Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ενυδρεία με ασπόνδυλα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=163)
-   -   Το νέο μου γαριδοενυδρείο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=65881)

Alex_Salonica 01-07-13 10:58

Το τελευταίο διάστημα οι cardinals έχουν ξεθαρρέψει απίστευτα αφού τις βλέπω πλέον σχεδόν σε όλη την αριστερά πλευρά(η δεξιά πλευρά είναι ακόμα ακατοίκητη). Ασυναίσθητα άρχισα να τις μετράω, 1, 2 3, ....15 για στάσου.. 15?! μα εγώ έχω 9.. ήταν 10 με μία απώλεια τις πρώτες μέρες...
Κοιτώντας πιο προσεκτικά στη μεγάλη ρίζα παρατηρώ ότι αρκετές είναι πολύ μικρότερες από τις υπόλοιπες όχι όμως νεογέννητα, για την ακρίβεια είναι σχεδόν ενήλικες!

Βρε τις άτιμες.. χαμπάρι δεν πήρα πότε γέννησαν και ούτε ξεμύτισε ποτέ γαριδάκι μέσα από τις κουφάλες της ρίζας!
Από το μέγεθος κατάλαβα ότι τελικά οι cardinal όπως αναμενόταν ήταν οι πρώτες που γέννησαν και σίγουρα υπάρχει και νεότερη γενιά.
Ελπίζω σε λίγο καιρό να αρχίσω να μετράω γεωμετρικά αν και βέβαια οι Sulawesi γεννάν πολύ λιγότερα μικρά σε σχέση με τα άλλα είδη.

Το μυστήριο με τις red tigri παραμένει και οι harlequin έχουν μειωθεί αισθητά αλλά τα καρδιναλάκια μου αναπτέρωσαν το ηθικό και σκέφτομαι ξανά να δοκιμάσω με red tigri ή/και orchid αν μπορέσω να βρω.

Χθεσινές μετρήσεις:
pH:8.0
GH:7
KH:3
Temp:28.5C
TDS:150

sarpijk 01-07-13 11:51

Να σου ζησουν! Πως εξηγειται ομως αυτη η μειωση στους πλυθησμους των αλλων ειδων? Υπαρχει περιπτωση να υπερισχυσει ενα στο τελος?

nicpapa 01-07-13 12:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sarpijk (Μήνυμα 775216)
Να σου ζησουν! Πως εξηγειται ομως αυτη η μειωση στους πλυθησμους των αλλων ειδων? Υπαρχει περιπτωση να υπερισχυσει ενα στο τελος?

Καποια στιγμη ισως ναι , αλλα ειναι μεγαλο το ενυδρειο θα αργησει παρα πολυ να γίνει αυτο ...

Αντε καλορίζικα , οπότε μια χαρά κανουν την δουλεία τους τα μινεραλς, και απο τις μετρησεις εισαι οκ για να μεγαλωσαν και τα μικρά..
Μηπως αυτες ητανε πιασμενες απο την φυση?
Δεν μπορω να σκεφτω κατι άλλο... :confused:

Alex_Salonica 03-07-13 11:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nicpapa (Μήνυμα 775220)
Καποια στιγμη ισως ναι , αλλα ειναι μεγαλο το ενυδρειο θα αργησει παρα πολυ να γίνει αυτο ...

Αντε καλορίζικα , οπότε μια χαρά κανουν την δουλεία τους τα μινεραλς, και απο τις μετρησεις εισαι οκ για να μεγαλωσαν και τα μικρά..
Μηπως αυτες ητανε πιασμενες απο την φυση?
Δεν μπορω να σκεφτω κατι άλλο... :confused:

Ευχαριστώ :)

Όντως τα mineral είναι μονόδρομος αφού παλιότερα χωρίς mineral τις είχα για 1,5 χρόνο περίπου χωρίς ποτέ να καταφέρω ούτε καν έκδυση.
Όποιος έχει πλέον Α/Ο και mineral είναι σχετικά εύκολο να τις διατηρήσει.

