Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=164)
-   -   Το πρωτο μου ενυδρειο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=71181)

jiasou 20-04-13 23:55

Το πρωτο μου ενυδρειο
 
6 Συνημμένο(α)
Καλησπερα, ηρθε καιρος μετα απο πολυ διαβασμα κ παρακολουθηση ολων των ενοτητων στο φορουμ να σας παρουσιασω το 1ο ενυδρειο μου.
Με ενθουσιασε η θεα των φυτεμενων ενυδρειων κ ξεκινησα σιγα σιγα το στησιμο αυτου που ειχα στο περιπου στο μυαλο. Καθε επισημανση δεκτη για να γινει καλυτερο!
Εχουμε λοιπον κ λεμε:

Πληροφορίες

Διαστάσεις:80Χ30Χ40
Όγκος:~100
Κατηγορία: φυτεμενο
Φυτά: Microsorum pteropus, Eleocharis sp mini, Ceratopteris thalictroides, POGOSTEMON STELLATUS, cuba
Ψάρια / Άλλα είδη: 9 Cardinal Tetra, 3 sae, καμποσες red cherry
Διακοσμητικά υλικά: 3 ξυλοπετρες, 10 κιλα ασπρο μη ασβεστολιθικο χαλικι, 14 κιλα seachem flouite
Φόντο: τιποτα ακομη
Φωτισμός: 4x24 watt T5
Διάρκεια φωτισμού: 8 ωρες, (19:00-15:00)
Φιλτράρισμα: Eheim 2215
Θερμοστάτης: jager 200 watt
Λίπανση: ακομη οχι
Παροχή CO2: ναι 2κιλη μπουκαλα

Παράμετροι:

pH:6.8
Γενική σκληρότητα (GH): 10
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): -
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 10
Αλλαγές νερού: καθε βδομαδα 25% με οσμωση
Θερμοκρασία: 25,5
Άλλες πληροφορίες: -
Φωτογραφία:

nazgul 21-04-13 00:33

Μια χαρα σε βλεπω. Θα φουντωσουν κι αλλο τα φυτα και θα γινει πολυ ωραιο. Βαλε και κανενα σκουροχρωμο φοντο αν θελεις, θα δειξει πολυ καλυτερα.

Μια ερωτηση: στις αλλαγες νερου σου μονο καθαρη οσμωση βαζεις, χωρις τιποτα αλλο? Ετσι δινεις να φανει οπως το γραφεις, αν και οι μετρησεις δεν δειχνουν αυτο.

jiasou 21-04-13 00:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 757339)
Μια χαρα σε βλεπω. Θα φουντωσουν κι αλλο τα φυτα και θα γινει πολυ ωραιο. Βαλε και κανενα σκουροχρωμο φοντο αν θελεις, θα δειξει πολυ καλυτερα.

Μια ερωτηση: στις αλλαγες νερου σου μονο καθαρη οσμωση βαζεις, χωρις τιποτα αλλο? Ετσι δινεις να φανει οπως το γραφεις, αν και οι μετρησεις δεν δειχνουν αυτο.

Ξεχασα να αναφερω πως το ενυδρειο τρεχει 2 μηνες. Επισης πριν μερικες μερες αναγκαστηκα να το κλαδεψω γιατι ειχε φουντωσει καποια φυτα παρα πολυ, σε σημειο που δεν εφτανε το φως επαρκως στο eleocharis κ στη cuba!

Πολυ φυσιολογικη η ερωτηση! Θα κατεβει κ αλλο το ph. Ειχα κανει λαθος υπολογισμους κ μου καθυστερησε αρκετα η οσμωση κ αναγκαστικα χρησιμοποιησα νερο βρυσης αν κ δεν ειναι το καλυτερο για τους καρδιναλιους. Εχω κανει 2 αλλαγες απο οταν πηρα την οσμωση κ βαζω μιξ με σκληρο νερο, ετσι στις αλλαγες προσαρμοζω τα ψαρακια σιγα σιγα κ κατεβαινω στο ph. Θα φτασω σε 1-2 αλλαγες να βαζω μονο οσμωσης!

maria p 21-04-13 00:58

πάρα πολύ ωραίο γίνεται!!!

thab 21-04-13 01:00

Πολύ όμορφο είναι..Θα συμφωνήσω κι εγώ ότι με φόντο θα δείξει ακόμα καλύτερο.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από jiasou (Μήνυμα 757341)

Πολυ φυσιολογικη η ερωτηση! Θα κατεβει κ αλλο το ph. Ειχα κανει λαθος υπολογισμους κ μου καθυστερησε αρκετα η οσμωση κ αναγκαστικα χρησιμοποιησα νερο βρυσης αν κ δεν ειναι το καλυτερο για τους καρδιναλιους. Εχω κανει 2 αλλαγες απο οταν πηρα την οσμωση κ βαζω μιξ με σκληρο νερο, ετσι στις αλλαγες προσαρμοζω τα ψαρακια σιγα σιγα κ κατεβαινω στο ph. Θα φτασω σε 1-2 αλλαγες να βαζω μονο οσμωσης!

