Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Anubia nana (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=35434)

fh84 14-11-09 13:22

Anubia nana
 
Καλημέρα σε όλους τους φίλους.
Σήμερα αγόρασα μία anubia nana και θα χρειαστώ τα φώτα σας. Έχω ακούσει πως δεν πρέπει να θάψω τις ρίζες της και να την αφήσω από μόνη να το κάνει αυτό.
Είναι αλήθεια? Και μέχρι να γίνει αυτό πώς να την κρατήσω στον πάτο?
Γενικά τι απαιτήσεις έχει αυτό το φυτό,?

Σας ευχαριστώ.

Πάνος 14-11-09 13:46

βυθιζεις τα ριζιδια αλλα οχι τον κορμο της....ετσι συγκρατειται...
εναλλακτικα και καλυτερα μπορεις να τη δεσεις σε ενα ξυλο η μια πετρα...με τον καιρο θα αγκιστρωθει...
εχει πολυ λιγες απαιτησεις....τοσο σε φως οσο και λιπασματα..ζει ακομη και με φως δωματιου και χωρις λιπασμα..μονο με τα αποβλητα των ψαριων..
δε χρειαζεται να κανεις δηλαδη και πολλα...

sv2gfx 14-11-09 13:56

1 Συνημμένο(α)
Παιδιά καλημέρα.. Κι εγώ την ίδια απορία είχα! Χθες το βράδυ τη φύτεψα. Καλά την έχω βάλει?

mpampis 1969 14-11-09 14:00

oxι να τη σηκωσεις λιγο να αποκαληφθει ο κορμος της.

sv2gfx 14-11-09 14:06

οκ.. την ανασήκωσα.. να ρωτήσω και κάτι άλλο.. Πήρα και εχινόδωρους(αν το λέω καλά). Δε μπορώ να πω ότι είχαν μεγάλη ρίζα. Ήταν ίσα ίσα κάτι που εξείχε 3mm περίπου. Έτσι πρέπει να είναι? Εγώ το βύθισα όλο πάντως.

panospkk 16-11-09 12:23

Ο εχινόδωρος είναι φυτό γρήγορης ανάπτυξης. Έχε στο νου σου ότι, κατά πάσα πιθανότητα, κάτι θα χρειαστείς να βάλεις από λιπάσματα. Χωρίς σίδηρο και κάλιο σε εμένα κιτρίνιζε και έλιωνε

sv2gfx 16-11-09 13:00

Μέχρι τώρα καλά φαίνεται. Έχω υπόστρωμα και επίσης πήρα ένα "Flourish excel-- organic carbon for planted aquarium". Μου είπε ο πετ-σοπας να ρίχνω κάθε εβδομάδα λίγο. Κάνει αυτό?

xontros 17-11-09 20:23

Δεν είναι λίπασμα αυτό, είναι συμπλήρωμα CO2.. Εγώ θα έλεγα να μήν τα πειράξεις καθόλου τα φυτάκια.. Ούτως ή άλλως, και λίπασμα να ρίξεις δεν πρόκειται να το απορροφήσουν, γιατί απλά δεν αναπτύσσονται ακόμη, κι αυτό γιατί θέλουνε κι αυτά το χρόνο τους για να προσαρμοστούν στις συνθήκες του ενυδρείου.. Άφησέ τα λοιπόν, και ό,τι χρειαστούν θα στο ζητήσουν με τον τρόπο τους τα ίδια (κοινώς, θα τα δεις σιγά σιγά να αρχίσουν να αναπτύσσονται, και από κάποια στιγμή και μετά, θα αρχίσεις να βλέπεις κάποια φύλλα να κιτρινίζουν, κ.τ.λ., οπότε και θα ξεκινήσεις κι εσύ να επεμβαίνεις..) ;)

panospkk 19-11-09 14:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sv2gfx (Μήνυμα 389625)
Μέχρι τώρα καλά φαίνεται. Έχω υπόστρωμα και επίσης πήρα ένα "Flourish excel-- organic carbon for planted aquarium". Μου είπε ο πετ-σοπας να ρίχνω κάθε εβδομάδα λίγο. Κάνει αυτό?