Αν όλα πάνε καλά λογικά του χρόνου τέτοια εποχή θα αρχίσω να μοιράζω :D

nazgul 03-07-13 20:13

Προλαβαινουμε να κολλησουμε κανενα ενυδρειο μεχρι τοτε ;)

nicpapa 04-07-13 00:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Alex_Salonica (Μήνυμα 775622)
Ευχαριστώ :)

Όντως τα mineral είναι μονόδρομος αφού παλιότερα χωρίς mineral τις είχα για 1,5 χρόνο περίπου χωρίς ποτέ να καταφέρω ούτε καν έκδυση.
Όποιος έχει πλέον Α/Ο και mineral είναι σχετικά εύκολο να τις διατηρήσει.

Αν όλα πάνε καλά λογικά του χρόνου τέτοια εποχή θα αρχίσω να μοιράζω :D

Eιδες τελικά δουλειά που κάνουν ?
Χαχα εχε με στα υποψιν σου .... Δεν ξερω ή εσυ ή ο Σαββας θα με προμηθευσετε... :D
Δες το και σαν back up... :D
Εχω πολλές ανουμπιες και κρυπτοκορινες ...και εξοπλισμο ετοιμο:D ακομη και cladophora εκτρέφω:D

Alex_Salonica 19-08-13 11:45

Μετά από απουσία 3 εβδομάδων που στην ουσία το ενυδρείο έμεινε απείραχτο για ένα μήνα επέστρεψα και αντίκρισα αυτό! :smt101
http://www.aquatek.gr/rimages/albums...psb643ea87.jpg
http://www.aquatek.gr/rimages/albums...ps49466203.jpg

Έγινε ένα γενικό καθάρισμα και το αποτέλεσμα
http://www.aquatek.gr/rimages/albums...ps34e9511a.jpg
http://www.aquatek.gr/rimages/albums...psc67b615b.jpg
Κάποια στιγμή μάλλον με την επόμενη αλλαγή το ΣΚ θα γίνει εκτενέστερο καθάρισμα και κλάδεμα τις βαλισνέριες που όπως βλέπετε κυριολεκτικά έπνιξαν το ενυδρείο.

Θα πρέπει να αναφέρω ότι συνειδητά ΔΕΝ έβαλα αυτόματη ταΐστρα. Το ενυδρείο ήταν με ανοιχτό καπάκι χωρίς ανεμιστηράκια αλλά με την έξοδο του φίλτρου ψηλά να πέφτει στο νερό. Η θερμοκρασία στο δωμάτιο είχε φτάσει κάποια στιγμή τους 31C όπως είδα από το μετεωρολογικό σταθμό που έχω. Λογικά στο ενυδρείο θα έφτασε τους 32C αλλά δεν μπορώ να γνωρίζω για πόσες ώρες ή μέρες είχε αυτή τη θερμοκρασία.

Τα αποτελέσματα:
Διάφορα είδη άλγης έκαναν την εμφάνιση τους ενώ η τριχοειδής θέριεψε για τα καλά.
Μερικά φύλλα από τις κρυπτοκορίνες έλιωσαν αλλά έβγαλαν πολλά περισσότερα καινούρια φύλλα
Για τις βαλισνέριες δεν το συζητάω..
Τα ψάρια έχουν απίστευτα έντονα χρώματα.. ειδικά τα γερτρουδάκια ενώ οι γαρίδες απ΄ότι είδα ξαναγέννησαν!
Τα δε μωρά γκαπάκια που μου είχαν ξεφύγει είναι πλέον ενήλικα! Μα τι τρώγανε όλο αυτό το καιρό;! Όταν τάιζα κανονικά δεν αναπτύσσονταν με τέτοιο ρυθμό.

