Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=20)
-   -   αμμωνια -λυση? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=75491)

johnb 10-11-13 21:37

αμμωνια -λυση?
 
οταν εχουμε αμμωνια ειναι προτιμοτερο να κανουμε αλλαγη με φρεσκο νερο? η νερο απο ενα υγιες ενυδρειο??ευχαρηστω

korasidikos 10-11-13 21:40

κανεις μια μεγαλη αλλαγη φρεσκου νερου,αν εχεις prime μπορεις να ριξεις μεχρι 5απλη δοση για για να κανει την αμμωνια σε μη τοξικη μορφη,σταματας ταισμα και βασικα ψαχνεις να βρεις την αιτια που εγινε αυτο.

kgf12345 10-11-13 21:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από johnb (Μήνυμα 798924)
οταν εχουμε αμμωνια ειναι προτιμοτερο να κανουμε αλλαγη με φρεσκο νερο? η νερο απο ενα υγιες ενυδρειο??ευχαρηστω

αν καταλαβα σωστα και η ερωτηση εχει να κανει με το αν ειναι καλυτερα για τα ψαρια να μπει ενυδρειακο νερο (λογω υπαρξης ετεροτροφων βακτηριων σε αυτο),αντι για καθαρο αποχλωριομενο νερο βρυσης,τοτε η απαντηση ειναι οχι δεν ειναι καλυτερα.

το να βαλεις νερο απο υγιες ενυδρειο(που λογικα θα εχει και ενα ποσοστο νιτρικων και αρα δεν θα ειναι εντελως καθαρο αλλα τεσπα παμε παρακατω)

ειναι σαν να βαζουν εσενα σε ενα δωματιο τιγκα στον καπνο,να αναβουνε τον αποροφητηρα της κουζινας και να σου λενε ζησε εκει μεσα μεχρι να καθαρισει:D

ζεις?:D ποσο το ανεχεσαι? και αν ζησεις τι κουσουρια θα σου μεινουν?

αν δεν εχει να κανει με αυτο,τοτε ισως δεν καταλαβα σωστα την ερωτηση.

johnb 10-11-13 22:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 (Μήνυμα 798928)
αν καταλαβα σωστα και η ερωτηση εχει να κανει με το αν ειναι καλυτερα για τα ψαρια να μπει ενυδρειακο νερο (λογω υπαρξης ετεροτροφων βακτηριων σε αυτο),αντι για καθαρο αποχλωριομενο νερο βρυσης,τοτε η απαντηση ειναι οχι δεν ειναι καλυτερα.

το να βαλεις νερο απο υγιες ενυδρειο(που λογικα θα εχει και ενα ποσοστο νιτρικων και αρα δεν θα ειναι εντελως καθαρο αλλα τεσπα παμε παρακατω)

ειναι σαν να βαζουν εσενα σε ενα δωματιο τιγκα στον καπνο,να αναβουνε τον αποροφητηρα της κουζινας και να σου λενε ζησε εκει μεσα μεχρι να καθαρισει:D

ζεις?:D ποσο το ανεχεσαι? και αν ζησεις τι κουσουρια θα σου μεινουν?

αν δεν εχει να κανει με αυτο,τοτε ισως δεν καταλαβα σωστα την ερωτηση.

αυτο ακριβως εννοω...οποτε φρεσκο καθαρο δλδ...

kgf12345 10-11-13 22:12

ε ναι,δεν αξιζει;)καθαρο νερο αποχλωριομενο με ιδια η εστω οσο πιο κοντινη θερμοκρασια γινεται και αργη αλλαγη,ειναι το καλυτερο.

αν το ενυδρειο που εχει την αμμωνια ειναι αστρωτο και υπαρχει αλλο ενυδρειο στρωμενο τοτε το καλυτερο ειναι αλλαγη νερου και μπολι.

αν προκειται για ενα peak αμμωνιας σε στρωμενο ενυδρειο,τοτε κανεις αλλαγη και ψαχνεις να βρεις και να διορθωσεις την αιτια που το προκαλεσε.

johnb 10-11-13 22:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 (Μήνυμα 798935)
ε ναι,δεν αξιζει;)καθαρο νερο αποχλωριομενο με ιδια η εστω οσο πιο κοντινη θερμοκρασια γινεται και αργη αλλαγη,ειναι το καλυτερο.

