Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γαρίδες του γένους Caridina (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=224)
-   -   Θέματα σχετικά με γενικές πληροφορίες για Amano. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=80588)

kalomoiris 22-12-08 14:51

αμα τρωνε πλαναρια η μπαμπου τοτε θα κανουν παρτυ λολ
-------------------------
σε ευχαριστω για την συμβουλη σου απλα θελω να το αφιερωσω αποκλειστηκα σε γαριδακια και γαριδες

kalomoiris 22-12-08 20:46

7 Συνημμένο(α)
μετα απο το κλαδεματα απο τον φιλο raven (ευχαριστω πολυ) ανεβαζω καποιες φωτο αν και πιστευω οτι οταν παρουν τα πανω τους θα δειχνει πολυ πιο ομορφο

kalomoiris 22-12-08 20:49

τελικα τωρα που κοιταω τις φωτο το χαλανε παρα πολυ ειναι πιο ομορφο απο κοντα


δεν παει αλλο πρεπει να παρω φωτογραφικη δεν γινεται αλλο με το κινητο....
λολ

Raven 22-12-08 21:15

Μια χαρα! Να ξερεις το Μ.umbrosum οσο το κλαδευεις, τοσο θεριευει. Την Νεσεα δεν την βλεπω αλλα αμα παρει μπρος και φτασει στην επιφανεια θα ειναι σαν να ανατελλει ο Ηλιος !:D
Αντε παρε μια ψηφιακη επιτελους :)

kalomoiris 23-12-08 15:46

εχω μια πανω τωρα που θα γυρισω θα την κατεβασω μαλλον


οσο για την νεσεα δυστηχως ειχε παρα πολυ αλγη πανω τις που μονο ενα μικρο κομματακι εμεινει και την εχω στο πισω ξυλο εκει που μπηκε η τζαβα για να παρει τα πανω του και να το φυτεψω


το Micranthemum umbrosum πως ακριβως το κλαδευεις?
-------------------------
την Ceratopteris που ειναι στην αριστερη μερια του ενυδρειο διπλα απο το κεντρικο ξυλο λετε να την βγαλω απο εκει και να την βαλω τερμα δεξια πισω ακριβως απο τις anubies????

και αν το κανω αυτο στην θεση τις τι προτεινεται να βαλω?
-------------------------
την Νεσεα αμα την αφησω να επιπλεει θα παρει τα πανω τις??

Raven 23-12-08 16:06

Τη Νεσεα φυτεψε την κανονικα. Αυτα που βλεπεις ειναι εναεριες ριζες και οχι αλγες. Ειναι το κατω μερος του φυτου γιαυτο ειναι ετσι. Φυτεψε την καπου να εχει φως και θα πεταξει νεες κορυφες συντομα.
Το umbrosum μολις μεγαλωσει το κλαδευεις οπως και οπου θες και πεταει συνεχως νεες κορυφες απο χαμηλα. Γινεται ωραιο θαμνακι.
Την ceratopteriς οπως ακριβως λες..βαλτην πισω.

kalomoiris 23-12-08 16:11

για την Νεσεα πρεπει να ηταν αλγη γιατι ηταν πρασινη τριχωειδης τωρα τι να πω εσυ ξερεις καλυτερα βασικα αφου ξερεις οτι ακομα εχω 0.36w υπερβολικα λιγο αμα την φυτεψω δεν θα περνει φως ουτε για δειγμα γιατι ειναι και 50 εκατοστα υψος τωρα που θα ανεβω πανω θα παω να παρω 2 τ5 αλλα το προβλημα μου ειναι οτι πισω χωραει μονο 65 εκατοστα ενω μπροστα περνει μεχρι 72 στα 65 εκατοστα βγεινει τ5 και αν ναι ποσα βατ για να παρω το balast

Ηλίας 23-03-09 21:25

Ερωτησεις για Γαριδες (amano)
 
Ενας φιλος μου εχει ενα ενυδρειακι με καποιες γαριδες μεσα..
Υπαρχουν καποιες ερωτησεις:
1)Αλλαζουν κελυφος οι γαριδες?(οπως λεει βρηκε ενα κεφαλι χωρις να εχει πεθανει καποια)
2)διαθετουν και δαγκανες;

Τα ρωταω αυτα γιατι δεν ετυχε να εχω γαριδες..

dinos99 23-03-09 21:37

τι γαριδες εχει ο φιλος σου Ηλια?οι αμανο αλλαζουν αρκετα συχνα.οι cherry οχι.