Πραγματικά σκέφτομαι κάποια στιγμή να φτιάξω ένα 50λιτρο φυτεμένο και όταν ωριμάσει καλά να βάλω γαρίδες, σαλιγκαράκια και μερικά μικρόψαρα και να μην ρίξω ποτέ τροφή. Θα κάνω μόνο τις απαραίτητες αλλαγές νερού και καθάρισμα μόνο το μπροστινό τζάμι.
Μήπως τελικά το "ιδανικό" ενυδρείο είναι αυτό που δεν πρέπει να μπαίνει χέρι μέσα;

Και ένα κουίζ :D
Στη παρακάτω φώτο υπάρχουν 11 γαρίδες.. μπορείτε να τις βρείτε;
(tip. μερικές είναι νεογέννητα και διακρίνονται μόνο τα λευκά ποδαράκια τους ενώ μια ενήλικη φαίνονται μόνο οι κεραίες της ;) )
http://www.aquatek.gr/rimages/albums...ps58bfd149.jpg

nicpapa 19-08-13 16:51

Για 3 εβδομάδες λίγο νερο εξατμιστηκε, αν ειχες ανεμιστηρι θαητανε χειρότερα.
Λογικά αφου δεν πειραζες το νερό με αλλαγές αναπτυχθηκαν μικροοργανσμοι , οπου και τρεφονταν τα ψαρια , εκτος και αν τσιμπουσαν και μικρά γαριδάκια. :D
Οι γαριδες ολο και κατι βρισκουν και τρώνε..
Οι βαλισνιερες ειναι σαν το αγριοχορτο που εχουμε στους κηπους , κατακλιζουν το ενυδρειο.

sarpijk 19-08-13 19:46

Ειδες που παραπονιοσουν για τις βαλισνεριες πως δεν αναπτυσσονται! Ντεποντουσαν οσο ησουν παρων!

Alex_Salonica 20-08-13 11:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nicpapa (Μήνυμα 781481)
Για 3 εβδομάδες λίγο νερο εξατμιστηκε, αν ειχες ανεμιστηρι θαητανε χειρότερα.
Λογικά αφου δεν πειραζες το νερό με αλλαγές αναπτυχθηκαν μικροοργανσμοι , οπου και τρεφονταν τα ψαρια , εκτος και αν τσιμπουσαν και μικρά γαριδάκια. :D
Οι γαριδες ολο και κατι βρισκουν και τρώνε..
Οι βαλισνιερες ειναι σαν το αγριοχορτο που εχουμε στους κηπους , κατακλιζουν το ενυδρειο.

Σίγουρα με ανεμιστηράκια θα υπήρχε τουλάχιστον διπλάσια εξάτμιση και θα δημιουργούσε σοβαρό πρόβλημα με τόσο μεγάλη μείωση του όγκου νερού.
Με ένα πρόχειρο υπολογισμό πιστεύω ότι εξατμίστηκαν περίπου 40 λίτρα!
Αν το ενυδρείο ήταν μικρό δεν υπήρχε περίπτωση να αντέξει οτιδήποτε ζωντανό και μάλλον θα είχε ..στεγνώσει.
Τις γαρίδες δεν τις πειράζουν τα ψαράκια ακόμα και να ήθελαν να τις φάνε έστω και τον γόνο είναι αδύνατο αφού έχουν μικροσκοπικό στόμα-οισοφάγο και τα γκαπάκια ήταν μωρά(τώρα άρχισαν να ενηλικιώνονται).
Πάντως παρατηρώντας καλύτερα πρόσεξα ότι ενώ τα γερτρουδάκια και οι γαρίδες είναι σε άριστη κατάσταση δεν ισχύει το ίδιο για τα ιριαθερίνα αφού φαίνονται σαφώς αδύνατα.
Για τις βαλισνέριες το γνωρίζω απλά τόσο καιρό ήταν στάσιμες. Λογικά χωρίς τις αλλαγές νερού θα ανέβηκαν τα νιτρικά και θέριεψαν διατηρώντας παράλληλα και την ισορροπία στο ενυδρείο.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sarpijk (Μήνυμα 781515)
Ειδες που παραπονιοσουν για τις βαλισνεριες πως δεν αναπτυσσονται! Ντεποντουσαν οσο ησουν παρων!

