Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Greek Aquarist's Boards (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=23)
-   -   Οι απαντήσεις των νέων.. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=24144)

xontros 02-04-08 23:50

Οι απαντήσεις των νέων..
 
Κατ'αρχήν να πω εδώ ένα μεγάλο ευχαριστώ για τη βοήθεια που μου έχετε δώσει όλοι εδώ μέσα.. Ξεκίνησα εντελώς τυχαία, με ένα ενυδρειάκι, και από την πρώτη μου επίσκεψη στο forum με κάνατε να αγαπήσω το χόμπι (δεν ξέρω αν δικαιούμαι να το αποκαλώ χόμπι, μιας και χομπίστας σε καμία περίπτωση δε δικαιούμαι να λέγομαι), τα ψαράκια και τα φυτά μου, να μάθω ένα κάρο πράγματα, και να προχωρήσω πάρα πολύ προς την κατεύθυνση του να φτιάξω ένα όμορφο ενυδρείο.. Χώρια του ότι τους περισσότερους εδώ μέσα τους νίωθω πλέον σαν φίλους, κι ας μην έχουμε γνωριστεί από κοντά.. Αυτά τα λίγα (γιατί όσα και να πω δε θα φτάνουν) για εισαγωγή..

Επί της ουσίας: Ένα forum γενικά είναι ανταλλαγή απόψεων.. Εδώ δεν είναι ακριβώς έτσι.. Είναι μαζί και συσσωρευμένη γνώση, που μπορεί να χρησιμοποιήσει κάθε αρχάριος για να βελτιωθεί.. Οπότε θα πρέπει οι απαντήσεις που δίνονται να είναι σωστές, και να μην οδηγούν σε λάθη.. Όπως επίσης τα post να μη βγαίνουν εκτός topic, γιατί παύουν να λειτουργούν σα reference.. Από την άλλη, είναι αδύνατον να απαντούν μόνο οι "ειδικοί" (τα όσα κάνουν είναι ήδη πολλά, και είμαι σίγουρος πως όλοι τους ευχαριστούμε γι'αυτό).. Κυρίως λοιπόν σε θέματα που έχουν απαντηθεί πολλές φορές, σε ερωτήσεις που έκαναν κάποτε και οι ίδιοι, σε θέματα που πλέον τα έχουν μάθει, κ.τ.λ., είναι λόγικο να απαντούν και οι "νεότεροι", ως ένδειξη καλής θέλησης, ως προσπάθεια για συνεισφορά στο όμορφο "έργο" του forum, ακόμη και ως ένδειξη ευγνωμοσύνης και ώς προσπάθεια για "ανταπόδωση".. Πλέον, έχω κι εγώ κάποιες φορές πάρει το θάρρος να κάνω κάτι αντίστοιχο, με ακριβώς αυτό το σκεπτικό.. Από την άλλη πάλι, κάποιοι μάλλον το παρακάνουν, (εξ'ου και τα αντίστοιχα post του Toli, για να προλάβει τέτοιες καταστάσεις), με αποτέλεσμα να διαδίδονται λάθος πληροφορίες, και πολλές φορές να ξεκινούν "αντιπαραθέσεις".. Είναι όμως αναμενόμενο, να μην προλαβαίνουν πάντοτε οι Mods να επεμβαίνουν και να διορθώνουν τέτοιες καταστάσεις, και με κάθε σεβασμό, ήθελα να ρωτήσω πώς μπορεί κανείς να βοηθήσει/συνεισφέρει (ως ένδειξη καλής θέλησης και πάλι).. π.χ. Διαβάζω κάποια απάντηση, και χωρίς να είμαι και σίγουρος (αρχάριος γαρ), υποψιάζομαι ότι είναι λάθος.. Εγώ τουλάχιστον, αισθάνομαι ότι δε δικαιούμαι να παρέμβω και να διορθώσω.. Τι μπορούμε να κάνουμε σε τέτοιες περιπτώσεις? Αντίστοιχα και σε περιπτώσεις αντιπαραθέσεων - καυγάδων.. Μπορούμε να "ειδοποιήσουμε" κάποιον, για να "προλάβουμε το κακό"?

