Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Νεος και με καθολου εμπειρια (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=68857)

ducatista 05-02-13 22:32

Νεος και με καθολου εμπειρια
 
καλησπερα σε ολους και ολες του φορουμ παιδια.
πριν απο 10 μερες περνουσα εξω απο ενα μαγαζι και μου καρφωθηκε η ιδεα να παρω ενα ψαρακι ετσι για χουζουρι στο καινουργιο μου σπιτι. η εμπειρια με καθε τι ζωντανο ΚΑΜΙΑ απολυτως. μπαινω μεσα και χωρις πολλες ερωτησεις και να το ζαλιζω το πραγμα βρεθηκα με μια γυαλα 7 λιτρων και 3 χρυσοψαρα. τροφες χλωρια και κατι οδηγιες απο την πωλητρια για καθαρισμα και ταισμα.
μεχρι εδω καλα και ενω οι μερες περνανε μου ειπε ενα φιλαρακι οτι εχει ενα ενυδρειο κοντα στα 80 λιτρα με μπουρμπουλιθρες θερμοστατι και κατι φιλτρα που δεν καταλαβα. εκει ειχε πολλα ψαρια μου ειπε οπως και καρχαριες. η ιδεα μου αρεσε πολυ και ετσι θα εχω το ενυδρειο τη παρασκευη χωρις να ξερω τι να το κανω.

βρηκα το φορουμ που πιστευω θα εχετε εμπειρια απο κατι ατομα σαν εμενα.

σαν αρχικη ιδεα θελω να βαλω πολλα ψαρια οπως και πιρανχα και καρχαριες.
δεν ξερω κατα ποσο ειναι εφικτο και θα ηθελα να με συμβουλεψετε για τα πρωτα μου βηματα μιας και η συμβιωση με τα χρυσοψαρα ειναι μεχρι στιγμης αψογη.

ευχαριστω εκ των προτερον

maxmike 05-02-13 22:44

φιλε μου εχεις ντουκατι?

gallos 05-02-13 22:52

Σιγά σιγά πρέπει να διαβάσεις τα άρθρα του forum και θα βρείς τις απαντήσεις σε αυτά που ζητάς! Με τα λίγα που ξέρω τα 7 λίτρα είναι λίγα για χρυσόψαρα και πιράνχας με καρχαρίες( κάνα Pagasius μάλλον; ) σε 55 λίτρα δεν τα βλέπω...

ducatista 05-02-13 22:54

σου αρεσουν η εχεις?

ελα φτιαξε με λιγο να γουσταρουμε

maria p 05-02-13 22:54

καλώς ήρθες!
επειδή δεν κατάλαβα ακριβώς τι εννοείς, ο φίλος σου σου είπε να σου δώσει ένα άδειο ενυδρείο να βάλεις τα χρυσόψαρά σου επειδή είναι ακατάλληλος ο χώρος που τα έχεις? ή ο φίλος σου θα σου δώσει το ενυδρείο με τα ψάρια του και θα έχεις και την γυάλα με τα χρυσόψαρα? πάντως τα χρυσόψαρα στην γυάλα δεν μπορείς να τα συντηρήσεις, δυστυχώς δεν θα αντέξουν σε τόσο μικρό χώρο χωρίς φίλτρο να καθαρίζει το νερό. εξήγησε λίγο πιο λεπτομερώς και θα πάρεις τις απαντήσεις σου

ducatista 05-02-13 22:59

το νερο στη γυαλα το αλλαζω καθε 2 μερες.

το ενυδρειο θα μου το δωσει ο φιλος μου των 80 λιτρων επειδη του κανω σερβις τη μηχανη τσαμπα και μου χρωσταει χαρη.

