Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=105)
-   -   Ενυδρείο-Paludarium Taganyika! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=40583)

frits 21-05-10 17:55

Ενυδρείο-Paludarium Taganyika!
 
14 Συνημμένο(α)
Λοιπόν, μετά τη καταστροφή έρχεται πάντα η δημιουργία! :)
Επισκεύασα το 300άρι μου, που είχε ανοίξει και από κιχλίδες Μαλάουι, είπα να το γυρίσω σε Ταγκανίκα. Επειδή όμως από την εμπειρία μου με Μαλάουι, δλδ νταμάρι χωρίς φυτά, είχα πρόβλημα με τα νιτρικά και τις άλγες, αποφάσισα να φτιάξω κάτι σαν paludarium, με φυτά επιφάνειας που οι ρίζες τους όμως θα είναι μέσα στο νερό, ώστε να ρουφάνε και νιτρικά. Έφτιαξα λοιπόν μια κατασκευή για την πλάτη του ενυδρείου από φελιζόλ και την "έντυσα" με άμμο (όπως μου είχε δείξει ο φίλος γαύρος). Εκεί έχτισα με πολυουρεθάνη γλαστρούλες για τα φυτά, αλλά χρησιμοποίησα και 2 κορμούς φελόδεντρου που τους εντοίχισα στη κατασκευή και μέσα έχουν επίσης γλάστρες με φυτά. Ο πάτος τους είναι μέσα στο νερό και έτσι δεν τα ποτίζω καθόλου ;)
Επίσης, με κόντρα πλακέ θαλάσσης έφτιαξα μια κάσα την οποία τοποθέτησα ανάμεσα στο ενυδρείο και το καπάκι, ώστε να δώσω λιγο "αέρα" για τα φυτά, αλλά και να τοποθετήσω εκεί ανεμιστηράκια, bluelight κλπ που δεν χωρούσαν στο καπάκι. Παραθέτω φωτογραφίες από την πρόοδο της κατασκευής για να καταλάβετε. Οποιεσδήποτε παρατηρήσεις ευπρόσδεκτες, καθώς πρώτη φορά ασχολούμαι με είδη από Ταγκανίκα :)
Ευχαριστώ πολύ τον Αλέξανδρο (Raven) για τα φυτά, τον Pano Alex/polis και τον kokos125 για τα ψαράκια! Νά 'στε καλά παιδιά, μόνο λίγα φυτά και τα 2 Altolamprologus αγόρασα από πετσοπ ;)


Πληροφορίες

Διαστάσεις:1,20x40x70 (35 νερό)
Όγκος: 150 λίτρα
Κατηγορία: paludarium
Φυτά: Fittonia Argyronanta, Vallisneria tortifolia, φτέρες, κισσοί και τα φυτά που μου έδωσε ο Αλέξανδρος
Ψάρια / Άλλα είδη: 2 Julidochromis transcriptus, 14 multis, 2 Altolamprologus compressiceps
Διακοσμητικά υλικά: χαλαζιακή άμμος, πέτρες
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο: DIY
Φωτισμός: 2x38 watt
Διάρκεια φωτισμού: 10 ώρες
Φιλτράρισμα: FLUVAL 305
Θερμοστάτης: ναι
Λίπανση: όχι
Παροχή CO2: όχι

Παράμετροι:

pH: 7,6
Γενική σκληρότητα (GH): 16
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 7
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 5
Αλλαγές νερού: 1 φορά κάθε 15 μέρες 30%
Θερμοκρασία: 26

exelix 21-05-10 18:01

Δεν ξέρω τι ακόμα έχεις να κάνεις και τι χρειάζεται, αλλά ό,τι βλέπω μου αρέσει πολύ! Μη σου πω ότι το κομμάτι εκτός νερού μου φαίνεται πιο όμορφο! Τα φυτά δε φοβάσαι μη σαπίσουν με τις ρίζες μόνιμα μέσα στο νερό;

kokos125 21-05-10 18:28

Χαιρομαι πραγματικα γιατι βλεπω οτι τα ενυδρεια μας εχουν αρχισει και περνανε σε αλλη διασταση σε αλλη φαση!!!!!Η ποιοτητα εχει αρχισει και ανεβαινει και τα ενυδρεια μας μετατρεπονται σε πινακες ζωντανης ζωγραφικης υποβρυχιας αλλα και επιγειας.Μπραβο στην ιδεεα σου και να ξερεις οτι σε θαυμασα μεσω του εργου σου και για την αγαπη που εχεις για αυτες τις 'γυαλες' οπως τις λενε οι 'εξω' αλλα και για την προοπτικη του εργου σου.Μ αρεσε παρα πολυ και θα προτεινα να δημιουργηθει μια ξεχωριστη κατηγορια για αυτα τα μισα μισα ενυδρεια....Χαιρομαι που τα ψαρια μου θα ειναι σε κατι που τους αξιζει αλλα και σε κατι που τους παει...Η μονη παρατηρηση θα ηταν να βαλεις πανω στον κορμο φυτα τα οποια να αναπτυσονται και να κρεμανε προς τα κατω(ας μας συμβουλεψουν πιο εμπειροι) και θα τοποθετουσα ενα mist maker για την αναλογη ομιχλη :rolleyes:.ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΠΙΟ ΟΜΟΡΦΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΕΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ αλλα και το κοστος δεν ειναι κατι ιδιαιτερο πιστευω.ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΜΠΡΑΒΟ.

