Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γατόψαρα Ν. Αμερικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=27)
-   -   Γατόψαρα σε χαμηλές θερμοκρασίες? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=6998)

GIWRGOS 28-12-04 17:48

Γατόψαρα σε χαμηλές θερμοκρασίες?
 
Μπορώ να βάλω γατόψαρο σε ενυδρείο με οράντα,το οποίο δεν έχει θερμοστάτη?Τα γατόψαρα έχουν πρόβλημα με τις χαμηλές θερμοκτρασίες??

TAN 28-12-04 18:01

Οχι,ολα τα γατοψαρα ειναι τροπικα ψαρια και οχι κρυου νερου οπως τα oranda σου....

asteris 28-12-04 19:15

Το www.planetcatfish.com δίνει τα Corydoras Paleatus να αντέχουν μέχρι 15 βαθμούς (μήπως κάνει λάθος?) και μάλιστα τα προτείνει και για πιό κρύα ενυδρεία.

http://www.planetcatfish.com/catelog...dora/271_f.php

Και το Megalechis personata που έχω, αντέχει κάτα πως λέει στους 17 βαθμούς και από βδομάδα θα κάνει παρέα σε 2 Fantails στο ενυδρείο του κουμπάρου.

http://www.planetcatfish.com/catelog...alech/14_f.php

Husky_Jim 28-12-04 21:54

Φίλε Αστέρη....
Το γεγονός ότι τα περισσότερα είδη του Αμαζονίου αντέχουν σε μεγάλη απόκλιση χημείας αλλά και θερμοκρασίας νερού δέν μπορεί να μας κάνει σε καμία περίπτωση να βάλουμε π.χ. όπως αναφέρεις τα Paleatus στους 15 βαθμούς γιατί έτσι και αλλιώς αυτές οι συνθήκες στην φύση δέν διαρκούν πολύ αλλά και το βασικότερο είναι ότι τέτοιες αντοχές σε 15-30 βαθμούς κελσίου εχουν ΜΟΝΟ άγρια F-0 ψάρια και όχι τα F-764536435252 που κυκλοφορούν στο εμπόριο τα οποία εδώ και δεκαετίες ζούν και εκτρέφονται στους 26-27 βαθμούς έχοντας χάσει τις όποιες αντοχές είχαν σάν άγριο είδος στον Rio Parana..... :wink:

asteris 29-12-04 00:06

Ε, και εγώ δεν φαντάζομαι ότι η θερμοκρασία σε ένα ελληνικό σπίτι πέφτει παρακάτω από 20 βαθμούς για πολύ ώρα...

Husky_Jim 29-12-04 03:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από asteris
Ε, και εγώ δεν φαντάζομαι ότι η θερμοκρασία σε ένα ελληνικό σπίτι πέφτει παρακάτω από 20 βαθμούς για πολύ ώρα...


Όταν έχουμε να κάνουμε με ζωντανούς οργανισμούς δεν αρκεί μόνο να "φανταζόμαστε".Πρέπει πάντοτε να προσφέρουμε τις βέλτιστες συνθήκες στα ψάρια μας.....

Discos 29-12-04 13:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από asteris
Ε, και εγώ δεν φαντάζομαι ότι η θερμοκρασία σε ένα ελληνικό σπίτι πέφτει παρακάτω από 20 βαθμούς για πολύ ώρα...

Οντως....

Αλλα...
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από husky_jim
Το γεγονός ότι τα περισσότερα είδη του Αμαζονίου αντέχουν σε μεγάλη απόκλιση χημείας αλλά και θερμοκρασίας νερού δέν μπορεί να μας κάνει σε καμία περίπτωση να βάλουμε π.χ. όπως αναφέρεις τα Paleatus στους 15 βαθμούς γιατί έτσι και αλλιώς αυτές οι συνθήκες στην φύση δέν διαρκούν πολύ

Δημητρη πολυ σωστος! +-3
Αλλο πραγμα να μην εχεις ρευμα το σπιτι σου για καποιες ωρες π.χ. και αλλο να ειναι μονιμα. Ολα τα ζωντανα εχουν καποιες ανοχες για να μπορουν να επιβιωνουν ακομα και οταν ολα δεν ειναι ροδινα για καποιες στιγμες. Αλλα αυτο δεν ειναι ο κανονας & πρεπει να σεβομαστε την μητερα φυση.

Εαν δεν υπηρχαν αυτες οι ανοχες δεν θα υπηρχε τιποτα ζωντανο στην φυση σημερα. Με το παραμικρο κρυο θα ψοφαγανε ολα, με την πρωτη τροπικη βροχη που αλλαζε την συσταση του νερου το ιδιο και παει λεγοντας. Μην τραβαμε ομως τα ορια της φυσης στα ακρα, δεν πρεπει.

