Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=148)
-   -   Ερώτηση για ψαροσύνθεση (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=62560)

aias.george 27-05-12 09:46

Ερώτηση για ψαροσύνθεση
 
Θα ήθελα να ρωτήσω εάν μπορώ να βάλω στο ενυδρείο μου cardinal tetra μαζί με kribensis. Από ότι διάβασα όσον αφορά τις παραμέτρους του νερού είναι οριακά και για τα δυο είδη. Το ενυδρείο είναι 125 λίτρα

exelix 27-05-12 10:07

Αν ρίξεις το pH σου μπορείς να βάλεις και τα δύο. Όμως κατά τη διάρκεια της αναπαραγωγής των κριμπένσις δεν μπορεί κανείς να σου εγγυηθεί πώς θα συμπεριφερθούν. Μπορεί απλά να τα διώχνουν μπορεί και να τα τραμπουκίζουν άσχημα, οπότε θα πρέπει να είσαι εκεί και να τα απομονώσεις σε άλλο ενυδρείο αν χρειαστεί.

aias.george 27-05-12 10:17

To PH θα το ρίξω με ΑΟ. Όσον αφορά τον διαχωρισμό μπορώ να μετακομίζω τις krimbensis για λίγο στο 60λιτρο

exelix 27-05-12 10:21

Για μένα είσαι κομπλέ!

aias.george 27-05-12 10:24

Ωραία οπότε αύριο λεω να πάρω 4 krimbensis για αρχή και αργότερα βλέπω για τα cardinal. Για τα cardinal πόσα άτομα προτείνεις για τα λίτρα μου, 15 θα είναι πολλά λες;

exelix 27-05-12 10:31

Όχι δεν είναι πολλά. Πρέπει να έχεις πολλές κρυψώνες και κατά προτίμηση αρκετά φυτεμένο ενυδρείο για τα κριμπενσάκια και όταν σχηματιστεί ζευγάρι μπορεί να χρειαστεί να βγάλεις τα υπόλοιπα. Εγώ θα σου έλεγα πρώτα να πάρεις τους καρδινάλιους. Γενικά πρώτα βάζουμε το πιο αδύναμο είδος, ώστε να προσαρμοστεί. Άσε που άμα είναι ξεψαρωμένοι οι καρδινάλιοι και κυκλοφορούν άνετοι θα αρχίσουν να βγαίνουν τα κριμπενσάκια λιγότερο διστακτικά γιατί οι καρδινάλιοι θα λειτουργούν ως dither fishes. Γενικά είναι αρκετά ντροπαλά τα κριμπ.

aias.george 27-05-12 10:37

Εντάξει να παραγγείλω τα cardinal τότε, αλλά δεν θα είναι πολλά τα ψάρια για αρχή; Φοβάμαι μήπως επιβαρύνω το φίλτρο

exelix 27-05-12 10:45

Όλα είναι σχετικά. Έχεις λίτρα, τα ψαράκια θα τα πάρεις μικρά (άμα τα δεις στη σακούλα του πετ σοπ δε θα πιστεύεις ότι είναι 15 μέχρι να τα μετρήσεις!), έχεις και τεστ έχεις και τον έλεγχο της τροφής. Θες να τα πάρεις σε δύο δόσεις; Θες να κάνεις αλλαγές δυο τρεις μέρες ας πούμε για μεγαλύτερη ασφάλεια; Θες πριν τα πάρεις να αυξήσεις κι άλλο την αρχική βιολογία σου ρίχνοντας για μερικές μέρες παραπάνω τροφή; Λύσεις υπάρχουν πολλές! Καλά κάνεις και προσέχεις βέβαια, ειδικά σε νεοστημένο ενυδρείο, αλλά μην τρελαινόμαστε!

aias.george 27-05-12 16:25

exelix ίσως έχεις δίκιο για την περιττή ανησυχία μου, απλά επειδή τα πήγα καλά μέχρι εδώ δεν ήθελα να κάνω βιαστικές κινήσεις! Εξάλλου cardinal πρέπει να παραγγείλω γιατί δεν υπάρχουν στην Λαμία οπότε θα κάνουν καμιά εβδομάδα να έρθουν, μέχρι τότε μπορώ να συνεχίσω να ταίζω με τροφή για να αυξηθεί λίγο ακόμα η βιολογία μου. Κάτι άλλο τώρα: Όσον αφορά το ΡΗ πότε μου συστήνετε να αρχίσω να το κατεβάζω, όταν βάλω τα cardinal ή να περιμένω να βάλω και τις krimbensis και μετά;

Dimis 27-05-12 16:59

To ιδανικο θα ηταν να μαθαινες σε τι ph ειναι τωρα οι καρδιναλιοι και να εφτιαχνες το ph σου βαση αυτου ωστε να ειχες την τελεια προσαρμογη...
Αν δεν ειναι εφικτο αυτο,το πιθανοτερο ειναι να ειναι τα ψαρακια σε νερο βρυσης .
Οποτε βαλτα μεσα σε νερο βρυσης,οχι πανω απο 7.5 ph ομως,και καθε 4-5 μερες ριχνε την σκληροτητα κατα 0.1-0.2 ph εως οτου να φτασεις στο επιθυμητο.
Ιδανικο για να ειναι καλα και τα 2 ειδη το 6.5-6.8 ph με 3-5 kh και 25 c.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:12.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01517 seconds with 11 queries