σε αυτο το ενυδρειο τι μπορω να βαλω? αυτα τα χρυσοψαρα που εχω?
αυτος ειχε πολλα ψαρια μεσα μεχρι και καρχαριες μου ειπε

platy 05-02-13 23:03

φίλε duca καταρχήν καλώς ηρθες..και τα δικα σου ψαράκια αλλα και του φιλου σου το ενυδρείο ειναι λάθος στημένα...τα χρυσόψαρα ειναι ρυπαρα ψάρια και χρειάζονται το χώρο τους για να μεγαλώσουν...σε όλους οπως καταλαβαίνεις (ειδικα αν δεν εχουν επαφη με το χομπυ) αρεσει η ιδεα ενως ενυδρείου με πιρανχα και τετοια πραματα μεσα :D αλλα πρακτικα δεν ειναι ετσι...στο ενυδρείο που αναφέρεις...με σωστή διακόσμηση και ενα καλό φιλτρο μπορείς να κρατησεις τα 2 απο τα 3 χρυσόψαρα σου (δεδομένου οτι οταν μεγαλώσουν αρκετα ή θα τα δώσεις η θα παρεις κατι μεγαλύτερο..) και λέω τα 2 απο τα 3 γιατι εκαστο χρυσόψαρο χρειάζεται περιπου 30λιτρα...

επισης ποτε να μην κρίνεις με βάση το μεγεθος καθε ψαριού (πχ ψαρακια των 3 εκατοστών οτι μπαίνουν και σε πολυ μικρες γυαλες)..στην φυση ειναι αλιως οποτε οπως καταλαβαίνεις πρεπει να τους δινουμε τα απαραίτητα...

στο ενυδρείο που σκέφτεσαι να αποκτησεις υπάρχουν πολλες επιλογές...συνηθως εδω στο φόρουμ οι περισσότεροι απο εμας προτιμούμε ενυδρεία βιοτοπικα..που σημαινει αναπαραστάσεις καποιου συγκεκριμένου βιοτόπου (πχ νοτια αμερικη,ταδε παραπόταμος αμαζονίου,κεντρικη αμερική ,μαδαγασκάρη κ.ο.κ)...διαλέγεις 1-2 ψαρια που να ζουν εκει και να εχουν παρόμοιες απαιτήσεις διατήρησης,μερικα ευκολα φυτα (αληθινα) και αναλογα με το περιβάλλον που ζουνε διαλέγεις και τη διακοσμηση..(ξυλα αμμοσ κλπ)...

βεβαια εχεις και την επιλογή ενως κοινωνικου ενυδρείου με 3-4 ψαράκια οπως xiphophorus maculatus ή heleri ,ancistrus sp3 κλπ....

καθε ψαράκι εχει τις δικιες του απαιτησεις και καταγεται απο διαφορετικό γεωγραφικό σημειο οποτε οπως καταλαβαίνεις δεν ειναι σωστό να διαλέγουμε τι θα πάρουμε με βάση το ''ματι''...

οπως σου ειπα..μπορείς να πάρεις το ενυδρειο και μετα με την καθοδήγηση μας (αφου διαβάσεις τα απαραίτητα για τους αρχάριους), να περάσεις μια βολτα απο ενα πετσοπ..να σημειώσεις σε ενα χαρτί τα ψαρια που σου εκαναν εντύπωση και να ερθεις να μας πεις ..και να σε βοηθήσουμε να καταλήξεις..ετσι θα δημιουργήσεις ενα αγχολυτικό και καλαίσθητο-υγιες ενυδρείο που θα το χαίρεσαι πολλες ωρες τη μερα....


ΥΓ καλη αρχη-συνεχεια σε οτι και αν κάνεις

ΥΓ2 πες στο φιλο σου να αρχίσει το διαβασμα γιατι ειναι και αυτουνου λαθος :)
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ducatista (Μήνυμα 733513)
το νερο στη γυαλα το αλλαζω καθε 2 μερες.

το ενυδρειο θα μου το δωσει ο φιλος μου των 80 λιτρων επειδη του κανω σερβις τη μηχανη τσαμπα και μου χρωσταει χαρη.

σε αυτο το ενυδρειο τι μπορω να βαλω? αυτα τα χρυσοψαρα που εχω?
αυτος ειχε πολλα ψαρια μεσα μεχρι και καρχαριες μου ειπε

σου εγραψα για τα χρυσόψαρα παραπάνω....

καρχαρίες ειναι ειτε silver shark ειτε pagasius και σε καμια περιπτωση δεν κανουν σε αυτα τα λίτρα....