Anonymous 25-01-05 04:01

Τα γατόψαρα είναι φρικαλεότητες της γής.
Τόσο προσαρμοσμένα και άλλο τόσο παρεξηγημένα.
Η επιλογή των ψαριών είναι θέμα χαρακτήρα.

netblues 25-01-05 09:29

Αποκαλεις τον L204 μου φρικαλεο?
:evil: :evil:

Παράθεση:

Η επιλογή των ψαριών είναι θέμα χαρακτήρα.
Του αφεντικου τους Η των ιδιων?

Ακαταληπτος.

Discos 25-01-05 10:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από fishdiscusser
Τα γατόψαρα είναι φρικαλεότητες της γής.

:?: :?: Τι θελει να πει ο ποιητης? :?: :?:

Husky_Jim 25-01-05 13:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από fishdiscusser
Τα γατόψαρα είναι φρικαλεότητες της γής.
Τόσο προσαρμοσμένα και άλλο τόσο παρεξηγημένα.
Η επιλογή των ψαριών είναι θέμα χαρακτήρα.

Για εξήγησε τί θές να πείς?????????? :?:

fidel 25-01-05 13:12

Παράθεση:

Τα γατόψαρα είναι φρικαλεότητες της γής.
Τόσο προσαρμοσμένα και άλλο τόσο παρεξηγημένα.
Η επιλογή των ψαριών είναι θέμα χαρακτήρα.
Ειλικρινά δε βγάζω νόημα! Φρικαλεότητες της γής? Μάλλον δεν πιάνω το ύφος και τη διάθεση του συγγραφέα.

Τόσο προσαρμοσμένα (πάλι δεν καταλαβαίνω ακριβώς τί εννοείται εδώ) και άλλο τόσο παρεξηγημένα (εντάξει αυτό το έπιασα καθώς πολλοί νομίζουν ότι κάνουν για καθάρισμα τζαμιών και ακαθαρσιών).

Η επιλογή των ψαριών είναι θέμα χαρακτήρα (μήπως μπορούμε να γίνουμε λίγο πιό συγκεκριμένοι σε αυτό το θέμα γιατί είναι γενικά διατυπωμένο. Από τί γατόψαρα έχουμε εμπειρία έτσι ώστε να γίνει μια συζήτηση και να καταθέσουμε μία άποψη όσοι από εμάς έχουμε κάτι σχετικό?)

Obelix(Reifen) 25-01-05 13:23

Εγώ θα έλεγα ναι στην ερώτηση σου αλλά για ασφάλεια θα πρέπει να βάλεις έναν θερμοστάτη ώστε να ανάβει σε χαμηλές θερμοκρασίες π.χ. 19 και με προσεχτικό διάλεγμα του είδους που θα βάλεις .

Maverick 25-01-05 13:23

http://www.greekaquarist.com/board/viewtopic.php?t=3900

Μήπως απλά σου έχει συμβεί κάτι τέτοιο φίλε fishdiscusser? Εγώ πάντως το ξεπέρασα και μου αρέσουν πάρα πολύ τα γατόψαρα (ιδιαίτερα τα plecos) :D

lasal 25-01-05 14:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από fidel
Ειλικρινά δε βγάζω νόημα!

Εγώ..... βγάζω!
old blade??
new blade??
Ver?

AFRIKANOFILOS 25-01-05 14:51

Λες να ειναι οσο και εγω :evil: zw .

halvas69 26-01-05 20:59

Ψιτττττ, χαλαρώστε
Αμέσως να το φάτε το παιδί επειδή είπε κάτι.
Δώστε του λίγο χρόνο να το εξηγήσει όπως είπε ο Huskyjim.

Mariel 27-01-05 02:33

μάλλον είναι συνήθης τακτική του να πετάει μια εξυπνάδα και να εξαφανίζεται.εμένα σήμερα μ'ενημέρωσε ότι το φύλο μου δεν ήταν αυτό που νόμιζα μέχρι τώρα :D :D :D τουλάχιστον μαθαίνουμε μερικά πολύ χρήσιμα πράγματα απ'το board

jpatou 27-01-05 09:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΜΑΝΙΔΗ ΜΑΡΙΕΛ
μάλλον είναι συνήθης τακτική του να πετάει μια εξυπνάδα και να εξαφανίζεται.εμένα σήμερα μ'ενημέρωσε ότι το φύλο μου δεν ήταν αυτό που νόμιζα μέχρι τώρα :D :D :D τουλάχιστον μαθαίνουμε μερικά πολύ χρήσιμα πράγματα απ'το board

Μην δίνεις σημασία :roll:

AFRIKANOFILOS 27-01-05 12:28

Εμενα μου θυμιζει Χατζηστεφανου :lol: :wink: (πεταει μαλα :evil: :evil: για να του δωσουμε σημασια :wink: )

koulio 28-01-05 19:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από AFRIKANOFILOS
Εμενα μου θυμιζει Χατζηστεφανου :lol: :wink: (πεταει μαλα :evil: :evil: για να του δωσουμε σημασια :wink: )

ο γιαννης το επιασε το νοημα :wink: :wink: :wink:

ευγε


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:55.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02044 seconds with 11 queries