Πάντα φιλικά!
Δημήτρης (να πούμε μια φορά και το πραγματικό! :D )

george 02-04-08 23:52

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=9177

netblues 03-04-08 10:03

Και για να μην θεωρηθει οτι ετσι ποτέ κανενας νεος δεν θα γινει παλιός, ή λυση ειναι απλή. Οταν κατι δεν το ξερουμε, απλα το ψαχνουμε.
Κανουμε search σε παλαιοτερα post αγοραζουμε και κανα βιβλιο (καλο κανει) διασταυρωνουμε αυτό που νομίζουμε οτι ειναι σωστό, και μετά μπορυμε να ποσταρουμε. (ακομα καλυτερα αναφεροντας και την πηγή της πληροφοριας)

Η περιπτωση μετα απο ολα αυτά να γραψουμε ανακριβειες περιοριζεται στο ελαχιστο (και στην τελική δεν περνουμε και κεφαλια...)
Οταν υπαρχουν γνωμες με την αναλογη τεκμηριωση, τοτε εμφανιζεται ενα φαινομενο που λεγεται συζητηση...

Υ.Γ. ... Που εχω αφησει εκεινο το ροπαλάκι διαφορετικης γνωμης οεο?

xontros 03-04-08 15:36

Και όταν κάποιος γράψει κάτι που υποψιαζόμαστε (εμείς οι νέοι - ωραίος ο ατρατιωτικός όρος.. νέος! θα πήξεις! :D ) ότι είναι ανακρίβεια, τι κάνουμε για να "προλάβουμε το κακό"? Αυτό ήταν και το αρχικό ερώτημα.. Απλά περιμένουμε τον mod να παρέμβει? Δε γίνεται να μπορείς με κάποιο τρόπο να κάνεις κάτι "report" ώστε να το δει ο mod, ο οποίος εκ των πραγμάτων είναι αδύνατο να προλαβαίνει να τα διαβάσει όλα? (Το όλο σκεπτικό είναι με ποιον τρόπο μπορεί κανείς να βοηθήσει τους mods..)

netblues 03-04-08 16:03

υπαρχουν παντα τα pm...

aaaooll 03-04-08 19:38

και νομιζω και το κουμπακι αναφορα μηνύματος επανω δεξια απο το καθε μηνυμα ειναι το report που λες xontros;)

xontros 03-04-08 19:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aaaooll (Μήνυμα 251555)
και νομιζω και το κουμπακι αναφορα μηνύματος επανω δεξια απο το καθε μηνυμα ειναι το report που λες xontros;)

Οπ! Δεν το'χε πάρει το μάτι μου.. Και χοντρός και στραβός δηλαδή.. Thanx a lot! :p

orck 03-04-08 21:21

εμενα δεν θα μου αρεσε ενα φορουμ με στρατιωτικη πειθαρχεια
το χομπυ μας κανουμε
οταν καποιος ρωταει την γνωμη μας για ενα κρισιμο θεμα καλο θα ειναι να εχει την κατανοηση οτι ολα οσα λαβει σαν απαντηση δεν ειναι απαραιτητο οτι ειναι και σωστα 100%
διαφωνω επισης με την πολιτικη διαγραφης "ατακτων" θεματων, μου φερνει πολυ σε πρακτικες Κινας (και σε καμια περιπτωση δεν ειναι το Ιντερνετ ετσι οπως θελαμε να ειναι ¨ελευθερο και αναρχο¨)

Tolis 03-04-08 21:47

Παράθεση:

καλο θα ειναι να εχει την κατανοηση οτι ολα οσα λαβει σαν απαντηση δεν ειναι απαραιτητο οτι ειναι και σωστα 100%
Σιγουρα. Ομως δυστυχως στα χρονια ζωης του φορουμ, εχουμε δει πολλες φορες λαθος απαντησεις που ξεφυγανε, να επανερχονται σαν σωστες και πολλες φορες ακομα και σαν κανονες.
Παράθεση:

διαφωνω επισης με την πολιτικη διαγραφης "ατακτων" θεματων, μου φερνει πολυ σε πρακτικες Κινας (και σε καμια περιπτωση δεν ειναι το Ιντερνετ ετσι οπως θελαμε να ειναι ¨ελευθερο και αναρχο¨)
Για την μια μεταφραση του "ατακτος", ασχετως του πως σκεφτεται ο καθενας, το φορουμ αυτο ασχολειται με ενα χομπι που τραβαει και παιδια (εχουμε αρκετα παιδια μελη) και μια βασικη ευπρεπεια την χρειαζεται.
Για την αλλα μεταφραση του "ατακτος", πχ πολιτικο-θρησκευτικο-ποδοσφαιρικες συζητησεις, υπαρχουν τοσα μεσα στο ιντερνετ για να τσακωθει οσο θελει κανεις, που δεν χρειαζεται να παρεξηγουνται μελη μεταξυ τους και εδω.
Εξ αλλου, αμα δεις την αρχη της υπογραφης μου, εχει εναν κινεζο..

