Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Θαλασσινό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=9)
-   -   To Ιχθυοδοχειον μου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14331)

Θανάσης 26-11-06 21:18

To Ιχθυοδοχειον μου
 
8 Συνημμένο(α)
Ηρθε καιρός λοιπον να σας παρουσιάσω το μικρό μου ενυδρειο:p

Ειναι μόλις 60 λίτρα και έχει τρεις αγαπητους κατοικους

το γκομπάκι

το fighting conch

και ....τον Ιππόκαμπο :p:p,ειναι αγοράκι και ειναι στο ειδος Η.Kuda.(ακόμα δεν του έχω βγάλει όνομα και περιμένω προτάσεις..)

ορίστε και κάποιες φωτογραφίες .βεβαια αδικουν λιγάκι(δηλ. πολύ)

Θανάσης 26-11-06 21:31

Περιμένω σχόλια και παρατηρησεις (ακόμα ειναι υπο κατασκευη οπότε θέλω προτάσειςς...;))

accnt 26-11-06 22:06

Θανάση τι παρατηρήσεις να σου κάνουμε, αφού είσαι πρωτοπόρος στο ενυδρείο με Ιππόκαμπο.
Εσύ θα πράττεις και θα μας λες πως πάει…. Έκαστος στο είδος του!
Μπράβο και καλή συνέχεια…. Φαντάζομαι θα περιμένεις να βρεις μια καλή κοπέλα για τον …Μάρκο?:D

chrysan8os(goldy) 26-11-06 22:39

καταρχας να πω μπραβω για το ενυδρειο σας!!!τωρα θα σας προτεινα τον μικρο υπποκαμπο να τον ονομασετε Binki αφου ειναι αλογο του νερου και αξιζει αλογισιο ονομα!!!καλη συνεχεια!!!:cool:

gwgw 27-11-06 12:28

κουκλος ο hippo σου...!!!

Giwrgos23 27-11-06 16:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από accnt (Μήνυμα 140037)
Θανάση τι παρατηρήσεις να σου κάνουμε, αφού είσαι πρωτοπόρος στο ενυδρείο με Ιππόκαμπο.
Εσύ θα πράττεις και θα μας λες πως πάει…. Έκαστος στο είδος του!
:D

κατ'αρχην μπραβο θαναση πολλη καλο κρατα μας ενημερους

2ον εχει και αλλος ενυδρειο ιπποκαμπισιο σας αφηνω να το ψαξετε κ.ACCNT
ειστε και μοδερατορας τσσσ τσσσσ τσσσσ(ειναι και συνμοδερατορας σας)

Tolis 27-11-06 17:04

Ερωτηση περαστικου (εγω ειμαι απο διπλα απο το γλυκο): Δεν σε ενδιεφερε να βαλεις ζευγαρι(α)?

accnt 27-11-06 17:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Giwrgos23 (Μήνυμα 140165)
2ον εχει και αλλος ενυδρειο ιπποκαμπισιο σας αφηνω να το ψαξετε κ.ACCNT
ειστε και μοδερατορας τσσσ τσσσσ τσσσσ(ειναι και συνμοδερατορας σας)

Εεε??? Ποιος που τι?:rolleyes:

Θανάσης 27-11-06 17:27

Eυχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια:p

Παράθεση:

Θανάση τι παρατηρήσεις να σου κάνουμε, αφού είσαι πρωτοπόρος στο ενυδρείο με Ιππόκαμπο.
Εσύ θα πράττεις και θα μας λες πως πάει…. Έκαστος στο είδος του!
Παρατηρήσεις μπορειτε να μου κάνετε χίλιες ,αφου οι περισότεροι ειναι πιο εμπροι απο μένα.πχ για τους βράχους την σύνθεση και άλλα τόσα .....

