Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=159)
-   -   Νεα λιμνη (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43091)

nikolaras 24-08-10 20:23

Νεα λιμνη
 
Χαιρετώ όλους.
Πραγματικά απίστευτο φόρουμ, μια γρήγορη ματιά και "έπαθα" από τον όγκο και την ποιότητα των δημοσιεύσεων.Σας αξίζουν συγχαρητήρια.
Στο θέμα μας τώρα, βρίσκομαι εδώ, γιατί σκέφτομαι να φτιάξω σιγά σιγά μια λιμνούλα στον κήπο μου (ιδιοκατασκευή) σε ένα μικρό συνοικισμό στους πρόποδες της Πίνδου.
Το πρόβλημα είναι ότι αν βάλω ψάρια θα μαζεύονται οι οχιές, για να τρώνε.... Είδωμεν.
Καλώς σας βρήκα !!!

POURITANOS 24-08-10 23:17

Καλός ηρθες καταρχήν .

Έχε υπόψη ότι τα ερπετά αντιλαμβάνονται την υγρασία από χιλιόμετρα.
Αν έχει οχιές η περιοχή σου θα σου συμβούλευα να συμβιβαστείς με την δημιουργία ενός μεγάλου ενυδρείου.:(

Παρόλα αυτά εδώ είμαστε για το οτιδήποτε.

in the pond 24-08-10 23:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikolaras (Μήνυμα 473019)
Χαιρετώ όλους.
Πραγματικά απίστευτο φόρουμ, μια γρήγορη ματιά και "έπαθα" από τον όγκο και την ποιότητα των δημοσιεύσεων.Σας αξίζουν συγχαρητήρια.
Στο θέμα μας τώρα, βρίσκομαι εδώ, γιατί σκέφτομαι να φτιάξω σιγά σιγά μια λιμνούλα στον κήπο μου (ιδιοκατασκευή) σε ένα μικρό συνοικισμό στους πρόποδες της Πίνδου.
Το πρόβλημα είναι ότι αν βάλω ψάρια θα μαζεύονται οι οχιές, για να τρώνε.... Είδωμεν.
Καλώς σας βρήκα !!!

Καλώς όρισες στην παρέα μας και καλή διαμονή.

Οι οχιές δεν τρώνε ψάρια, για άλλους λόγους μπορούν να πλησιάσουν μια λίμνη και αυτοί είναι τα ποντίκια και τα πετούμενα.

Προσωπικά διαμένω σε μια οικία σε μια κοινότητα στην Κύπρο, η οποία βρίσκεται πολύ κοντά στους αγρούς. Στην περιοχή υπάρχουν οχιές. Διατηρώ δική μου δεξαμενούλα για 8 τόσα χρόνια και ποτέ δεν έχω παρατηρήσει στην αυλή μου τέτοιο φίδι. Μια φορά έχω συναντήσει φίδι στην αυλή μου, αλλά άκακο χωρίς δηλητήριο, το οποίο και άφησα να εκπληρώσει το έργο του.

Οι οχιές δεν συνηθίζουν να εμπλέκονται με τους ανθρώπους, για να τύχει αυτό πρέπει να συντρέχουν λόγοι, όπως π.χ. ακάθαρτοι εγκατελημμένοι χώροι με ποντίκια. Η συχνή δράση του ανθρώπου, συνήθως απομακρίνει αυτά τα ζώα από το περιβάλλον τους.

Αν το πρόβλημα εκεί που ζεις νομίζεις ότι είναι μεγάλο, προσπάθησε ώστε η δεξαμενούλα που να κάνεις να έχει καθαρό πεδίο, χωρίς υπερβολή στα φυτά με επακόλουθο κρυψώνες.

lucy 25-08-10 09:53

Καλώς ήρθες και καλή επιτυχία! :p

Οι οχιές δεν μπαίνουν στο νερό. Το πιθανότερο είναι να δεις νερόφιδα τα οποία είναι εντελώς ακίνδυνα για τον άνθρωπο.

Εμείς έχουμε ένα δυο που επισκέπτονται συχνά την λιμνούλα μας και τα θέλουμε. Διώχνουν τα βατράχια που μας κάνουμε "κεφάλι" από τα κουαξ κουαξ :D

MIXALIS CYPRUS 25-08-10 11:27

Σκεψου να κατεβεις ενα πρωι για να δεις τη λιμνη σου και να εχεις μπροστα σου αυτο το θεαμα http://www.youtube.com/watch?v=OVqCMvAPDFc :shock:

Παντως και εγω πιστευω οτι ειναι σπανιο φαινομενο επειδη ρωτησα πολλα ατομα που εχουν λιμνη και μου ειπαν οτι οχια δεν ειδαν ποτε τους ..

