Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Πειτε μου την γνωμη σας.. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=23942)

Avaya 26-03-08 00:23

Πειτε μου την γνωμη σας..
 
Σκεφτομαι να βαλω σε 120λ ενυδρειο 8 κιχλιδες.
1: χωρανε?
2: Ταιριαζουν μεταξυ τους?

Apistogramma Borelli
Apistogramma Cacatoides x 2 (θελει ζευγος λεει)
Cichlasoma Meeki x 2 (θελει ζευγος λεει)
Hemichromis Bimaculatus
Pelviciahromis Suboccelatus x 2 (θελει ζευγος λεει)

φυσικα ενημερωθηκα για μηκος που φτανουν, θερμοκρασια που θελουν, pH, gH, και το αν ειναι επιθετικα. Ολα αυτα ειναι σχεδον στα ιδια επιπεδα. Απλα θελω την γνωμη σας. Και το βασικοτερο απ'ολα, αν σαν αρχαριος θα ανταπεξελθω στις δυσκολιες. Και αν πιστευετε οχι μηπως μπορειτε να μου πειτε εναν συνδιασμο απο ομορφα τροπικα ψαρια?

Ευχαριστω

george 26-03-08 00:33

:smt018:smt018:smt018

Avaya 26-03-08 00:51

αυτοκτονια δηλ θα εκανα??? γιατι πραγματικα θελω να περνανε καλα τα ψαρακια μου και φυσικα δεν θελω να πεθανουν :) γι'αυτο ρωταω :)

fishme1 26-03-08 01:16

μπορεις να βαλεις ενα απο τα ειδη που αναφερεις απο ενα ζευγαρι για τα φαιρμαουθ ή απο ενα τριο για τα απιστογκραμα με μια ομαδα κοπαδοψαρων για να αποσπα την επιθετικοτητα του αρσενικου προς τις θυληκιες
τα hemichromis bimaculatus επισης σε ζευγαρι.

τα Pelvicachromis Suboccelatus δεν παιζει να τα βρεις γιατι γενικως τα περισσοτερα ειδη κιχλιδων δυτικης και κεντρικης αφρικης σπανια μπαινουν στο χομπυ ποσο μαλλον στην ελλαδα

Avaya 26-03-08 09:41

Και απο συντηρηση θελουν κατι το περιεργο?? το λεω γιατι ειμαι αρχαριος. απλα θαμπωθηκα με το ποσο ομορφα ειναι αυτα τα ψαρια και μου μπηκε στο μυαλο.. βεβαια αν οι ποιο εμπειροι μου πουν να μην το κανω ακομα (λογο το οτι ειμαι αρχαριος), φυσικα και δεν θα το κανω γιατι δεν μου φταινε και σε τπτ τα ψαρια.
Α και αν βαλω οπως λεει ο φιλος fishme1 αρσενικο και 2 θυληκα θα εχω και γεννητουρια?? το 120λ που εχω θα ανταπεξελθει?

Και ευχαριστω fishme1 για την συμβουλη.

fishme1 26-03-08 10:24

για τα apistogramma θα χρειαστεις τυρφη για να ριχνεις το ph και να μαλακωνεις το νερο με πεχα 6,5 GH 4-5 KH 4 θα εισαι ενταξει για καποια ειδη απιστογκραμα.
αλλαγες νερου κανονικα οπως με καθε αλλο ψαρι

Giorgos 26-03-08 12:49

Καλημέρα και καλωσόρισες.

Από τα ψάρια που αναφέρεις, θεωρώ ως ιδανικότερα για κάποιον αρχάριο τα Thorichthys (πρώην Cichlasoma) meeki ή τα Hemichromis bimaculatus. Τα πρώτα μάλιστα δεν χρειάζονται ειδικές συνθήκες νερού αφού το νερό από το δίκτυο της Αθήνας είναι ιδανικό για τις απαιτήσεις τους.

Κάνε μια καλή αναζήτηση σε αυτή την κατηγορία και θα βρεις πολλές πληροφορίες.

Avaya 26-03-08 19:20

να σου πω την αληθεια σημερα πηγα και ρωτησα.. αλλα δεν θυμαμαι τα ονομα τα τους..ηταν ενα γαλαζιο και ενα κιτρινο.. για ζευγη μου ειπε βεβαια. Η τιμη τους ηταν 26 ευρο το ενα.. δεν ειναι λιγο ακριβα?? το μεγεθος τους ηταν περιπου 6 εκατοστα.

πηρα και εκανα και test

26 κελσιου
7,5 pH
8-12 gh εβγαλα 10
0 no2 , no3

fishme1 26-03-08 20:18

ετσι που το λες δεν μπορουμε να σου πουμε αν ηταν καλη ή κακη τιμη μαθε ποιο ειδος ηταν για να μπορουμε να σου πουμε.

Avaya 27-03-08 10:40

Εχεις δικιο.. θα μαθω και θα επανελθω!!! ααα και με τα goldFish, 1 κλοουν και εναν γλυφτη που εχω να τα μεταφερω γιατι θα τα φανε η ειναι οκ να μεινουν μαζι?

fishme1 27-03-08 13:59

τα χρυσοψαρα δεν εχουν καμια σχεση με τροπικα ψαρια αφου ειναι κρυου νερου και εχουν αλλες απαιτησεις .

ο κλουν αν ειναι ο συνηθισμενος θελει ΠΟΛΛΑ λιτρα

ψαρι γλυφτης δεν υπαρχει αν μπορεις βαλε μια φωτογραφια να τον δουμε και να σου πουμε;)

Avaya 27-03-08 14:29

τα goldfish θα τα μεταφερω σε αλλο ενυδρειο. τωρα οσο για τον γλυφτη ειναι ο κλασσικος με λιγες ασπρες βουλες. Αλλα θα στειλω φωτο και τα ονοματα απο τα αλλα ψαρια.

ευχαριστω για τον χρονο σου :)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:27.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01793 seconds with 11 queries