Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Juwel Rio 180 VS Ferplast Cayman 110 (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43313)

pagos4 01-09-10 12:37

Juwel Rio 180 VS Ferplast Cayman 110
 
Καλημέρα...
Τον τελευταίο καιρό σκέφτομαι να στήσω ένα νέο ενυδρείο Malawi και έχω αρχίσει το ψάξιμο...

Οι προτάσεις που έχω απο petshops και φίλους είναι
Juwel Rio 180
και
Ferplast Cayman 110 (ή το νέο Dubai 100)

που είναι απαγορευτικές για την τσέπη μου αυτη την περίοδο.

Αξίζει τον κόπο να πάω σε χειροποίητο για να μειωθεί το κόστος???
Άλλες προτάσεις σε αυτά τα λίτρα(150-250)???

aNe 01-09-10 12:55

Εγω προσωπικα θα κοιταζα και τα anubias.
http://petcity.gr/flash/spring2010.swf στην σελ 20 εχει.

dimitris1150 01-09-10 13:22

χαίρετε και καλό μήνα σε όλους .

εγώ πήρα το Rio 180 μαζί με το έπιπλο 325 ευρώ

delta66 01-09-10 13:58

Το χειροποιητο αν δεν το κολησεις και στησεις μονος σου, θα βγει πιο ακριβο.
Και πρεπει να βρεις και τζαμια σε λογικες τιμες.

Για χειροποιητο παραγγελια, μονο αν πας σε πολυ μεγαλο "ψαγμενο" ενυδρειο αργοτερα.
Οτι πληρωνεις παιρνεις ομως.

Αλέξης6 01-09-10 14:35

Πάντως το cayman το έχω δει από κοντά σε φίλο και είναι δυο κλάσεις πάνω από το juwel. Απλά καταπληκτικό! Αλλά όντως είναι πολλά τα λεφτά...

Πάντως νομίζω ότι ισχύει, ότι πληρώνεις παίρνεις...

maikl 01-09-10 15:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από repanas6 (Μήνυμα 475841)
Πάντως το cayman το έχω δει από κοντά σε φίλο και είναι δυο κλάσεις πάνω από το juwel...

...αν αποφασισεις να το "πατενταρεις" κανενα ανεμηστηρακι π.χ πεφτει καμια 10αρια ομως...:cool:

delta66 01-09-10 15:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από maikl (Μήνυμα 475874)
...αν αποφασισεις να το "πατενταρεις" κανενα ανεμηστηρακι π.χ πεφτει καμια 10αρια ομως...:cool:

:D:D οντως δυσκολο

philosopher 01-09-10 15:20

Το Cayman, από προσωπική εμπειρία, είναι απλά φανταστικό. Πολύ παραπάνω από μια γυάλα πάνω σε ένα κομμάτι ξύλο.
Ακόμη και το εσωτερικό του φίλτρο (άσχετα που εγώ το αφαίρεσα γιατί έπιανε πολλά λίτρα) ήταν πολύ καλό.
Ενδείκνυται και για φυτεμένα αφού παίρνει 2 Τ8 του 1 μέτρου έκαστη. Γενικά, αν τα διαθέτεις, δε θα σε απογοητεύσει.
Τέλος, σε μαύρο, αν σου κάνει, είναι σημαντικά φτηνότερο από τα υπόλοιπα χρώματα.

delta66 01-09-10 15:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από philosopher (Μήνυμα 475892)
1. Το Cayman, από προσωπική εμπειρία, είναι απλά φανταστικό. Πολύ παραπάνω από μια γυάλα πάνω σε ένα κομμάτι ξύλο.
2. Ακόμη και το εσωτερικό του φίλτρο (άσχετα που εγώ το αφαίρεσα γιατί έπιανε πολλά λίτρα) ήταν πολύ καλό.
3. Ενδείκνυται και για φυτεμένα αφού παίρνει 2 Τ8 του 1 μέτρου έκαστη.
4. Γενικά, αν τα διαθέτεις, δε θα σε απογοητεύσει. Τέλος, σε μαύρο, αν σου κάνει, είναι σημαντικά φτηνότερο από τα υπόλοιπα χρώματα.

