Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Cardinals (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=24425)

petros 16-04-08 14:49

Cardinals
 
Εδω και ενα μηνα εχω στο ενυδρειο μου 15 καρδιναλιους
Ποια θεωρειτε οτι ειναι η πιο σωστη διατροφη ??? και ποια μαρκα νομιζετε οτι εινα καλυτερη???
Ευχαριστω ΠΕΤΡΟΣ

glazar 16-04-08 18:51

Πετρο να σε ρωτησω :

Με τι αλλα ψαρια τα εχεις? γιατι θελει να τα βαλει ενα φιλαρακι με ραμιρεζι.

Τωρα απο τροφη μπορεις να τα δινεις τροφη για σμηνοψαρα η οποία ειναι, ειτε ψιλο φυλλαρακι ή ψιλη κροκετα.Αν μπορεις να βρεις Hikari ψιλη κροκετα βυθιζόμενη, ειναι αρκετα καλη.

aaaooll 17-04-08 00:56

και grindal μια φορα την βδομαδα δεν θα τα χαλαγε;)

delta66 17-04-08 03:09

Αυτα τα Grindal ειναι σκουληκακια κατεψυγμενα?
Ποιας εταιρειας?

Οταν ειχα τους καρδιναλιους σε pH7,3 και gh13 kH6 ηταν "ντροπαλοι" και δειλοι στην τροφη.
Τωρα που ειναι σε pH6,5 kH3 gh7 "πετανε".
Τρωνα τα παντα.

με τρελλα :
-πανε με τρελλα στην επφανεια για sera FD bloodwarms
-στο βυθο για sera viformo ταμπλετες βυθου για τα γατοψαρα
-γαριδα βραστη,, χταποδι βραστο ( για να ελεγχω την ποσοτητα φαγητου και να μη χανεται μεσα στη ροη του νερου, καρφωνω το κομματι σε ξυλακι απο σουβλακι και το στηριζω στο χαλικι αφου κοψω τη μυτη να μη τρυπηθουν στη μαχη, το αφηνω για μιση ως μια ωρα και οσο φανε (αλλα δεν τους βγαζω συχνα ταβερνακι, μια στο τοσο).:D

κανονικα :
-φυλλαρακι sera vipan
-tetra mini granules για μωρα
-tropical φυλλαρακι

οχι ζωηρα :
- βρασμενο μπροκολο και διαφορα λαχανικα.
-sera GVG-mix, το αποφευγω και θελω και τη γνωνη σας γι'αυτη την τροφη καθως λεει οτι ειναι "Τροφή πλούσια σε ιώδιο με γευστικές λιχουδιές. Το sera GVG-mix αποτελείται από 80 % ειδικές νιφάδες από θαλασσια άλγη, krill και πλανγκτόν. 20 % είναι αποξηραμένα εν ψυχρώ FD bloodworm, daphnia και Artemia brine shrimp. Αυτή η πλόυσια σε ιώδιο τροφή προλαμβάνει ασθένειες του θυρεοειδούς και κατά συνέπεια θα ήταν καλό να ταίζεται σε εβδομαδιαία βάση." και ξερω οτι δεν τα πανε καλα με το αλατι τα τετρα.

petros 17-04-08 10:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από glazar (Μήνυμα 255147)
Πετρο να σε ρωτησω :

Με τι αλλα ψαρια τα εχεις? γιατι θελει να τα βαλει ενα φιλαρακι με ραμιρεζι.

Τωρα απο τροφη μπορεις να τα δινεις τροφη για σμηνοψαρα η οποία ειναι, ειτε ψιλο φυλλαρακι ή ψιλη κροκετα.Αν μπορεις να βρεις Hikari ψιλη κροκετα βυθιζόμενη, ειναι αρκετα καλη.

Τα εχω μονο με γαριδες ΑΜΑΝΟ
Ειχα ρωτησει και εγω για ραμιρεζι και απο οτι ειχα καταλαβει , αν τα λιτρα ειναι αρκετα , δεν πρεπει να υπαρχει προβλημα

Τσιόνογλου Σταύρος 17-04-08 11:41

Πιστεύω πως στο ενυδρείο σου το οποίο απότι θυμάμαι πρέπει να είναι 120λιτ. μαζί με τα Cardinal μπορείς αν βρείς να βάλεις και ένα ζευγάρι Ραμιρέζια τα οποία κυκλοφορούν κυρίως στα χαμηλά στρώματα εκτός απο την τροφή θα πρέπει να προσέξεις και τις παραμέτρους του νερού σου γιατί είναι ψάρια που τους αρέσει το μαλάκό,όξινο και καθαρό (ποιοτικά) νεράκι καθόσον το όριο ζωής τους δεν είναι και πάρα πολύ μεγάλο (για τα cardinal)κανα 2με 3 χρόνια απότι θυμάμαι,μπορεί και 5λένε κάποιοι,ενω στη φύση σπάνια πιάνει πάνω απο 2 χρόνια.