Παράθεση:

Ερωτηση περαστικου (εγω ειμαι απο διπλα απο το γλυκο): Δεν σε ενδιεφερε να βαλεις ζευγαρι(α)?
Λοιπόν πρώτα ο Θεός και το καλοκαιρι θα πάρω μεγαλήρερο και σωστότερο ενυδρειο..τωρα αν βάλω και άλλον ένα ιππόκαμπο θα συνοστιθούν εκει πέρα ,οπότε υπομονή ως το καλοκαιρι....

Giorgos 27-11-06 17:34

Θανάση, πολύ καλή προσπάθεια. Περιμένουμε να δούμε το μεγαλύτερο ενυδρείο... αυτή τη φορά με ζευγάρι(α) ιππόκαμπου.
Πιστεύω ότι ο ιππόκαμπος θα χρειάζεται περισσότερα σημεία από τα οποία μπορεί να πιαστεί και να "ξεκουράζεται".
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από accnt (Μήνυμα 140175)
Εεε??? Ποιος που τι?:rolleyes:

Θα τον αφήσω να μιλήσει ο ίδιο.....

Θανάσης 27-11-06 17:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Giorgos (Μήνυμα 140180)
Πιστεύω ότι ο ιππόκαμπος θα χρειάζεται περισσότερα σημεία από τα οποία μπορεί να πιαστεί και να "ξεκουράζεται".

.

όντος...καποια αλγη θα ειναι καλά πιστευω...

Giorgos 27-11-06 18:54

Η άλγη ίσως να είναι και το ιδανικότερο για τους ιππόκαμπους αφού εκτός από το να προσφέρει "πιασίματα", προσφέρει και κάλυψη.

Νίκος 27-11-06 19:10

Θανάση καλησπέρα και από εμένα. Αφού διάλεξες ιππόκαμπο, προσπάθησε να κρατήσεις χαμηλά την κυκλοφορία του νερού, πράγμα παράτερο για τα υπόλοιπα ήδη και για αυτό προτιμάμε σπέσιαλ τάνκ (και όχι μόνο για αυτό). Κάτι άλλο που είναι καλό να προσέξεις είναι να ελατώσεις έως και να εξαφανίσεις τυχόν φυσαλίδα που υπάρχει στο νερό, πράγμα επικίνδυνο για τον αρσενικό. Δεν έχω να προτείνω όνομα, προτείνω όμως να του βάλεις γρήγορα πάνω από μια θυλικιά, άλγη (που άλλα ήδη όπως τάνκ θα την χτυπήσουν) και οπωσδήποτε κλαράκια η οτιδήποτε άλλο μπορεί να κρατηθεί πάνω του. Κράτα γερά.:smt006:-P

Θανάσης 27-11-06 19:21

Αλγη ειναι μέσα στο πρόγραμμα;)
εντωμεταξύ λεω να βάλω κατι πλαστικά φυτά (αυτά που βάζουν στου γλυκου νερου)

Η ροή ειναι μια χαρά:)

Να βάλω θηλυκια αλλά σε 60λ δεν θα ειναι στενάχωρα.;;..:(

Giwrgos23 27-11-06 19:25

accnt σου λυθηκε η απορια συνχομπιστα φιλε μου http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=11589
στην 2 φωτο αριστερο ενυδριο-sump εαν μπορουσες να κανεις zoom θα εβλεπες ιπποκαμπους:D:D:Dτους εχω δει απο κοντα χιχι

επειδη ο γραπτος λογος οπως εχουμε πει παρεξηγητε τα σχολια μου ειναι καθαρα φιλικοπειραχτηκα (γιαννη)και προς θεου γνωριζεις οτι θαυμαζω το εργο σου πανω στο αλατι

Giorgos 27-11-06 20:36

Για πες μας Θανάση, ο ιππόκαμπος είναι tank bred ή άγριος; Ρωτάω για να καταλάβω τη δυσκολία (αν έχεις) στο τάισμά του αφού ως γνωστόν οι άγριοι έχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις σε ζωντανές τροφές (κυρίως mysis shrimps).

