Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Μεσογειακό (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=35)
-   -   «Μια μικρή σταγόνα Αιγαίου» (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=58068)

manolischania 01-12-12 02:32

Αφού μπέικε και το μάτι αναμένουμε βράχο και τα ζωντανά !!!

Samian 01-12-12 21:23

8 Συνημμένο(α)
Χθες το απόγευμα εκμεταλλεύτηκα την ανάπαυλα του καιρού και πήγα στην παραλία που είχα διαλέξει από καιρό για την συλλογή άμμου.
Διαλέγοντας προσεκτικά περιοχές όπου τα ρεύματα και το κύμα είχαν συγκεντρώσει άμμο σε μέγεθος κόκκου ζάχαρης μάζεψα περίπου 120 κιλά....
Δύσκολη και κουραστική δουλειά αλλά ήταν πραγματικά ότι καλύτερο επιθυμούσα.
Μαζί με την άμμο παρατήρησα ότι μάζεψα και μερικά κοχυλάκια καθώς και σκουλικάκια.Σε αυτά θα αναφερθώ παρακάτω, αφού πρώτα έχω πλήρη αναγνώριση.
Ξέροντας πάντως για τα Conus 1 -2 που βρέθηκαν τα απομάκρυνα αμέσως.....(το άλλο μου χόμπι είναι η συλλογή κοχυλιών).
Μπήκε όλη η ποσότητα στο ενυδρείο και έτσι έχουμε DSB 9 - 10 εκ.
Και έτσι για να τηρήσουμε την παράδοση άφθονες φωτό....

Sakisdraminos 02-12-12 21:46

αυτα ειναι !!!! αντε αυριο για καφε να το δουμε και απο κοντα!
γαματο φενεται!!

Samian 16-12-12 00:30

6 Συνημμένο(α)
Έχουν ήδη περάσει 3 εβδομάδες από την έναρξη λειτουργίας.
Ευτυχώς πάμε πολύ καλά.
Μετρήσεις :
Αμμωνία ΝΗ4 : 0
Νιτρώδη ΝΟ2 : 0
Νιτρικά ΝΟ3 : 0
Φωσφορικά ΡΟ4 : 0
Από τις πρώτες μέρες έχει μπεί σε ριάκτορα (Universalfilter UF-070 της GROTECH) 100 - 120 ml ενεργός άνθρακας (Matrix carbon της SEACHEM).
Χθες έγινε και η πρώτη αλλαγή νερού, 125 λίτρα (25 %), εννοείται φρέσκο θαλασσινό (NSW).
Στο διάστημα που έχει περάσει στο ενυδρείο παρουσιάστηκαν διάφοροι οργανισμοί που ήρθαν με την άμμο.
Προς το παρόν παρατηρούνται διάφορα σκουλικάκια που σκάβουν διαρκώς μέσα στην άμμο.
Επίσης έχουν έρθει 5 συνολικά κοχύλια Nassarius cuvierii. Σκούπες του βυθού στην κυριολεξία.Το βράδυ όταν χαμηλώσουν τα φώτα και πέσει λίγο η κυκλοφορία τότε εμφανίζονται μέσα από την άμμο που βρίσκονται όλη τη μέρα κρυμμένα και κυκλοφορούν. Κάθε 3 - 4 ημέρες ρίχνω λίγη τροφούλα της Ocean Nutrition, την οποία τιμούν και με το παραπάνω.
Επίσης την τελευταία εβδομάδα πρόσθεσα και 2 μικρά Gibbula του γένους Trochidae. Βέβαια η άλγη δεν έχει κάνει την εμφάνισή της αλλά όλο και κάποιο μεζεδάκι θα βρουν.....
Η ρουτίνα που έχω καθιερώσει πλέον την τελευταία εβδομάδα έχει ως εξής :
Θερμοκρασία : 17 - 18 oC.
Κυκλοφορία :
Σε 24ωρη λειτουργία η επιστροφή από το σάμπ της EHEIM compact + 3000. Δεδομένου και του ύψους (μανομετρικό) υπολογίζω ότι ανεβαίνουν περίπου 1500 - 1800 λτ/ω.
Από 08:00 έως 20:00 λειτουργεί μια Koralia evolution 2800.
Επιπλέον από 10:00 έως 18:00 λειτουργεί η 2η Koralia evolution 2800.
Φωτισμός :
Από 10:30 έως 22:00 λειτουργεί μια Aqua Medic aqualine T5 Reef White 54 W 15.000 Kelvin.
Επιπλέον από 12:00 έως 17:00 λειτουργούν 2 Juwel High-Lite Marine 54 W 15.000 Kelvin.
Το σκίμερ μου (TMC V2 1500) δεν έχει βγάλει μέχρι στιγμής κάτι αξιόλογο από μούργα.
Ζωντανό βράχο υπολογίζω να βάλω με τον νέο χρόνο (καιρού θέλοντος...με 8 - 9 βαθμούς τις τελευταίες μέρες το σκέφτηκα πολύ...).
Κάθε παρατήρηση - καλοπροαίρετο σχόλιο δεκτό.

