Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Βαση ενυδρείου σιδερο με κενα από πάνω.. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=20391)

GEORGIOS 25-10-07 12:32

Βαση ενυδρείου σιδερο με κενα από πάνω..
 
Εχω παραγγείλει μία βάση ενυδρείου 2,00*0,50 μέτρα σιδερένια με κοιλοδοκούς 4εκ*4εκ το από πανω μέρος της βάσης θά έχει εκτός από το τελλάρο τον κοιλοδοκό και κάποιους ενδιάμεσα σαν σύνδεσμους,δεν ξέρω πόσους θα ξέρω αυριο.
Το θέμα μου είναι τι να βάλω από πάνω από την βάση για να πατάει το ενυδρείο?
Ο κατασκευαστής μου πρότεινε μελαμίνη 18 αρα .Νομίζετε ότι αντέχει τα 800 και παραπάνω κιλά του ενυδρείου όταν το γεμίσω?
Τι νομίζετε ότι είναι καλύτερο να βάλω?
Μπορώ επίσης να βάλω δύο κομμάτια 100*50 αντί για ενα 200*50 καθότι δεν μπορώ να το μεταφέρω?
Στο praktiker που ρώτησα μου είπανε μελαμίνη θα ανοίξει στα δύο.Ποιος γνωρίζει να με κατευθύνει?

Ευχαριστώ

Γιώργος

NAVY 25-10-07 12:40

ΞΕΧΑΣΕ την μελαμίνη, με την παραμικρή υγρασία θα σου φουσκώσει.
Βαλε κόντρα πλακέ θαλάσσης πάχους 2 cm, να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο

GEORGIOS 25-10-07 12:44

από πλευράς αντοχής είναι εντάξει το κοντρα πλακέ θαλάσσης ?
Ξερεις αν χρειάζεται και κάποιο βερνίκι να περαστεί?

Ευχαριστώ

chris129 25-10-07 13:31

εγω θα σου προτινα να βαλεις ντουροπαλ 3cm παχος που ειναι και πολλη δυνατο αλλα και δεν θελει βαψιμο εγω εκανα 2 ντουλαπακια βασεις ενυδρειων με 18αρη βακελιτη και εινα μια χαρα δεν εχω ομως τα λιτρα που εχεις εσυ

NAVY 25-10-07 13:38

Να είσαι σίγουρος ότι δεν παθαίνει τίποτα, είναι μεγάλης αντοχής
Εγώ δεν το έχω βερνικώσει καθόλου , και δεν έχει κανένα πρόβλημα

Βαγγέλης (Dearangelo) 25-10-07 14:13

με την κατασκευή απο κοιλοδοκό, εξασφαλίζεται η ακαμψία, οπότε ακόμα και 12 χιλιοστα κοντρα πλακέ θαλάσσης μια χαρά θα είναι..
έχω δει, σε μαγαζί γνωστό, περίπου δύο κυβικά ενυδρείο για θάλασσα, σε σκελετό 40*60 στράντζο...
αξονικά ακόμα και το στράντζο έχει τεράστιες αντοχές.

μας αρέσει να έχουμε και οπτικά την ικανοποίηση όμως περί της ικανότητας στήριξης... γι 'αυτό και οι υπερβολές κάποιες φορές.

το όποιο υλικό μεταξύ ενυδρείου και βάσης, περισσότερο για να πάρει ανωμαλίες στην επαφή των δύο αντικειμένων χρειάζεται, και η άποψη μου ειναι πως ακόμα και πολυουρεθάνη 5αρα μπλε για μόνωση, κάνει, γιατί θα συμπιεστεί να πάρει τη φόρμα.. των δύο επιφανειών, εξ' αλλου το συνολικό βάρος των δύο τριών τσσάρων τόννων, πάντα ανάγεται σε κιλά ανα τετραγωνικό, και σαν τέτοιο με ενυδρεία όχι βαθύτρα απο 50-70 αντε εκατοστα, το βάρος ανα τετραγωνικό κυμαίνεται στα ίδια επίπεδα..

GEORGIOS 25-10-07 16:12

Ευχαριστώ όλους όσους ανταποκρίθηκαν και εγινε κατανοητό ώς ένα βαθμό.

Αυτό που θα ήθελα να πώ είναι ότι θα υπάρχουν ενώσεις ενδιάμεσα από το κεντρικό τελάρο κοιλοδοκοί προφανώς 2 άρα τρια ορθογώνια σαν βάση 50*66,6 περίπου όπου θα πατάει το κοντρα πλακέ θαλάσσης 20χιλιοστών περίπου.

Από πάνω θα μπεί φελιζόλ μπλε 3 εκατοστώνγια να πτάει το ενυδρείο.

Εχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο.


Γιώργος

Βαγγέλης (Dearangelo) 25-10-07 16:27

ξέρεις πως χτίζαν οι ρωμαίοι τα σινάζια?
πλεχτα οριζόντια τουβλα "καβάλα" στη μέση του απο κάτω... αν κατάλαβες, τότε πήγενε σε δύο στρώσεις κοντρα πλακέ, λεπτότερες, αφο΄πρέπει να το κάνεις κομματιαστό!
όσο για το φελιζολ, dow μπλε, ακούγετε πολύ καλή ιδέα αλλα δεν ξέρω αν την έχει κάνει κανείς..

GEORGIOS 26-10-07 15:15

το φελιζόλ το έχω κάνει εγώ σε ένα 400αρι που έχω.Απορροφάει τους κραδασμούς και απλώνεται ομοιομορφα το βάρος του ενυδρείου.

Γιώργος


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:43.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01314 seconds with 11 queries