Ηλίας 23-03-09 21:51

μαλλον κατι σαν αμανο

dinos99 23-03-09 21:58

τι εννοεις κατι σαν αμανο????:D:Dαλλαζουν συχνα οι αμανο κελυφος.δεν χρειαζεται να ανησηχει;)

kill_bill 23-03-09 22:08

Ghost shrimp? Δαγκανες ειναι το σημα κατατεθεν τους!

Ηλίας 23-03-09 22:35

Μου τις περιεγραψε καπως διαφανες με καφε λεπτες ριγες

stdev 07-09-09 20:28

Αλλάζουν δέρμα οι γαρίδες ? (amano)
 
Καλησπέρα.
Έχω μία ερώτηση που πριν την κάνω το σκεφτόμουν αρκετά...μου φαίνεται κάπως χαζή... :confused:
Οι γαρίδες στο ενυδρείο μας αλλάζουν δέρμα? Το ρωτάω γιατί ενώ έχω 2 γαρίδες (Amano Shrimp) οι οποίες είναι συνεχώς πίσω από το φίλτρο, σήμερα διαπίστωσα ότι έχω μία πεθαμένη και 2 ζωντανές!!!!!! :confused::confused::confused: Άρα? Οι 2 ζωντανές είναι οι γαρίδες μου και η "πεθαμένη" είναι το δέρμα κάποιας από τις 2??
Δεν έχω ακούσει κάτι σχετικό στο φόρουμ έως τώρα...
Ευχαριστώ για την απάντηση :)

Δημητρης89 07-09-09 20:36

αν και δεν εχω γαριδες,κποια στιγμη ειχε αναφερθει αυτο το θεμα και η απαντηση ειναι οτι αλλαζουν:):)

stdev 07-09-09 20:39

Κοίτα..... αν δεν αλλάζουν τότε το ενυδρείο μου έχει φαντάσματα!!!:smt101

harris samos 07-09-09 20:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stdev (Μήνυμα 373545)
Κοίτα..... αν δεν αλλάζουν τότε το ενυδρείο μου έχει φαντάσματα!!!:smt101

αλλαζουν σιγουρα σχεδον καθε μηνα αν δε κανω λαθος και εγω το ιδιο ειχα παθει λεω κριμα ψοφισε και μετα να την

stdev 07-09-09 21:02

Ναι και γω αυτο σκέφτηκα... ότι ψόφησε... αλλά μετά είδα ότι έχω και 2 ζωντανές!!! :D
Τώρα θα πρέπει να βγάλω και το δέρμα απο το ενυδρείο ε??

Δημητρης89 07-09-09 21:07

νομιζω(χωρις να ειμαι σιγουρος)οτι το τρωνε:)

harris samos 07-09-09 21:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stdev (Μήνυμα 373550)
Ναι και γω αυτο σκέφτηκα... ότι ψόφησε... αλλά μετά είδα ότι έχω και 2 ζωντανές!!! :D
Τώρα θα πρέπει να βγάλω και το δέρμα απο το ενυδρείο ε??

αστο το τρωνε η ιδιες το ασβεστιο το χριαζοντε

theodor72 07-09-09 21:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stdev (Μήνυμα 373540)
Καλησπέρα.
Έχω μία ερώτηση που πριν την κάνω το σκεφτόμουν αρκετά...μου φαίνεται κάπως χαζή... :confused:
Οι γαρίδες στο ενυδρείο μας αλλάζουν δέρμα? Το ρωτάω γιατί ενώ έχω 2 γαρίδες (Amano Shrimp) οι οποίες είναι συνεχώς πίσω από το φίλτρο, σήμερα διαπίστωσα ότι έχω μία πεθαμένη και 2 ζωντανές!!!!!! :confused::confused::confused: Άρα? Οι 2 ζωντανές είναι οι γαρίδες μου και η "πεθαμένη" είναι το δέρμα κάποιας από τις 2??
Δεν έχω ακούσει κάτι σχετικό στο φόρουμ έως τώρα...
Ευχαριστώ για την απάντηση :)

Διάβασε κυρίως την τελευταία παράγραφο Η εκδυση του εξωσκελετου

Επίσης μερικά θέματα :
Η γαρίδα μου αλλαξε δερμα (κελιφος)
Εκδυση γαριδας
Ερωτησεις για Γαριδες
Αλλαγη κελυφους γαριδας!!!

