Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   συγκατοικοι?? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=37723)

dimitris vas 08-02-10 23:10

συγκατοικοι??
 
παιδια ξερει κανεις τι ψαρια θα ηταν καλοι συγκατοικοι για τα τιγρακια μου?εκτος απ αυτα που λεει στο site του κυριου τσαμη(κλοουν,labeo,silvershark).μιλαω για ενυδρειο 96 λιτρα

Dimis 08-02-10 23:14

Αν μας πεις και το ph & kh που θα ζουσαν θα μπορουσαμε να βοηθησουμε.

dimitris vas 08-02-10 23:16

pH:7,3
Γενική σκληρότητα (GH):περιπου 10
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):περιπου 12

Dimis 08-02-10 23:24

Αν μπορεσεις να το πας στο 7 η και λιγακι χαμηλοτερα θα εισαι σουπερ,διαλεξε τον ευκολο και οικονομικο τροπο με προσθηκη τυρφης στο φιλτρο.
Λοιπον με 7 ph μπορεις να βαλεις στα 95 λιτρα σου ενα κοπαδι απο 8-9 τιγρακια και ενα κοπαδι 6-8 Botia sidthimunki θα ειναι απο την ιδια γεωγραφικη περιοχη και ζουν αρμονικα δινοντας και τα 2 ειδη απιστευτη κινηση και χρωματα στο ενυδρειο.
Δοκιμασμενη συνταγη!

dimitris vas 08-02-10 23:36

ok dimi thanks!αν και λιγο δυσκολα να βρω αυτα τα botia στη θεσσαλονικη..
τουλαχιστον μεχρι τωρα δεν τα εχω δει πουθενα..
-------------------------
συγκεκριμενα μιλαμε γι αυτο απλα αλλαξαν τα λιτρα κ εφυγε ο labeo
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=37006...
γαριδες μπορουν να μπουν η θα γινουν τροφη για τα τιγρακια?

Dimis 08-02-10 23:42

Ειναι διαθεσιμα αυτη την στιγμη στο www.waterinn.eu και νομιζω οτι αμεσα θα τα φερει και ο Μανθος www.starfishaquariums.gr
Χτυπα και στους 2 ενα τηλεφωνο μηπως σου τα στειλουν.
Αξιζουν τον κοπο!
-------------------------
Ναι θυμαμαι που το ειχα δει και ειχα εντυπωσιαστει με την ριζα σου.
Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να βαλεις αυτα τα 2 ειδη που σου ειπα και αν θελεις μπορεις να προσθεσεις και μερικες γαριδες αμανο που σιγουρα δεν τις πειραζουν τα τιγρακια.

dimitris vas 09-02-10 14:11

οκ ευχαριστω θα παρω αυριο να ρωτησω αν μπορουν να μου τα στειλουν με καποιο τροπο..
-------------------------
παιδια σε πετ σοπ μου ειπαν οτι μπορω να βαλω ζεβρακια και κριμπενσις με τα τιγρακια...τι λετε?τα τιγρακια δε θα κυνηγαν τις ουρες απ τα ζεβρακια?

stav 09-02-10 14:27

Βαλε ενα κοπαδι zebra danio.

theodor72 09-02-10 15:21

Φίλε dimis1978, επειδή και παλιότερα είχα δει μερικές φορές να προτείνουν το συγκεκριμένο ψάρι λόγω του μικρού του μεγέθους, είχα κάνει μια σχετική έρευνα και κατέληξα στο συμπέρασμα ότι είναι από τα ψάρια τα οποία ΔΕΝ πρέπει να βρίσκονται στα ενυδρεία μας. Σύμφωνα με αρκετά sites το είδος αυτό βρίσκεται ένα βήμα πριν την εξαφάνιση στο φυσικό του περιβάλλον. Στην κόκκινη λίστα του IUCN γράφει CRITICALLY ENDANGERED. Καλό είναι λοιπόν να μην τα προτείνουμε αν δεν είμαστε 1000 % σίγουροι ότι είναι ψάρια από αναπραγωγή σε αιχμαλωσία. Αν και από όσα έχω διαβάσει, πολύ δύσκολα αναπαράγονται σε αιχμαλωσία. Δεν πρέπει να πιέζουμε περισσότερο άγριους πληθυσμούς που ήδη βρίσκονται κάτω από μεγάλη πίεση.

