Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Μπαμπού... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=12500)

Tkagem 02-07-06 18:38

Μπαμπού...
 
Καλησπέρα παίδες!!!Είδα σήμερα σ'ένα φίλο κάτι κλονάρια Μπαμπού και τα είχε σε βάζο με νερό για να μεγαλώνουν...Μπορώ να βάλω λοιπόν Μπαμπού στο ενυδρείο?Ή μήπως δέ κάνουν τα μπαμπού για τα ψάρια?Το σκέφτηκα αυτό γιατί στο παρελθόν πού είχα βάλει φυτά στο ενυδρείο την άλλη μέρα τα είχαν φάει όλα.Το Μπαμπού όμως δέ νομίζω να μπορέσουν να το φάνε,παραείναι σκληρό...Γίνεται λοιπόν?????????
Άλλη μία ερώτηση.....Πέτρες από τη θάλασσα θέλουν μόνο μία φορά βράσιμο για να μπούν στο ενυδρείο ή πρέπει να τις βράζω μέρες?
Και μιά τελευταία ερώτηση......Έχω ακούσει για θεραπεία με αλάτι...Τί αλάτι,για μαγείρεμα,ή ακατέργαστο?Και πόση ποσότητα?
Με συγχωρείτε για τη φλυαρία που μ'έπιασε αλλά μου ήρθαν όλες οι ερωτήσεις μαζί...

klaz 02-07-06 18:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tkagem
Καλησπέρα παίδες!!!Είδα σήμερα σ'ένα φίλο κάτι κλονάρια Μπαμπού και τα είχε σε βάζο με νερό για να μεγαλώνουν...Μπορώ να βάλω λοιπόν Μπαμπού στο ενυδρείο?Ή μήπως δέ κάνουν τα μπαμπού για τα ψάρια?Το σκέφτηκα αυτό γιατί στο παρελθόν πού είχα βάλει φυτά στο ενυδρείο την άλλη μέρα τα είχαν φάει όλα.Το Μπαμπού όμως δέ νομίζω να μπορέσουν να το φάνε,παραείναι σκληρό...Γίνεται λοιπόν?????????
Άλλη μία ερώτηση.....Πέτρες από τη θάλασσα θέλουν μόνο μία φορά βράσιμο για να μπούν στο ενυδρείο ή πρέπει να τις βράζω μέρες?
Και μιά τελευταία ερώτηση......Έχω ακούσει για θεραπεία με αλάτι...Τί αλάτι,για μαγείρεμα,ή ακατέργαστο?Και πόση ποσότητα?
Με συγχωρείτε για τη φλυαρία που μ'έπιασε αλλά μου ήρθαν όλες οι ερωτήσεις μαζί...

για μπαμπου δεν ξερω..απο αλατι ,αλατι για ενυδρεια,η αν δεν βρεις χοντρο τυροκομιας χωρις προσθετα,για τις πετρες,ενα πολυ καλο βρασιμο-πλυσιμο πιστευω οτι αρκει.....για την ποσοτητα του αλατιου δες παρακατω......http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=8221

george 02-07-06 19:00

Πέτρες από θάλασσα....τι ενυδρείο έχεις ;;

Θεραπεία με αλάτι ;
Τι πρόβλημα έχεις ;;;;

Tkagem 02-07-06 19:07

.....
 
Γλυκού νερού έχω αλλά μαζεύω απο παραλίες πέτρες που μ'αρέσουν και λέω να βάλω καμμία μέσα στο ενυδρείο.Για το αλάτι απο περιέργεια ρωτάω,είχα αντιμετωπίσει στο παρελθόν ick αλλά δέ γνώριζα για αλάτι και είχα αγοράσει φάρμακο.Το ερώτημά μου είναι πόση ποσότητα αλατιού βάζω΄,για πόση ώρα και μετά πώς αποσύρω το αλάτι απο το ενυδρείο?Ρωτάω για να ξέρω,αν και αχρείαστο νά'ναι...

george 02-07-06 19:09

Κάνε μια αναζήτηση για ick και θα δεις αρκετές δημοσιεύσεις.

lasal 02-07-06 23:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tkagem
Γλυκού νερού έχω αλλά μαζεύω απο παραλίες πέτρες που μ'αρέσουν και λέω να βάλω καμμία μέσα στο ενυδρείο.Για το αλάτι απο περιέργεια ρωτάω,είχα αντιμετωπίσει στο παρελθόν ick αλλά δέ γνώριζα για αλάτι και είχα αγοράσει φάρμακο.Το ερώτημά μου είναι πόση ποσότητα αλατιού βάζω΄,για πόση ώρα και μετά πώς αποσύρω το αλάτι απο το ενυδρείο?Ρωτάω για να ξέρω,αν και αχρείαστο νά'ναι...

Το τι πέτρες θα βάλεις στο ενυδρείο εξαρτάτε απο τα ψάρια που φιλοξενείς.
1. Οι κυριότερες κατηγορίες ειναι 2
Ασβεστολιθικές και μη ασβεστολιθικές.
Οι ασβεστολιθικες σκληραίνουν το νερό.
Για να δεις αν μια πέτρα ειναι ασβεστολιθική την δοκιμάζεις με υδροχλωρικό οξύ (κεζάπ) (ακουα φόρτε).
Αν δεις οτι αφρίζει σημαίνει πως ειναι ασβεστολιθική.

2. Μπαμπού φυσικά και μπορείς να βάλεις σαν διακοσμητικό στοιχείο.