Εννοείται ότι ακολουθούν και οι απαραίτητες φωτό...

harris samos 29-12-12 14:34

μπραβοοοοοοο

θελω να το δω απο κοντα

να σου φτιαξω και τον θορυβο

υ.γ ειμαι αδιορθοτος φιλε που δεν ηρθα την αλλη φωρα θα σου εξηγησω απο κοντα

Samian 02-01-13 18:24

Τον θόρυβο τον έφτιαξα......
Όσο για την άλλη φορά...συγχωρεμένος :smt027:smt091:smt027.
Όποτε κατέβεις.....τηλεφώνησε και πέρνα για καφέ.......

Samian 07-01-13 23:04

6 Συνημμένο(α)
Καλή χρονιά σε όλους με υγεία και χαρά.

Έχει περάσει πάνω από μήνα από την προσθήκη άμμου στο ενυδρείου και φυσικά σειρά είχε ο ζωντανός βράχος.
Όλο αυτό το διάστημα οι μετρήσεις μου....0 σε όλα, ενώ το σκίμμερ που και που έβγαζε τπτ.
Στις 3 Ιαν εκμεταλεύτηκα τον πολύ καλό καιρό που είχε και έτσι μαζί με το μάζεμα του βράχου έκανα και λίγο ψαροντούφεκο για να βγάλουμε κανένα μεζέ...(καλά πήγε).
Έτσι λοιπόν μετά από πολλές βουτιές κατάφερα και έβγαλα 35 κιλά ζωντανό βράχο. Ήταν όλος από υπολείματα διχτυών που πετάνε οι ψαράδες κατά το νετάρισμά τους (καθάρισμα). Φυσικά το μερός δεν είναι λιμάνι και ευτυχώς δεν έχει και πρόσβαση σε όχημα.
Βέβαια λέω ευτυχώς, αλλά εμένα μου βγήκε η πίστη για να μπορέσω να τον μεταφέρω.
Ο βράχος έμεινε για 2 ημέρες στα ρηχά να τον χτυπήσει λίγο το κύμα και να καθαρίσει.
Προχθές μεταφέρθηκε σπίτι και έμεινε πάνω από 24ωρο σε φρέσκο θαλασσινό νερό με 2 κυκλοφορητές για να .......χαλαρώσει...
Το τι κυκλοφορούσε το βράδυ στη μπανιέρα δεν λέγεται........γαριδούλες, κοχυλάκια, καβουράκια.....

Samian 07-01-13 23:09

6 Συνημμένο(α)
Χθες το μεσημέρι....ήρθε η ώρα για aquascaping.
Εδώ θα ήθελα να τονίσω ότι για το βασικό σχήμα, την διαμόρφωση και την τελική μορφή ...έχω ρίξει πολύ διάβασμα τελευταία. Γίναν κάποια βασικά σχέδια, πήρα ιδέες από πολλά ενυδρεία και "μπήκα" στο νερό 16oC.
Μετά από αρκετές ώρες στησίματος - ξεστησίματος...πιστεύω ότι κάτι κατάφερα....
Φυσικά δεν κρατήθηκα και τράβηξα μερικές φωτό έστω και με θολό ακόμη το νερό....καινούριες...τις επόμενες μέρες...
Τα σχόλια σας παρακαλώ και τις γνώμες σας........

Stivv27 07-01-13 23:10

Καλοβουτηχτος!Παρακολουθω το θεμα σου καιρο τωρα και μου αρεσει πολυ που το κανεις με τοσο πολυ μερακι!

nikolakis94 07-01-13 23:15

Μπραβο σου πολυ καλη δουλεια.Αν δεν εριξες ριξε και μια ματια για τυχον ξεχασμενα αγκιστρια.

