Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Σαλιγκάρια (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=115)
-   -   τροφη για apple snail (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=39456)

prospathw 09-04-10 10:52

τροφη για apple snail
 
παιδια θα ηθελα λιγη βοηθεια σχετικα με το τι και πως να ταιζω το μηλοσαλιγγαρο μου:smt052βασικα εχω αγορασει κατι ταμπλετες(sera viformo)
την οποια ομως δεν νομιζω οτι τρωει αλλα και να ηθελε να τη φαει δεν μπορει!με το που τη ριχνω διπλα του ακριβως ερχονται ολα τα ψαρια (δεν φανταζεστε τι γινεται!ολα τα ψαρια μαζεμενα σε μια γωνια του ενυδρειου!:smt120)
και εκεινο το καιμενο δεν μπορει να φαει...κρυβεται κλεινει και την ταπα και δεν μπορει να φαει..σημερα εκανα σε ενα πλαστικο διαφανο ποτηρακι μια τρυπα(σαν γεννηστρα και του εριξα μια ταμπλετα και μπλουμ το σαλιγγαρι.το αφησα περιπου 1 λεπτο και αυτο αντι να την φαει τη μυρησε λιγο και αρχισε να φευγει...:(εχετε να μου προτεινετε κατι?:confused:
ευχαριστω!

yannakis 09-04-10 11:01

παιρνεις ενα κομματι μαρουλι,το πλενεις καλα και μεσα σε 2 μερες θα το εχει τσακισει!
βραζεις σε μπρικι λιγο νερο και πετας μεσα για ενα λεπτο κολοκυθακι ειτε καροτακι και μετα μπλουμ στο ενυδρειο!
εγω αυτο κανω και τα τσακιζει!

marin0s 09-04-10 11:06

Sera viformo: Κατάλληλη για γατόψαρα και loaches. Εχει μεγάλη περιεκτικότητα απο συστατικά βοτάνων γιαυτό και ελκιουν τα ψάρια τόσο πολύ.
Θα σου πρότινα το sera fd krill περιέχει ενα ίδος μικρής γαρίδας και είναι πλούσιο σε καροτίνη. Επίσης είναι καλό για προετιμασία γέννας και ενδυνάμωσεις τοθ ψαριού.
-------------------------
Ναί η φυσική τροφή είναι η καλύτερη!

@@nikos@@ 09-04-10 11:16

Εγω οσο ειχα μηλοσαλιγκαρα τα ταιζα με κλαδεματα,καροτακι βραστο και αγκουρι βραστο επεισης!

prospathw 09-04-10 11:29

σας ευχαριστω ολους παιδια!θα το δοκιμασω και θα σας πω!
-------------------------
μπορειτε να μου προτεινετε και καποια τροφη του εμποριου για φορες που δεν θα μπορω να τους βαλω κατι απο τα παραπανω?

yannakis 09-04-10 11:32

μπορειτε να μου προτεινετε και καποια τροφη του εμποριου για φορες που δεν θα μπορω να τους βαλω κατι απο τα παραπανω?

δεν νομιζω να μην βρισκεις ποτε στο σπιτι ενα κομματι μαρουλακι:D

prospathw 09-04-10 11:38

βασικα δεν βρισκω..τωρα δεν εχουμε ουτε καροτο ουτε μαρουλι ουτε κολοκυθι ουτε τιποτα...μονο κρεμυδι και λεμονι...φαντασου εδω και 1-2 μηνες θελω να φτιαξω την τροφη του Αλεξανδρου και αρακα ειχαμε 3 φορες οσο ακριβως χρειαζοταν για να τον μαγειρεψουμε...η μανα μου γενικα δεν ειναι του γεματου ψυγειου..

achisael 09-04-10 11:41

εγω τα apple snail δεν τα ταιζω... τρωνε αλγη και την περισσευομενη τροφη απο τα guppy...πειραζει?
δεν το καταλαβα αυτο με το αγγουρι???
το βραζεις και το κοβεις μικρο κομματακι και το ριχνεις?

prospathw 09-04-10 11:44

πρωτα κοβεις το μικρο κομματακι και μετα το ριχνεις...εκτος αν εχεις αμετρητα σαλιγγαρια!!!

achisael 09-04-10 11:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από prospathw (Μήνυμα 433939)
πρωτα κοβεις το μικρο κομματακι και μετα το ριχνεις...εκτος αν εχεις αμετρητα σαλιγγαρια!!!


4 ( εγω που τωρα δεν ριχνω υπαρχει προβλημα?)
μια χαρα τα βλεπω... πανω κατω ειναι συνεχεια...

prospathw 09-04-10 13:51

κανεις??καποια τροφη εμποριου???

@@nikos@@ 09-04-10 15:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από achisael (Μήνυμα 433941)
4 ( εγω που τωρα δεν ριχνω υπαρχει προβλημα?)
μια χαρα τα βλεπω... πανω κατω ειναι συνεχεια...

