Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=20)
-   -   SOS-PIRANHAS RED BELLY (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=45687)

cristos347 09-11-10 00:36

SOS-PIRANHAS RED BELLY
 
καλησπερα.παρατηρησα σημερα σε δυο απο ατα 5 πυρανχας μου θολλα τα ματια τους σαν μια ασπρη μεμβρανη να τα καλυπτει..δεν βλεπω ομως κατι αντιστοιχο σε αλλο σημειο του σωματος τους για να πω με σιγουρια οτι ειναι το ''fungus''.να υποθεσω οτι ειναι λογω καποιου μυκητα λοιπον?υπαρχει καποια αλλη αρωστια που προσβαλει μονο τα ματια και για πιο λογο??και οπως τα παρακολουθησα για λιγο μου φαινεται οτι δεν βλεπουν και ιδιαιτερα..τι να κανω?να τους ριξω καποιο φαρμακο για τους μυκητες?θα ξαναβρουν το φως τους???δεν μπορω να το πιστεψω τα εχω μεγαλωσει απο 2 εκατοστα και ειναι ενηλικα..σας παρακαλω οποιος γνωριζει να μου πει τι να κανω..:(

Πάνος 09-11-10 00:40

η ασθενεια λεγεται "cloudy eyes"...κανε αναζητηση με αυτο το ονομα...δεν την εχω αντιμετωπισει..
περαν αυτου μια φωτο για επιβεβαιωση σιγουρα βοηθα...και η συμπληρωση της φορμας στις ασθενειες ισως αποκαλυψει την αιτια...(συνηθως οφειλεται σε κακης ποιοτητα νερο ή κακη διατροφη)
τσεκαρε κι εδω.. http://badmanstropicalfish.com/fish_...html#Cloudyeye

cristos347 09-11-10 00:44

ναι ετσι ειναι οπως στην φωτο με τον παγκασιους..ειναι καθαρα απο κακη ποιοτητα νερου που οφειλεται σε μενα λογω εληψης χρονου και με το σκεπτικο που λανθασμενα ειχα οτι τα πυρανχας ειναι σκληρα ψαρια και δεν μασανε απο κακη ποιοτητα νερου ιδιαιτερα, που οπως φαινεται το πληρωνω τωρα...:sad:τι να κανω πανο?να ριξω της tetra που εχω για το fungus?κανει γιαυτη την ασθενεια?θα ξαναβρουν το φως τους?:(:(:(:(διαβασα καποια αρθρα εδω μεσα που μιλανε για τετρακιλινη και ερυθρομικινη..που θα τα βρω αυτα?εδω τα πετ σοπς ειμαι σιγουρος οτι δεν ταχουν..αν τα παραγγειλω μεσω ιντερνετ και κανουν καποιες μερες να μου ερθουν θα προλαβουν να σωθουν τα ψαρακια μου?να κανω κατι αλλο νωριτερα μηπως τα προλαβω οπως το φαρμακο για το fungus?

kwstas_original 09-11-10 01:19

Ασε τα φαρμακα και ξεκινα αλλαγες νερου καθε μερα.
Αν εχεις καλη και μπολικη φιλτρανση αλλαζε το μισο ενυδρειο.
Χρησιμοποιησε 2πλασια απο την προτεινομενη ποσοτητα αντιχλωριου με τις αλλαγες.

Δεν εχει καμια σχεση με φουνγκους αυτο που σου συμβαινει.

Τα νιτρικα σου πρεπει να ειναι στο θεο.Μετρας?
Τι ταιζεις και σε τι ποσοτητες?
Το ενυδρειο ποσα λιτρα ειναι?

Ειναι οντως πολυ σκληρα ψαρια οποτε φανταζεσαι σε τι κατασταση ειναι το νερο σου για να εμφανιστηκε αυτο...

Perazzi 09-11-10 01:44

Σε τη νερό έχεις τα ψάρια , βρύση η Α/Ο?

Πάνος 09-11-10 11:17

συμφωνα με το σαιτ...με καλης ποιοτητας νερο και καλη τροφη το προβλημα λυνεται και η φυσιολογικη κατασταση του ψαριου επανερχεται....χωρις να ειναι απαραιτητο καποιο φαρμακο. ξεκινα ετσι και αν χρειαστει φαρμακο ολα βρισκονται...

