Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Άλατα σε ενυδρείο! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=22324)

ΕΛΒΙΡΑ 22-01-08 10:33

Άλατα σε ενυδρείο!
 
Καλήμέρα, έχω το εξής θέμα: Πρόσφατα ανέβασα το καπάκι του ενυδρείου μου κατα 3,5cm για να αυξήσω τον όγκο νερού!! Διαπίστωσα όμως οτι εξωτερικά στο σημείο οπου πριν τελίωνε το καπάκι το τζάμι έχει πιάσει άλατα-μια γραμμή!! Επίσης καμιά φορά λόγω υδρατμών στάζει εξωτερικά πάνω στο τζάμι νερό σε ένα συγκεκριμένο σημείο οπου κ κει έχουν δημιουργηθεί στάλες απο άλατα!! Προσπάθησα με καθαριστικό για άλατα να τα βγάλω αλλα δεν έκανα δουλειά!! Τι μπορώ να κάνω?

chris129 22-01-08 11:21

μονο με ξυδι και τιποτα αλλο και αυτο με μεγαλη προσοχη :rolleyes:

akillis 22-01-08 11:33

Δοκιμασε και με αντιχλωριο,,αυτο που ριχνεις στις αλαγες νερου..

ΕΛΒΙΡΑ 22-01-08 11:34

Να το τρίψω με πανάκι βρεγμένο με αντιχλώριο?

Iann_is 22-01-08 11:54

Παράθεση:

Προσπάθησα με καθαριστικό για άλατα να τα βγάλω αλλα δεν έκανα δουλειά!!
Χωρίς να θέλω να σε τρομάξω, μια φίλη μου προσπάθησε να κάνει το ίδιο με 2 σταγόνες VIAKAL και σε 1-2 μέρες, μαζί με τα άλατα έφυγαν και τα ψάρια...

ΕΛΒΙΡΑ 22-01-08 11:59

Δεν ήρθε σε επαφή με το νερό αρα δε νομιζω να έχω απώλειες! Εξωτερικα γινεται ολη η δουλειά!!

akillis 22-01-08 12:57

με ενα πανακι μουλιασμα καλα περασε την περιοχη με τα αλατα να κανει επιδραση το υγρο και μετα απο 2-3 λεπτα με το πανακι και παλι με αντιχλωριο τριψιμο!!και πες μας!!

PascM 22-01-08 13:00

Αντί να κάνεις όλα αυτά μπορείς να χρησιμοποιήσεις όπως είπε ο Χρήστος στο 2 ποστ το ξύδι με πολύ προσοχή και ακόμη ποιο άφοβα ένα RH-minus υγρό από αυτά που κυκλοφορούν στο εμπόριο. (γι' αυτή τη δουλειά είναι άψογο)

akillis 22-01-08 13:01

Η μολις το αφησεις 2-3 λεπτα ,μετα με ανα καινουριο πλυμενο καλα σφουγγαρακι με την σκληρη πλευρα!!

ΕΛΒΙΡΑ 22-01-08 13:04

Οκ παιδιά..με ξύδι έχω προσπαθήσει στο παρελθόν αλλα δεν έκανα δουλειά! Θα προσπαθήσω σήμερα με αντιχλώριο!!
-------------------------
Με τη σκληρή πλευρά μπορεί να κάνω ζημιά στο τζάμι!!

Tolis 22-01-08 14:31

Τι δουλεια εχει το αντιχλωριο να διαλυει αλατα?

akillis 22-01-08 23:18

δεν ειπαμε για τοσα πολλα αλατα που θελουν viacal και συρμα...αλατα απο εξατμηση η αλατα που δημιουργουνται στις κοντρες απο το νερο που πεφτι απο τα καπακια και στεγνονη!!το εχω δοκιμαση με καλο μουλιασμα και να πεσει λιγο μεσα στο νερο δεν θα υπαρχει και προβλημα 1-2 φορες και οκ...απο προσωπικες αμπειριες μιλαμε!!

crazyio 22-01-08 23:26

για σκληρά άλατα δοκίμασε και με ξυραφάκι με πολύ προσοχή και με αρκετή κλίση ..!
ΜΕ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ ΚΑΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ !

george 22-01-08 23:47

http://www.malawicichlidhomepage.com...ing_greek.html

Λιβέρης Σταύρος 23-01-08 10:04

Επίσης καμιά φορά λόγω υδρατμών στάζει εξωτερικά πάνω στο τζάμι νερό σε ένα συγκεκριμένο σημείο οπου κ κει έχουν δημιουργηθεί στάλες απο άλατα!! Προσπάθησα με καθαριστικό για άλατα να τα βγάλω αλλα δεν έκανα δουλειά!! Τι μπορώ να κάνω?

Για τα άλατα σου απάντησαν οι φίλοι, υπομονή και τρίψιμο!
Οσο για τις σταγόνες που υγροποιούνται και καμιά ξεφεύγει κυλώντας στο εξωτερικό τζάμι, το είχα αυτό το πρόβλημα. Σκέφτηκα χίλιες λύσεις αλλά τοποθετώντας αεροστόπ ( αυτό το αυτοκόλλητο σφουγγάρι που βάζουν στις πόρτες ) περιμετρικά στο πάνω μέρος του τάνκ γλίτωσα. Γιατί όταν κουμπώνει το καπάκι ακουμπάει πλέον σφιχτά κι' ακόμα και κάποια σταγόνα να φύγει την απορροφάει το σφουγγαράκι.

