Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   DIY 300 λίτρα! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=34703)

gmanes 14-10-09 22:33

DIY 300 λίτρα!
 
Καλησπέρα,

Επιτέλους ήρθε η στιγμή να αποκτήσω κι εγώ ένα λίγο μεγαλύτερο ενυδρείο!

Καθότι πιάνουν τα χέρια μου και δεν είχα κανένα πρόβλημα με το 50λιτρο που έφτιαξα το καλοκαίρι, θα επιχειρήσω να το φτιάξω μόνος μου με τη βοήθεια σας! Θέλω όμως πρώτα να το μελετήσω καλά για να αποφύγω τυχών λάθη...

Οι διαστάσεις θα είναι 112 x 47 x 60 (M x Π x Y), και χρειάζομαι τη γνώμη σας για το τζάμι:
10άρι τζάμι είναι ΟΚ?
Θα μπουν και κόντρες, σκέφτομαι για 8άρι τζάμι γύρω στα 6 cm, είναι ΟΚ?

Σιγά σιγά λεώ να αρχίσω να παίρνω προσφορές για τζάμια, τι μου προτείνετε? Απλό λευκό τζάμι?

Άντε, να γίνεται σιγά σιγά η αρχή και θα επανέρθω με μπόλικες ερωτήσεις... :)

khpouros 14-10-09 22:41

άντε ξεκίνα γιατί και εγώ 300 λίτρα θέλω να κάνω και θέλω και εγώ να πάρω ιδέες!! εγω βέβαια θέλω να το κάνω 100χ50χ60 μ/π/υ :)

terios 14-10-09 23:19

φιλε gmanes εγω εφτιαξα ενα 350 λιτρα περιπου 100 χ 50 χ 70 και χρεισιμοποιησα 10αρι τζαμι και το ιδιο και στις κοντρες. Βεβαια τα τζαμια τα πηρα απο τον κουνιαδο μου σε τιμη κοστους οποτε ψαξε πρωτα απο τζαμα σε τζαμα για προσφορες

gmanes 14-10-09 23:24

Το κόστος θα το ψάξω, το θέμα είναι πρώτα να καταλήξω στο πάχος για να ξέρω τι να ζητήσω :)
Το 10άρι εσένα είναι ΟΚ ?

dimitris21 15-10-09 08:09

το 10αρι είναι οκ.

kwstas_original 15-10-09 14:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gmanes (Μήνυμα 381190)
Το κόστος θα το ψάξω, το θέμα είναι πρώτα να καταλήξω στο πάχος για να ξέρω τι να ζητήσω :)
Το 10άρι εσένα είναι ΟΚ ?

ολα 10αρια.Και οι κοντρες

gmanes 15-10-09 15:11

Τέλεια...

Και το τζάμι ? Απλό λευκό τζάμι ή αξίζει τον κόπο να πάω σε κάτι καλύτερο ?

sifnos 15-10-09 15:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gmanes (Μήνυμα 381305)
Τέλεια...

Και το τζάμι ? Απλό λευκό τζάμι ή αξίζει τον κόπο να πάω σε κάτι καλύτερο ?

φυσικα και αξιζει η/οι εμφανης πλευρα/ες να ειναι crystal clear...ειναι μεγαλη η διαφορα

gmanes 15-10-09 15:39

Ευχαριστώ πολύ!

Θα αρχίσω την αναζήτηση και θα σας ενημερώνω για τις εξελίξεις!

gmanes 22-10-09 10:43

Λοιπόν...
Αν και το Ηράκλειο δε θα το χαρακτήριζα φτηνό, οι τιμές των τζαμιών με εξέπληξαν θετικά :)

Για 10άρι απλό τζάμι έχω πάρει τιμές από 21,35€ έως και 28€ το τετραγωνικό, που μάλλον είναι πολύ καλές με βάση τις τιμές που διαβάζω στα υπόλοιπα ποστς... Ροντάρισμα 1,20€ το τρέχον μέτρο...

Τώρα στο extra clear έχουμε ένα πρόβλημα, σχεδόν κανείς δεν έχει και θα γίνει παραγγελία στην Αθήνα, οπότε πρέπει να ξέρω τις τελικές διαστάσεις... Πάντως από αυτά που μου λένε, ή υπάρχει φοβερή διαφορά στη τιμή, ή απλώς κανείς δε θέλει να ασχοληθεί...

Και μία ερώτηση τεχνικής φύσεως, να βάλω και κάθετες κόντρες στο κέντρο ή όχι ?

Roussaks 22-10-09 11:00

Γιατι δεν κοιτας και σε αλλους νομους ;;;
Ρεθυμνο ή Χανια ;;; εκει δεν ειναι τοσο σφαχτες σαν εδω και μπορει να βρεις και εξτρα κλιαρ

gmanes 25-10-09 13:46

1 Συνημμένο(α)
Καλησπέρα!

Λοιπόν, το project προχωράει!

Οι διαστάσεις του ενυδρείου θα είναι τελικά 122 x 52 x 70 (MxΠxY) αφού το προορίζω για βιοτοπικό με σκαλάρια ή δίσκους και χρειάζονται το ύψος. Καθαρά 380 περίπου λίτρα λοιπόν, με sump 100 λίτρων και άλλο ένα tank 100 λίτρων για την προετοιμασία του νερού...