το νερό καλα κάνεις και το αλλάζεις...

maria p 05-02-13 23:05

πάρε γρήγορα το ενυδρείο του φίλου σου (πιστεύω θα σου δώσει και το φίλτρο του) γιατί το φίλτρο χρειάζεται μια διαδικασία στρωσίματος που παίρνει κάποιο χρονικό διάστημα.
υπο φυσιολογικές συνθήκες αυτό γίνεται πριν βάλεις τα ψάρια μέσα. όμως εσύ τώρα απο το να τα έχεις στην γυάλα, καλύτερα να τα βάλεις στο ενυδρείο.
αν βρεις κάποιο παιδί απο την γειτονιά σου που έχει ενυδρείο, μπορείς να επισπεύσεις την διαδικασία στρωσίματος του φίλτρου σου προσθέτοντας "μπόλι" από το δικό του ενυδρείο
στο νερό που θα μπει στο ενυδρείο πρέπει να βάλεις αντιχλώριο.
διάβασε στην κατηγορία χρυσόψαρα λεπτομέρειες και ξαναρώτα ότι χρειάζεσαι.
τα χρυσόψαρα δεν συγκατοικούν με άλλα είδη ψαριών και για τα καρχαριοειδή είναι μικρό το ενυδρείο αυτό.
καλή επιτυχία


εντάξει στα έγραψε ο platy παραπάνω που είναι πιο έμπειρος

Vangelis21 05-02-13 23:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ducatista (Μήνυμα 733498)
καλησπερα σε ολους και ολες του φορουμ παιδια.
πριν απο 10 μερες περνουσα εξω απο ενα μαγαζι και μου καρφωθηκε η ιδεα να παρω ενα ψαρακι ετσι για χουζουρι στο καινουργιο μου σπιτι. η εμπειρια με καθε τι ζωντανο ΚΑΜΙΑ απολυτως. μπαινω μεσα και χωρις πολλες ερωτησεις και να το ζαλιζω το πραγμα βρεθηκα με μια γυαλα 7 λιτρων και 3 χρυσοψαρα. τροφες χλωρια και κατι οδηγιες απο την πωλητρια για καθαρισμα και ταισμα.
μεχρι εδω καλα και ενω οι μερες περνανε μου ειπε ενα φιλαρακι οτι εχει ενα ενυδρειο κοντα στα 80 λιτρα με μπουρμπουλιθρες θερμοστατι και κατι φιλτρα που δεν καταλαβα. εκει ειχε πολλα ψαρια μου ειπε οπως και καρχαριες. η ιδεα μου αρεσε πολυ και ετσι θα εχω το ενυδρειο τη παρασκευη χωρις να ξερω τι να το κανω.

βρηκα το φορουμ που πιστευω θα εχετε εμπειρια απο κατι ατομα σαν εμενα.

σαν αρχικη ιδεα θελω να βαλω πολλα ψαρια οπως και πιρανχα και καρχαριες.
δεν ξερω κατα ποσο ειναι εφικτο και θα ηθελα να με συμβουλεψετε για τα πρωτα μου βηματα μιας και η συμβιωση με τα χρυσοψαρα ειναι μεχρι στιγμης αψογη.

ευχαριστω εκ των προτερον


Λοιπον, δυστυχως ουτε ο φιλος σου, ουτε εσυ ξερετε απο ενυδρεια. Αυτο βεβαια δεν ειναι κακο, καθε αλλο μαλιστα μπραβο σου που ηρθες για να ψαχτεις και οχι απλα να κανεις του κεφαλιου σου.

Λοιπον, ας αρχισουμε απο τα βασικα. Τα χρυσοψαρα που εχεις τα θελεις η προτιμας αλλο ειδος ψαριου?

delta66 05-02-13 23:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ducatista (Μήνυμα 733498)
καλησπερα σε ολους και ολες του φορουμ παιδια.
πριν απο 10 μερες περνουσα εξω απο ενα μαγαζι και μου καρφωθηκε η ιδεα να παρω ενα ψαρακι ετσι για χουζουρι στο καινουργιο μου σπιτι. η εμπειρια με καθε τι ζωντανο ΚΑΜΙΑ απολυτως. μπαινω μεσα και χωρις πολλες ερωτησεις και να το ζαλιζω το πραγμα βρεθηκα με μια γυαλα 7 λιτρων και 3 χρυσοψαρα. τροφες χλωρια και κατι οδηγιες απο την πωλητρια για καθαρισμα και ταισμα.

