Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Κρεμαστο ενυδρειο με χρυσοψαρα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=38490)

sifnos 04-03-10 09:24

Κρεμαστο ενυδρειο με χρυσοψαρα
 
3 Συνημμένο(α)
κρεμαστο ενυδρειο με χρυσοψαρα..το στησιμο δεν εχει ολκληρωθει.θα ολοκληρωσω την παρουσιαση συντομα

douran_p 04-03-10 09:45

φιλε.... πατεντα ειναι η το πηρες ετοιμο...... ομορφο παντως και εντυπωσιακο....... δωσε και αλλες λεπτομεριες.....

kalaxan 04-03-10 10:51

ποσα καθαρα λιτρα θα εχει?

yannakis 04-03-10 11:20

μου φαινεται οτι δεν εχει πολυ βαθος η μηπως η φωτογραφια το κανει να φαινεται ετσι?

exelix 04-03-10 11:35

Βάθος έχει... πλάτος δεν έχει! Αλλά ως κατασκευή μου αρέσει πολύ προσωπικά! Τώρα αν θα είναι αρκετό αυτό δεν το ξέρω.

yannakis 04-03-10 11:46

τα μπερδευω αυτα:D!
τεσπα μαλλον καταλαβες τι εννοω..
και για χρυσοψαρα νομιζω οτι θα ναι λιγο..

thanasis76 04-03-10 13:26

αν και ομορφο το ενυδρειο μπορει να φιλοξενησει μονο μικρα ψαρακια...
το ενυδρειο ειναι πολυ στενο για πιο μεγαλα ψαρια...
ενα ακομα που με προβληματιζει ειναι οτι ολο το βαρος του ενυδρειο θα ειναι στον αερα και θα καταπονουντε τα 2 μικρα πλαινα τζαμια....
δεν ξερω αλλα το φοβαμαι....

theodor72 04-03-10 13:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από yannakis (Μήνυμα 423480)
τα μπερδευω αυτα:D!
τεσπα μαλλον καταλαβες τι εννοω..
και για χρυσοψαρα νομιζω οτι θα ναι λιγο..

Xαχα, λαι εγώ μπερδεύτικα στην αρχή! Φταίει που ο sifnos ανέβασε πλαγιαστές τις φωτογραφίες :D:D:D

Μια περιστροφή βρε φίλε, να μην στραβολαιμιάζοουμε :smt023

aquaman 04-03-10 13:55

Καλό σαν διακόσμηση, αλλά τα φίλτρα, και όλα τα σχετικά που θα τοποθετηθούν; Για χρυσόψαρα φαίνεται πολύ μικρό. Πόσα λίτρα είναι;

Πάνος 04-03-10 14:12

πολυ καλη ιδεα!:p
με φοβο κι εγω απο την καταπονηση των πλακων....δε ξερω αν θα το τολμουσα ποτε ....αλλα νομιζω πως με ενα μικρο ενυδρειο για μικροψαρα (π.χ. γκαπυ) θα ηταν εντυπωσιακο και ομορφο αν "κρυψεις" τα καλωδια.
καλη συνεχεια.

υ.γ. οπως λενε τα παιδια..τι διαστασεις εχει?? γιατι φαινετια μικρο για χρυσοψαρα....μπορεις να βαλεις αλλα ειδη κρυου νερου αν θελεις να "γλιτωσεις" ενα επιπλεον καλωδιο..αυτο του θερμοστατη.

sifnos 04-03-10 15:49

σορρυ για την περιστροφη εχετε δικιο.το ενυδρειο εχει βαση ινοξ...εκει ειναι το περισσοτερο βαρος και οχι φυσικα στα πλιανα τζαμια.αν δειτε στο βαθος των φωτογραφιων υπαρχει ενα τρυπημενο επιπλο εκει μπαινουν καλλωδια φιλτρα κλπ.

διαστασεις και εξοπλισμο το βραδακι που θα εχω τελειωσει τη δουλεια γιατι τωρα ειμαι στο γραφειο

Γιώργος Κ 04-03-10 22:51

Πολυ ομορφη ιδεα!! :smt041
Θα πηγαινε ενα vivarium με ενα καταρράχτη μουρλια ... σκεψου το θα ειναι θεαματικό ... :p

thanasisg 04-03-10 23:15

Εντυπωσιακό, αλλά μόνο για μικρά ψαράκια.

Φοβάμαι ότι δεν θα δείχνει τόσο όμορφο με τα καλώδια ή/και σωλήνες να κρέμονται προς το έπιπλο που μας λες. Ισως αν κολλούσε η μια του πλευρά στον τοίχο για να κρύψεις τα καλώδια να ήταν καλύτεορ.

Σε αναμονή για περισσότερες φωτογραφίες!!!

sifnos 05-03-10 08:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thanasisg (Μήνυμα 423772)
Εντυπωσιακό, αλλά μόνο για μικρά ψαράκια.

Φοβάμαι ότι δεν θα δείχνει τόσο όμορφο με τα καλώδια ή/και σωλήνες να κρέμονται προς το έπιπλο που μας λες. Ισως αν κολλούσε η μια του πλευρά στον τοίχο για να κρύψεις τα καλώδια να ήταν καλύτεορ.

Σε αναμονή για περισσότερες φωτογραφίες!!!

Ολα μπαίνουν μέσα σε σωλήνα που ταιριάζει με το υπόλοιπο σπίτι....

ippomas 05-03-10 09:10

Καλημερα φιλε sifno σιγουρα ειναι πρωτοτυπο το ενιδρυο το αγορασες ετοιμο πιστευω. Δεν φαινετε καλα στην φωτογραφια αλλα ειναι κρεμαστο απο την οροφη και εχει μεταλλικη βαση πλαισιο στον πατο που πιανει μαζι με τα πλαινα αρκετα εξυπνο. Πιστευω οτι ειναι υπολογισμενο για το βαρος του η τοποθετηση των βασεων επανω στην οροφη σου να γινη σωστα γιατι το βαρος τελικα δεν ειναι στον πατο αλλα στην οροφη. Οσο για ψαρακια τα παιδια σου εξηγησαν πολυ περισσοτερα με λιγα λογια. Μονο καλο καμουφλαζ στα καλωδια οι πρωτοτυπιες θελουν προσοχη στην λεπτομερια.

lucy 05-03-10 09:44

Θα γίνει πολύ πρωτότυπο κι όμορφο! Συμφωνώ κι εγώ πως δεν κάνει για χρυσόψαρα, κι ότι κάπου υπάρχει ένας φόβος για το βάρος.
Φυσικά εύχομαι να έχουμε όλοι άδικο και να έχει την απόλυτη επιτυχία!!!!!

... χμμ... ίσως δυο τρεις διακοσμητικοί σωλήνες από κάτω, να κρατούσαν καλύτερα την βάση ίνοξ ... σαν να είναι επάνω σε κάγκελα ... λέω τώρα εγώ!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:17.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01630 seconds with 11 queries