αν το ενυδρειο που εχει την αμμωνια ειναι αστρωτο και υπαρχει αλλο ενυδρειο στρωμενο τοτε το καλυτερο ειναι αλλαγη νερου και μπολι.

αν προκειται για ενα peak αμμωνιας σε στρωμενο ενυδρειο,τοτε κανεις αλλαγη και ψαχνεις να βρεις και να διορθωσεις την αιτια που το προκαλεσε.

αυτο ακριβως εκανα..μπολι απο στρωμενο ενυδρειο οπου πιθανον να ειχε χαλασει η βιολογια του καινουριο και μεγαλη αλλαγη νερου....και ιδωμεν!

delta66 10-11-13 22:54

Γιατι εχουμε αμμωνια?
Εχει ζωντανα μεσα?

(βασικες ερωτησεις για την καταλληλη λυση)

johnb 10-11-13 22:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 798952)
Γιατι εχουμε αμμωνια?
Εχει ζωντανα μεσα?

(βασικες ερωτησεις για την καταλληλη λυση)

Δεν γνωριζω- δεν απαντω....χαχα+-8:rolleyes:

kgf12345 10-11-13 23:02

κοιτα,ο σπυρος γνωριζει για τα ενυδρεια,οσα δεν θα γνωριζω εγω ουτε σε δεκα χρονια απο τωρα:D
οποτε προσεχε που τα λες αυτα,γιατι οταν θα χρειαστεις κατι(ω μη γενοιτο),αμα σου πει "δεν γνωριζω δεν απαντω...χαχα",την εκατσες:D:D:D

delta66 10-11-13 23:03

(εχω και χειροτερα)

Μια σωστη απαντηση τοτε στο ερωτημα μπορει να ειναι: δεν κανεις τιποτα

johnb 10-11-13 23:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 (Μήνυμα 798956)
κοιτα,ο σπυρος γνωριζει για τα ενυδρεια,οσα δεν θα γνωριζω εγω ουτε σε δεκα χρονια απο τωρα:D
οποτε προσεχε που τα λες αυτα,γιατι οταν θα χρειαστεις κατι(ω μη γενοιτο),αμα σου πει "δεν γνωριζω δεν απαντω...χαχα",την εκατσες:D:D:D

χαχα..για αυτο το λεω και εγω επειδη γνωριζει πολλα!!!:D
-------------------------
και τα αποτελεσματα ποτε θα αρχισουν να φαινονται??γιατι παλι μετρησα τα ιδια....~0.20mg/L

kgf12345 10-11-13 23:32

δεν λεει κατι αυτο απο μονο του.παρτη φορμα- ξερεις απο που-και κανε παρουσιαση;)

johnb 11-11-13 12:53

με αμμωνια ~0.20mg/L παθαινουν ζημια τα ψαρια?

constantinos 11-11-13 12:56

Mε ποιό τέστ μετράς?

Τάκης 11-11-13 13:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από johnb (Μήνυμα 799029)
με αμμωνια ~0.20mg/L παθαινουν ζημια τα ψαρια?

Δες εδώ
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43756
http://www.petgoldfish.net/ammonia-calculator.html
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=16769

johnb 11-11-13 16:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 799031)

μολις αυτο εβλεπα...ωραιος!

ελευθερη αμμωνια εχω 0.008777513023388988:(
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από constantinos (Μήνυμα 799030)
Mε ποιό τέστ μετράς?

της API
http://shop.coburgaquarium.com.au/me...-130-tests.jpg
-------------------------
εχω προσθεσει sera toxivec

και αυτο sera bio nitrivec

plin 11-11-13 16:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από johnb (Μήνυμα 799033)
εχω προσθεσει sera toxivec

και αυτο sera bio nitrivec

Να ξέρεις ότι το toxivec δεσμεύει την αμμωνία και τα νιτρικά, αλλά αυτή θα εξακολουθήσει να φαίνεται στις μετρήσεις.

johnb 11-11-13 16:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από plin (Μήνυμα 799062)
Να ξέρεις ότι το toxivec δεσμεύει την αμμωνία και τα νιτρικά, αλλά αυτή θα εξακολουθήσει να φαίνεται στις μετρήσεις.