3. Η δοσολογία για το αλάτι ειναι 0,3% μέγιστο.
Αυτό σημαίνει οτι για 10 λίτρα νερό προσθέτεις 30 γραμμάρια αλάτι
ενώ για 100 λίτρα προσθέτεις 300 γραμμάρια αλάτι, για 200 λίτρα προσθέτεις 600 γραμμάρια αλάτι.
Για να αποσύρεις το αλάτι απο το ενυδρείο ο μόνος τρόπος ειναι τακτικές αλλαγές νερού.
Περισσότερες λεπτομέρειες θα έχεις διαβάσει ήδη εδώ.
http://www.greekaquarist.com/vb/show...470#post118470
Με λίγη αναζήτηση θα βρείς όλες τις πληροφορίες που χρειάζεσαι.
ΥΓ.
Καλό ειναι το αλάτι (αχρείαστο νάνε) να το αραιώσεις πρώτα με νερό και μετά να το ρίξεις στο ενυδρείο και οχι χύμα.

Rayden 03-07-06 13:11

Δεν σαπιζουν τα μπαμπου με τον καιρο?:smt017

PascM 03-07-06 13:20

Μιλαμε για τα μπαμπού που μπαίνουν στα βάζα!

Tsok 03-07-06 23:26

Εγώ έχω βάλει μπαμπού στο ενυδρείο μου με επιτυχία .
Το κόλπο για να μην σαπίσουνε είναι ότι πρέπει ενα μικρό τμήμα του μπαμπού να είναι έξω από το νερό και αν είναι δυνατόν τμήμα με φύλλα.

Tkagem 04-07-06 00:59

...
 
Thanks tsok,ο λόγος όπως είπα που θέλω να βάλω Μπαμπού είναι γιατί δέ θα το τρώνε τα ψάρια.Εσύ δέν νομίζω να έχεις αντιμετωπίσει κάποιο τέτοιο πρόβλημα?

crazyio 04-07-06 02:28

Τις ρίζες του δεν τις τσακίζουνε ? :rolleyes:

Tkagem 04-07-06 02:39

...
 
Υποτίθεται πως οι ρίζες βρίσκονται κάτω από το υπόστρωμα.

lasal 04-07-06 13:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tsok
Το κόλπο για να μην σαπίσουνε είναι ότι πρέπει ενα μικρό τμήμα του μπαμπού να είναι έξω από το νερό και αν είναι δυνατόν τμήμα με φύλλα.

http://mk23.image.pbase.com/u33/plan...ddha250900.jpg

notos 04-07-06 13:59

Εχω τρια μεγαλα κλωναρια μπαμπου εδω και εναμιση χρονο στο ενυδρειο μου. Εννοειται οτι ενα κομματι τους μενει απο εξω, αν κι εχω δει αλλου και πληρως βυθισμενα στο νερο. Δεν εχω διαπιστωσει να κανουν καποιο ιδιαιτερο καλο, αλλα σιγουρα δεν εχουν κανει κακο στο ενυδρειο κι επιπλεον εχουν γινει σχεδον διπλασια. τα ψαρια μου τα χρησιμοποιουν για να κρυβονται απο πισω (εχω κανει κατι σαν τειχος σχεδον κολλητα με το τζαμι. Εξαλλου, επειδη αυτο το τζαμι το βλεπει απευθειας ο ηλιος, τα χρησιμοποιω και σαν καποιου ειδους κουρτινα για να αποφευγω τη spot αλγη που επιανε παλιοτερα το σημειο και κανουν καλη δουλεια. Προσωπικα μου αρεσει και σαν θεαμα, αφου μοιαζουν με κορμους δεντρου...

klaz 04-07-06 14:00

μετα το διαβασμα...παρακαλω σβηστε το.....
 
δασκαλε πολυ ''σαιγκον'' φαση.....οι αμερικανοι και οι ναπαλμ λειπουν....:rolleyes: :D :D ασε που αρχισα να ''μοιαζω'' του βουδα.....λιγα ακομα κιλακια..και μετα ξυριζω το κεφαλι μου,αρπαζω και ντυνομαι με μια πορτοκαλι κελεμπια....και voila..ο μικρος βουδας.......οχι κουδας.....:D :D :D :smt041 :smt041

Tkagem 04-07-06 14:03

Klaz
 
Μα τι λέτε κύριε θεότρελε????????Μάλλον δίπλα σου έχεις αυτό το κόκκινο κρασί,και πρέπει να έχεις πιεί αρκετά γιατί δέ καταλαβαίνω λέξη απ'ότι λές...

george 04-07-06 14:03

Επ zw

Tkagem 04-07-06 14:20

...
 
Μη στεναχωριέσαι george,έχω εκφράσει το θαυμασμό μου προς τον klaz,χαβαλέ του κάνω......Είναι Αφασία!!!

Tsok 04-07-06 15:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tkagem
Thanks tsok,ο λόγος όπως είπα που θέλω να βάλω Μπαμπού είναι γιατί δέ θα το τρώνε τα ψάρια.Εσύ δέν νομίζω να έχεις αντιμετωπίσει κάποιο τέτοιο πρόβλημα?


Όχι Tkagem δεν αντιμετωπίζω κανένα απολύτως πρόβλημα απεναντίας έχω παρατηρήσει πως αρέσει και στους oto και στους γλείφτες, μερικές φορές κόβω τις ρίζες που είναι έξω από το υπόστρωμα γιατί κάθε κόμπος που είναι μέσα στο νερό (έξω από το υπόστρωμα) βγάζει ριζάκια.
H photo δεν είναι πολύ καλή αλλά φαίνονται στηνπίσω δεξια πλευρά
http://www.greekaquarist.com/vb/atta...6&d=1149716009

Tkagem 04-07-06 15:14

Tsok
 
Σ'ευχαριστώ για τις πληροφορίες,λέω να βάλω σήμερα κιόλας!!!!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:31.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02669 seconds with 11 queries