orck 03-04-08 22:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tolis (Μήνυμα 251581)
Σιγουρα. Ομως δυστυχως στα χρονια ζωης του φορουμ, εχουμε δει πολλες φορες λαθος απαντησεις που ξεφυγανε, να επανερχονται σαν σωστες και πολλες φορες ακομα και σαν κανονες.

εννοεις οτι δωθηκε μια λανθασμενη απαντηση η οποια τελικα αναπαραχθηκε απο αλλους (επειδη το διαβασαν) και ετσι καθιερωθηκε το λαθος; αν αυτο εννοεις μπορεις να δωσεις παραδειγματα; θα με ενδιεφερε αυτο...


Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tolis (Μήνυμα 251581)
Εξ αλλου, αμα δεις την αρχη της υπογραφης μου, εχει εναν κινεζο..

ετσι εξηγουνται ολα :)

PascM 03-04-08 22:32

Υπάρχουν αρκετά φίλε orc μέσα στο φόρουμ, ακόμη και απαντήσεις που αν διαβάσεις όλο το θέμα θα καταλάβεις οτι η λανθασμένη δεν ξέφυγε (δηλαδή τι άλλο θα πρέπει να τις διαγράφουν οι mod ?) αλλά από κάτω αναφέρετε οτι δεν είναι π.χ. αυτός ο τρόπος αλλά αυτός!

xontros 03-04-08 23:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από orck (Μήνυμα 251592)
εννοεις οτι δωθηκε μια λανθασμενη απαντηση η οποια τελικα αναπαραχθηκε απο αλλους (επειδη το διαβασαν) και ετσι καθιερωθηκε το λαθος; αν αυτο εννοεις μπορεις να δωσεις παραδειγματα; θα με ενδιεφερε αυτο...

Το συζητήσαμε λιγάκι αυτό και με τον Τόλη, τη μοναδική :( φορά που κατάφερα και κατέβηκα στο σύλλογο..

Δύο παραδείγματα έχω εγώ:

1. Ότι με το να βουτάς τα φυτά στο διάλυμα με τη χλωρίνη σκοτώνει τα αυγά των σαλιγγαριών, που δεν ισχύει..

2. Κάτι που ξεκίνησε μάλλον από τo Nutrafin, το "έτοιμο DIY" συστηματάκι CO2.. Ότι δηλαδή στο μίγμα χρειάζεται και σόδα.. Που επίσης δεν ισχύει.. (τουλάχιστον για τα σκληρά νερά της Ελλάδας)

Πλάκα πλάκα, ενδιαφέρον θα ήτανε να γίνει μια τέτοια λίστα τύπου "Μύθοι και πραγματικότητα" :D

Όπως π.χ. αν το CO2 μπορεί να επηρρεάσει την KH.. :D :D :D

Πάνος 03-04-08 23:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από xontros (Μήνυμα 251618)
Όπως π.χ. αν το CO2 μπορεί να επηρρεάσει την KH.. :D :D :D

νομιζω πως συντομα θα δημιουργησεις ολοκληρο φορουμ για αυτο το θεμα και μονο.........:D :D :D zw

PascM 03-04-08 23:22

Άσε θα μας απαντήσει σε αυτό μόλις τελειώσει με το πείραμα, δηλαδή κάπου αυτό το Σάββατο θα έλεγα!!!:)

xontros 04-04-08 00:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 251620)
Άσε θα μας απαντήσει σε αυτό μόλις τελειώσει με το πείραμα, δηλαδή κάπου αυτό το Σάββατο θα έλεγα!!!:)

:D :D :D Περιμένω τα δεδομένα από το CERN και τη NASA και σού'ρχομαι! :smt072

jimfytakis 04-04-08 14:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 251619)
νομιζω πως συντομα θα δημιουργησεις ολοκληρο φορουμ για αυτο το θεμα και μονο.........:D :D :D zw

να ζητησουμε βοηθεια απτους mythbusters!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:54.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01919 seconds with 11 queries