Συνηθες λαθος ολων των αρχαριων.
Πηγαινε πισω τα ψαρια αμεσως, αλλιως ελπιζω στο νεο σπιτι να εχετε κηπο και φτυαρακι :D
Μετα τα λεμε με την ανεση μας εδω πως θα στησεις ενα ενυδρειο και να το ευχαριστηθεις.

maxmike 05-02-13 23:29

φιλε μου καλως ηρθες και απο μενα τωρα το τι μηχανακη εχω χεχεχε αστο ας πουμε οτι στο 400αρι δεν με πιανει ουτε η πανιγκαλε ουτε το ντιαβελ :D:D
στο θεμα μας σε ρωτησα για τον εξης λογω φαντασου οτι εχεις μια panigale r και εσυ της βαζεις λαδωμενη βενζινα,λαδι κινηταρα αβ βασιλοπουλο,λαστιχα ινδιας,και φρενα κοσο!!!!!εχε λοιπον αυτο στο μυαλο σου οταν ζητας να βαλεις καρχαριες και πιρανχας και τα σχετικα :D βασηκα να σου πως αυτοι οι καρχαριες που λες φτανουν τα 2μ μακρος,επισης ενα μονο πιρανχα θελει 120λτ ενυδρειο και πολλα αλλα που εαν αρχισεις να διαβαζεις εδω μεσα θα καταλαβεις τι σου λεω,και θα γλυτωσεις και κοπο και χρημα και απογοητευσεις αλλα το ποιο βασηκο εδω μεσα θα μαθεις να χαιρεσε το ενυδρειο σου και να το συντηρεις οπως του αρμοζει.;);)

ducatista 05-02-13 23:30

θα κανω για αρχη οτι μου ειπε ο platty. θα παω να δω και να σημειωσω αυτα που μου αρεσουν. μετα θα παρω το ενυδρειο. ο φιλος μου ειπε οτι εχει φιλτρο αλλα θελει αλλαγη.

το ενυδρειο το θελω για ωρες χαλαρωσης για να ασχολουμε ρε παιδες και να μην βλεπω τηλεοραση. μεσα εγω θελω να βαλω καρχαριες αλλα αφου λετε οτι δεν κανουν βαζω ακυρο. θελω να το εχω αλλα να μην ειμαι και με το αγχος αν θα μου πεθανει κανενα ψαρι

maxmike 05-02-13 23:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ducatista (Μήνυμα 733534)
θα κανω για αρχη οτι μου ειπε ο platty. θα παω να δω και να σημειωσω αυτα που μου αρεσουν. μετα θα παρω το ενυδρειο. ο φιλος μου ειπε οτι εχει φιλτρο αλλα θελει αλλαγη.

το ενυδρειο το θελω για ωρες χαλαρωσης για να ασχολουμε ρε παιδες και να μην βλεπω τηλεοραση. μεσα εγω θελω να βαλω καρχαριες αλλα αφου λετε οτι δεν κανουν βαζω ακυρο. θελω να το εχω αλλα να μην ειμαι και με το αγχος αν θα μου πεθανει κανενα ψαρι

ωραιος ο ιταλος καλα το πας;)

ducatista 05-02-13 23:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από maxmike (Μήνυμα 733532)
φιλε μου καλως ηρθες και απο μενα τωρα το τι μηχανακη εχω χεχεχε αστο ας πουμε οτι στο 400αρι δεν με πιανει ουτε η πανιγκαλε ουτε το ντιαβελ :D:D
στο θεμα μας σε ρωτησα για τον εξης λογω φαντασου οτι εχεις μια panigale r και εσυ της βαζεις λαδωμενη βενζινα,λαδι κινηταρα αβ βασιλοπουλο,λαστιχα ινδιας,και φρενα κοσο!!!!!εχε λοιπον αυτο στο μυαλο σου οταν ζητας να βαλεις καρχαριες και πιρανχας και τα σχετικα :D βασηκα να σου πως αυτοι οι καρχαριες που λες φτανουν τα 2μ μακρος,επισης ενα μονο πιρανχα θελει 120λτ ενυδρειο και πολλα αλλα που εαν αρχισεις να διαβαζεις εδω μεσα θα καταλαβεις τι σου λεω,και θα γλυτωσεις και κοπο και χρημα και απογοητευσεις αλλα το ποιο βασηκο εδω μεσα θα μαθεις να χαιρεσε το ενυδρειο σου και να το συντηρεις οπως του αρμοζει.;);)

