Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Ανεμιστηράκια! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=23984)

DOGO 27-03-08 18:17

Ανεμιστηράκια!
 
Μπορεί κάποιος να μου πεί πως να συνδέσω τα ανεμιστηράκια με το μετασχηματιστή?Βγάζει 3 καλώδια κόκκινο, κίτρινο,μαύρο και ο μετασχηματιστής έχει 2 υποδοχές:smt120 .
-------------------------
οκ το βρήκα.......είχα κάνει μια βλακεία!!!:smt120 :D :D :D

gfdimopo 27-03-08 18:18

λογικα κόκκινο και μαυρό πρέπει να συνδέσεις...αλλα περίμενε να σου απαντήσουν οι πιο ειδικοί!;)

ΑΝΤΩΝΗΣ1980 27-03-08 18:22

Για πες και εμας.ποια καλωδια συνδεσες τελικα?

Maax 27-03-08 18:28

Το κόκκινο στην θετική τάση +
Tο μαύρο στην γείωση -
Το κίτρινο είναι η εντολή μέτρησης στροφών της φτερωτής (δεν χρειάζετε να το συνδέσεις πουθενά)

Στον τροφοδοτικό που έχεις θα δεις που είναι το + και θα συνδέσεις το κόκκινο

DOGO 29-03-08 00:11

Οπως τα λέει ο Maax!!:smt041

flying_guardian 08-04-08 13:37

Να ρωτήσω! Τα ανεμηστηράκια των υπολογιστών, έχουν αρκετή δύναμη;
Τι θέλω να ρωτήσω! Η ροή τους, είναι ας πούμε σαν τη ρωή του ανεμηστήρα του επιδαπέδιου απλά με πιο μικρή διάμετρο, ή όχι;

crazyio 08-04-08 13:56

Φυσικά και δεν μπορούν να έχουν την ίδια απόδοση με τους επιδαπέδιους ανεμιστήρες...
Οι φτερωτή τους είναι πολύ μικρότερη σε διάμετρο και συνεπώς "σπρώχνουν" πολύ λιγότερο αέρα από τους άλλους .
Εκτός αυτού και οι στροφές τους δεν είναι ίδιες ...

orck 08-04-08 14:08

η δυναμη ενος ανεμιστηρα μετριεται με cfm (Cubic Feet of air moved per Minute)
μπορει να ξεκινησει απο τα 20cfm για ενα απλο ησυχο ανεμιστηρα των 8 εκατοστων και μπορει να φτασει και πανω απο 80cfm για ενα ανεμιστηρα των 14 εκατοστων
ενας οποιονδηποτε ανεμιστηρας δεπεδου μπορει να ξεπερασει αυτα τα νουμερα (δεν εχω συγκεκριμενα νουμερα να σου πω εδω)
παντως το 80cfm που μπορεις να βρεις σε 14 εκατοστα ειναι αρκετα δυνατο συγκρισιμο με επιδαπεδιο (εστω στην μικρη ρυθμιση)

η ουσια ειναι οτι οτιδηποτε και να επιλεξεις να ειναι μακρυα απο το ενυδρειο εαν προκειται για επιτραπεζιο η επιδαπεδιο ειτε 12V εαν σκοπευεις να κανεις τρυπες στα καπακια του ενυδρειου σου για λογους ασφαλειας

flying_guardian 08-04-08 15:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από orck (Μήνυμα 252725)
η δυναμη ενος ανεμιστηρα μετριεται με cfm (Cubic Feet of air moved per Minute)
μπορει να ξεκινησει απο τα 20cfm για ενα απλο ησυχο ανεμιστηρα των 8 εκατοστων και μπορει να φτασει και πανω απο 80cfm για ενα ανεμιστηρα των 14 εκατοστων
ενας οποιονδηποτε ανεμιστηρας δεπεδου μπορει να ξεπερασει αυτα τα νουμερα (δεν εχω συγκεκριμενα νουμερα να σου πω εδω)
παντως το 80cfm που μπορεις να βρεις σε 14 εκατοστα ειναι αρκετα δυνατο συγκρισιμο με επιδαπεδιο (εστω στην μικρη ρυθμιση)