Το excell χρησιμοποιείται κάθε μέρα αλλιώς δεν έχει νόημα η εβδομαδιαία χρήση

xontros 19-11-09 14:56

Να προσθέσω κι εγώ:
ΠΡΟΣΟΧΗ στην υπερδοσολογία, μπορεί να κάψει τα φυτά!
Επίσης, ΠΡΟΣΟΧΗ στον τρόπο χορήγησης, αν πέσει πάνω σε κάποιο ψάρι μπορεί να του δημιουργήσει κι εκείνου κάποιο "κάψιμο"!

sv2gfx 19-11-09 16:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από xontros (Μήνυμα 390333)
Να προσθέσω κι εγώ:
ΠΡΟΣΟΧΗ στην υπερδοσολογία, μπορεί να κάψει τα φυτά!
Επίσης, ΠΡΟΣΟΧΗ στον τρόπο χορήγησης, αν πέσει πάνω σε κάποιο ψάρι μπορεί να του δημιουργήσει κι εκείνου κάποιο "κάψιμο"!

Δηλαδή πως να το βάζω; Σε κάποια γωνία;

xontros 19-11-09 17:13

Κοντά στην έξοδο του φίλτρου, όπου διαλύεται αμέσως στο νερό λόγω της κυκλοφορίας..

Υ.Γ. Το έγραψα γιατί έριχνα με το σταγονόμετρο excel στο μονομαχοενυδρειάκι μου (η δοσολογία ήταν κάτι σαν 0.1ml για τα λίγα λίτρα, οπότε μόνο με σταγονόμετρο μπορούσα να το μετρήσω), και είχε έρθει αυτός ο τρελός εκεί που έριχνα, νομίζοντας ότι θα πέσει φαγάκι.. Και πρέπει να ήρθε το excel σε επαφή με το μάτι του, και αφενός έκανε ένα σημάδι, αφεταίρου, από τις κινήσεις και τη συμπεριφορά του από τότε κατάλαβα ότι ή δεν έβλεπε καθόλου από εκείνη την μεριά, ή έβλεπε ελάχιστα.. :(

panospkk 20-11-09 10:30

Αυτό δεν το γνώριζα.... Δεν είχα σκεφτεί ότι αν έρθει σε άμεση επαφή με τα ψαράκια μου μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα.
Αλλά να συνεχίσω κι εγώ (που έχω κάψει αρκετά φυτά) ότι κάποια φυτά είναι αργής ανάπτυξης και άλλα ταχείας. Πρέπει πάντα να λαμβάνουμε σαν δείγμα τα φυτά αργής ανάπτυξης γιατί όλα τα φυτά δεν έχουν το ίδιο βιολογικό "ρολόι"

xontros 20-11-09 18:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panospkk (Μήνυμα 390571)
Αυτό δεν το γνώριζα.... Δεν είχα σκεφτεί ότι αν έρθει σε άμεση επαφή με τα ψαράκια μου μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα.
Αλλά να συνεχίσω κι εγώ (που έχω κάψει αρκετά φυτά) ότι κάποια φυτά είναι αργής ανάπτυξης και άλλα ταχείας. Πρέπει πάντα να λαμβάνουμε σαν δείγμα τα φυτά αργής ανάπτυξης γιατί όλα τα φυτά δεν έχουν το ίδιο βιολογικό "ρολόι"

Συμφωνώ και επαυξάνω.. Όπως έχει γραφτεί σε αρκετά ποστ εδώ μέσα, κάθε φυτό έχει τη δικιά του "αδυναμία".. Και η έλλειψη του κάθε στοιχείου μπορεί να σου εμφανίζεται (ανάλογα με το ποιο στοιχείο είναι αυτό) και σε διαφορετικό φυτό.. Οπότε με τον καιρό και παρατηρώντας το ενυδρείο και τα φυτά που έχεις μέσα, μπορείς να χρησιμοποιείς κάποια από αυτά ως "δείκτες", για να καθορίζεις τις ελλείψεις στη λίπανση που χρησιμοποιείς.. ;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:29.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01567 seconds with 11 queries