Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=139)
-   -   προυποθεσειςγια Pterophyllum scalare (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=35430)

VASILISNFW 14-11-09 01:15

προυποθεσειςγια Pterophyllum scalare
 
Γεια σας και απο μενα... πριν μερικες μερες μου εκαναν δωρο 3 αγγελοψαρα καποιοι φιλοι που ξερουν οτι διατηρω ενυδριο. το προβλημα μου ειναι οτι το ενυδριο που εχω εχει μεσα μερικα γκαπυ και απο οτι διαβασα για κανενα λογω τα λιτρα μου δεν ειναι αρκετα για αυτο το ειδος. ανεξαρτητα απο αυτο η συνθεση του ενυδριου ειναι λαθος. γιαυτο αποφασισα την κατασκευη νεου !!!! συνεπως ακου ιδεες για το μεγεθος το ειδος της φιλτρανσης και γενικα καθε βοηθεια ειναι πολυτιμη απο λεπτομερειες συγκολησης τζαμιων μεχρι υποστρωμα και φυτα .


κυριοι τα φωτα σας!

Πάνος 14-11-09 01:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από VASILISNFW (Μήνυμα 389223)
απο λεπτομερειες συγκολησης τζαμιων μεχρι υποστρωμα και φυτα!

αυτα που λες και μονο πιο πανω ειναι ολοκληρες εγκυκλοπαιδειες...
θα πρεπει να ψαξεις εδω μεσα για συγκολησεις τζαμιων ..για φυτεμενα ενυδρεια..για σκαλαρια...
ειναι ασυλληπτα πολλες οι πληροφοριες...
ενδεικτικα μονο θα σου πω μερικες συμβουλες.
1.τα σκαλαρια θελουν υψος ..δωσε τουλαχιστον 50 εκ υψος στο ενυδρειο...
2.με 3αδα θα εχεις προβλημα...ειτε διαπιστωμενο ζευγαρι ειτε απο 5αδα και πανω..οποτε μιλαμε για μινιμουμ 200 λιτρα.
3. οπωσδηποτε αγορα αντιστροφης οσμωσης. αν εχεις σκληροτητα στο δικτυο σου πανω απο 5. ουτε το απιονισμενο σε συμφερει και η τυρφη δεν ειναι και οτι πιο σταθερο...θα ελεγα οτι συμπληρωνει την ΑΟ παρα οτι την υποκαθιστα...
4. φιλτρανση με αφθονο βιολογικο υλικο αλλα οχι πολυ δυνατη ροη. δεν ειναι δεινοι κολυμβητες...
απο εκει και περα διαβασε για τις αναγκες του ειδους και οτι απορια εχεις τα ξαναλεμε..

imichal 14-11-09 15:50

Παράθεση:

δωσε τουλαχιστον 50 εκ υψος στο ενυδρειο...
και βάλε.....

VASILISNFW 14-11-09 18:41

ξεκιναω λοιπον το διαβασμα ... παντως για το υψος ελεγα γυρο στα 50 ι επιφανεια του νερου,,, και απο λιτρα γυρω στα 120-150 :rolleyes: μικρο ε???
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 389225)
.
3. οπωσδηποτε αγορα αντιστροφης οσμωσης. αν εχεις σκληροτητα στο δικτυο σου πανω απο 5. ουτε το απιονισμενο σε συμφερει και η τυρφη δεν ειναι και οτι πιο σταθερο

να ρωτησω??:rolleyes::rolleyes: εχω δει κατι ρητινες που κανουν το νερο απεσταγμενο σε στηλες ... αυτες μετα αναγενονται με οξυ και ξαναχρησιμοποιουντε! ξερει κανεις κατι για αυτες αν κανουν για ενυδριο??(γενικοτερα υπαρχουν τετοιες στη βιομηχανια σαν ανιονικα και κατιονικα φιλτρα ή μικτα )και γενικα μαλακωνουν το νερο παρα πολυ. χρησιμοποιουντε και στα εργαστηρια χημειας.

Γιώργος Κ 14-11-09 18:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από VASILISNFW (Μήνυμα 389296)
να ρωτησω??:rolleyes::rolleyes: εχω δει κατι ρητινες που κανουν το νερο απεσταγμενο σε στηλες ... αυτες μετα αναγενονται με οξυ και ξαναχρησιμοποιουντε! ξερει κανεις κατι για αυτες αν κανουν για ενυδριο??(γενικοτερα υπαρχουν τετοιες στη βιομηχανια σαν ανιονικα και κατιονικα φιλτρα ή μικτα )και γενικα μαλακωνουν το νερο παρα πολυ. χρησιμοποιουντε και στα εργαστηρια χημειας.

Εχεις μικρο ενυδρειο για σκαλαρια!
Στο παρελθον ειχα χρησιμοποιησει ρητινες που "αναγεννουνται" με αλατι ... κατι που δε θα σου προτεινα! Η αντιστροφη οσμοση αργα η γρηγορα θα ειναι απαραιτητη ... και θα σου λυσει και τα χερια!!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:15.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01352 seconds with 11 queries