η ουσια ειναι οτι οτιδηποτε και να επιλεξεις να ειναι μακρυα απο το ενυδρειο εαν προκειται για επιτραπεζιο η επιδαπεδιο ειτε 12V εαν σκοπευεις να κανεις τρυπες στα καπακια του ενυδρειου σου για λογους ασφαλειας

Δεν θέλω να το βάλω στο καπάκι του ενυδρείου!
Άλλο σύστημα προσπαθώ να φτιάξω!
Όμως ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ να είναι όσο το δυνατον πιο δυνατός (πολλά cfm) αλλά συνάμα και μικρός! Αυτός που είπες των 14 εκατοστών μου ακούγεται καλός, αλλά και ακόμα πιο δυνατό να έβρισκα σε αυτή τη διάμετρο, ακόμα καλύτερα!

Παίζει; Και αν ναι από που θα μπορούσα να προμηθευτώ κάτι τέτοιο;

Neoklis 08-04-08 15:18

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.804049

kill_bill 08-04-08 15:20

Kοιτα εδω και θα καταλαβεις. Καλυτερο, πιο δυνατο (72cfm) και πιο αθορυβο (1200rpm/14db) ανεμιστηρα στα 120mm δεν εχω δοκιμασει ποτε. Υπαρχει σε διαφορες παραλλαγες, διαφορετικα παχη κ αποδοσεις (πχ 18db/38mm παχος/90cfm) οποτε θα βρεις ακριβως αυτο που θελεις. Κοιτα κ το official site

flying_guardian 08-04-08 19:23

Νεοκλή, Βασιλάκη, με σώσατε!
Κάτι τέτοιο ζητούσα!!!!!
Χίλια ευχαριστώ!
Και όταν με το καλό γίνει το κατασκεύασμα και δοκιμαστεί, θα σας το παρουσιάσω να με πείτε την γνώμη σας!
-------------------------
Παίδες, εκτός από πλαίσιο, μήπως ξέρετε από που αλλού μπορούμε να βρούμε ανεμηστηράκια; Γιατί δεν έχουν το μοντέλο που θέλω!:( :smt093

orck 08-04-08 19:46

αν ισχυου τα 14dB που εχει το ανεμιστηρακι στο Πλαισιο, νομιζω οτι αξιζει να περιμενεις μεχρι να ξαναφερουν

flying_guardian 08-04-08 19:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από orck (Μήνυμα 252831)
αν ισχυου τα 14dB που εχει το ανεμιστηρακι στο Πλαισιο, νομιζω οτι αξιζει να περιμενεις μεχρι να ξαναφερουν

14άρι έχει! εγω όμως θέλω το 18άρι!
εκτός αν κάνω καμιά πατέντα και βάλω δύο, αν και δεν πιστεύω πως αυτό θα προσδώσει καθόλου επιπλέον ροή στο σύστημα!

orck 08-04-08 20:33

υποψιαζομαι οτι θες να ψυξεις ψυγειο αυτοκινητου σωστα;
σε εξαρτηματα υπολογιστων το μεγιστο που εχω δει ειναι 14 εκατοστοστα και ειναι αυτο που σου εστειλε ο Νεοκλης (αυτο ειχα και εγω υποψην μου οταν σου απαντησα για τα 80cfm)

ισως να ψαξεις καλυτερα στα μεταχειρισμενα ανταλλακτικα αυτοκινητων να παρεις καποιο ψυγειο κομπλε

flying_guardian 08-04-08 20:47

Αυτό θέλω να φτιάξω!
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=22987

Παράγραφος #46


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:36.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01689 seconds with 11 queries