καφασακι πρεπει να εχεις εσυ:smt003

maxmike 05-02-13 23:35

BORKED
στην αρχη τωρα εχει ανεβει κιαλλοοοοοοο

ducatista 05-02-13 23:40

μιχαλη αμα ανεβαινεις ντρακστερ εχουμε πολλους γνωστους. με παλιοκαβασακια και αυτοι:D

maxmike 05-02-13 23:48

οχι φιλαρακι το οπλο ειναι για να οπλοφορω και οχι να πηγαινω μονο στο σκοπευτηριο.....:D:D:D:D
δεν ειπες ομως εσυ τι καβαλας?εεε και μην πολλυ ριμαξουμε το τοπικ σου χεχεχεχε

platy 05-02-13 23:51

αδερφέ να εισαι σίγουρος οτι υπάρχουν πολύ πιο ωραία ψαράκια και με ωραιότερα χρώματα..τα οποια θα σου καλαρέσουν οταν θα τα δείς και θα σε αποζημιώσουν στο τέλος ;) καλη αρχη θα περιμενουμε νεα απο την έρευνα αγορας

ΥΓ το φίλτρο καλο θα ειναι οταν το παρεις να μας βάλλεις μια φωτο να το δουμε...οπως σου προείπαν,πρεπει να ειναι στρωμένο..δηλαδη στα υλικα του να υπαρχουν αρκετες αποικίες βακτηρίων οι οποίες θα κάνουν το νερό κατάλληλο για τα ψάρια (δεν θα εχει τοξικά οπως αμμωνια νιτρώδη κλπ)...αυτα τα βακτήρια αναπτυσσονται κατα τη διαδικασία του στρωσίματος είτε παίρνεις μερικα ετοιμα(μπόλι) απο καποιο αλλο φίλο στίβοντας τα υλικα του πανω στα υλικα του δικου σου φίλτρου,στο νερο του ενυδρέιου σου(πριν βαλλεις ψαρια φυσικα) και ακομα και βάζοντας μερικα απο τα δικα του υλικα στο δικο σου φίλτρο..και σε μερικες μερες εισαι ετοιμος

ducatista 05-02-13 23:52

ενα τερατακι ειχα και το εδωσα και παω για κατι πιο στριτ. λεω για κανα 748 για αρχη και μετα βλεπουμε. θα τα ξαναπουμε παντως για τις μηχανες να εισαι σιγουρος. ευχαριστω παντους ολους σας. βλεπω ενα ζεστο και φιλοξενο φορουμ και μπραβο σας γι αυτο.

maxmike 05-02-13 23:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ducatista (Μήνυμα 733547)
ενα τερατακι ειχα και το εδωσα και παω για κατι πιο στριτ. λεω για κανα 748 για αρχη και μετα βλεπουμε. θα τα ξαναπουμε παντως για τις μηχανες να εισαι σιγουρος. ευχαριστω παντους ολους σας. βλεπω ενα ζεστο και φιλοξενο φορουμ και μπραβο σας γι αυτο.

ευχαρηστουμε νασαι καλα και καλη συνεχεια στο χομπυ και οτι θες ειμαστε εδω με την σωστη καθοδηγηση και λιγο αρκετο διαβασμα θα τα πας μια χαρα.οσον αφορα τους 2 τροχους ανοιξε ενα θεμα στην καταληλη ενοτητα και τα λεμε εκει....προτημω παντως 1098 η μια απο της 9αρες

delta66 06-02-13 00:00

Δωσε τα χρυσοψαρα πισω!!!!!