cristos347 09-11-10 15:15

σας ευχαριστω πολυ ολους σας για το ενδιαφερον..αρχιζω μια πρωτη αλλαγη με τη μιση ποσοτητα νερου και θα συνεχισω με εβδομαδιεες του 1/4 του νερου.το ενυδρειο ειναι 160 λιτρα μονο..ξερω ξερω μην αρχισεται να βαρατε ολοι:(, ειναι πολυ μικρο αλλα στα σχεδια ηταν ενα μεγαλυτερο ενυδρειο των 400 λιτρων που λογω οικονομικων δεν εγινε..εχω καλο εξωτερικο φιλτρο της eheim απλα λογω δικης μου παραμελησης συνεβη αυτη η ασθενεια..ταιζω μονο με ωμη τροφη(καλαμαρια, γαριδες, μυδια και καρδια απο βοδι)οποτε τα νιτρικα σε συνδιασμο με την παραμεληση μου στις αλλαγες και την αυξηση τους απο τις ωμες τροφες πρεπει να εχουν γινει οξυ..(αναρωτιεμαι πως ο πλεκοστομος την εχει βγαλει ακομα καθαρη μιας και ειναι πολυ πιο ευαισθητος στην κακη ποιοτητα του νερου..)οχι δεν μετραω νιτρικα και ειναι νερο βρυσης και οχι απο α.ο.θα επανελθω στην περιποιηση του ενυδρειου και ειμαι σιγουρος οτι δεν θα ξαναεχω προβλημα οπως δεν ειχα 2 χρονια τωρα παρα τα αρνητικα που βλεπεται οσον αφορα τα λιτρα, την διατροφη και την α.ο.
ευχαριστω και παλι οσους ενδιαφερθηκαν..ναστε ολοι καλα..:D

kwstas_original 09-11-10 15:21

Μετα την σημερινη αλλαγη συνεχισε με αλλη μια αυριο, μετα μεθαυριο και παει λεγωντας...οι εβδομαδιαιες αλλαγες νερου δεν ειναι για σενα..εσυ εισαι στις καθημερινες....;)

cristos347 09-11-10 17:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kwstas (Μήνυμα 505459)
Μετα την σημερινη αλλαγη συνεχισε με αλλη μια αυριο, μετα μεθαυριο και παει λεγωντας...οι εβδομαδιαιες αλλαγες νερου δεν ειναι για σενα..εσυ εισαι στις καθημερινες....;)

ευχαριστω κωστα.αν σου πω ποσο καιρο εχω να κανω αλλαγη θα με βρισεις..οσο και να υποθεσεις δεν το βρισκεις....:(οποτε δεν μιλαω καλυτερα..:confused:

kwstas_original 09-11-10 17:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από cristos347 (Μήνυμα 505501)
ευχαριστω κωστα.αν σου πω ποσο καιρο εχω να κανω αλλαγη θα με βρισεις..οσο και να υποθεσεις δεν το βρισκεις....:(οποτε δεν μιλαω καλυτερα..:confused:

Δεν υπαρχει νοημα, ουτε θα γινουνε καλητερα τα ψαρακια σου!:D
Οποτε τωρα που βρηκες την αιτια πολεμησε την...και χωρις φαρμακα που θα σου επιβαρυνουν κι αλλο το νερο σου.
Ξερεις τι πρεπει να κανεις..

Καλη αναρωση!:)

cristos347 09-11-10 17:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kwstas (Μήνυμα 505507)
Δεν υπαρχει νοημα, ουτε θα γινουνε καλητερα τα ψαρακια σου!:D
Οποτε τωρα που βρηκες την αιτια πολεμησε την...και χωρις φαρμακα που θα σου επιβαρυνουν κι αλλο το νερο σου.
Ξερεις τι πρεπει να κανεις..

Καλη αναρωση!:)

κατσε γιατι με αγχωσες τωρα..ενοεις οτι δεν θα γινουν καλυτερα αν σου πω ποσο καιρο εχω να κανω αλλαγη η οτι δεν θα γινουν καλα ετσι κιαλιως?:confused:
παρατηρω οτι δεν βλεπουνε..υπαρχει περιπτωση να γινουν τελειως καλα και να βλεπουν κανονικα η απλα δεν θα γινουν χειροτερα με την προσοχη μου απο δω και περα..?

kwstas_original 09-11-10 18:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από cristos347 (Μήνυμα 505511)
κατσε γιατι με αγχωσες τωρα..ενοεις οτι δεν θα γινουν καλυτερα αν σου πω ποσο καιρο εχω να κανω αλλαγη η οτι δεν θα γινουν καλα ετσι κιαλιως?:confused:
παρατηρω οτι δεν βλεπουνε..υπαρχει περιπτωση να γινουν τελειως καλα και να βλεπουν κανονικα η απλα δεν θα γινουν χειροτερα με την προσοχη μου απο δω και περα..?

Eννοουσα οτι και να σε βρισω δεν θα γινουν καλα!:D:D:D

Εσυ κανε τις αλλαγες σου και φροντιζε τα και πιστευω πως θα το ξεπερασουν.

cristos347 09-11-10 18:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kwstas (Μήνυμα 505516)
Eννοουσα οτι και να σε βρισω δεν θα γινουν καλα!:D:D:D

Εσυ κανε τις αλλαγες σου και φροντιζε τα και πιστευω πως θα το ξεπερασουν.

ααααα οκ...τοπιασα.. :D αντε να δουμε..ειναι η δευτερη που εκανα σημερα μετα την χθεσινη..σευχαριστω κωστα.:D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:56.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01601 seconds with 11 queries