posidwnas 21-05-10 18:32

Κουκλί φίλε... Συγχαρητηρία

:smt041 :smt041 :smt041 :smt041 :smt041 :smt041

exelix 21-05-10 18:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kokos125 (Μήνυμα 448065)
Μ αρεσε παρα πολυ και θα προτεινα να δημιουργηθει μια ξεχωριστη κατηγορια για αυτα τα μισα μισα ενυδρεια.


Είναι φρέσκο, αλλά έχει ήδη δημιουργηθεί! Κοίτα σε ποια κατηγορία είναι το νήμα!

akis7 21-05-10 18:41

πραγματικα πανεμορφο και οπως ειπε ο κοκος πιο πανω ενα mist maker θα κλεψει καρδιες!!!
και η "πλατη" τα σπαει!!
ποσα λιτρα ειναι καθαρα το νερο που εβαλες μεσα???

Κλεόβουλος 21-05-10 18:57

Πολύ μεράκι φίλε,μπράβο σου!
Καλή συνέχεια.

Αλέξης6 21-05-10 19:37

Πολύ όμορφο και πρωτότυπο!!

Συγχαρητήρια!!

kingrim 21-05-10 20:02

πολυ ομορφο

Eric 21-05-10 20:29

Πανεμορφο! Πολυ καλη δουλεια!

Δεν ξερω μπορει να μου φενεται αλλα ο "τοιχος" στο backround θα μπορουσε να ειναι πιο ψηλος αλλα κατα τα αλλα δειχνει τελειο!
Μπραβο και παλι :smt041

frits 21-05-10 21:17

Σας ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια! :)
Ναι ο τοίχος πίσω έπρεπε να γίνει λίγο πιο ψηλός αλλά θα τον επιδιορθώσω. Σκεφτόμουν να περάσω διάφορα καλώδια από κει, που τελικά πέρασα απ' την επέκταση του καπακιού. Πάντως χωράει κι άλλα φυτά στην επιφάνεια και περιμένω συμβουλές από τους "γνώστες" ;)
Επίσης ψάχνω για κοχύλια αν έχει κάποιος περίσσευμα, ευπρόσδεκτα!
Τα κανονικά λίτρα του ενυδρείου είναι 300, αλλά τώρα έχει περίπου 150

Christophe74 22-05-10 08:32

Συγχαρητήρια για την προσπάθεια. Νομίζω πως το αποτέλεσμα δικαιώνει
τον κόπο σου αφού είναι πραγματικά πολύ όμορφο:smt041

Πάνος 22-05-10 11:19

κατι πολυ ιδιαιτερο!!!:p πετυχημενη και η σωρος απο πετρες...και αν γεμισει φυτα το πανω μερος και κοχυλια ο πυθμενας για τα μουλτι...θα ειναι ενα ονειρο!!!:smt041

AQUA PURA 22-05-10 14:15

πολύ όμορφο και πρωτότυπο Γιώργο :p:smt041 βάλε και κανένα microsorium pteropus στην επιφάνεια (εκτός νερού) ανάμεσα στα βραχάκια η δέστα πάνω στα ξυλα…;)

Γιώργος Κ 22-05-10 14:21

Πολυ εξυπνο!!! :p:p:p

:smt041:smt041

Ηλίας 22-05-10 14:52

Πλακα εχει και αυτο το στυλ παλουνταριου!..;)
..καλη κατασκευη και ωραιος κορμος.. τι ειναι?..
Ποια ειναι η ονομασια της φτερης αριστερα..:confused:

bokostas 22-05-10 14:53

Υπέροχο, μπράβο, μου αρέσει πάρα πολύ.
Εγώ θα ανέβαζα το νερό άλλους 10 πόντους, αλλά περί ορέξεως... :)

exelix 22-05-10 15:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Ηλίας (Μήνυμα 448240)
ωραιος κορμος.. τι ειναι?

Είναι φλοιός φελλόδεντρου. Δίνει πάρα πολύ όμορφο αποτέλεσμα, ακόμα και αν τον χρησιμοποιείς ολόκληρο μέσα στο νερό για πλάτη, αλλά θέλει μια διαδικασία για να τον φέρεις στο σχήμα που θέλεις και για να μη σου κιτρινίζει πολύ το νερό.

Εγώ θα ξαναρωτήσω μια και δεν μου είπατε γιατί θέλω να μάθω, δεν υπάρχει πρόβλημα με τις ρίζες μόνιμα μέσα στο νερό; Προφανώς και εξαρτάται από το είδος του φυτού, αλλά μια γενική ιδέα να πάρω!