Μάλλον βαριέσε να ψάξεις και να διαβάσεις :smt045:smt045:smt045

panos1972 07-09-09 22:25

Κι εγώ τις προάλλες νόμιζα πως ψόφησε η μία γαρίδα μου και τελικά όντως είχε ψοφήσει....

Δημητρης89 07-09-09 23:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos1972 (Μήνυμα 373580)
Κι εγώ τις προάλλες νόμιζα πως ψόφησε η μία γαρίδα μου και τελικά όντως είχε ψοφήσει....

:smt043:smt044

stdev 08-09-09 10:13

panos1972 :D:D:D

petros 18-12-09 16:03

Γαριδες και excel (amano)
 
Σε ενα φυτεμενο ενυδρειο 70 λιτρα ,εχω και γαριδες αμανο.Μπορω να χρησιμοποιησω excel ή θα εχουν προβλημα οι γαριδες???Αν ναι σε ποια δοσολογια???
Ευχαριστω Πετρος

Πάνος 18-12-09 23:51

στη συνηθη δοσολογια που γραφει το μπουκαλι (συντηρησης και οχι εκκινησης) δεν εμφανισαν προβλημα σε μενα ουτε οι αμανο ουτε οι τσερυ...
γενικοτερα παντως συστηνεται να αποφευγεται η χρηση του με γαριδες....

Raven 19-12-09 01:32

Kυριως οταν μιλαμε για ευαισθησια των γαριδων στο excel, εννοουμε τα ευαισθητα ειδη οπως οι CRS,bee,tiger κλπ. Oi amano και οι red cherry δεν επιρρεαζονται και πολυ απο την απλη δοσολογια.
Η δικη μου προσωπικη εμπειρια ηταν μια φορα που εριξα excel σε λιγο μεγαλυτερη δοση απο την συνιστωμενη και οι amano,καθως και οι SAE τρελλαθηκαν και εφερναν τουμπες μεσα στο ενυδρειο για κανα μισαωρο. Δεν ειχα ομως καμια απωλεια και επειτα απο λιγο ηρεμησαν παλι.

petros 21-12-09 11:28

Eυχαριστω πολυ.

ispyii 28-12-09 02:15

Για πάμε μια ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑ βρε παιδια!!! (amano)
 
2 Συνημμένο(α)
Μετά από την εβδομαδιαία αλλαγή νερού 15% (100 λίτρα καθαρά)με θερμοκρασία ακριβώς την ίδια με το ενυδρείο 25C 3-4 γαρίδες αμάνο από τις 6 είναι συνέχεια στην επιφάνεια και "τρέχουν" προς τη ροή του φίλτρου.Μολις φτάσουν περνάνε από πάνω,πέφτουν προς τα κάτω και πάλι από την αρχή!

Τα 6 zebra danio 1 ζευγάρι γκουράμι και καμιά 20αριά red chery είναι μια χαρά.

Τι έγινε?Να βάλω άνθρακα?

Το νερό είναι και από θερμοσίφωνο αλλά δεν είναι η πρώτη φορά που το χρησιμοποιώ.Αντιχλώριο έχω βάλει

Τωρα είναι 4 που το κάνουν αυτό.
Είναι συνήθες φαινόμενο?Μετά τις αλλαγές να παρατηρείτε κάτι τέτοιο η κάτι παρόμοιο και με τους άλλους αργανισμούς?

Δε τις βλέπω καλά....:(

Raven 28-12-09 02:34

Μην ανησυχεις σπυρο, ειναι φρενιτιδα ζευγαρωματος.
Οταν καποια θηλυκια ειναι ετοιμη για να κανει εκδυση, εκλυει στο νερο φερομονες που τρελλαινουν τους αρσενικους.
Αυριο-μεθαυριο πιθανον να δεις καποια θηλυκια με αυγα στα ποδια.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:16.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,05790 seconds with 11 queries