Chris82 07-01-13 23:18

Πολύ όμορφο το ενυδρείο σου και εξαιρετικό το στήσιμό του!!:smt023

harris samos 08-01-13 00:18

περιμενα και εγω να παμε για βουτια :smt091:smt089:smt089:smt089

θελω και εγω 5 κιλα εχει ?:smt027κατι εχω στο μυαλο μου ;)

genecr 08-01-13 00:22

όμορφο και ενδιαφέρον aquascape :)
μου αρέσει πολύ, από ψαράκια τι σκέφτεσαι;

Κλεόβουλος 08-01-13 08:46

Αν και είσαι αργός (για τους δικούς μου ρυθμούς :D) με εντυπωσιάζει η μεθοδικότητα σου ρε φίλε +-3
Τα σχέδια στο τζάμι είναι για να κεντράρεις τον βράχο? :shock:

manolischania 08-01-13 15:06

¶ψογος , μιας και δέχεσαι και προτάσεις η δικια μου θα ήταν στο πολύ ωραίο στήσιμο βράχου που έχεις κάνει να συμπληρώσεις και ένα βράχο αρκετά ψιλό μονοκόμματο στην μέση εκεί που τελειώνει από τα δεξιά προς τα αριστερά μιας και εκεί θα στριφογυρίζουν τα ψαρια αν στηθεί και θα έχει ενδιαφέρον στο κολύμπι τους

Samian 09-01-13 22:29

5 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 724537)
Αν και είσαι αργός (για τους δικούς μου ρυθμούς :D) με εντυπωσιάζει η μεθοδικότητα σου ρε φίλε +-3
Τα σχέδια στο τζάμι είναι για να κεντράρεις τον βράχο? :shock:

Γάτος είσαι.....
Το καλό πράγμα αργεί να γίνει.
Προσπάθησα να ακουλουθήσω κανόνες που χρησιμοποιούν οι reefαδες στο στήσιμό τους, προσαρμοσμένους βέβαια στα μεσογειακά δεδομένα.
Εάν σε ενδιαφέρει.....http://www.reefsmagazine.com/forum/r...uascaping.html καθώς και το επόμενο άρθρο Νο 2.

Ευχαριστώ και τους υπόλοιπους.

Χάρρυ μου έμεινα 4 κομμάτια αλλά τα έβαλα στο sump μαζί με ότι χαλίκι βγήκε από την όλη υπόθεση (τριμμένη τραγάνα δλδ). Στο έχω κρατήσει μυστικό μήνες τώρα αλλά έκανα μια μικρή προσθήκη στο σαμπ και έχω φτιάξει στο τελευταίο στάδιο ένα εξτρά διαμέρισμα για refugium.

manolischania μου άρεσε η πρότασή σου αλλά θέλω να μου την τεκμηριώσεις λίγο ακόμη προτού με στείλεις σε νέα επικίνδυνη αποστολή.....ανεύρεσης κατάλληλου βράχου δλδ.

Και ένα μικρό update, με φωτο αφού καθάρισε τελείως το νερό....

nikolakis94 09-01-13 22:38

Τι θα βαλεις μεσα?

Samian 10-01-13 20:35

Γενικά σκέφτομαι είδη από τα πρώτα 30 - 40 μέτρα βάθους, δλδ σφουγγάρια, ασκίδια, ανεμώνες κανένα φύκος (φαιοφύκη, κλπ) και από ψάρια διάφορα (γωβιούς, σκορπιούς, κλπ). Τώρα εάν μπορέσω και βρω καμιά γοργονία ή άλλο μεσογειακό κοράλι θα είναι ευπρόσδεκτο....
Σιγά - σιγά και με μέτρο....

nikolakis94 10-01-13 21:26

Σκορπιους?Θα ηθελα πολυ να δω σκορπιο σε ενυδρειο.Με το καλο και μην βιασεσαι.Δεν θελει βιασυνες.Χαλαρααα.

Commando 11-01-13 12:28

καλα ολα αυτα που λες αλλα που θα τα βρεις αυτα τα ψαρια?

harris samos 12-01-13 00:22

ορεξη να εχεις να βουτας :D:D:D

σαμιαν με αυτο που εκανες εχασες την εγγυηση :smt016:smt016:smt016:smt016


εκεινες της γαριδες που εχω τις θες ? :rolleyes:

κ.ω.σ.τ.α.ς. 12-01-13 01:04

Ομορφο και καλο.

Dimis 12-01-13 01:47

Μπραβο ρε φιλε!
Πολυ καλη δουλεια και πολυ μεθοδική!

Αναμένω με αγωνια το στοκαρισμα!

lambros 12-01-13 15:11

ακόμα και στα βράχια ειναι καλύτερη η Ελλαδάρα!+-8

kostas82 12-01-13 15:58

ωραία δουλειά και μελετημένη μου αρέσει ο τρόπος που προχωράς φίλε :smt023

Γιώργος Κ 24-01-13 05:29

Πολυ μου αρεσει!!!! :p:p:p

manos76 24-01-13 09:21

Πολύ!!!!!! όμορφο!

Μπράβο!!!