Τις τελευταίες μέρες ασχολούμαι αποκλειστικά με το σχεδιασμό, αφού πιστεύω ότι είναι το πιο σημαντικό κομμάτι. Διάβασα άπειρα άρθρα για κατασκευές και νομίζω ότι τελικά έχω καταλήξει κάπου... Θα ήθελα όμως τη βοήθειά σας, γιατί δεν το έχω ξανακάνει και οι γνώσεις μου είναι αποκλειστικά θεωρητικές...

Παρακάτω σας παραθέτω το τελικό σχέδιο, σε κλίμακα 1:10, και περιμένω τα σχόλια και τις διορθώσεις σας!

http://img96.imageshack.us/img96/1596/fullsmall.jpg

Και μία σύντομη περιγραφή:

  • Αν και δε φαίνεται στο σχήμα, το νερό κατεβαίνει από δύο σωλήνες PVC διαμέτρου 3cm.
  • Η επιστροφή γίνεται με δύο εύκαμπτους σωλήνες 16mm και ο καθένας τροφοδοτείτε από μία αντλία. Οι σωλήνες αυτοί διανύουν το μήκος του ενυδρείου πάνω στις κόντρες και τελικά καταλήγουν να βγάζουν το νερό στην αντίθετη μεριά από την υπερχείληση (ο ένας μπροστά ο άλλος στην πλάτη). Ο ένας από τους δύο σωλήνες είναι κοινός με το δοχείο προετοιμασίας, και τη στιγμή της αλλαγής κλείνω τη βάνα του sump, ανοίγω την άλλη και γεμίζει το ενυδρείο... Αν βρω "βάνα-επιλογέα κατεύθυνσης" (ελπίζω να καταλαβαίνετε τι εννοώ, δεν ξέρω πως λέγεται) μπορεί να γίνει και έτσι, απλώς δεν ξέρω αν υπάρχουν.

Πάμε τώρα στο sump...

Στην παρακάτω εικόνα φαίνεται καλύτερα:

http://img132.imageshack.us/img132/369/sump.jpg


Ο χώρος για βιολογικό υλικό (χωρίς τα σφουγγάρια που είναι στην είσοδο του νερού) είναι περίπου 35 λίτρα, είναι αρκετός ?

Σκέφτομαι να βάλω 2 αντλίες EHEIM Pumpe compact+ 2000 (http://www.aquaristikshop.com/cgi-bi...r6BJ7EOJLyqDvp). Είναι αρκετές ή να προτιμήσω το μεγαλύτερο μοντέλο EHEIM Pumpe compact+ 3000?

Περιμένω με αγωνία τις πρότασεις - διορθώσεις σας...

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

gmanes 26-10-09 20:33

Κανείς ?

Γιώργος Κ 26-10-09 20:55

Καλο φαινεται! :p
Αν και δεν εχω εμπειρια με τα sump!! Αφησε μπολικο χωρο για βιολογικα υλικα ...

touak1982 26-10-09 21:32

καλησπερα φιλε μου,θα αναφερθω στην ερωτηση για τα λιτρα του σαμπ,αν τελικα αποφασισεις να κανεις το ενυδρειο για δισκους καλο θα ηταν να το κανεις το μεγαλυτερο δυνατο,τωρα οσο αφορα την αντλια να χρησιμοποιησεις οσο χαμηλοτερη ροη μπορεις καθως επιτυγχανεις καλυτερο βιολογικο φιλτραρισμα,περιπου 3-4 φορες την ωρα τον συνολικο ογκο του ενυδρειου ειναι καλα,αυτα για αρχη. :p

gmanes 27-10-09 00:30

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις...

Ο χώρος για το βιολογικό υλικό μπορεί να μεγαλώσει, θα φροντίσω να γίνει μεγαλύτερος...

Τώρα για τις αντλίες, κι εγώ είχα στο μυαλό μου αυτή τη ροή, γύρω στα 1500 λίτρα την ώρα... Το θέμα είναι αν οι δύο αυτές αντλίες ανεβάζοντας το νερό στο 1,35μ και διανύοντας μετά άλλο 1,30 θα μου δώσουν 1500 λίτρα ή όχι... Θεωρητικά δίνουν 2000 - 4000 αλλά θα προτιμούσα να μου πει κάποιος που να τις έχει χρησιμοποιήσει πόσο αποδίδουν πραγματικά...

kwstas_original 27-10-09 09:24

θα σου πρωτεινα καλητερα κατι τετοιο:
http://www.aquaristikshop.com/cgi-bi...qBuOt3wtMt92IM

bebisnet 27-10-09 13:32

τσεκαρες για τζαμια σε αυτο που είναι στην ΒΙΠΕ? εγώ απο εκεί είχα πάρει τα δικά μου(8αρι)

gmanes 27-10-09 13:36

Ναι, δύο είναι στη ΒΙΠΕ, ο ένας από αυτούς μου έδωσε την καλύτερη τιμή (21,35 € / τ.μ. και 1,20 € το ροντάρισμα)

bebisnet 27-10-09 13:40

αχα.. αν ειναι δωσε μου αυριο τα κομματια που θες, να κανω και εγω μια ερώτηση που εχω έναν γνωστό εκει πάνω.. ισως μας βγάλει λιγο καλύτερη τιμή ;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:12.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01957 seconds with 11 queries