:smt033

bloskas 07-11-13 16:41

εχουμε κανενα update??!!! :D

Alex_Salonica 07-11-13 18:23

Δεν έχει αλλάξει κάτι πέρα από τον πληθυσμό των γαρίδων. Όπως τις υπολογίζω τώρα θα πρέπει να είναι τουλάχιστον 50 οπότε πάμε καλά :)

Για φωτογραφίες δυστυχώς υπάρχει μόνο από κινητό και καθόλου επιδεξιότητα :rolleyes: αν βρεθεί εθελοντής με καλή κάμερα και γνώσεις ευχαρίστως να κεράσω καφέ και να βγάλει όσες φώτο θέλει.
__________________________________________________ ______________

Επειδή πολλοί με ρωτούν για ποιο λόγο έχω και ψάρια μαζί με τις γαρίδες σας παρουσιάζω ένα βιντεάκι(άθλιο κι αυτό από το κινητό) για να δείτε την ζωντάνια που έχει το ενυδρείο μου με αυτά τα καταπληκτικά ψαράκια, iriathaerina werneri και pseudomugil gertrudae.
BORKED

bloskas 03-01-14 00:56

ελα ρε εχουν γινει πολυ ωραια τα ψαρια! εμενα τα γετρουδια ειναι μικρα ακομα.
και οι ιριαθερινες μαρεσαν πολυ.

Alex_Salonica 03-01-14 11:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bloskas (Μήνυμα 810476)
ελα ρε εχουν γινει πολυ ωραια τα ψαρια! εμενα τα γετρουδια ειναι μικρα ακομα.
και οι ιριαθερινες μαρεσαν πολυ.

Ε κάνε λίγο υπομονή να μεγαλώσουν... κι εμένα στην αρχή τα γερτρούδια ήταν μικρά και άχρωμα σαν σαρδελίτσες :rolleyes:

nospanos 03-01-14 14:53

Πολύ ωραίο το σύνολο του ενυδρείου, μου αρέσει πολύ και φαίνεται αρκετά φυσικό!! :D
Βλέπω ότι κι εσύ μια χαρά τα πας από άλγες... για τις Sulawesi ρίχνεις κάποιο ειδικό mineral και τις διατηρείς τόσο δραστήριες ή τις έχεις σε νερό βρύσης?

Alex_Salonica 03-01-14 20:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nospanos (Μήνυμα 810539)
Πολύ ωραίο το σύνολο του ενυδρείου, μου αρέσει πολύ και φαίνεται αρκετά φυσικό!! :D
Βλέπω ότι κι εσύ μια χαρά τα πας από άλγες... για τις Sulawesi ρίχνεις κάποιο ειδικό mineral και τις διατηρείς τόσο δραστήριες ή τις έχεις σε νερό βρύσης?

Το καλοκαιρι που ελειπα κανα μηνα και δεν εγιναν αλλαγες νερου εμφανιστηκε πρασινη τριχωειδη αλγη. Απο τοτε δεν με εγκατελειψε ακομα :D

Το ενυδρειο εχει νερο οσμωσης με sulawesi mineral

nicpapa 03-01-14 21:10

Μια χαρά πάει...
Αντε ετοιμαζε γαριδες και εχω άδειο ενυδρειάκι... :D

Alex_Salonica 17-01-14 16:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nicpapa (Μήνυμα 810630)
Μια χαρά πάει...
Αντε ετοιμαζε γαριδες και εχω άδειο ενυδρειάκι... :D

Κάτσε να ζεστάνει λίγο ο καιρός αφού όπως φαίνεται θα έχω αρκετές για να σας βολέψω όλους ;)

nicpapa 17-01-14 17:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Alex_Salonica (Μήνυμα 814153)
Κάτσε να ζεστάνει λίγο ο καιρός αφού όπως φαίνεται θα έχω αρκετές για να σας βολέψω όλους ;)

Ναι , δεν ειπα και τώρα, εχε με στα υπόψιν, για Μαιο -Ιούνιο, ή και αργότερα. :D

Alex_Salonica 05-09-14 14:30

Δυστυχώς λόγω ανωτέρας βίας το ενυδρείο θα ξεστηθεί και θα πουληθεί μαζί με τον εξοπλισμό του αφού πρώτα χαριστούν τα ζωντανά σε φίλους με τα κατάλληλα ενυδρεία.

Παύση λοιπόν για ένα μικρό(ελπίζω) χρονικό διάστημα και επανέρχομαι δριμύτερος.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:55.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02409 seconds with 11 queries