Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Καύσωνας και θερμοστάτης. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=25820)

makis206 23-06-08 15:00

Καύσωνας και θερμοστάτης.
 
Μια ερωτησούλα έχω σαν αρχάριος -αν και λίγο χαζή φαντάζομαι...:grin:

Τώρα με τις ζέστες που το νερό του ενυδρείου βρίσκεται έτσι κι αλλιώς πάνω απ'τους 26 βαθμούς Κελσίου, υπάρχει λόγος να κρατάμε τον θερμοστάτη στην πρίζα ;

Μη με πάρετε με τις ντομάτες...! :D

ΑΝΤΩΝΗΣ1980 23-06-08 15:05

Δεν ριχνουμε ντοματες γιατι και αυτες ακριβυναν και δεν συμφερει.:D:D:D

Οχι δεν υπαρχει λογος να ειναι στην μπριζα.

chemical mac 23-06-08 15:22

αν η θερμοκρασία χώρου είναι πάνω από 26 ο θερμοστάτης δεν δουλεύει...οπότε και στη πρίζα να μείνει δεν σε πειράζει αφού δεν καταναλώνει ρεύμα

makis206 23-06-08 16:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΑΝΤΩΝΗΣ1980 (Μήνυμα 275450)
Δεν ριχνουμε ντοματες γιατι και αυτες ακριβυναν και δεν συμφερει.:D:D:D

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από chemical mac (Μήνυμα 275457)
.........και στη πρίζα να μείνει δεν σε πειράζει αφού δεν καταναλώνει ρεύμα

Τελικά Αντώνη για ντομάτες ήταν η ερώτηση κι ας κοστίζουν, χαλάλι μου !:smt044

Να είστε καλά για τις απαντήσεις σας παίδες, ευχαριστώ !:smt055

netblues 23-06-08 19:17

Τον βγαζουμε και τον ξαναβαζουμε κατα τον οκτωβρη...να μην μαζευει και αλγη..

dizio 23-06-08 21:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από netblues (Μήνυμα 275506)
Τον βγαζουμε και τον ξαναβαζουμε κατα τον οκτωβρη...να μην μαζευει και αλγη..

γιατί βρε, αφού γίνεται πιο όμορφος έτσι:D

makis206 24-06-08 00:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από netblues (Μήνυμα 275506)
Τον βγαζουμε και τον ξαναβαζουμε κατα τον οκτωβρη...να μην μαζευει και αλγη..

Σωστό κι αυτό, έτσι κι αλλιώς τσεκάρω τη θερμοκρασία πρωί μεσημέρι και βράδυ και δύσκολα θα μου ξεφύγει απ'τα επιθυμητά όρια, μέχρι στιγμής πάντως παίζει από 27 μέχρι και 29 (οριακά) η θερμοκρασία απ'την αρχή του Ιούνη και στις αλλαγές νερού της τάξης των 20-30% δεν έχει πέσει κάτω από 26 ακόμα.

Μια χαρά με βλέπω οπότε μάλλον θα τον βγάλω απ'το νερό, ευχαριστώ !

-+5

xontros 24-06-08 00:31

Ερώτηση στην ερώτηση:

Εγώ πάλι έχω τα ανεμιστηράκια μου, και δεν έχω κάποιο controller για τη θερμοκρασία (π.χ. eliwell).. Τα βάζω και λειτουργούν με χρονοδιακόπτη, αλλά επειδή δεν έχω το χρόνο και τη δυνατότητα να είμαι συνεχώς από πάνω και να το ελέγχω, έχω ρυθμίσει το χρονοδιακόπτη κάπως συντηρητικά (δλδ να λειτουργεί το ανεμιστηράκι πολλές ώρες), και έχω το θερμοστάτη κανονικά, ώστε αν το ανεμιστηράκι το παρακάνει, να πάρει μπρος ο θερμοστάτης.. Εξάτμιση χωρίς λόγο θα μου πείτε, οκ, δεκτόν.. Σαν "τσαμπατζίδικη" λύση, είναι λάθος? :smt120

nashty11 24-06-08 00:36

Νομίζω ότι έχει αναφερθει σε προηγούμενα ποστ και το μόνο πρόβλημα είναι η χωρίς λόγο κατανάλωση ρεύματος... Από την άλλη μην σε παίρνω και στο λαιμό μου γιατί εμπειρία επί του θέματος δεν έχω...