Δες εδώ : IUCN 2008 Red List (σχετικά παλιά καταχώρηση)
Επίσης στο loaches.com αλλά και εδώ μεταξύ άλλων αναφέρει τον κίνδυνο εξαφάνισης του.

Dimis 09-02-10 15:35

Ειμαι γνωστης του θεματος και προχθες ρωτησα τον υπευθυνο του waterinn (Περικλη) για το θεμα και μου απαντησε οτι ειναι αναπαραγωγης.
Θα μου πεις οτι ουτε αυτος μπορει να ειναι σιγουρος,απλα σου αναφερω την απαντηση απο τον υπευθυνο καταστηματος.

bokostas 09-02-10 15:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimitris vas (Μήνυμα 414957)
παιδια σε πετ σοπ μου ειπαν οτι μπορω να βαλω ζεβρακια και κριμπενσις με τα τιγρακια...τι λετε?τα τιγρακια δε θα κυνηγαν τις ουρες απ τα ζεβρακια?

Αν μιλάμε για τα συνηθισμένα ζεβράκια με τις κοντές ουρές, δεν θα τα κυνηγήσουν τα τιγράκια. Άλλωστε είναι και πολύ γρήγορα.
Θα κυνηγήσουν όμως τα longfin, αυτά με τα πλουμιστά πτερύγια και ουρές, τα οποία είναι γεννετικά τροποποιημένα και πιο αργά.
Κριμπένσις μπορείς να βάλεις και μάλιστα έχω να σου δώσω, αλλά μόνο αρσενικά, θα πρέπει να βρεις θηλυκά για να γίνουν ζευγάρι.
Τώρα που το σκέφτομαι, είδα πρόσφατα θηλυκά κριμπένσις στον Αμαζόνιο στην Αγγελάκη. Στείλε πμ αν ενδιαφέρεσαι.

Dimis 09-02-10 15:43

Καλα τα κριμπς με τα τιγρακια αλλα οταν ζευγαρωσουν και μετα βγαλουν βολτα τα μωρα τους θα εχουμε σκοτωμους με τα τιγρακια τα οποια δεν θα αφηνουν σε ησυχια "εκλεκτους" μεζεδες μεσα στα ποδια τους.

bokostas 09-02-10 15:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 (Μήνυμα 415131)
Καλα τα κριμπς με τα τιγρακια αλλα οταν ζευγαρωσουν και μετα βγαλουν βολτα τα μωρα τους θα εχουμε σκοτωμους με τα τιγρακια τα οποια δεν θα αφηνουν σε ησυχια "εκλεκτους" μεζεδες μεσα στα ποδια τους.

Λες? Πάντως οι ξιφοφόροι μου δεν τολμούσαν να πλησιάσουν στα μωρά των κριμπς, λες τα τιγράκια να είναι πιο τσαμπουκαλίδικα?

Dimis 09-02-10 15:54

Σαφως και ειναι θρασυτατα ψαρια αλλα ειναι στην φυση τους να κυνηγουν οτι μπορουν,με τα μωρα θα γινουν καμικαζι και απο οσο ξερω ειναι και 10 τιγρακια οποτε τα κριμπς δεν θα ειναι ευκολο να κανουν φυλαξη του γονου.

dimitris vas 09-02-10 17:02

ευχαριστω πολυ παιδια για τις συμβουλες..
θα δω σε τι θα καταληξω και θα κανω παρουσιαση...:D:D:D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:26.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01696 seconds with 11 queries