petros 17-04-08 12:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τσιόνογλου Σταύρος (Μήνυμα 255325)
Πιστεύω πως στο ενυδρείο σου το οποίο απότι θυμάμαι πρέπει να είναι 120λιτ. μαζί με τα Cardinal μπορείς αν βρείς να βάλεις και ένα ζευγάρι Ραμιρέζια τα οποία κυκλοφορούν κυρίως στα χαμηλά στρώματα εκτός απο την τροφή θα πρέπει να προσέξεις και τις παραμέτρους του νερού σου γιατί είναι ψάρια που τους αρέσει το μαλάκό,όξινο και καθαρό (ποιοτικά) νεράκι καθόσον το όριο ζωής τους δεν είναι και πάρα πολύ μεγάλο (για τα cardinal)κανα 2με 3 χρόνια απότι θυμάμαι,μπορεί και 5λένε κάποιοι,ενω στη φύση σπάνια πιάνει πάνω απο 2 χρόνια.

Oι μετρησεις μου ειναι :
PH 6.8 - 6.9
KH 3 - 4
GH 6 - 7
Αλλαγες νερου 20% καθε εβδομαδα

Τσιόνογλου Σταύρος 17-04-08 23:31

Aν μπορείς και έχεις κάποιο σύστημα CO2 με ΚΗ 3-4 καλά θα ήταν να είχες PH στο 6,6 εφόσον διατηρείς και αρκετά φυτά γιατί τους αρέσει και το χαμήλό PH εγώ τα έχω σε 6,4 και έχουν κλείσει χρόνο ζωής 2 χρόνια (απο 40 κομμάτια έχασα μόνο 5) πήραν μέγεθος κοντά στα 5 με 6 εκατοστά αρκετά κομμάτια και έχω δεί πολλές φορές θυληκά κατα τις πρωινές ώρες με σβηστά τα φώτα να αμολάνε αυγά ,χωρίς τύχη βέβαια.

petros 18-04-08 11:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τσιόνογλου Σταύρος (Μήνυμα 255522)
Aν μπορείς και έχεις κάποιο σύστημα CO2 με ΚΗ 3-4 καλά θα ήταν να είχες PH στο 6,6 εφόσον διατηρείς και αρκετά φυτά γιατί τους αρέσει και το χαμήλό PH εγώ τα έχω σε 6,4 και έχουν κλείσει χρόνο ζωής 2 χρόνια (απο 40 κομμάτια έχασα μόνο 5) πήραν μέγεθος κοντά στα 5 με 6 εκατοστά αρκετά κομμάτια και έχω δεί πολλές φορές θυληκά κατα τις πρωινές ώρες με σβηστά τα φώτα να αμολάνε αυγά ,χωρίς τύχη βέβαια.

CO2 εχω αλλα ειναι πολυ δυσκολο να ρυθμισω την παροχη απο την ηλεκτροβανα ,αφου δεν εχω controller, για να εχω αλλαγη στο ΡΗ της ταξης του 0,2
Νεες φωτο εδω...http://www.aquatek.gr/vb/showthread....588#post255588
Ευχαριστω

petros 01-05-08 14:01

TUBIFEX
 
Μια ακομη ερωτηση TUBIFEX κανει για τους καρδιναλιους και καθε ποτε μπορουμε να τους δινουμε???
Ευχαριστω

netblues 01-05-08 15:21

Με τη σημερινη πληθωρα τροφων, το tubifex καλυτερα να το αποφευγουμε καθοτι δυνητικα μπορει να γινει πηγη προβλημάτων.

petros 02-05-08 16:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από netblues (Μήνυμα 258217)
Με τη σημερινη πληθωρα τροφων, το tubifex καλυτερα να το αποφευγουμε καθοτι δυνητικα μπορει να γινει πηγη προβλημάτων.

Τι προβληματα sir , δωσε μας τα φωτα σου....

netblues 04-05-08 12:02

Το tubifex λεγεται αλλιως και σκουλικι των υπονομων.
Εχουν την ιδιοτητα να τρωνε μικροβια και επιβιωνουν σε νερά που απέχουν παρα πολυ απο το να λεγονται καθαρά...
Ειναι φορεας ενος τουλαχιστον ενυδρειακου παρασιτου, αν και το θεμα λογω της φυσης του δεν ειναι και τοσο καλα ψαγμενο. (Υπαρχουν πολλα ειδη τετοιων σκουλικιων τα οποια ομως δεν αναγνωριζονται ευκολα γιατι αλλαζουν μορφη αναλογα με την αλατοτητα, τη διαθεσιμη τροφή και αλλα τετοια..)

Απο την αλλη, ειναι εφικτο να καλλιεργηθουν σε πιο "καθαρες" εγκαταστασεις, αλλα ποτέ δεν ξερεις αν καποια ειναι "wild caught"...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:26.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01650 seconds with 11 queries