Υπαρχουν 2-3 ειδη γλυκου νερου που μοιαζουν στο σχημα με καρχαρια και μπορουν να διατηρηθουν σε οικιακο ενυδρειο.


http://www.aquahandel.de/out/picture...9619DBDB86.jpghttp://www.sanalda1numara.net/attach...baligi-290.jpg
Balantiocheilos melanopterus:
Τελικο μεγεθος: 30-40εκ
Ενυδρειο: 600+ λιτρα, 180+ εκ μηκος, διατηρηση σε ομαδα 6+ ατομων
PH: 6 to 7.5
gH: 5-15
Temperature: 22-29°C




http://aquavernon.fr/artpublic/bibli...bicolor_01.png
Epalzeorhynchus bicolor:
Τελικο μεγεθος: 12-15 εκ
Ενυδρειο: 120+ λιτρα, 100+ εκ μηκος, με μετριο-χαμηλο φωτισμο, διατηρηση χωρις αλλα βυθοψαρα στο ενυδρειο γιατι γινεται συνηθως επιθετικος.
PH: 6.0 to 7.5
gH: 5-18
Temperature: 23-29°C



http://upload.wikimedia.org/wikipedi...nsenlipper.JPG
Epalzeorhynchos frenatum:
Τελικο μεγεθος: 15 εκ
Ενυδρειο: 120+ λιτρα, 100+ εκ μηκος, με σπηλιες, διατηρηση καλυτερα χωρις αλλα βυθοψαρα στο ενυδρειο γιατι γινεται συνηθως επιθετικος.
PH: 6.5 to 7.5
gH: 2-15
Temperature: 23-26°C

maxmike 06-02-13 00:03

επισης μπορεις να κανεις και ενα ωραιοτατο μινι ριφ

alexkoun18 07-02-13 01:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από maxmike (Μήνυμα 733557)
επισης μπορεις να κανεις και ενα ωραιοτατο μινι ριφ

το τουρμπο ποσα μπαρ σου βγαζει οταν η σκαστρα ειναι κλιστη? στο βιντεο που εβαλες παραπανω

maxmike 07-02-13 01:48

δεν σε καταλαβα τα τουρμπο μονο με κλειστη σκαστρα ανεβαζουν πιεση αυτο κανει η σκαστρα εκτωνωνει δουλευει 1,2 με 1,5 over περιπου

alexkoun18 07-02-13 02:53

δεν ξερω αν ειναι δικο σου αλλα αν ειναι οταν εβαλεσ το τουρμπο του μεγαλωσες το χωρο καυσης

savvasko 07-02-13 09:01

καλημερα και απο μενα παιδες!!!!!το παιδι μπηκε σε φορουμ για ψαρια η μπηκε να αλλαξει μηχανη!!!!!χαχαχαχαχαχαχαχαχα τελος παντων καλως ηρθες στον υδατινο κοσμο....

yannis 07-02-13 09:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από savvasko (Μήνυμα 733858)
καλημερα και απο μενα παιδες!!!!!το παιδι μπηκε σε φορουμ για ψαρια η μπηκε να αλλαξει μηχανη!!!!!χαχαχαχαχαχαχαχαχα τελος παντων καλως ηρθες στον υδατινο κοσμο....

χαχαχα με την ευκαιρια να κανουμε και μια αναβαθμιση :smt035

savvasko 07-02-13 09:45

αστα να πανε...αφου νομιζα μετα απο το διαβασμα στο θρεντ οτι μπηκα σε λαθος φορουμ

ducatista 07-02-13 21:03

λοιπον παιδες περασα σημερα απο το μαγαζι για να παρω μια ιδεα απο ψαρια. ειδα τα γκαπυ αλλα δεν ενθουσιαστηκα. να πω την αληθεια τεινω προς καρχαριακια του γλυκου που γινονται γυρω στους 30 ποντους. στο καινουργιο ενυδρειο μονο αυτα μπορω να βαλω η μπορω να τα συνδιασω και με αλλα ψαρια?


ducati και ξερο ψωμι
ακους μιχαλη?:D

maxmike 07-02-13 21:09

xaxaxaxa υπερβολες:D:D:D:D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:17.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,03284 seconds with 11 queries