Καλη αρχη λοιπον !

lucy 25-08-10 12:43

Για την ακρίβια ήταν απόγευμα! :D

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...b-dscf5713.jpg

kingrim 25-08-10 12:48

απαπα καλα και δεν το εδωσες μια :smt075 :smt064

in the pond 25-08-10 13:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kingrim (Μήνυμα 473269)
απαπα καλα και δεν το εδωσες μια :smt075 :smt064

Δεν τα σκοτώνουμε αυτά. Πολύ πολύ να τα απομακρίνουμε αν δε μας αρέσει η παρέα τους. Είναι εντελώς ακίνδυνα όπως και να' χει.:p

Μιχάλη, και στην Κύπρο έχουμε νερόφιδα, τα natrix natrix cypriaca, έτοιμα για τον αφανισμό. Χωρίς καμία απολύτως προσπάθεια από το κράτος για διατήρηση των υγροβιότοπων τους.

kingrim 25-08-10 13:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από in the pond (Μήνυμα 473274)
Δεν τα σκοτώνουμε αυτά. Πολύ πολύ να τα απομακρίνουμε αν δε μας αρέσει η παρέα τους. Είναι εντελώς ακίνδυνα όπως και να' χει.:p

Μιχάλη, και στην Κύπρο έχουμε νερόφιδα, τα natrix natrix cypriaca, έτοιμα για τον αφανισμό. Χωρίς καμία απολύτως προσπάθεια από το κράτος για διατήρηση των υγροβιότοπων τους.

εγω λογο του οτι δεν ξερω τα καλα και τα κακα οτι φιδι και να δω στο χωριο (μεσα στο οικοπεδο) μια τανκ τουνκ

nikolaras 25-08-10 15:18

Ευχαριστώ όλους για τια απαντήσεις σας.
Το photobucket κάνει service, θα σας δείξω αργότερα που μένω να καταλάβετε τι παίζει.
Δίπλα στο σπίτι μου υπαρχει ένα ποτάμι που το καλοκαίρι στευρεύει, λόγω του ότι μαζεύουν πιο πάνω το νερό για πότισμα. Οταν γίνεται αυτό, τα ψάρια μαζεύονται σε μεγάλες λακούβες "γούρνες" μέχρι να ξεραθούν και αυτές και να ψοφίσουν τα ψάρια.
Μια χρονιά λοιπόν πριν 7 χρόνια μάζεψα τα ψάρια (γύρω στα 300 κομμάτια κεφαλόπουλα και 1 ΜΟΝΟ πέστροφα, η οποία ανακαλύφθηκε στο τέλος) και τα έβαλα μέσα σε μια λιμνούλα με τρεχούμενο νερό από το ποτάμι. Κάτω από μια μεγάλη πέτρα είχε ταμπουρωθεί μια οχιά 130 μήκος και αρκετά χονδρή. Ηταν τόσο αποκρουστική που πραγματικά φοβήθηκα. Η οχιά έτρωγε τα κεφαλόπουλα και περνούσε πολύ ωραία, τώρα αν περνούσαν άλλα φίδια από εκεί για μάσα δεν το γνωρίζω. Η δε πέστροφα, αν και μικρότερη σε μέγεθος από τα κεφαλόπουλα, τα είχε ταράξει στο δάγκωμα, αλλά άργησα να την ανακαλύψω γιατί δεν την κατάλαβα από την αρχή, είχε δαγκώσει το 70% των κεφαλόπουλων και μετά πήρα χαμπάρι τι συμβαίνει.
Αυτή είναι η εμπειρία μου και σκέφτομαι να βάλω ψάρια, η λιμνούλα όμως θα γίνει.
-------------------------
Εδώ μένω, αριστερά της εκκλησίας είναι το ποτάμι που λέγαμε.
Η φώτο είναι τραβηγμένη το Φεβρουάριο.
http://www.aquatek.gr/rimages/albums...a-p1070104.jpg

Γιαννης Μ5 25-08-10 15:28

Απιθανο μερος(πολυ yaris παιζει:D:D:D)

nikolaras 25-08-10 15:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 (Μήνυμα 473317)
Απιθανο μερος(πολυ yaris παιζει:D:D:D)

Και τι yaris :p είχαμε κάποια συνάντηση....
Επίσης θέλω να διευκρινήσω ότι χιονίζει συχνά, ακόμα έχω μια πηγή μέσα στον κήπο μου που βγάζει αρκετό πεντακάθαρο νερό το χειμώνα (από Νοέμβριο μέχρι τον Απρίλιο ανάλογα τις βροχές και τα χιόνια στα βουνά).
Το καλοκαίρι υπάρχει η δυνατότητα ανανέωσης του νερού της λίμνης που θα γίνει μέχρι 2 φορές την εβδομάδα.
http://www.aquatek.gr/rimages/albums...a-pc270095.jpg