ΕΛΒΙΡΑ 23-01-08 10:21

Καλή η ιδέα με το αεροστόπ!!!
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Λιβέρης Σταύρος (Μήνυμα 230898)
Επίσης καμιά φορά λόγω υδρατμών στάζει εξωτερικά πάνω στο τζάμι νερό σε ένα συγκεκριμένο σημείο οπου κ κει έχουν δημιουργηθεί στάλες απο άλατα!! Προσπάθησα με καθαριστικό για άλατα να τα βγάλω αλλα δεν έκανα δουλειά!! Τι μπορώ να κάνω?

Για τα άλατα σου απάντησαν οι φίλοι, υπομονή και τρίψιμο!
Οσο για τις σταγόνες που υγροποιούνται και καμιά ξεφεύγει κυλώντας στο εξωτερικό τζάμι, το είχα αυτό το πρόβλημα. Σκέφτηκα χίλιες λύσεις αλλά τοποθετώντας αεροστόπ ( αυτό το αυτοκόλλητο σφουγγάρι που βάζουν στις πόρτες ) περιμετρικά στο πάνω μέρος του τάνκ γλίτωσα. Γιατί όταν κουμπώνει το καπάκι ακουμπάει πλέον σφιχτά κι' ακόμα και κάποια σταγόνα να φύγει την απορροφάει το σφουγγαράκι.


Λιβέρης Σταύρος 23-01-08 10:45

Σου μιλάω ειλικρινά δέν ξαναείδα σταγόνα, είναι εύκολο, οικονομικό και όποτε θές μπορείς να το αντικαταστήσεις.

biothanasis 23-01-08 12:42

1 Συνημμένο(α)
Γειά σε όλους,

Δεν ξέρω αν άργησα αλλά μια καλή ιδέα είναι να χρησιμοποιήσεις απιονοσμένο νερό αφού έχει την τάση να "ενσωματώνει" άλατα... κλασικά σε πανάκι νωπό κλπ. Εγώ πάντως χρησιμοποιώ ένα ξυραφάκι όπως αυτό στη φωτό και κάνει απίστευτη δουλειά χωρίς να χαράζει το τζάμι (ή τουλάχιστον δεν φαίνεται...)

Κλά τύχη...:)

ΕΛΒΙΡΑ 23-01-08 13:07

Εχω ένα εργαλείο με το οποίο καθαρίζω την κεραμική εστία της ηλεκτρικής κουζίνας!! Είχα προσπαθήσει να το καθαρίσω με αυτό αλλα δεν έκανα δουλειά!! Θα ξαναπροσπαθήσω πιο εντατικά!! Δηλ. θα βάλω καθαριστικό για άλατα, θα το μουλιάσω κ μετά θα το ξύσω!!

biothanasis 24-01-08 03:01

Γεια σε όλους,

Ελβιρα καλό θα ήταν να αποφύγεις τυχόν χημικά γιατί αλλοιώνουν και την ποιότητα του τζαμιού... (σκέψου πως γίνοτναι οι καθρέπτες μετά από κάμποσο καιρό...)...Με απλό ξύσιμο θα φύγει.... Ψάξε ποια είναι η καλύτερη κλίση με το "ξυστήρι" και όλα θα πάνε μια χαρά! (Όπως με μία σπάτουλα ξύνουμε επιφάνειες για να φύγουν μπογιές κλπ, αλλά με λιγότερη δύναμη) Εγώ το πήρα από 1euro shop πάρα πολύ φθηνά, και μάλιστα το χρησιμοποιώ για να "ξύσω" την άλγη ( [τα] φύκη) στο τζάμι... :)

Ελπίζω να σε διαφώτισα...

ΕΛΒΙΡΑ 24-01-08 08:56

Οκ!! Θα βάλω μόνο ξύδι κ μετά ξύσιμο!!! Δε πρόλαβα να ασχοληθώ με τα άλατα εχτές γιατί εγκατέστησα το καινούριο εξωτερικό μου φίλτρο κ μου πήρε αρκετή ώρα!!!

Dinos- 24-01-08 09:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 230651)
Αντί να κάνεις όλα αυτά μπορείς να χρησιμοποιήσεις όπως είπε ο Χρήστος στο 2 ποστ το ξύδι με πολύ προσοχή και ακόμη ποιο άφοβα ένα RH-minus υγρό από αυτά που κυκλοφορούν στο εμπόριο. (γι' αυτή τη δουλειά είναι άψογο)

Αυτο που προτεινε ειναι και η καλυτερη λυση, ολα τα αλλα περι ξυσιματων με σφουγγαρια, σπατουλες και ξυραφια μονο ζημια θα κανουν αφου κατα 99% θα χαραξουν και την επιφανεια του τζαμιου. Οσο για το viacal ειναι καλο μονο σε εξωτερικα σημεια και μακρια απο την επιφανεια του νερου.

crazyio 24-01-08 11:30

Με το αεροστόπ κάνεις δουλειά μόνο αν έχεις πολύ μικρή υγροποίηση ...
Αν έχεις ψάρια που έχουν την τάση να τα κάνουν όλα μούσκεμα (δες κιχλίδες εν ώρα φαγητού) ποτίζει το αεροστόπ περισσότερο και αρχίζει ένα ανεξέλεγκτο στάξιμο ....
Πολύ χειρότερο ....


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:48.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01853 seconds with 11 queries