Καλύτερα να μη βιαστείς τόσο να κάνεις αλλαγές με σκέτο όσμωσης...παίξε για κάμποσο καιρό με τις μίξεις, δηλαδή άλλαζε σιγά-σιγά τις αναλογίες βρύσης - α/ο..
Οι μεγάλες αλλαγές στις παραμέτρους ίσως δημιουργήσουν προβλήματα.

nazgul 21-04-13 07:27

Θα συμφωνησω. Κανε πολυ σταδιακα τη μεταβαση σε σκετη οσμωση. Επισης, αν αποφασισεις να μην βαζεις καθολου νερο βρυσης, θα πρεπει να προσθετεις καποια ιχνοστοιχεια, για τα φυτα σου.

delta66 21-04-13 12:54

Εχει τις βασεις να γινει ομορφο (ειναι καπως χυμα τα φυτα κατα την αποψη μου).
Αυτο (το θεαμα δλδ) ομως, ειναι δευτερεύον.
Οπως σου ειπαν, να προσεξεις την μεταβαση στις παραμετρους νερου.
Το πιο σημαντικο ειναι οτι δεν βλεπω να εχεις μετρηση KH, κι εχεις σκοπο να χρησιμοποιησεις σκετο ΑΟ μαζι με διοξειδιο.
Εχεις ελεγξει ποση ποσοτητα CO2 εχει το νερο τωρα?
Για να εχεις κατεβασει πεχα 6.8 μονο με CO2, πρεπει να βαζεις πολυ.
Αν εχεις και χαμηλη ΚΗ (με την χρηση της ΑΟ) θα ερθει τουμπα το ενυδρειο.

john99 21-04-13 12:58

Πολύ όμορφο γιατί δεν βάζεις και καμιά 10άδα μπλακ νεον τέτρα; :p:p καλή συνέχεια:):)

jiasou 21-04-13 13:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 757424)
Εχει τις βασεις να γινει ομορφο (ειναι καπως χυμα τα φυτα κατα τυην αποψη μου).
Αυτο (το θεαμα δλδ) ομως, ειναι δευτερευων κατα την αποψη μου.
Οπως σου ειπαν να προσεξεις την μεταβαση στις παραμετρους νερου.

Το πισο σημαντικο ειναι οτι δεν βλεπω να εχεις μετρηση KH, κι εχεις σκοπο να σρησιμοποιησεις σκετο ΑΟ μαζι με διοξειδιο.
Εχεις ελεγξει ποση ποσοτητα CO2 εχει το νερο τωρα?
Για να εχεις κατεβασει πεχα 6.8 μονο με CO2, πρεπει να βαζεις πολυ.
Αν εχεις και χαμηλη ΚΗ (με την χρηση της ΑΟ) θα ερθει τουμπα το ενυδρειο.

Σπυρο καλημερα, 6.8 εχω τωρα με μιξη οσμωσης κ βρυσης, ισως σας μπερδεψα λιγακι ;)
Μια απορια εχω μονο κ αν μπορειται να μου τη λυσετε..
Εδω κ 2 μερες αλλαξα diffuser, πηρα ενα νανο απο ebay, κ κανει καλυτερη διαχυση... μαζευονται βεβαια πολλες μικρες φυσαλιδες στην επιφανεια του νερου. Αυτο ειναι καλο η κακο?
Επισης χθες παρατηρησα τους καρδιναλιους να μαζευονται στη επιφανεια του νερου, προφανως λογο οξυγωνου θεωρησα κ εβαλα μια αντλια αερα να δουλευει. Καλα δεν εκανα?
Να σημειωσω πως το διοξειδιο δουλευει μαζι με τα φωτα, μολις ανοιγουν ανοιγει κ αυτο, μολις κλεινουν κλεινει.
Εχετε να μου προτεινεται καποιο καλο τεστ kh για να παρω?
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από john99 (Μήνυμα 757429)
Πολύ όμορφο γιατί δεν βάζεις και καμιά 10άδα μπλακ νεον τέτρα; :p:p καλή συνέχεια:):)

Μου τα προτεινανε ! Ακομη δεν εχω τελειωσει ;)

nazgul 21-04-13 15:41

Αυξησε την αναταραξη στο φιλτρο αν ειναι δυνατον, η αεραντλια δεν ειναι απαραιτητη. Μειωσε αν θελεις και την παροχη του CO2, γιατι τα ψαρακια σου φαινεται να εχουν προβλημα.

Απο τεστ της API, Salifert τα θεωρω αρκετα αξιοπιστα.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:08.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01593 seconds with 11 queries