Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Ερωτήσεις για νέο ενυδρείο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=101929)

Arismac 28-12-18 15:03

Ερωτήσεις για νέο ενυδρείο
 
Καλημέρα και χρόνια πολλά.

Αγόρασα ένα νέο ενυδρείο, κι ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

1.Μου έδωσαν μαζί με το φαγητό των ψαριών και σπιρουλινα. Πρέπει εκτός απ το φαγητό να βάζω και μια ταμπλέτα κάθε μέρα, σωστά κατάλαβα?
2. Την αντλία αέρα, που πρέπει να την σεταρω? Με ξεβιδωμενο καπάκι βγάζει πολύ αέρα με βιδωμενο λίγο, κάπου στη μέση?

Το ενυδρείο είναι 35lt περίπου με 4 μικρά ψαράκια μέσα.

Ευχαριστώ!

Kapsourakis 28-12-18 15:28

Ποτέ μην ακούς τον πετσοπά θα έπρεπε το ενυδρείο να κάνει τον κύκλο του και γύρω στις 20 μέρες και μετά να βάλεις ψαράκια. Το πιο λογικό είναι να μην πάθουν τίποτα αλλά μην το ρισκάρεις γενικά.
Η σπιρουλίνα είναι κάτι σαν συμπλήρωμα διατροφής δεν χρειάζεται να ρίχνεις κάθε μέρα, εγώ στα guppy, ρίχνω λίγη αρτέμια κάθε 3-4 μέρες.
Όσο για τον αέρα δεν ξέρω .

Elizatilsi 29-12-18 11:01

Καταρχην καλημερα
1 τι ψαρακια ειναι; βγαλε μια φωτογραφια για να σε βοηθησουμε
2 παρε μπολι αμεσα απο συγχομπιστα στην περιοχη σου
3 ξεκινα διαβασμα στα αρθρα της κατηγοριας που βρισκομαστε

Arismac 29-12-18 11:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Elizatilsi (Μήνυμα 1049652)
Καταρχην καλημερα
1 τι ψαρακια ειναι; βγαλε μια φωτογραφια για να σε βοηθησουμε
2 παρε μπολι αμεσα απο συγχομπιστα στην περιοχη σου
3 ξεκινα διαβασμα στα αρθρα της κατηγοριας που βρισκομαστε

Καλημέρα.

Τα ψαράκια είναι μονομάχος, γλειφτης, ξιφοφορος και άλλο ένα σα το ξιφοφορο χωρίς τη μακριά ουρά (δε θυμάμαι ονομασία), ίδιο μέγεθος, σύνολο 4.

Από εκεί και πέρα έψαξα κάπως στο φόρουμ αλλά δε μπόρεσα να βρω για την αντλία απάντηση στην ερώτηση μου!

Ανεβάζω και μια φώτο.

Elizatilsi 29-12-18 16:39

Το συμαντικοτερο ειναι να φυγουν ο γλυφτης και ο ξυφοφορος ειναι πολυ μεγαλα για το ενυδρειο σου. Ο μονομαχος σου αν το φυτευσρις θα ειναι αρχοντας
Την ερωτηση σου δεν μπορω να σου την απαντησω δεν γνωριζω

G_AQUA 29-12-18 21:47

Καλησπέρα.

Να πας τα ψάρια πίσω στον πετσοπά και να του πεις να ψάξει αλλού για κοροίδα.
Στα 35 λίτρα με το ζόρι μπαίνει ένας μονομάχος ή μερικές γαριδούλες. Δεν προσφέρονται αυτά τα λίτρα για περισσότερα ψάρια, ειδικά για αρχάριους και ειδικά όταν μιλάμε για ζωντανά που ξεπερνούν τους 4-5 πόντους...


Πες μας αν και τι φίλτρο έχει το ενυδρείο σου, αυτό είναι πιο σημαντικό από τον αέρα. Για την αντλία του αέρα δεν υπάρχει κανόνας που θα βάλεις την έντασή της, βάλτην κάπου στο μέση και βλέπεις...

Arismac 07-01-19 10:20

Καλημέρα και συγνωμη για την αργοπορια.

Τελικά επέστρεψα το ένα απ τα ψάρια γιατι φαιννόταν πιεσμένο το πράγμα. το νερο φαινεται πολύ πιο καθαρό τώρα και νομίζω όλα καλα!

Έχω φίλτρο βεβαίως και τον αέρα τον ρύθμισα κάπου στη μέση.

tsala 09-01-19 09:46

τα ψαρια δεν ταιριαζουν μεταξυ τους... ειναι ενας αχταρμας.
εκτος αυτου, μονο ο μονομαχος κανει γι αυτα τα λιτρα, τα υπολλοιπα καλο ειναι να τα δωσεις σε ενα πιο καταλληλο ενυδρειο (πχ στις αγγελιες στο φορουμ), απ το να γυρισουν πισω... γιατι σε καποιο αλλο 30 λιτρο (στην καλυτερη) θα ξαναβρεθουν.

φανταζομαι δε θα εστρωσες το φιλτρο σου , καλο ειναι να βγαλεις αμεσα αγγελια και να ζητησεις μπολι (ειναι δωρεαν)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:59.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01357 seconds with 11 queries