MIXALIS CYPRUS 25-08-10 18:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από in the pond (Μήνυμα 473274)
Δεν τα σκοτώνουμε αυτά. Πολύ πολύ να τα απομακρίνουμε αν δε μας αρέσει η παρέα τους. Είναι εντελώς ακίνδυνα όπως και να' χει.:p

Μιχάλη, και στην Κύπρο έχουμε νερόφιδα, τα natrix natrix cypriaca, έτοιμα για τον αφανισμό. Χωρίς καμία απολύτως προσπάθεια από το κράτος για διατήρηση των υγροβιότοπων τους.

Ειχα μιλησει πριν μηνες με επιστημονα που τα παρακολουθει χρονια και μου ειπε οτι οντως ο κινδυνος ειναι πολυ μεγαλος για να αφανιστει..

Ειδικα με αυτα που ετοιμαζουν να κανουν στη λιμνη του παραλιμνιου(που ειναι και ο υγροβιοτοπος τους) δεν τα βλεπω καλα τα πραγματα..

in the pond 25-08-10 18:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS (Μήνυμα 473366)
Ειδικα με αυτα που ετοιμαζουν να κανουν στη λιμνη του παραλιμνιου(που ειναι και ο υγροβιοτοπος τους) δεν τα βλεπω καλα τα πραγματα..

Γι' αυτό ακριβώς μιλάω και εγώ...έχουν δώσει την λίμνη σε κάποιο μεγαλοεπιχειρηματία για να την "κόψει" οικόπεδα...
Το γνωρίζεις αυτό? Είναι ποτέ δυνατόν αγαπητέ Μιχάλη?

Έχω δε μιλήσει με κάτοικους της περιοχής εκεί πέρα και το μόνο που κάνουν είναι να τα σκοτώνουν γιατί δεν υπάρχει καθόλου ενημέρωση για το ότι είναι ακίνδυνα. Ακόμα και το κράτος προσπαθεί να τα ξεφορτωθεί... Συμφέροντα και υποσχέσεις κυβερνήσεων...:(

Εν τω μεταξύ Μιχάλη, μόνο σε δύο βιότοπους συναντάται το συγκεκριμένο φίδι...

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikolaras (Μήνυμα 473321)
Επίσης θέλω να διευκρινήσω ότι χιονίζει συχνά, ακόμα έχω μια πηγή μέσα στον κήπο μου που βγάζει αρκετό πεντακάθαρο νερό το χειμώνα (από Νοέμβριο μέχρι τον Απρίλιο ανάλογα τις βροχές και τα χιόνια στα βουνά).
Το καλοκαίρι υπάρχει η δυνατότητα ανανέωσης του νερού της λίμνης που θα γίνει μέχρι 2 φορές την εβδομάδα.

Δεν είναι λόγος ανησυχίας, φτάνει βέβαια να κάνεις καλά πράγματα από την αρχή έτσι? Μια τέτοια λίμνη απαιτεί πολλά λίτρα και σίγουρα μεγάλο βάθος.

MIXALIS CYPRUS 25-08-10 18:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από in the pond (Μήνυμα 473372)
Γι' αυτό ακριβώς μιλάω και εγώ...έχουν δώσει την λίμνη σε κάποιο μεγαλοεπιχειρηματία για να την "κόψει" οικόπεδα...
Το γνωρίζεις αυτό? Είναι ποτέ δυνατόν αγαπητέ Μιχάλη?

Έχω δε μιλήσει με κάτοικους της περιοχής εκεί πέρα και το μόνο που κάνουν είναι να τα σκοτώνουν γιατί δεν υπάρχει καθόλου ενημέρωση για το ότι είναι ακίνδυνα. Ακόμα και το κράτος προσπαθεί να τα ξεφορτωθεί... Συμφέροντα και υποσχέσεις κυβερνήσεων...:(

Εν τω μεταξύ Μιχάλη, μόνο σε δύο βιότοπους συναντάται το συγκεκριμένο φίδι...
\.

Βασιλη ειναι ακριβως οπως τα λες!

themosb 26-08-10 13:46

φιλε το μερος σου ειναι φανταστικο
προχωρα και μη φοβασαι για φιδια
εγω μενω κυκλαδες στο βουνο που ειναι φουλ στα φιδια αλλα οπως ειπαν και οι προλαλισαντες η παρουσια των ανθρωπων οι θορυβοι τα διωχνουν
υπαρχουν και απωθητικα στο εμποριο οπως και θειαφι ναφθαλινη κλπ
το καλυτερο παντως ειναι οι γατες


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:56.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02070 seconds with 11 queries