Γιώργος Κ 22-05-10 15:07

Μερικα φυτα δεν εχουν προβλημα να ειναι βυθισμενες οι ριζες τους! ;)

frits 22-05-10 15:14

Αυτά που έχω βάλει δεν έχουν πρόβλημα, τα είχα δοκιμάσει σε μικρότερο paludarium, τώρα κάποια άλλα που δοκίμασα δεν έπιασαν, εμπειρικά προχωράω κι εγώ. Το microsorium pteropus είναι η java? Θα πιάσει εκτός νερού?
Η στάθμη θα μπορούσε να πάει λίγο πιο πάνω αλλά θα κόψω αέρα από τα φυτά, τα περισσότερα μεγαλώνουν σε ύψος, γι αυτό την άφησα στα 35 εκατοστά περίπου, στο μέλλον μπορεί να το αλλάξω ;)
Από κοντά φαίνεται καλύτερο, είμαι παντελώς άσχετος φωτογράφος :(

AQUA PURA 22-05-10 15:51

ακριβώς Γιώργο το microsorium pteropus είναι το java fern μετά από λίγες ημέρες αφου προσαρμοστεί εκτός νερου (emersed) δλδ στο καινουριο του περιβάλλον …θα αρχίσει να πετάει νέα φύλλα. Τα νεα φύλλα που θα βγάλει γίνονται πιο μαλακά και πιο λεπτα χρώματος ανοιχτού πράσινου … απλά θα ηταν καλύτερα τώρα που το ξανασκέφτομαι ..να το πιάσεις σε ένα πιο μικρό ξυλαράκι με πετονιά και να το τοποθετήσεις όπου θες…υπόψην είναι σχετικά αργό και σε emersed..;)

frits 22-05-10 16:07

χμμ, θα το προσπαθήσω, ευχαριστώ για την ιδέα ;)

Raven 23-05-10 14:13

Παρα πολυ ομορφο αποτελεσμα και πρωτοτυπο !:)
Εγω απο την αλλη που ειμαι πιο πολυ οπαδος των βιοτοπων, θα προτιμουσα αμιγως αφρικανικα φυτα μεσα και εξω απο το νερο. Αλλα και παλι βεβαια, δεν θα ηταν βιοτοπος Ταγκανικα αλλα απλως Αφρικανικος.

frits 23-05-10 14:29

Πολύ καλύτερο αυτό που λες αλλά και δύσκολο. Θέλει πολύ έρευνα, να βρεις τα κατάλληλα φυτά κλπ, κάποια στιγμή θα το κάνω, αυτός είναι ο απώτερος στόχος μου :rolleyes:

frits 26-05-10 20:37

10 Συνημμένο(α)
Και ένα μικρό update με κάποια φυτά που πρόσθεσα (Calathea, Tilandsia) και επιτέλους τα κοχύλια που μου έδωσε ο VAG (ευχαριστώ πολύ Βαγγέλη :)) με αποτέλεσμα να βρουν στέγη και τα τελευταία multis που ζούσαν εξόριστα σε μια γωνία :D

exelix 26-05-10 21:47

Όλο και πιο όμορφο θα γίνεται όπως το πας!

Vag 26-05-10 23:27

Χαίρομαι που πιάσαν τόπο τα κοχύλια (αν και πιάσαν ήδη και στο στομάχι μου τα σαλιγκάρια...). Δεν ξέρω στο είπα και από κοντά, αυτό το είδος που έχεις φτιάξει μου αρέσει πάρα πολύ. Και νομίζω ότι ταιριάζει καταπληκτικά με μικρές κιχλίδες. Αν ήταν μεγάλα τα ψάρια θα έμοιαζε πολύ αταίριαστο. Τώρα η σύνθεση από πάνω μοιάζει πολύ επιβλητική. Είμαι σίγορος ότι θα το χαζέυετε πολλές ώρες!!!

Υ.Γ. Εγώ πάντως χαζεύω τα Λάμπιντο που μου έδωσες (εγώ είμαι αυτός που πρέπει να σε ευχαριστώ;)). Είναι μια χαρά και σχεδόν προσαρμόστηκαν με τα άλλα:smt041

AQUA PURA 27-05-10 00:52

Μπράβο Γιώργο …:smt041 όσο πάει και ομορφαίνει όλο και περισσότερο….βάλε java fern και κανένα moss (πχ java moss ):rolleyes: και θα με θυμηθείς….;)

Raven 27-05-10 01:25

Γινεται ολο και πιο ομορφο ! θα μπορουσες να βαλεις και καμια μικροσωμη Βρομέλια για να δωσει χρωμα.;)

frits 27-05-10 09:23

Έχω αφήσει χώρο και για βρομέλια αλλά όσες έχω βρει μέχρι στιγμής σε φυτώρια είναι τεράστιες :smt120
Θα δοκιμάσω και java fern, ίσως να πιάσω λίγη πάνω στο φελλόδεντρο, να δω πως θα πάει ;)
Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια, που να έβγαζα και φωτογραφίες σαν του Αλέξανδρου να το βλέπατε, αλλά είμαι άσχετος :D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:36.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02305 seconds with 11 queries