Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Γνώμες για ενυδρείο 6,5 λίτρων (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=96683)

georgepanag 09-04-17 13:50

Γνώμες για ενυδρείο 6,5 λίτρων
 
Γεια σας κι από εμένα. Σκέφτηκα να αξιοποιήσω το πρώτο μου ενυδρείο. Είναι μικρό. Περίπου 7 λίτρων. Έβαλα φίλτρο (μπολιασμένο από το κοινωνικό ενυδρείο μου),θερμοστάτη, ταινία φωτισμού led και έναν μίνι θερμοστάτη. Οπότε έχω καταφέρει να ρυθμίσω τις παραμέτρους του νερού.
Από ζωντανούς οργανισμούς έβαλα μία ανουβια Νάνα κι έναν αρσενικό μονομάχο.
Θα ήθελα τη γνώμη σας εάν μπορώ να βάλω γαρίδες red cherry ή κάποιο άλλο ασπόνδυλο (με την προϋπόθεση να μην κινδυνεύει η ανούβιά και να μην απειλείται από το μονομάχο μου).
Σας ευχαριστώ.

stanlee 09-04-17 14:02

...
 
Καλημέρα φίλε μ
Σ αυτά τα λίτρα ήδη κινδυνεύει ο μονομάχος σ!!!
Είναι απαγορευτικά για ψαράκι....εγώ στη θέση σ θα άφηνα μόνο τη ανούμπια και ίσως να βαζα και κανα φυτάκι ακόμα....απο ζωντανούς οργανισμούς τίποτα ούτε γαρίδες ούτε σαλιγκαράκια........
Φιλικά πάντα!!!;)

nazgul 09-04-17 14:18

Συμφωνω απολυτα και εγω. Σε αυτα τα λιτρα δεν μπορει να ζησει σωστα ψαρι, δυστυχως.

georgepanag 09-04-17 14:33

Αλήθεια; Διστάζω να βάλω τον μονομάχο στο μεγάλο ενυδρείο γιατί εκεί έχω πολλά μικρά πολύχρωμα ψάρια και φοβάμαι ότι θα τα ξεκληρίσει...

Kostas G. 09-04-17 14:47

Δεν θα ασχοληθεί καν με τα άλλα ψάρια ο μονομάχος, εκτός αν μιλάς για υπερβολικά μικρά είδη 2εκ και αν... Είναι επιθετικοί μόνο με αρσενικά του είδους τους.

georgepanag 09-04-17 14:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kostas G. (Μήνυμα 1005176)
Δεν θα ασχοληθεί καν με τα άλλα ψάρια ο μονομάχος, εκτός αν μιλάς για υπερβολικά μικρά είδη 2εκ και αν... Είναι επιθετικοί μόνο με αρσενικά του είδους τους.

Έχω αποικία guppy ,platty και neon tetra. Είναι μικρά, αν υπολογίσουμε και τους γόνους...

Kostas G. 09-04-17 14:54

Το πολύ πολύ να φάει κανα γόνο που και που, όπως τρώνε και οι γονείς τους έτσι και αλλιώς. Δεν έχει θέμα

Τα guppy, platy έχουν διαφορετικές απαιτήσεις νερού από τα neon και τον μονομάχο(και όλα λίγο πολύ είναι από διαφορετικούς βιότοπους), αλλά αφού υποθέτω όλα τα κρατάς σε νερό βρύσης και δεν ασχολείσαι με βιότοπο/αναπαραγωγές των οξύφιλων, δεν υπάρχει ιδιαίτερο θέμα

georgepanag 09-04-17 15:00

Σας ευχαριστώ. Θα τα λάβω υπ' όψιν μου όσα γράψατε. Ίσως το κρατήσω μόνο φυτεμένο.

Master 09-04-17 22:29

Φιλε βαλε το μονομαχο με τα αλλα δεν θα εχεις θεμα κριμα να το βαλεις σε 7 λιτρα αστο μονο με φυτο

delta66 10-04-17 13:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kostas G. (Μήνυμα 1005176)
... Είναι επιθετικοί μόνο με αρσενικά του είδους τους.

Πολλες φορες και με ψαρια που μοιαζουν με αρσενικα του ειδους του. Πχ guppy.

georgepanag 10-04-17 13:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 1005312)
Πολλες φορες και με ψαρια που μοιαζουν με αρσενικα του ειδους του. Πχ guppy.

Ναι, ειδικά με τα αρσενικά που φέρουν ζωηρά χρώματα!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:37.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01340 seconds with 11 queries