Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=164)
-   -   παρουσίαση του δικούμου ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54693)

aquatropic 18-07-11 08:53

παρουσίαση του δικούμου ενυδρείου
 
Για σας και από εμένα. Όπως είπαμε λάθη κινούμαι σε αυτό το χόμπι αγόρασα 2 plecoL 083 τελικό μέγεθος 45cm στης αρχές του ενυδρείου όπου τώρα αναστατώνουν τα πάντα. Τα plecoτα χαρίζω όποιος τα θέλει ευχάριστο.
Διαστάσεις:1m*0,41m*0,50m
Όγκος:180l
Κατηγορία: Κοινωνικό
Φυτά: Hygrophila difformiws,hygropila polysperma<<rosanervia>>,cryptocoryne wedtii,bacopa monieri,egeria dans
Ψάρια / Άλλα είδη:3 ramirezi,10daniozebra,1gyrinocheilusaymonieri,2 plecoL083
Διακοσμητικά υλικά: ξύλα και πύλινα γλαστράκια χαλίκι της j.b.lmanado
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο:-
Φωτισμός:2*45w t5,1high-lite dey 1high-lite natura ετερήας jewel
Διάρκεια φωτισμού:8 ώρες
Φιλτράρισμα:1Εσωτερικό της jewel με σφουγκάρια μπλέ και με βιολογικό της jewel και ενυδρειακό βαμβάκι.1Εξωτερικό της eheim ecoo pro200 με siporax+substrat pro και ενυδρειακό βαμβάκι και στα δύο δεν εχουν άνθρακα.
Θερμοστάτης:1*300
Λίπανση:seachem exel 3ml με σίριγκα,j.b.l 7+13 για το έδαφος
Παροχή CO2:dyi με ζαχάχαρι και διάχισι tanze

Παράμετροι:

pH:6.5
Γενική σκληρότητα (GH):7
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):4
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):10
Αλλαγές νερού:30% κάθε 8 ημέρες
Θερμοκρασία:25-29
Άλλες πληροφορίες:
Φωτογραφία:[/QUOTE]

[/QUOTE]

poppy 18-07-11 22:48

Καλώς ηρθες!
Ενδιαφερον "διαβάζεται" το ενυδρείο σου. Μια φωτογραφία θα ήταν εξαιρετικά ενδιαφέρουσα.

aquatropic 19-07-11 07:18

Αν τα καταφέρω θα περάσω καμία φωτογραφία ,ξέρης εκτός από νέος στο χόμπι είμαι νέος και στο φόρουμ… από υπολογιστές σκράπας. Παλιότερα είχα ένα 40L με anubias nana μαύρο χαλίκι ένα ξύλο και 8 neon tetra.Έμαθα αρκετά από εδό . Ήθελα να ήξερα πώς επιτρέπου να πωλούνε τόσο μεγάλα ψάρια 45cm+, όπως με ph5.6-6.5 με 7-7,5 σε μικρά ενυδρεία τον 120-200L. Έπρεπε να σε ρωτούν τα μαγαζιά πόσα λίτρα έχεις την εμπειρία και τη θέλεις να κάνης. Το χρήμα έρχεται σε αυτά τα μαγαζιά με την συντήρηση τον ενυδρείων και τους σταθερούς και μόνιμους ευχαριστημένους πελάτες.

poppy 19-07-11 15:24

Αυτό με τα πετσοπ είναι παράπονο πολλών εδώ μεσα. Δεν βρίσκεις ακρη.
Προσωπικά εχω αποφασίσει πριν να επισκεφτώ πετσοπ, να εχω ρίξει ένα καλό διαβασματακι.

aquatropic 20-07-11 07:09

Για σου φίλε. Δυστυχώς έτσι είναι το εμπόριο πρέπει να γνωρίζεις πριν αγοράσεις. Αλά κάπια μαγαζιά το έχουν παραξηλώσει το θέμα. Όταν πήρα τα pleco το ρώτησα αν μεγαλώνουν και αν κάνουν για 180L,στης αρχές του ενυδρείου, και μου απάντησε καταφατικά ότι κάνουν .Ενώ τα συγκεκριμένα δεν έπρεπε να τα πωλούν καν για 400L


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:18.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01418 seconds with 11 queries