1. Το ιδιο και τo Rio
2. Το ιδιο και τo Rio (και καλυτερο και πιο διακρτικο)
3. Τα ριο εχουν T5 λαμπες (δυο). Πιο καλος φωτισμος για φυτεμενα. Τα μεγαλα Rio 300 και 400 εχουν δυο φωτιστικα πλεον με 4 λαμπες Τ5.
4. Τα ριο ειναι πιο οικονομικα σε ολα τα χρωματα :D

philosopher 01-09-10 15:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 475905)
1. Το ιδιο και τo Rio
2. Το ιδιο και τo Rio (και καλυτερο και πιο διακρτικο)
3. Τα ριο εχουν T5 λαμπες (δυο). Πιο καλος φωτισμος για φυτεμενα. Τα μεγαλα Rio 300 και 400 εχουν δυο φωτιστικα πλεον με 4 λαμπες Τ5.
4. Τα ριο ειναι πιο οικονομικα σε ολα τα χρωματα :D

ΟΚ, άρα φαντάζομαι το θέμα είναι καθαρά αισθητικό. Εγώ πριν το πάρω είδα το Rio (σε άλλα λίτρα όμως) στο ίδιο κατάστημα με το cayman, και διάλεξα με κλειστά τα μάτια το cayman, αν και ακριβότερο.

delta66 01-09-10 15:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από philosopher (Μήνυμα 475909)
ΟΚ, άρα φαντάζομαι το θέμα είναι καθαρά αισθητικό. Εγώ πριν το πάρω είδα το Rio (σε άλλα λίτρα όμως) στο ίδιο κατάστημα με το cayman, και διάλεξα με κλειστά τα μάτια το cayman, αν και ακριβότερο.

Ειναι καλυτερη ποιοτητα κατασκευης το cayman. Ειπαμε οτι πληρωνεις παιρνεις.
Εχει τα συν ομως και τα μειον του αναλογα τις αναγκες μας. Φως, φιλτρο, δυσκολιες, στο καπακι για αναγκαιες επεμβασεις. (στο ριο φευγει ολο με με μια κινηση, τρυπιεται ειναι ανεξαρτητο κλπ)
Δεν θα επαιρνα ποτε κοιλο τζαμι μπροστα

zipo 01-09-10 15:51

Έχοντας προσωπική εμπειρία μόνο με το ρίο 180 θα μιλήσω μόνο για αυτό και δε θα κρίνω τα υπόλοιπα.Εγώ είμαι μέχρι στιγμής (1 χρόνο μόνο το έχω) απολύτως ικανοποιημένος με την ποιότητα κατασκευής,με το εσωτερικό φίλτρο και με το φωτισμό.Τώρα όμως που από φυτεμένο το γυρνώ σε μαλάουι συνάντησα πρόβλημα στο ότι τα ντουλαπάκια του ρίο 180 δε χωράν πολλά από τα φίλτρα της αγοράς.Για μαλάουι προτείνω και το 240 που κατά την προσωπική μου άποψη προσφέρει πιο άνετους χώρους και στο έπιπλο.Αν έπαιρνα αυτή τη στιγμή ενυδρείο,θα έπαιρνα ρίο 240 για μαλάουι (ανάλογα φυσικά και τι θες να φιλοξενήσεις).

philosopher 01-09-10 16:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 475911)
Δεν θα επαιρνα ποτε κοιλο τζαμι μπροστα

Βγαίνει με κοίλο αλλά και με ίσιο τζάμι

gemen 09-09-10 21:37

cayman 110 και βγαζεις το εσωτερικο απο το ενυδρειο το δινεις στο μαγαζι 80 ευρω και περνεις εξωτερικο φιλτρο και εχεις ferrari στο σπιτι σου.με κλειστα ματια εφυγες.στα λεω γιατι αλλο να το βλεπεις στο μαγαζη και αλλο στο σπιτι σου γεματο με τα ψαρια που σου αρεσουν.αλλη αισθηση.μολις το παρης φωναξε να σου κανω δωρο ενα ματακι.καλοριζικο απο τωρα.

bokostas 10-09-10 00:05

Δημήτρη αν σου περισσεύουν λεφτά, πάρε το cayman, είναι κορυφαίο.
Αν δεν σου περισσεύουν, πάρε το Rio, μια χαρά είναι και μάλλον η χρυσή τομή μεταξύ ποιότητας και τιμής.
Αν ζορίζεσαι, δες τα κινέζικα (Anubias, Heto, Resun, Sunsun κλπ), κάποια είναι πολύ αξιόλογα και οικονομικά.
Αν ζορίζεσαι ακόμη περισσότερο, βλέπε τις αγγελίες, συχνά βγαίνουν ενυδρεία στην μισή τιμή των καινούριων.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:01.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01861 seconds with 11 queries