αφου λεει ''Το sera toxivec εξουδετερώνει άμεσα το χλώριο, τις χλωραμίνες, το αμμώνιο, την αμμωνία, τα νιτρώδη, και προλαμβάνει τον σχηματισμό των νιτρικών.''

Τάκης 11-11-13 16:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από johnb (Μήνυμα 799064)
αφου λεει ''Το sera toxivec εξουδετερώνει άμεσα το χλώριο, τις χλωραμίνες, το αμμώνιο, την αμμωνία, τα νιτρώδη, και προλαμβάνει τον σχηματισμό των νιτρικών.''

Εξουδετερώνει τη τοξικότητα της αμμωνίας, όχι την ίδια την αμμωνία, αν την εξουδετέρωνε δεν θα την βάζαμε στο στρώσιμο. Για αυτό στις μετρήσεις φαίνεται. Η βιολογια εξουδετερώνει την αμμωνία
-------------------------
Ως επί το πλείστον αποφεύγουμε τα χημικά εκτός από το αντιχλώριο που είναι αναγκαίο, κάποια έχουν και αλοε βέρα αλλά αν έχουμε σωστό ενυδρείο δεν είναι απαραίτητα, αν μπορείς να κάνεις την αποχλωρίοση με φυσικό τρόπο χωρίς χημικά (ωρίμανση νερού σε βαρελι , Α/Ο κλπ) είναι ακόμα καλύτερα

delta66 11-11-13 18:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από plin (Μήνυμα 799062)
Να ξέρεις ότι το toxivec δεσμεύει την αμμωνία και τα νιτρικά, αλλά αυτή θα εξακολουθήσει να φαίνεται στις μετρήσεις.

Δρα δλδ σαν το prime?
To εχεις διαβασει καπου (αν ναι, καποιο λινκ?) ή το εχεις δοκιμασει ο ιδιος?
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 799065)
Εξουδετερώνει τη τοξικότητα της αμμωνίας, όχι την ίδια την αμμωνία, αν την εξουδετέρωνε δεν θα την βάζαμε στο στρώσιμο. Για αυτό στις μετρήσεις φαίνεται. Η βιολογια εξουδετερώνει την αμμωνία

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από johnb (Μήνυμα 799064)
αφου λεει ''Το sera toxivec εξουδετερώνει άμεσα το χλώριο, τις χλωραμίνες, το αμμώνιο, την αμμωνία,τα νιτρώδη, και προλαμβάνει τον σχηματισμό των νιτρικών.''

Αν λεει οτι προλαμβανει το σχηματισμο νιτρικων τοτε δεν δρα οπως το prime (και εξουδετερωνει και την αμμωνια και το αμμωνιο οπως λεει και πιο πριν), και ετσι διακοπτει την αναπτυξη της βιολογιας.

Κατι δεν μου παει καλα στα λεγομενα.
Αν σκεφτουμε πως λειτουργει ο κυκλος του αζωτου, τοτε καπου υπαρχει κενο.

plin 11-11-13 19:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 799105)
Δρα δλδ σαν το prime?
To εχεις διαβασει καπου (αν ναι, καποιο λινκ?) ή το εχεις δοκιμασει ο ιδιος?

Το έχω δοκιμάσει ο ίδιος. Προσθέτωντας toxivec οι μετρήσεις δεν μειώνονται. Αυτό με ανησύχησε στην αρχή, αλλά κατάλαβα, διαβάζοντας, ότι έτσι δρα. Λυπάμαι, αλλά δεν έχω πρόχειρο το link και πάει αρκετός καιρός που το είχα κάνει.

Υπάρχει, όμως, κάποιο προϊόν που να δρα διαφορετικά; Δηλαδή, η εφαρμογή του να μηδενίζει τις μετρήσεις στα περισσότερα από τα test αμμωνίας;

delta66 11-11-13 19:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από plin (Μήνυμα 799117)
1. Το έχω δοκιμάσει ο ίδιος. Προσθέτωντας toxivec οι μετρήσεις δεν μειώνονται. Αυτό με ανησύχησε στην αρχή, αλλά κατάλαβα, διαβάζοντας, ότι έτσι δρα. Λυπάμαι, αλλά δεν έχω πρόχειρο το link και πάει αρκετός καιρός που το είχα κάνει.