Θανάσης 27-11-06 20:58

Eνοήται πως το αγόρασα tank bred ;)

accnt 27-11-06 23:59

Άρα έχω την δικαιολογία γιατί δυστυχώς όταν πήγα εγώ δεν είχε. :(
Όμως έχεις δίκιο για την «πρωτοπορία».;)

Άντε ρε Νίκο χώσε λίγο να ευχαριστηθεί το ματάκι μας. Έπαθα που έπαθα την πλάκα μου με τα clams. Θέλω κι΄ άλλο!:smt026

Γιώργο εννοείται ότι κάνουμε και πλάκα ε? Αλίμονο να σε παρεξηγήσω… ;)

accnt 28-11-06 21:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Θανάσης (Μήνυμα 140198)
εντωμεταξύ λεω να βάλω κατι πλαστικά φυτά (αυτά που βάζουν στου γλυκου νερου)

Για πολλή λίγο εως καθόλου....
Είπαμε πάμε για super ενυδρείο ιπποκάμπων :p.

Giorgos 28-11-06 21:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Θανάσης (Μήνυμα 140198)
λεω να βάλω κατι πλαστικά φυτά (αυτά που βάζουν στου γλυκου νερου)

Από τη μία θα κάνει καλό στον/στους ιππόκαμπο/ους, αλλά από την άλλη θα είναι τελείως αφύσικο. Γιατί δεν βάζεις κατευθείαν ένα κομματάκι άλγη και συμπληρώνεις περισσότερη με τον καιρό;

Θανάσης 29-11-06 16:16

Mέχρι να αγοράσω

Παράθεση:

Γιατί δεν βάζεις κατευθείαν ένα κομματάκι άλγη και συμπληρώνεις περισσότερη με τον καιρό;
Παράθεση:


εντωμεταξύ λεω να βάλω κατι πλαστικά φυτά (αυτά που βάζουν στου γλυκου νερου)
μεχρι να αγοράσω...

Θανάσης 23-12-06 20:17

ΑΝΑΒΑΘΜΗΣΗ
 
4 Συνημμένο(α)
Μετα απο την ευγενική χοργια των Neon κ, Obelix(Reifen) (1000 ευχαριστώ:p)
και την προσθἠκη μις αποικιας πολυπόδων :p:p το ενυδρειάκι μου σουλουπώθηκε! και ο Ποσειδων περναει ομορφες στιγμές:D

accnt 24-12-06 21:41

Ωραίο Θανάση. Οι πολύποδες έχουν ανοίξει ε?

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Θανάσης (Μήνυμα 144840)
και ο Ποσειδων περναει ομορφες στιγμές:D

Περιμένει την καλή του όμως.....:D

gwgw 22-03-07 15:10

κανενα νεοτερο...? :)

Θανάσης 24-03-07 23:50

Δυστυχώς όχι.....
τα ίδια,σχεδίαζα βέβαια για ένα καινούργιο ενυδρείο,στο παραστάκ ήμουνα να το αγοράσω\παραγγείλω αλλά τελικά μόλις τα συλλογιστκα όλα και μετά από ώριμη σκέψη το ματαίωσα, τώρα θα δούμε.....

Apostolis 26-03-07 09:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Θανάσης (Μήνυμα 163802)
Δυστυχώς όχι.....
τα ίδια,σχεδίαζα βέβαια για ένα καινούργιο ενυδρείο,στο παραστάκ ήμουνα να το αγοράσω\παραγγείλω αλλά τελικά μόλις τα συλλογιστκα όλα και μετά από ώριμη σκέψη το ματαίωσα, τώρα θα δούμε.....

ΚΑΝΟΝΑΣ:
Όταν μας μπαίνει η ιδέα για καινούριο ενυδρείο, ΠΟΤΕ δεν κάνουμε ώριμη σκέψη!!! Το παίρνουμε όσο είναι "ζεστό" ακόμη το θέμα... ("υπο την επίρρεια"!!!) (:smt030)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:55.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02601 seconds with 11 queries