Gregoris 24-01-13 21:59

Τα πας πολυ καλα,περιμενουμε με αγωνια την συνεχεια,εχουμε πολυ ωραια πραγματα στην Μεσογειο,ειμαι και εγω καταδυτης και ξερω

Samian 30-01-13 00:33

14 Συνημμένο(α)
Ευχαριστώ όλους τους συνχομπίστες για τα καλά τους σχόλια και το θάρρος που μου δίνετε για να συνεχίσω (και ιδιαίτερα σε αυτούς τους δύσκολους οικονομικά καιρούς)….
Πέρασαν 2 μήνες από τότε που πρωτομπήκε νερό στο ενυδρείο και πιστεύω ότι πάμε καλά.
Μετρήσεις :
Αλατότητα : 1031
Ανθρακική σκληρότητα (dKH) : 11,2
PH : 8,1
Αμμωνία (ΝΗ4) : 0
Νιτρώδη (ΝΟ2) : 0
Νιτρικά (ΝΟ3) : 1,8
Φωσφορικά (ΡΟ4) : 0
Μέση θερμοκρασία : 16οC
Τις τελευταίες 8 ημέρες έχουν προστεθεί σταδιακά 80 γρ αντιφώσφορος (Elimi Phos longlife της Tropic Marin) σε ριάκτορα (TLF-150) ο οποίος θα συνεχίσει να αυξάνεται μέχρι τα 150 - 180 γρ περίπου.
Συνεχίζονται ανά 15 ημέρες οι αλλαγές νερού 28 %, με φρέσκο θαλασσινό (NSW).
Στο διάστημα που έχει μεσολαβήσει έχουν προστεθεί στο ενυδρείο :
2 Clibanarius erythropus (σκαρλτσίνια - καβουράκια)
2 αστερίες Echinaster sepositus
10 γαρίδες Palaemonelegans, εκ των οποίων ορισμένες με αυγά.
1 πεταλίδα Patella caerulea
5 Gibbula divaricata
2 Gibbula umbilicalis
1 Γωβιός Gobiuscobitis
Επίσης με τον ζωντανό βράχο έχουν έρθει στο ενυδρείο :
2 Protula tubularia
5 – 6 Eupolymnia nebulosa
1 Buccinulum corneum
Σε αρκετά σημεία σπόγγοι Crambe crambe.
Μεγάλος αριθμός από Bittium reticulatum και πολλά άλλα ακόμη αδιευκρίνιστα είδη, μικροκοχυλιών, αλγών, μικρών ασκιδίων, σπόγγων κλπ…Δεν πιστεύω τα περισσότερα από αυτά να επιβιώσουν, αλλά ο χρόνος θα δείξει.
Το ενυδρείο έχει ολοκληρώσει τον κύκλο του αζώτου καθώς εδώ και 2 εβδομάδες έχω μετρήσιμα νιτρικά, αλλά καθόλου αμμωνία και νιτρώδη. Βασικά από τα 2 τελευταία δεν κατάφερα ποτέ να μετρήσω.
Οι άλγες και ιδιαίτερα η διατομική έχουν κάνει σοβαρή επίθεση την τελευταία εβδιμάδα αλλά είναι σε φθίνουσα πορεία….
Το σκίμμερ,…….. απλά βγάζει πολύυυυυ βρώμα.
Ταϊζω με τροφές τις Ocean Nutrition λίγο από κόκκους της Tropical. Ιδιαίτερα οι γαρίδες τις τιμούν και με το παραπάνω. 1 – 2 φορές την εβδομάδα ρίχνω ελάχιστο Phyto-plusA και B μαζί με Zoo-plus, της Microbe-Lift. Τα τελευταία τα ρίχνω μήπως και επιζήσουν τα διάφορα σφουγγαράκια κλπ που έχει ο βράχος.
Στο διαμέρισμα του σάμπ (refugium) έχω βάλει 4 μεγάλα κομμάτια από τον βράχο που μου περίσσεψε καθώς και όλα τα τρίμματα που μου έμειναν κατά την μεταφορά του. Εκεί ζουν και βασιλεύουν 2 - 3 μικροκαβουράκια που έχω αφαιρέσει με την γνωστή παγίδα του ποτηριού.
Στον επόμενο μήνα τα σχέδια είναι να προστεθούν 2 – 3 ανεμώνες anemonia viridis στην γκουμούτσα της υπερχείλισης, 1 – 2 κεφαλόπουλα και αρκετά ακόμη κοχύλια (Monodonta, πεταλίδες κλπ) που θα βοηθήσουν στον καθαρισμό από τις άλγες.
Φυσικά ποτέ δεν θα παρέλειπα και το απαραίτητο φωτορεπορτάζ…..

Chris82 30-01-13 09:13

Super!! :smt038
Μια ερωτηση μονο..τον αντιφωσφορο γιατι τον προσθετεις σταδιακα;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:13.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02754 seconds with 11 queries