωρα να στησεις το νεο σου ενυδρειο ... στυψε τα σφουγγαρακια του φιλτρου σου (του παλιου ενυδρειου) στα σφουγγαρακια του νεου φιλτρου ... αν εχεις σιποραξ η κατι αναλογο βαλε 1-2 απο το παλιο στο νεο ...

Καλογεμιστο!! :p

delta66 20-12-10 01:29

Το νερο δεν "κραταει" βακτηρια. Οποτε περιττη η μεταγγιση. (προσεξε μονο το νερο στο νερο ενυδρειο να εχει ιδια θερμοκρασια με το παλιο ενυδρειο και αποχλωριωμενο νερο, οταν θα μεταφερεις το φιλτρο)
Το φιλτρο πρεπει να δουλεψει καμια 15-20 μερες παραλληλα με το παλιο, για να πεις οτι εστρωσε.
Αν του βαλεις λιγα υλικα απο το παλιο ομως, θα στρωσει πολυ πιο γρηγορα.


edit με προλαβε το γρηγορο πιστολι :)

mpoumpoula 20-12-10 01:43

Ξέχασα ναγράψω ότι το sera siporax και το σφουγγάρι είναι από το στρωμένο εξωτερικό φίλτρο. Οπότε, νερό θα βάλω καινούργιο, κλασσικά με αντιχλώριο και μετά το φίλτρο. Και βλέπουμε... Σε καμια δεκαπενταριά μέρες θα γίνει αυτό οπότε θα τα ξαναπούμε... Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:52.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02468 seconds with 11 queries