2. Υπάρχει, όμως, κάποιο προϊόν που να δρα διαφορετικά; Δηλαδή, η εφαρμογή του να μηδενίζει τις μετρήσεις στα περισσότερα από τα test αμμωνίας;

1. Τοτε πως "προλαμβάνει τον σχηματισμό των νιτρικών"?
Aφου δεν μηδενιζουν οι τιμες και δρα οπως φαινεται σαν το prime (μετατρπωντας την τοξικη αμμωνια στο σχετικα ατοξικο αμμωνιο) θα επρεπε να συνεχιζεται ο κυλος του αζωτου και να σχηματιζε νιτρικα.
Η λεξη προλαμβανει εννοει οτι "κανει κατι πριν συμβει κατι αλλο" και στην περιπτωση μας φαινεται να ειναι οτι δεσμευει την αμμωνια και το αμμωνιο, σταματωντας τον κυκλο του αζωτου και κατεπεκταση την δημιουργια νιτρικων.
Κατι δεν μας λεει καλα ή καποια πληροφορια μας λειπει.

2. Δεν γνωριζω,
Αυτο που γνωριζω ειναι τη δραση του prime, που δεν μηδενιζει την τιμη αμμωνιας, αλλα "μετατρεπει" την αμμωνια σε αμμωνιο, που συνεχιζει να ειναι μετρησιμη απο τα συνηθη τεστ που μετρανε ολικη αμμωνια (αμμωνια + αμμωνιο ΝΗ3/ΝΗ4). Και φυσικα να συνεχιζεται ο κυκλος του αζωτου (αφου τα βακτηρια "τρεφονται" με αμμωνιο) και στο τελος να εχουμε δημιουργία νιτρικων.

johnb 13-11-13 14:48

Ολα καλα!!!
Μηδενισαμε....!:p

korasidikos 13-11-13 15:00

:smt023

Nick74 13-11-13 15:27

εγω -αιρετικος ως συνηθως- προτεινω μια μικρη ποσοτητα ζεολιθο στο φιλτρο.
Οταν με το καλο "γεμισει" τον ριχνεις στις ριζες των φυτων ;)

johnb 13-11-13 15:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nick74 (Μήνυμα 799607)
εγω -αιρετικος ως συνηθως- προτεινω μια μικρη ποσοτητα ζεολιθο στο φιλτρο.
Οταν με το καλο "γεμισει" τον ριχνεις στις ριζες των φυτων ;)

τι ειναι αυτο? δλδ?

Nick74 13-11-13 16:26

μια πετρα που λειτουργει περιπου οπως ο ενεργος ανθρακας, αλλα εκτος τα υπολοιπα τοξικα δεσμευει και μερος της αμμωνιας.
χρησιμοποιειται σε ενυδρεια, σε καλλιεργειες, σε ζωοτροφες και σε ανθρωπους ως συμπληρωμα διατροφης.
Για περισσοτερα google-αρε να δεις.
Οι περισσοτεροι συγχομπυστες τον υποτιμουν, ομως πιστευω δεν τον ψαξαν σωστα (η μαλλον πλασαριστικε λαθος απο τις εταιριες ως η λυση για την αμμωνια αλλα δεν ειναι ετσι απλα)

Κλεόβουλος 13-11-13 19:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από johnb (Μήνυμα 799610)
τι ειναι αυτο? δλδ?

Έχει εκεί πάρα δίπλα :)
http://ellhnikos-zeolithos.blogspot.gr/
Διάβασε κι εδώ
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....EB%E9%E8%EF%F2

Τάκης 13-11-13 19:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nick74 (Μήνυμα 799607)
εγω -αιρετικος ως συνηθως- προτεινω μια μικρη ποσοτητα ζεολιθο στο φιλτρο.
Οταν με το καλο "γεμισει" τον ριχνεις στις ριζες των φυτων ;)

:smt023
Εγω τον επαναφορτίζω με αλάτι

Nick74 13-11-13 21:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 799661)
:smt023
Εγω τον επαναφορτίζω με αλάτι


Αν εχεις φυτεμενο καλυτερα ριχτον στις ριζες και βαλε καινουργιο, λειτουργει αριστα σαν παθητικο υποστρωμα και μαλιστα στρωμενο.
btw μην το παρακανεις με το ζεολιθο, θελουμε απλα να υποβοηθαει το συστημα οχι να αντικαταστησει τη βιολογια


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:58.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,03101 seconds with 11 queries