kalagio 24-06-08 00:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από xontros (Μήνυμα 275618)
Ερώτηση στην ερώτηση:

Εγώ πάλι έχω τα ανεμιστηράκια μου, και δεν έχω κάποιο controller για τη θερμοκρασία (π.χ. eliwell).. Τα βάζω και λειτουργούν με χρονοδιακόπτη, αλλά επειδή δεν έχω το χρόνο και τη δυνατότητα να είμαι συνεχώς από πάνω και να το ελέγχω, έχω ρυθμίσει το χρονοδιακόπτη κάπως συντηρητικά (δλδ να λειτουργεί το ανεμιστηράκι πολλές ώρες), και έχω το θερμοστάτη κανονικά, ώστε αν το ανεμιστηράκι το παρακάνει, να πάρει μπρος ο θερμοστάτης.. Εξάτμιση χωρίς λόγο θα μου πείτε, οκ, δεκτόν.. Σαν "τσαμπατζίδικη" λύση, είναι λάθος? :smt120

Κι εγω το ίδιο έχω κανει αν και απο οτι είχα δει σε ενα σχετικο αρθρο αλλου φορουμ(δε ξερω αν πρεπει να το δημοσιευσω) ειναι ευκολο να μπει Eliwell

netblues 24-06-08 00:39

Τα ανεμιστηρακια κατεβαζουν τη θερμοκρασια μεχρι καποιου σημειου..
Μετα απλα δεν παει πιο κατω.
Οποτε ο θερμαντηρας παραμενει υπερβολή.

delta66 24-06-08 02:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από xontros (Μήνυμα 275618)
Ερώτηση στην ερώτηση:

Εγώ πάλι έχω τα ανεμιστηράκια μου, και δεν έχω κάποιο controller για τη θερμοκρασία (π.χ. eliwell).. Τα βάζω και λειτουργούν με χρονοδιακόπτη, αλλά επειδή δεν έχω το χρόνο και τη δυνατότητα να είμαι συνεχώς από πάνω και να το ελέγχω, έχω ρυθμίσει το χρονοδιακόπτη κάπως συντηρητικά (δλδ να λειτουργεί το ανεμιστηράκι πολλές ώρες), και έχω το θερμοστάτη κανονικά, ώστε αν το ανεμιστηράκι το παρακάνει, να πάρει μπρος ο θερμοστάτης.. Εξάτμιση χωρίς λόγο θα μου πείτε, οκ, δεκτόν.. Σαν "τσαμπατζίδικη" λύση, είναι λάθος? :smt120

:smt023:smt023 Σωστη κινηση αλλα δεν ειναι τσαμπατζιδικη λυση, σου φαινεται.
Το εχω κανει και γω στο μονομαχοενυδρειο αλλα τελικα θα βαλω και εκει eliwell γιατι θα τα βγαλει τα λεφτα του (50€) καποια στιγμη απο την οικονομια ρευματος που θα μου κανει.
Θα δουλευει λιγοτερο το ανεμιστηρακι, και καθολου ο θερμαντηρας. Σε μεγαλυτερη κλιμακα θα γινει οικονομια σε μεγαλο ενυδρειο που θα εχει περισσοτερα ανεμιστηρακια και μεγαλυτερο θερμαντηρα.

Αλλα πλεονεκτηματα: διπλη λειτουργεια (θερμαντηρα-ανεμιστηρακια), ασφαλεια σε περιπτωση του γνωστου κοληματος του θερμαντηρα που ακουμε κατα καιρους, με αποτελεσμα τη "ψαροσουπα", ρυθμιση θερμοκρασιας με ακριβεια δεκατου του βαθμου C, , θα μπορεις να βγαλεις το θερμαντηρα εκτος νερου για "καλοκαιρινες διακοπες", πολυτελεια να βλεπεις στο ηλεκτρονικο καντραν τη ακριβη θερμακρασια
(το εχω ερωτευθει μιλαμε :smt060)

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από netblues (Μήνυμα 275626)
Τα ανεμιστηρακια κατεβαζουν τη θερμοκρασια μεχρι καποιου σημειου..
Μετα απλα δεν παει πιο κατω.
Οποτε ο θερμαντηρας παραμενει υπερβολή.

Παει παει. :D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:22.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,08047 seconds with 11 queries