Οταν εχουν καιρο να φανε αλλαζει χρωμα το καβουκι τους γινεται ψιλο μαυρο εγω αμα δεν τα ταιζα μου ριμαζανε ολα τα φυτα στο ενυδρειο για αυτο και τα χαρισα!!Τωρα εχω zebra snail που τρωνε μονο καροτο και κολοκυθακι1Εχω δει και μια φορα τα τρυφερα φυλα που βγαζει η ανουμπια τα τρωνε!!:rolleyes:

prospathw 09-04-10 15:31

Του έριξα μια βρασμένη ροδελα καρότο.την τσίμπησε λίγο και έφυγε!!!τι να κάνω!!!???

platy 09-04-10 16:02

ισως να μην πειναει ...δοκιμασε να βρασεις λιγο νερο και να ριξεις μεσα λιγο αρακα(2 3 μπαλακια) μετα απο κανα 10λεπτο βγαλτα και αφαιρεσε τους την φλουδα...ριξτα μεσα στο ενυδρειο...τα δικα μου το τιμανε... ΣΗΜΕΙΩΣΗ τα loaches,suckermouths,snails κλπ τα ταιζουμε με το που κλεινουν τα φωτα διοτι εχουν συνηθισει να αναζητουν την τροφη τους το βραδυ ...μην το παραταιζεις

yannakis 09-04-10 18:39

καλα μην ανησυχεις...δεν χρειαζεται να το φαει αμεσως..και μενα οταν προωτομπουν δεν τα πλησιαζουν αλλα το επομενο πρωι λειπει το μισο:smt020

Vodka 09-04-10 19:24

Εγώ πάντως δεν έχω βρει κάποιο ζαρζαβατικό που να ΜΗΝ τρώνε, ότι έχω δοκιμάσει εξαφανίζεται μέχρι την επόμενη μέρα. Παραδόξως το μόνο που σνομπάρουν (ελαφρώς) είναι το καροτάκι και μπορεί να περάσουν μέχρι και 2 μέρες για να το φάνε όλο. Μέχρι και λαχανάκι βρυξελών δοκίμασα και εξαφανίστηκε μέσα σε μισή μέρα.

Το καλύτερο φαγοπότι όμως το κάνουν με το αγγουράκι, την πρώτη φορά που πέταξα μέσα ένα μικρό κομμάτι τρέξανε πάνω του όλα τα σαλιγκάρια, το πρώτο που έφτασε το 'αγγάλιασε' ολόκληρο και το καταβρόχθιζε με μανία τα υπόλοιπα φτάσανε αργά και κολλήσανε πάνω στο πρώτο σαλιγγάρι, μόνο μπουνιές δεν παίξανε :grin:.

Και βέβαια τρώνε και οποιαδήποτε γαριδοτροφή. Γενικά τρώνε τα πάντα. Ίσως όχι μέσα σε λίγα λεπτά αλλά δε νομίζω πως είναι πρόβλημα να μείνει η τροφή και μια-δυο μέρες μέχρι να την καταναλώσουν (τουλάχιστον το καρότο που έχω δοκιμάσει για 2 ημέρες και εφόσον μπορεί να το υποστηρίξει η φίλτρανση του ενυδρείου). Επίσης όσες φορές γεννήσανε το κάνανε μετά από λίγες ημέρες καλού φαγητού (ίσως τυχαίο).

marin0s 09-04-10 20:21

Οπως σου είπα απο πρίν...
Θα σου πρότινα το sera fd krill περιέχει ενα ίδος μικρής γαρίδας και είναι πλούσιο σε καροτίνη. Επίσης είναι καλό για προετιμασία γέννας και ενδυνάμωσεις τοθ ψαριού.
-------------------------
Παιδιά μια και λέμε για τα apple snails πος μπορώ να ξεχωρήσω αρσενικό απο θυληκό???:confused:

platy 09-04-10 21:59

οι περισσοτεροι λενε πως ενα αρκει για να βγαλει απογονους..συμπαιρενεις λοιπον πως (με βαση τα οσα λεγονται) τα σαλιγκαρια αυτα ειναι ερμαφροδιτα...ετσι λοιπον κατα 80% και ενα να εχεις υπαρχει πιθανοτητα να γεννησει

marin0s 09-04-10 22:09

:smt103 Ευχαριστώ πάρα πολύ.

platy 09-04-10 22:15

δεν κανει τπτ/

yannakis 09-04-10 22:16

οχι δεν πρεπει να ειναι ερμαφροδιτα...εγω ενα εχω κατι μηνες και τιποτα...νομιζω καποια αλλα ειναι..ενα υπομνημα το λεει αν το βρειτε..:smt020

kingrim 10-04-10 09:24

αν δεν κανω λαθος εχουν την δυνατοτητα να αλλαξουν φυλλο αλλα πρεπει να εχεις 2 δηλ εαν βαλεις 2 αρσενικα μαζι το ενα θα γινει θυληκο. Δεν μπορουν να κανουν αυτογονιμοποίηση

marin0s 10-04-10 09:47

Σας ευχαριστώ!:)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:34.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02123 seconds with 11 queries